Eki 18, 2018, 10:12 ÖÖ

Sohbet

Başlatan petibor, Ağu 25, 2016, 09:58 ÖÖ

« önceki - sonraki »
Aşağı git

hergeleci

"Amaaa hani bazende ben bulaşmayım efendi olayım da adam zorla zorla bana dalsın da istiyorum yani."

https://i.pinimg.com/originals/44/a4/55/44a45550a098bc5fc49d839742d0f08e.jpg

@putty bayagi guldum su yazdigina.

Mesajı Paylaş

putty

putty

Bu sezonki takımım Fenerbahçe Mesajı Paylaş

commandos

Doğru yolu buldun demek @putty hocam :) Mesajı Paylaş
Dünyada iki bilinmeyen vardır; biri Kutuplar, diğeri Türkler...
-Albert Sorel-

putty

Genelde sezonun ilk maçlarına göre karar veriyorum ama bu sene Fenerli olasım geldi direk Mesajı Paylaş

putty

İstanbul üniversitesinde bir memur sınava filan girmeden notları yükseltiyormuş yakalanmış. 38 dersin sınavına girmeden mezun olmuş.  Suça bakarmısınız direk sistemi yıkan bir suç. Bu ülkeyi yıkar böyle vandalca suç işlenirmi ben ne yapabilirim ne yapabilirm demiş bunu bulmuş işi gereği. Zabıta onu yapıyo elektrik memuru bunu yapıyo ulan ben odada bir memurum ne yapabilirim demiş elinin altındaki bilgisayar datalarını değiştirmiş. Manya bak ya suyun başını tutmuş ülkenin milyarlarca dolar harcanan yüksek öğrenim sistemini çökertecek. İnsan böyle bir suç işlermi hiç. Bu adam müebbete benzer bir hapis cezası vermek lazım 55 yıl mesela daha azı olmaz. Mesajı Paylaş

BATTLESTAR

2006'daki kritik ssik'dan sonra 12 sene sonra geldiğimiz nokta gerçekten başarılı bence. Ata'nın deyimiyle az zamanda çok ve büyük işler yaptık.

Ben bu başarıda kilit rolün şirketlerin kurulmasına ve organizesine ön ayak ve planlayıcı olan ayrıca projelerde yabancı firmalarla yaptıkları ketum pazarlıklarla Savunma Sanayi Müsteşarlığı ve Çok sıkı ve titiz bir kullanıcı makamı olan tsk'nın olduğunu düşünüyorum. Tabi hükümetin milli yapalım ısrarıda buna ektir.

Bu Müsteşarlık ve savunma sanayi modelini diğer alanlarda da uygulayamazmıyız acaba. Mesela Ağır Sanayi Müsteşarlığı, Tarımda Sanayisi Müsteşarlığı (Yerli İlaç, Yerli Tarım Makineleri, Yerli Tohum )

Mesela devlet kamu araçları için toplu ihale açıp teknoloji transferi şartı falan koyar mı acaba ? Veya bu devlet yerli otodan vergi almazsa diğer şirketler üretimlerini çeker mevzusunu devlet yerli araçları ilk kendine alıp amerikan fms modeli gibi 2.el hüvviyetiyle halka satması gibi bir olay olabilir mi acaba ? Mesajı Paylaş

orko_8

Haz 10, 2018, 11:43 ÖS Last Edit: Haz 10, 2018, 11:49 ÖS by orko_8
Kastettiğiniz, Mayıs 2004'teki SSİK olmalı: Tank 2000, ATAK 1 ve İHA projelerinin iptal edilip milli geliştirme projelerinin başlatıldığı toplantı.

Ancak 2006 yılı ilginç bir şekilde gerçekten de bir dönüm noktası. Sektör esas patlamasını 2006 - 2012 arası gerçekleştirmiş ve ciro bakımından, ihracat bakımından bu süreç zarfında rekor üstüne rekor kırmış. Bunda muhtemelen, bu dönemde ardı ardına imzalanan yerli geliştirme projelerinin etkisi var.

Öte yandan sektör, içinde pek çok "ama"yı da barındırıyor. Gündemde bu kadar yer işgal eden, siyasi ve psikolojik özkütlesi bu kadar yüksek olan sektörün 2017 cirosu $6.7 milyar. Türkiye'nin 2017 GSYİH'si $850 milyar. Yani %1'i kadar bile değil. Sektörün cirosu her sene düzenli şekilde artıyor AMA Türkiye'nin de GSYİH'si artıyor ve sektör itici bir güç vasfında tetiklemiyor bu büyümeyi; bahsettiğim 2006 - 2012 arası dönem hariç.

Dahası, sektörde istihdam edilen insan sayısı artmasına rağmen, toplam işgücü nüfusundan sektörün aldığı pay hayret verici bir şekilde değişmiyor, hep %0.1 bandında. Bir yıl biraz fazla ertesi yıl biraz az. Sektörün doğası gereği yüksek nitelikli insan kaynağı içerdiği malum, ancak bu, sektörün bir istihdam yaratıcı / cazibe merkezi ol(a)madığını gösteriyor.

Ayrıca, önemli bir verimlilik göstergesi olan çalışan başına ciro bakımından sektör $140-160 bin bandını bir türlü kıramıyor (2011 ve 2016 sıçramaları hariç, onlar da zaten ertesi senelerde sert şekilde düşüyor). O çok övünülen DefenseNews Top 100 listesinde üst sıralardaki şirketlerin çoğu en az $200-250 binlerde. Sektör büyüyor, istihdam ettiği personel artıyor ancak bir türlü ilave bir atılım, sıçrama gerçekleştiremiyor. Büyümesi, elde olan işlerin devamını sağlamaya, iç talebi karşılamaya ancak yetiyor, ki en son Zeytin Dalı'nda da görüldü, bazı alanlarda yetmiyor bile.

Bunları yazmamın sebebi şu: Eğer sektör, daha doğrusu devlet 2004'ten itibaren daha sınırlı ve kademeli bir yol haritası dahilinde sektöre yatırım yapmayı tercih etmiş olsaydı, bu manzara umut verici olabilirdi. Ancak gelinen noktada bilhassa TSK'nın ihtiyaçlarının aciliyeti de hesaba katıldığında sektörün kendi ağırlığı altında çökmesi riski mevcut. Bu büyüme ve gelişme performansı ile, bu savunma bütçesi ile, gündemdeki 500'den fazla projenin, özellikle TF2000, Altay, Hisar ve Göktuğ familyası, TFX, T625, Göktürk serisi vb büyük boyutlu geliştirme ve üretim projelerinin hayata geçmesi, başarıyla sürdürülmesi mümkün değil. Mesajı Paylaş

Eray

Şu aralar savunma sanayisine çokça yatırım yapılıyor evet ama ileride ne olacak?

Gözlemlerime dayanarak söylüyorum büyük firmaların hepsi üniversitelerdeki hemen hemen bütün deneyimli hocaları topluyorlar. Zaten doğru düzgün bir şey aktaramayan üniversitelerin git gide içleri boşaltmaya başlıyor diye düşünüyorum. Bu durum bence ileride çok daha büyük sorunlar açacaktır.

Siz ne düşünüyorsunuz ? Mesajı Paylaş

bayilbay

Taraftar olmak hoş güzel de başarı sağlayamayan bir Ali koç için dolayısıyla koç ailesi için nasıl bir kaldıraç etkisi oluşturacak? Başarısızlıklara tahammül limitleri vardır sonrası fazlasıyla yıpranma getirir. Mesajı Paylaş
Gül yüzlü bir âfetti ki her bûsesi lâle;
Girdik zaferin koynuna, kandık o visâle

Eray

Haz 20, 2018, 05:32 ÖS Last Edit: Haz 20, 2018, 05:40 ÖS by Eray
Merhaba bilgisi olanlara Akınsoft'u sormak istiyorum. Nasıl bir fabrika cidden bahsi geçildiği gibi seri üretimde robot üreten bir fabrika mı?
Yoksa popüler olmak için ortaya atılmış bir yalan mı? Çin'den ithal edip ben ürettim diyen bir yer mi? İşin içinde gerçekten bahsi geçildiği gibi bir arge yapılıyor mu?

Bunu neden sordum? Öğrenciler arasında çok popüler olan bir şirket. Ama işin aslını bilmiyorum. Kendi sitesine koydukları fotoğrafları inceliyorum. 1 tane (kaç eksen olduğunu pek anlayamadığım) torna makinesi ve onun çevresine kurulmuş küçük bir atelye haricinde 10 15 kadar insanın çalıştığı bir yer olarak görüyorum.

Bulunduğum bazı topluluklar içinde özellikle oraya teknik gezi düzenlenmesini isteyen insanlar var. Ancak bu insanlar çoğunlukla bilgi değil fikir sahibi olan insanlar. Ben işin içini merak ettiğim için bu soruyu sormak istedim. Mesajı Paylaş

putty

Camdan dışarı baktım benim araba hariç bütün arabaların üzerinde battaniye var. İnşallah dolu yağmaz Mesajı Paylaş

sadalone

Mahfi Eğilmez gibi çok değerli bir isme bile tahammül edememişler dün sabah NTV'den kovmuşlar.Bu zihniyetle ülke'deki kadrolar daha ne kadar kötü hale gelecek merak ediyorum.

Kadroların kalitesiyle ülke'nin arasında adeta uçurum var, normal'de asla bir yere gelemeyecek adamlar çok kritik yerlerde bulunuyor.Dolayısıyla bu kadrolarla bu ülkenin yürütülmesi mümkün değil bu sürdürülemez.

Mesajı Paylaş

murattekin

Neredeyse hiçbir kanalın haberi izlecek gibi değil. Hepsi bir rüya aleminde. LSD çekmiş gibiler. Mesajı Paylaş
Murat Tekin

matmat26

Tem 05, 2018, 04:37 ÖS Last Edit: Tem 05, 2018, 04:41 ÖS by matmat26
2002-2017 arasi Avrupa Nufus değişimi.
*Mülteci ve göçler hariç tutulmuş sanirim.

Türkiye nüfusuna bir Hollanda eklemiş. 4.5 milyon multeciler ile de Hollanda + Danimarka.  :D

Ulkemizin nüfusu artarken, çevremizde nüfus azaliyor. Olan nüfusu bile koruyamiyorlar. Bu bizim icin uzun vadeli firsat

Kaynak:
https://twitter.com/DrDataStats/ Mesajı Paylaş

Yukarı git

Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter