Amerika Birleşik Devletleri Silahlı Kuvvetleri

Başlatan kimlikci, Ağu 25, 2016, 01:41 ÖS

« önceki - sonraki »
Aşağı git

nokta

ABD'den yeni Black Hawk Talebi

ABD Savunma Bakanlığı, genel maksat ve tıbbi tahliye konfigürasyonlarında 114 adet Sikorsky Black Hawk helikopteri için 19 Temmuz'da bir Bilgi İstek Dökümanı (Request for Information/RFI) yayınladı.

2019 mali yılından başlayarak üç yıllık bir süre içinde teslim edilmesi talep edilen yeni helikopterler, ABD Ordusu'nun yanı sıra diğer devlet kurumlarına ve potansiyel yabancı müşterilere tedarik edilecek. Yayınlanan dökümanda, teklif sunacak şirketlerin orijinal ekipman üreticisi ile iş birliği anlaşması yapması şartı yer alıyor.

http://www.c4defence.com/Gundem/abd-den-black-hawk-talebi/4683/1 Mesajı Paylaş

nokta

ABD'nin Yeni Uçak Gemisi Hizmete Giriyor

ABD Savunma Bakanlığı'ndan yapılan açıklamaya göre, ABD Donanması, 22 Temmuz'da Norfolk Deniz Üssü'nde düzenlenecek bir törenle en yeni uçak gemisi USS Gerald R. Ford'u (CVN 78) resmen hizmete alacak.

Gerald R. Ford Sınıfı, ABD Donanması'na ait Nimitz Sınıfı uçak gemilerinin aşamalı olarak yerini alacak.

Kuvvet, USS Gerald R. Ford (CVN 78), USS John F. Kennedy (CVN 79) ve USS Enterprise (CVN 80) olmak üzere üç yeni uçak gemisinin inşası için 43 milyar Dolar'lık bir bütçe ayırdı. Huntington Ingalls Industries'in inşa ettiği Gerald R. Ford Sınıfı, önemli hizmet ömrü iyileştirmeleri ve düşük bakım maliyetleri ile ön plana çıkıyor.

Bakanlık, 20 Temmuz'da yayınladığı bildiride, USS Gerald R. Ford'un, yeni bir reaktör, tahrik sistemi, elektrik üretim sistemi, elektromanyetik uçak kalkış sistemi (EMALS), gelişmiş uçak durdurma tertibatı (advanced arresting gear/AAG), çift bantlı sadar ve entegre muharebe sistemleri gibi gelişmiş teknolojilerle donatıldığını vurguladı.

http://www.c4defence.com/Gundem/abd-nin-yeni-ucak-gemisi-hizmete-giriyor/4686/1
Mesajı Paylaş

putty


Atılgan

ABD Donanması AEGIS'i Modernize Ediyor

ABD Donanması, Lockheed Martin ile AEGIS füze savunma sistemi modernizasyonu için 76 milyon Dolar'lık bir sözleşme imzaladı. ABD Savunma Bakanlığı'nın 20 Temmuz'da yayınladığı bildiriye göre sözleşme, uygulamaya konulduğunda kontrat bedelini 192 milyon Dolar'a kadar yükseltecek bazı opsiyonlar da içeriyor.

http://www.c4defence.com/Gundem/donanma-aegis-i-modernize-ediyor/4685/1 Mesajı Paylaş

nokta

30. Arleigh Burke Sınıfı Destroyer Teslime Hazır


Otuzuncu Arleigh Burke Sınıfı destroyer USS Ralph Johnson'ın (DDG 114) üretici deniz testleri tamamlandı. Huntington Ingalls Industries'in (HII'nın) inşa ettiği destroyerin sistemleri ve hazırlık durumu, teslimat öncesi Meksika Körfezi'nde dört gün boyunca test edildi. HII, ABD Donanması'nın 31'inci Arleigh Burke Sınıfı güdümlü füze destroyeri USS Paul Ignatius'u (DDG 117) da yaklaşık bir hafta önce suya indirmişti.

Arleigh Burke-sınıfı gemiler su altı harbinden hava ve su üstü harbine kadar pek çok görev için tasarlandı.

http://www.c4defence.com/Gundem/30-arleigh-burke-teslimata-hazir/4699/1 Mesajı Paylaş

kara mehmet

SAVAŞMA SEVİŞ

nokta

Hipersonik Taaruz Silahı Projesinde Tedarikçiler Beşe Düştü


ABD Hava Kuvvetleri, yeni hipersonik konvansiyonel taarruz silah sistemi arayışına teklif verecek tedarikçi sayısını beşe düşürdü. ABD Federal İş Fırsatları (US Federal Business Opportunities) internet sitesinde yayınlanan bildirime göre, 2018 mali yılı içinde açılacak mühendislik, imalat ve geliştirme ihalesine teklif sunmaları için seçilen firmalar, Boeing, Lockheed Martin, Northrop Grumman, Orbital ATK ve Raytheon olarak belirlendi.

Yeni sesüstü silah sisteminin hava kuvvetlerine erişilmesi güç ortamlardaki sabit ve hareketli hedefleri küresel konumlandırma ve ataletsel seyrüsefer sistemlerini kullanarak yüksek hassasiyetle imha kabiliyeti kazandırması bekleniyor.

http://www.c4defence.com/Gundem/tedarikciler-bese-dustu/4700/1 Mesajı Paylaş

Merkator

ABD Özel Kuvvetleri'nin hafif saldırı uçağı hangisi olacak


Amerikan Özel Kuvvetler Komutanlığı'nın (SOF) Textron Aviation şirketinin hafif saldırı uçağı AT-6 ve Scorpion ile Embraer Savunma ve Güvenlik şirketi-Sierra Nevada ortaklığınca üretilen A-29 Super Tucano ile ilgilendiği kaydedildi.

Özel Kuvvetler Komutanlığı'na alınacak hafif saldırı uçağı  için 1 milyar dolarlık bir bütçe ayrıldığı belirtildi.

Suudi Arabistan'ın da hafif saldırı uçağı Scorpion almak için Textron şirketiyle görüştüğü açıklanmıştı. İkiz turbofan motorlarıyla güçlendirilmiş bir gövde yapısına sahip olan Scorpion, 20 milyon doların altındaki uygun fiyatıyla dikkat çekiyor.

http://www.kokpit.aero/abd-ozel-kuvvetler-yeni-ucak Mesajı Paylaş

radar

ABD'den kıtalararası balistik füze denemesi


ABD Hava Kuvvetleri, Kaliforniya eyaletinde yılın dördüncü silahsız kıtalararası balistik füze denemesini yaptı.

Los Angeles'ın yaklaşık 209 kilometre kuzeydoğusundaki Vandenberg Hava Üssü'nde yapılan denemenin "saldırılara karşı koyma" amacıyla gerçekleştirildiği ve planlanmış bir testin parçası olarak çarşamba sabah erken saatlerde yapıldığı bildirildi.

ABD Hava Kuvvetleri'nin Kaliforniya'daki "30'uncu Uzay Kanadı" konuyla ilgili yaptığı açıklamada, Minuteman 3 adlı füzenin Santa Barbara kıyısındaki tesisten yerel saat ile sabah 02.10'da fırlatıldığını kaydetti. Açıklamada, ABD'nin denemeyi Kuzey Kore'nin eylemlerine cevap amacıyla gerçekleştirmediği belirtilerek, "Test, ABD'nin nükleer girişiminin güvenli, sağlam ve etkili olduğunu ve ABD ile müttefiklerine yönelik saldırıları fark etme, belirleme ve karşı koymaya hazır olduğunu ortaya koyuyor" ifadeleri kullanıldı.  Açıklamada ayrıca, silahsız füzenin Pasifik'ten, Marshall Adaları'ndaki Kwajalein'e yaklaşık 6 bin 800 kilometrelik mesafe katettiği bilgisine yer verildi.

ABD, Minuteman kıtalararası balistik füze denemesini yıl içinde şubat, nisan ve mayıs aylarında da yapmıştı.

Bu arada, Kuzey Kore'nin cuma günü uzun menzilli füze denemesi yaptığı bildirilmiş, analistler füzenin ABD'nin Los Angeles ve Chicago kentlerini de içine alacak bir menzile sahip olduğunu ileri sürmüştü.
Cuma günkü Kuzey Kore'nin nükleer silah deneme bilgisinin ardından ABD de pazar günü iki B-1 bombardıman uçağını Kore Yarımadası'na gönderdiğini ve Alaska'da bulunan bir füze savunma sistemini başarıyla test edildiğini açıklamıştı.

http://www.ntv.com.tr/dunya/abdden-kitalararasi-balistik-fuze-denemesi,EMLDajEaM0e7OsmTOdJE_g Mesajı Paylaş

Donanma

ABD Donanması, Singapur'daki kazanın ardından dünya genelindeki operasyonlarını askıya alıyor


ABD Donanma Operasyonları Komutanı Amiral John Richardson, donanmaya ait bazı gemilerin karıştığı kazalar nedeniyle dünya genelindeki operasyonları durduracaklarını söyledi.

USS John McCain adlı destroyerin Singapur açıklarında karıştığı kazanın ardından açıklama yapan Richardson, "Bu trend, daha etkin bir eylem gerektiriyor. Bu doğrultuda, dünya genelindeki tüm filolarımızda operasyonların durdurulması emrini verdim" dedi.
USS John McCain adlı destroyer, Singapur açıklarında Liberya bandıralı bir petrol tankeri ile çarpışmış, 10 denizcinin kaybolduğu, 5 ABD'li denizcinin de yaralandığı duyurulmuştu. Bu, ABD Donanması'nın 1 ay içinde yaşadığı 2. büyük kaza.

Haziran ayında USS Fitzgerald adlı ABD destroyeri Japonya karasularında bir kargo gemisiyle çarpışmış, olayda 7 ABD'li denizci hayatını kaybetmişti.

ABD Donanması geçen hafta yaptığı açıklamada olay nedeniyle kaptan ve üst düzey mürettebatı görevden almıştı.

https://www.voanews.com/a/mattis-says-navy-to-conduct-broad-probe-after-latest-ys-warship/3994415.html Mesajı Paylaş

nokta

ABD'nin Yeni LPS'si USS Portland, Kabul Testlerini Tamamladı


ABD Donanması Deniz Sistemleri Komutanlığı (NAVSEA), 11. San Antonio Sınıfı amfibik havuzlu çıkarma gemisi USS Portland (LPD 27), 18 Ağustos'da kabul testlerini başarıyla tamamladı. Geminin omurgası 2 Ağustos 2013'te Huntington Ingalls Industries Tersanesi'nde kızağa konmuş ve gemi Şubat 2016'da suya indirilmişti.

Test edilen sistemler arasında geminin ana tahrik sistemi, gemi kontrol sistemleri, muharebe ve haberleşme sistemleri, hasar kontrol ve mürettebat destek donanımları bulunuyor.

http://www.c4defence.com/Gundem/uss-portland-kabul-testlerini-tamamladi/4792/1 Mesajı Paylaş

nokta

ABD Donanmasına Gerald R. Ford Sınıfından Üçüncü Uçak Gemisi


ABD Donanması'nın Gerald R. Ford Sınıfı yeni uçak gemisi USS Enterprise (CVN 80) için 24 Ağustos'ta Huntington Ingalls Industries'nin Newport News Tersanesi'nde çelik kesme töreni düzenlendi. CVN 80, Gerald R. Ford sınıfına ait üçüncü gemi olma özelliği taşıyor.

Gerald R. Ford sınıfı, yeni reaktör, tahrik sistemi, elektrik sistemi, elektromanyetik uçak fırlatma sistemi (EMALS), gelişmiş durdurma tertibatı (Advanced Arresting Gear/AAG), Çift Bantlı Radar ve entegre muharebe sistemleri gibi ileri teknoloji sistemlerle donatılıyor.

http://www.c4defence.com/Gundem/gerald-r-ford-sinifina-ucuncu-gemi/4804/1 Mesajı Paylaş

nokta

ABD, Nükleer Denizaltılarını Modernize Edecek


Huntington Ingalls Industries (HII), ABD Donanması'nın hizmetindeki nükleer güçle çalışan denizaltıların yükseltme çalışmaları için yaklaşık 105 milyon Dolar bedelli bir sözleşme imzaladı. Anlaşma kapsamında yürütülecek çalışmalar arasında mühendislik, teknik, tasarım, konfigürasyon yönetimi, entegre lojistik hizmetleri, veritabanı yönetimi, araştırma-geliştirme, modernizasyon ve endüstriyel destek hizmetleri yer alıyor. Çalışmaların 2019 Eylül ayına kadar tamamlanması planlanıyor.

http://www.c4defence.com/Gundem/abd-nukleer-denizaltilarini-modernize-edecek/4828/1 Mesajı Paylaş

Trilogy

Politico Dergisi: ABD, yeni tip nükleer bomba geliştirmeyi planlıyor


ABD Devlet Başkanı Donald Trump'ın 'mini bomba' olarak adlandırılan yeni tip nükleer silah geliştirmeyi planladığı belirtildi.

Politico dergisinin ismi açıklanmayan kaynaklara dayandırdığı haberine göre, yeni tip nükleer bombalar ABD askerlerine daha fazla stratejik imkanlar sunacak. Zira geleneksel nükleer silahları kullanmak birçok uluslararası anlaşmayla yasaklanırken, daha zayıf silahları kullanmak için gereken izinleri almak daha gerçekçi görünüyor.

'ABD'NİN HEDEFİ RUSYA VE KUZEY KORE'Yİ DİZGİNLEMEK'

İddiaya göre yeni nesil silahların hedefi başta Rusya ve Kuzey Kore olmak üzere muhtemel düşmanları dizginlemek.

'MUHTEMEL DÜŞMANLARIN KAPASİTELERİNİ GELİŞTİRMELERİ NEDENİYLE ABD'NIN ADIMI HAKLI'

Politico'ya konuşan bir yetkili, ABD'nin muhtemel düşmanlarının kendi nükleer kapasitesini artırmaya devam etmesi nedeniyle Washington'ın bu adımının 'haklı' olduğunu savundu.

'OBAMA'NIN POLİTİKALARINDAN VAZGEÇİLİYOR'

Politico'nun görüşlerine başvurduğu uzmanlara göre bu tür silahların geliştirilmesi, nükleer silahların geliştirilmesine karşı çıkan eski Başkan Barack Obama'nın politikalarından vazgeçilmesi anlamına geliyor.

https://tr.sputniknews.com/abd/201709111030095150-abd-nukleer-bomba/ Mesajı Paylaş

nokta

Amfibik Taarruz Gemisine İsim Töreni


ABD Deniz Kuvvetleri'nin en yeni America Sınıfı amfibik taarruz gemisi için 16 Eylül'de Mississippi'de isim verme töreni düzenlendi. USS Tripoli (LHA 7), bu ismi kullanan üçüncü donanma gemisi oldu. Genişletilmiş hangarı, yenilenen ve genişletilen havacılık bakım tesisleri, yedek parça ve destek ekipmanları için genişletilmiş depo ve artırılmış havacılık yakıt kapasitesi ile gemi, filoya havacılık odaklı bir platform sağlıyor.

257 metre uzunluğundaki USS Tripoli, yaklaşık 45 bin ton deplasmana sahip ve azami 20 knot hıza ulaşabiliyor.

http://www.c4defence.com/Gundem/amfibik-taarruz-gemisine-isim-toreni/4870/1 Mesajı Paylaş

Yukarı git

Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter