Şub 21, 2019, 08:22 ÖÖ

Sohbet

Başlatan petibor, Ağu 25, 2016, 09:58 ÖÖ

« önceki - sonraki »
Aşağı git

murattekin

Nüfus ne kadar az olursa kişi başına düşen milli gelir daha fazla olur. Mesela Avusturya. 46.000 usd kişi başı milli geliri var. Nüfus 8 milyon kadar. Geçen hafta gittik gördük. Güzel birşey. Tabi bir de bunun adil dağılımı var. Onu da yapıyorlar. Demek ki çok nüfus iyi değil. Mesajı Paylaş
Murat Tekin

delenda_est_carthago

#586
Tem 09, 2018, 10:10 ÖÖ Last Edit: Tem 09, 2018, 12:15 ÖS by delenda_est_carthago
@Harzemsah
"Toplumu ileriye götüren, toplumun kaymak tabakasını oluşturan eğitimli, kültürlü ve komplike meslek sahibi kitlenin doğurganlığı azalırken, herhangi bir meslek sahibi olmayan, "Ne iş olsa yaparım abi?"ci nüfusun oranı gittikçe artıyor."

Bu kesimin sadece dogurganliginin degil Turkiye'de kalma isteginin de azaldigi herhalde aciktir. Veriler de bunu gosteriyor zaten.

Gecenlerde Londra'daydim. Eskiden Almanya'nin buyuk ve orta boy sehirlerine  gidince  her tarafta turkce konusan insanlara rastlardik, bunu da 60-70'lerdeki isci gocune verirdik... sunu rahatlikla  soyleyebilirim ki Londra'da da artik almanya'nin sehirlerindeki gibi  sokakta adim basi turkce konusan insana, turk marketlerine vs.. rastliyorsunuz . Ama Ingiltere'ye gocen insanlarin profili son derece farkli.     (Bkz Ankara antlasmasi)

Yanlis anlasilmalara yer vermemek icin,  Harzemsah'in ve HDSnin  bahsettigi  egitimli sekuler kesimden bahsediyorum. Mesajı Paylaş
Dum spiro, spero

HARZEMŞAH

Ne yazık ki sorun sadece Türkiye ile sınırlı değil...

Dünyada, bilim, teknoloji, kültür ve sanatı geliştiren başta Almanya, Fransa, İngiltere, İtalya, Hollanda, İspanya, Japonya ve Güney Kore gibi ülkelerde doğurganlık oranı azalıp nüfus gerilerken, yani Dünyadaki nitelikli insan sayısı her geçen gün azalırken, nüfus planlamasından habersiz, Hindistan ve Afrika başta olmak üzere Dünyanın kalanında doğurganlık hızla artıyor. Niteliksiz nüfus önüne geçilmez bir hızda çoğalıyor. Daha basit bir anlatımla, Dünyada nitelikli nüfus/niteliksiz nüfus oranı dramatik bir şekilde değişiyor. İnsanlığın önünde çözüm bekleyen sayısız sorun varken, söz konusu sorunları çözebilecek insan sayısı azalıyor... Mesajı Paylaş

HAZERFEN

Burada suçu da biraz "niteliklilerde" aramak gerekir. Zira Avrupalı kadınların büyük bir kısmı için çocuk doğurmak ve bakmak büyük bir meşakkat ve hayat konforundan zaiyat anlamına gelmekte. Materyalizmin zirve yaptığı bu toplumlarda ortaya konan nufüs teşvikleri de fayda vermemekte.

Bir toplumun kültürel olarak varlığını sürdürebilmesi için aile başı ortalama çocuk rakamının min. 2,1  olması gerekmekte. Ancak bu gerçeği bildiğini tahmin ettiğimiz eğitimli Batı nüfusu buna uygun davranmamakta.

Asya ve Afrika gibi kırsal yoğun toplumlarda hızlı nüfus artışını normal kabul edeceksek, ki etmemiz gerekir, asıl sorunu eğitimli nüfusun çoğalmak istememesinde arayabiliriz. Mesajı Paylaş

merzifonlu

+1 @HAZERFEN Doğruyu söylüyor. Kendi kültürünü yaşatmak için külfete girmeyenlerin kültürleri elbette yok olur. Bu kaçınılmaz bir sonuç...

Cahillerin çoğalması, cahil cahilliğini bilirse sorun olmaz. Diğer türlü, çok kanlı dönemler insanlığı bekliyor demektir. Tarih göstermiştir ki -istisnai dönemler hariç- cahiller cahilliklerini bilmezler. Bu nedenle gelecekten umutsuzum. Bana teselli veren şeyse, bu kepazelikleri görmeden ölecek olmam! (44 Yaşındayım.) Mesajı Paylaş

delenda_est_carthago

#590
Tem 09, 2018, 03:03 ÖS Last Edit: Tem 09, 2018, 04:40 ÖS by delenda_est_carthago
"Tarih göstermiştir ki -istisnai dönemler hariç- cahiller cahilliklerini bilmezler. "

Kesinlikle katilmiyorum. Dunyanin tum gelismis ulkeleri tam tersine hemen hemen hep elitler tarafindan yonetilmistir ve yonlendirilmistir, demokrasi olsa bile. Ingiltere bunun en carpici orneklerinden biridir. (ve muhtemelen bu yuzden bu kadar basarili olmustur)

Buraya mi yazmistim obur foruma mi hatirlamiyorum ama birlesik kralligin 18 inci yuzyilin ortasindan beri,  yaklasik 300 yilda  54 basbakani olmus. Bunlarin arasinda Cambridge ya da Oxford Mezunu olmayanlarin sayisi  sadece 13.

Mesajı Paylaş
Dum spiro, spero

putty

Didimde yazlık aldım tatildeyim beni merak etmeyin
Mesajı Paylaş

HDS

Ben endişelenmeye başlamıştım. "Bu da internet ve forum diyetini azıttı.." diyordum. Mesajı Paylaş

HDS

#593
Tem 11, 2018, 09:15 ÖÖ Last Edit: Tem 11, 2018, 09:33 ÖÖ by HDS
"Popülasyon" konusunu biraz daha açalım ve bir "jeostratejik" mevzuya bağlayalım.

Aşağıda "worldpopulationreview" sitesinden aldığım, İran ve Türkiye'nin güncel nüfus/yaş dağılımını gösteren grafikleri ekliyorum:

Türkiye


İranTürkiye'de normal ve gelişime açık bir yaş dağılımı var. Türkiye bu bakımdan, gelişmekte olan, aydınlanan ülkelerin nüfus dağılım grafiğini de göstermiyor. "Geri kalmışlık" diyeceğimiz iz var burada. Yani, yaşlı nüfusu az, şimdiki çalışan nüfusu yaşlandığında onları arkadan destekleyecek genç nüfus stoğu geliyor. Eğitip bunlardan verip alamamak bize kalmış. Muhtemelen beceremeyeceğiz, o ayrı.

Lakin, İran'ın durumu daha beter. İran'da nüfus ağırlığının ortalaması 33-34 yaşlara denk geliyor. Bu grubu oluşturan kalabalık 6-7 çocuklu ailelerden geliyor. İran'daki toplumsal değişim, dünyadaki en "hızlı" değişimlerden biri, zira bu topluluğun bazıları bekar, evli olanın ise sadece 1-2 çocuğu var. Bu da grafiğin genç nüfus dağılımında görünüyor.

İran bu durumda 10-20 yıl arasında hidrokarbonlarını satamaz, şimdi iyi yetişmiş insan gücünü katma değer haline getiremezse yavaş yavaş çok büyük bir toplumsal krize doğru yürüyecek. Bu ambargolardan daha büyük bir sorun. Zenginleşemezse, şimdinin 30'luları emekliliklerine yürüdüklerinde onları destekleyecek bir genç nesil gelmiyor arkadan.


Biz, Amerika, Rusya, İran vs de dahil bir çok ülkenin içinde herc-ü merc olduğu bölge jeopolitiği aslında biraz da bu grafiğe bakıyor. "3'te yetmez 5 tane" edebiyatı, İran'ın "elini çabuk tutuma ve dünyaya entegre olma acelesi", vs vs..


Peki biz ne yapacağız? Oturup takkemizi önümüze alalım. Mesajı Paylaş

HDS

Bonus olarak da, Mısır'ı ekleyelim:Mısır'ı tehlikeli yapan ve Afrika ve Ortadoğu arasında, İsrail'in dibinde, bir "saatli bomba" haline getiren de aslında bu eğri.

Tabii ki bu gençlerin iş gücüne katılıp rakip olması değil. Bu gençlerin kökten dinci ekollere sapıp ortalığın altını üstüne getirebilecek potansiyeli olması. O "bar"lardan biri bile İsrail'i yutar. İkisi üçü Suudi Arabistan'ı tokatlar. Mesajı Paylaş

HAZERFEN

#595
Tem 12, 2018, 09:09 ÖS Last Edit: Tem 12, 2018, 09:12 ÖS by HAZERFEN
Nüfus meselesi sadece sosyoloji değil, iktisat açısından da çok mühim bir başlıktır. "Nüfus artışıyla iktisadi büyüme arasında bağıntı yoktur" diyemediğimizi de baştan ifade edeyim. Zira nüfusa eklenen her birey bir tüketim öğesi olduğu için onun ihtiyaçlarını besleyecek bir ekonomi oluşmakta ve bu gerçeklik de büyümeyi tetiklemektedir. İşte bu sebepten Türkiye'de ihracatın zayıf olduğu yıllarda "büyüme iç tüketimden geldi" denmektedir. Yani artan nüfus ve harcama eğilimi sayesinde.

İsterseniz yukarıdaki büyüme şekline "yatay büyüme" diyelim (nüfusa paralel bir ekonomik genişlemeyi ifade etmek üzere). Bunun dışında da "dikey büyüme" şeklinden bahsedebiliriz ki, bu süreç daha sağlıklı olarak, aynı nüfus miktarı korunurken artan eğitim ile kazanılan kabiliyetler neticesinde katma değerli ürün üreterek elde edilen büyümeyi ifade etsin.

Ama bu iki modeli irdeleyecek kişi ister istemez diyecektir ki "ikisi de bir arada olsa en güzeli olmaz mı?"  Evet, aynen öyle... Aslında iki büyüme şekli de bir arada olursa bir ülke için en mükemmel iktisadi görünüm ortaya çıkar.

Buna en güzel örnek Çin'dir. Benim üniversite yıllarımda kişi başına düşen GSMH'sı 500$ olan bu ülke günümüzde 8bin $'ı aşmıştır. 18 yılda 16 kat artış ancak hem katma değerli ürün üretme ve ihracı ile hem de nüfus potansiyelinin harekete geçirilmesiyle açıklanabilir. Çin bugün dünyanın 2. büyük ekonomisi konumuna erişmiş ve ABD'ye kafa tutmaya başlamıştır.

Aynı Çin'in nüfusunu 80 milyona çeksek kişi başına gelirleri 100.000 $'ı aşar demek de pek rasyonel değildir. Zira iç tüketimden doğan devasa ekonominin kaybı ortaya çıkacak ve ekonomik büyüklüğü şimdikine göre cüceleşeceği için Türkiye ile G.Kore arası bir görünüm ortaya çıkacaktır. Ama gözden kaçırmamak gerekir ki 80 milyonluk bir Çin asla bu şartlarda 300 milyon nüfuslu dev bir ekonomi olan ABD'ye kafa tutamaz.

Meseleyi Türkiye'ye getirecek olursak, genç nüfusun ve nüfus artışının bizim için bir zorunluluk olduğunu görmek durumundayız. Zira etrafımız ateş çemberidir ve biz yaşlı-durağan bir nüfusla bu bölgede söz sahibi olamayız. Hem askeri, hem de iktisadi olarak. Madem "coğrafya kaderdir" öyleyse bu kadere müdrik olarak hareket etmek kaçınılmazdır. Türkiye'ye düşen hem yatay, hem de dikey modelde büyümek için azmetmektir.

CB'nin batıdaki illerde en az üç çocuk demesini, "ekinoks tarihlerinde zuhur eden devlet aklının" bir tezahürü olarak okumak gerekir diye düşünüyorum. Mesajı Paylaş

farabiBeyaz Toros

Yeni paket var , Moğolistan'dan. Mesajı Paylaş

Sihirbaz

Moğolistan'da kaçırılan Türk vatandaşı serbest kaldı

Moğolistan'ın başkenti Ulanbator'da faaliyet gösteren Türk okulları Müdürü Veysel Akçay, kimliği belirsiz kişilerce kaçırılmasının ardından Moğol yetkililerin devreye girmesi ve engel olmasıyla serbest kaldı.

Reuters'ın Moğol basınına dayandırarak verdiği habere göre, Gülen grubuna yakın okulların temsilcisi Akçay, cuma sabah saatlerinde evinden ayrıldıktan sonra kimliği belirsiz 5 kişi tarafından bir minibüse bindirilerek kaçırıldı.

İddialara göre, 24 yıldır bu ülkede yaşayan Veysel Akçay daha sonra Cengiz Han Havalimanı'na götürüldü.

Ancak kaçırılma hadisesinin sosyal medyada yayılmasının ardından Moğol yetkililer devreye girdi ve Türkiye'den gelen uçak durduruldu.

Küresel uçuş takip hizmeti veren Flightradar24 sitesine göre Türk Hava Kuvvetleri'ne ait olduğu görülen TT4010 kuyruk numaralı bombardier CL 604 Challenger tipi özel jet, Ulanbator Havalimanı'nda görüntülenmişti.

Sosyal medyada Veysel Akçay'ın Milli İstihbarat Teşkilatı'nın düzenlediği bir operasyonla Türkiye'ye getirilmek istendiği iddia edildi.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ise söz konusu iddiaları yalanladı.

Bu arada Moğolistan Ulaştırma Bakan Yardımcısı ve çok sayıda Moğol yetkili sosyal medyada uçağın boş döndüğü, herhangi bir kimsenin alınmadığı yönünde paylaşımlarda bulundu.

Moğolistan hükümeti konuyu araştırdıklarını bildirirken Moğol Dışişleri Bakanlığı, kaçırılma hadisesinin gerçek olması halinde bunun Moğolistan'ın bağımsızlığının ve egemenliğinin ihlali olacağını bildirdi.

Kalabalık bir grup da Cengiz Han Havalimanı'na giderek 'Veysel Akçay'ın Türkiye'ye kaçırılmasına engel olunmasını' isteyen dövizler taşıdı.

Afganistan: Şibirgan'da Türk lisesine baskın
Bu arada Afganistan'ın kuzey vilayetlerinden Şibirgan'da faaliyet gösteren bir Türk lisesine güvenlik güçlerince operasyon düzenlendi.

Afgan medyası, gece saatlerince bir grup polis tarafından okulun etrafının çevrildiğini ve sabah saatlerinde okula girmek isteyen personele ve öğrencilere izin verilmediğini aktardı.

http://tr.euronews.com/2018/07/28/mogolistan-da-kacirilan-turk-vatandasi-serbest-kaldi Mesajı Paylaş

farabi

#598
Tem 28, 2018, 12:51 ÖS Last Edit: Tem 28, 2018, 12:53 ÖS by farabi
Dünya İnek yoğunluğu haritası. Dünyadaki yaklaşık inek nüfusu 1,5 milyar.
Avrupa kuşağının uzantısıyız fakat doğru et politikası geliştirilememiş olması halkın coğrafyası uygun olmasına rağmen yeteri oranda büyükbaş kırmızı ete ve süt ürünlerine ulaşımını engelliyor.

Mesajı Paylaş

putty

İklimimiz mükemmel değil inek için bunu biliyorsunuz. Kereste içinde mükemmel değiliz inek içinde. Domates için elma için iyiyiz. Domates tavuk lale gül kafeste çupra levrek norveç somonu na aklı eren ineğimi akıl edemeyecekti de es geçecekti. Çok zorlama şekilde kapalı ahırda deniyoruz ama ondada sılaş filan sorun sonuçta her şey taze ota bağlı ahırda olsa merada olsa. Ben çok ilgilendim youtube da bunla ama sonuçta bir şehir çocuğuyum. Bizde büyükbaş kolay iş değil. Atalarımız boşuna koyuncu olmamış Mesajı Paylaş

Yukarı git

Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter