Sohbet

Başlatan petibor, Ağu 25, 2016, 09:58 ÖÖ

« önceki - sonraki »
Aşağı git

putty

Garip olan ise hadi aynı kafadanız diyelim öyle yorumlayalım. Hemşirelik yada ev temizliği hasta bakıcılık bunlar daha kadına yakışmayan işler değilmi. Ev temizlemek mesela gidiyor yalnız başına bir evi temizliyor hemşire gece nöbete kalıyor hasta bakıcı zaten bir hafta orada yatıp kalkıyor. Mühendis ise koca işyerinde 8 de gidiyor 5 de paydos olup evine dönüyor. Bence kadına en yakışan mühendisliktir. Ama burada asıl sorun idarecilik mevzusudur. Kadına erkekleri yönetme yetkisi ile bir meselesi var mühendislerin hepsi emrinde erkek çalıştırırlar asıl mevzu sıkıntı o. Mesajı Paylaş

Baltica

Yalniz, soruyu hazirlayan okuzun aklina belli ki, muhendislik deyince, sadece makina, insaat vs. geliyor. Gida, ziraat falan hic aklina gelmemis.

Ama, bu soruyu hazirlayan okuz de, muhtemelen bir ogretmen olmasina ragnen, ogretmenligi basmakalip bir meslek olarak tanimlama medeni cesaretini gostermesi bakimindan takdire sayan : ) Mesajı Paylaş

putty

Nis 16, 2018, 08:38 ÖS Last Edit: Nis 16, 2018, 08:51 ÖS by putty
Öküzlük affedilir ama bu cenahta ki sataşma kültürü kışkırtma kültürü çok daha feci. Bunu yazan bilmiyor mu rahatsız edeceğini biliyor ama ondan bir zevklenme hali var. Bizim orada bütün binalar yapıldı 15 katlı en miniği 10 katlı binaların arasında kavşakta kalmış üçgene zoraki bir cami sıkıştırdılar. İki tane minare kocaman hoparlörler karşı binada insan var demeden açıyor anfiyi sonuna kadar ezan okuyor. Kazara ezan vakti o kaldırımda yakalandıysan kaçarcasına köşeye kadar hızlı hızlı gitmek zorunda kalıyorsun o derece feci. Bizim eve ölçtüm 400 m uzakta çok büyük sorun değil ama yinede beni bile öfkelendiriyor sesin yüksekliği. Birde 100 m çaplı alanda 10 tane apartman var bunlar camı kapamayı bırak duvar örseler o evde yaşanmaz. Gerçekten abartmıyorum bu kadar kötü ve sürekli yani mutlaka şikayet vardır umursamıyorlar rahatsız olacan diyor içinde bir çeşit sataşma uzlaşmama benle ilgilenecek duygusu var belli. Efendim ezan bu rahatsız eder mi. Etmez tabi ama ezanı son elli yıldır anfi ile dinliyoruz bu ezan 1500 yıldır insan sesi ile okundu gelenekte bu yok ki. Hadi insan sesi olmuyor ama onu üç katına çıkar 100 katına niye çıkartıyorsun dimi ama. Biz geleneğe isyan etmiyoruz ki böyle bir gelenek yok 1950 den sonra bu hoparlörler ortaya çıktılar. Siteler imza topluyor veriyor hiç takan yok. Katlanacan bana diyor sataşma kültürü bastırılmış bir öfke var. Karşısında kendisinin inandığı gibi yaşamayan öbür dünyada yanacak çıtır çıtır ama bu dünyada sinir bozucu bir konforu olan adamlar görüyor öbür dünyada taşıyamıyor adaletini bu konfor farkının öfkesini çıkartıyor. Bırak zaten yanacak çıtır çıtır niye adama uyuyor tv izliyor diye kızıyorsun oradan beri. Yani diyeceğim bir kışkırtma sataşma olayı da var bu bütün olayların altında.  Geçen caminin karşısındaki dublex daireler filan olan binadaki fiyatlara sahibinden.com da baktım hissettim oradan insanların kaçacağını gerçekten de fiyatlar dip yapmış kimseyi belli tutamıyorlar orada. Eskiden camiye yakın ev bakardı insanlar şimdi cami kaç metre uzakta ona bakıp ev alıyorlar. Evin değerini en az % 20 düşüren bir camimiz var cemaatinin servetini tüketiyor. Mesajı Paylaş

sadalone

Nis 16, 2018, 08:48 ÖS Last Edit: Nis 16, 2018, 08:57 ÖS by sadalone
Bu basmakalıp google translate'de de var.Tabi onlar bu cinsiyetçiliği bizim gibi bilerek ve isteyerek yapmıyorlar.
Mesajı Paylaş

murattekin

Aslında bundan güzel propaganda malzemesi çıkar. Avrupa ülkeleri kendine gelişmiş diyor ama ayrımcılık yapıyor diyebiliriz.
Biz canlı ve cansız nesnelere "O" diyoruz. Ama Avrupa dilleri hep ayrımcılık yapıyor: He, she, it. Nasıl olmuşsa bi "they" kelimesini ortak yapmışlar. Onda da kafa yormak istemediler herhalde. Mesajı Paylaş
Murat Tekin

commandos

Sadece ingilizce değil, ispanyolca ve italyanca da benzer. Dişil ve eril ayırımlar hemen hemen tüm kelimelere neredeyse sirayet etmiş. "chicas"-"chicos", vs.vs. Mesajı Paylaş
Dünyada iki bilinmeyen vardır; biri Kutuplar, diğeri Türkler...
-Albert Sorel-

cagribey

Rusça bu konuda ezer geçer :) Mesajı Paylaş
''Bre sorun Nemçelü'ye Lehli'ye,
Ne de çabuk unuttular Muhac'ı''

muhendus

Almanca da bu konuda geri kalmaz, meslekler bile kadın ve erkek için ek alarak değişiyor. Örnek ingenieur (erkek mühendis) ve ingenieurin (kadın mühendis). Mesajı Paylaş

delenda_est_carthago

Nis 17, 2018, 09:41 ÖÖ Last Edit: Nis 17, 2018, 09:51 ÖÖ by delenda_est_carthago
Propaganda malzemesi falan cikmaz,  cikarmaya kalkarsaniz adamlar sizin onunuze karsilastirmali olarak  kadinlarin isgucune katilma istatistiklerini, meclislerdeki kadin milletvekili oranlarini, hukumetlerindeki kadin bakan oranini, ha bir de  "tore cinayetleri" istatistiklerini koyuverirler, rezil olursunuz.

Ha bu arada fransizca cok hostur,  3uncu cogul sahis  baglaminda.
3uncu tekil sahsin disisi=elle  3uncu tekil sahsin erkegi = il
 10 kadin biraradaysa "elles" olur, yani 3uncu cogul sahsin disisi  (elle+s)

10 kadin + 1 erkek biraradaysa "ils" olur. Yani 3uncu cogul sahsin erkegi. (il+s)

bir erkek bir suru kadina bedeldir fransizcada yani. Mesajı Paylaş
Dum spiro, spero

farabi

Polonya'nın 2007 parlemento seçimlerindeki oy dağılımı 1871-1918 Alman İmparatorluğu sınırları üzerinde gösterilmiş hali :

2014 Romanya Başkanlık seçimlerinin , eski Avusturya-Macaristan İmparatorluğu sınırları üzerinde gösterimi : (Iohannis daha fazla AB yanlısı , Ponta daha Rusçu )

Sınırlar , gerçekten değişir mi ?

:) Mesajı Paylaş

merzifonlu

Değişmiyor ise eski sınırlar daha sağlıklı demektir. Sentetik sınırlardan ileride muhakkak arıza çıkacaktır. Mesajı Paylaş

putty

Eskiden hep derdim. İslam kendini revize etmez ise 2050 de bir bakacağız Müslümanlar Ataist olmuşlar ama öbür tarafta Hristiyanlar aynı şekilde devam ediyorlar. Şimdi görüyorsunuz Deisim tartışmaları başladı bile. İmam hatipliler deist olmaya başladı ilahiyatçılar ölüyor arkasından deist di diyorlar. Bende deist ne bilmiyordum ondan ataist olacak dedim bilsem deist derdim. Bugün bir Hristiyan Tanrıya İsa mesihe inanıyorum diyorsa iyi bir Hristiyan oluyor boynuna haç kolye takarsa sofu Hristiyan oluyor. Birde bize bak ağzımızla kuş tutsak az yanıyoruz tutamazsak cayır ayır yanıyoruz öte tarafta. Neyse lafı uzatmaya gerek yok başladı işte Deism diye ufaktan ufaktan şimdi siz düşünün Mesajı Paylaş

putty

Nis 22, 2018, 09:54 ÖS Last Edit: Nis 22, 2018, 10:00 ÖS by putty
Forumda MEMS konusunu çok ihmal ettik. Konuya yakın birisi başlık açıp konuyu toparlamalı. Bu çalışma alanından çok para kazanılabilir. Bir tane biyoanaliz yapan mems geliştirdiğinde yapacağın kocaman makinayı kolay kolay taklit edemiyorlar al sana bir gelir kapısı tüm dünyaya satıyorsun uzunca bir zaman. Bu alanda bir kalkınma gayretine girmek ulusal seferberlik yaratmak gerek. 10 bin mühendis MEMS üzerinde çalışsın. INS güdümlü bunca silahımız var mesela onların sensörler MEMS olmalı nereden geliyor bu sensörler. Yerlisi varmı çalımalar varsa ne hassaslıkta ABD nin yaptığı ne hasaslıkta. Direk attığın merminin CEP değerini etkileyen bir çalışma ve bin yıl uğraş yine yarış bitmeyecek konu bu mesela hep daha iyisi yapılabilir olacak. INS güdümlü top mermisi yapacağız neyle? Nereden gelecek o MEMS ler ve bize verilen kendi kullandıkları ile aynımı. Bağımsızlık nerede kalacak hadi verselerde. Mesajı Paylaş

merzifonlu

Nis 22, 2018, 11:11 ÖS Last Edit: Nis 23, 2018, 12:03 ÖÖ by merzifonlu
Boş versene @putty, 10.000 yazılımcı çıkart, yapay zeka MEMS'in ağababasını yapar, önüne koyar 3-4 ayda.

Zamanında RTE'yi çok uyarmışlardı: "Devlet erkiyle dindar nesiller yetiştirmeye kalkarsan, 1 nesil sonra inançlı adamı mumla ararsın!" diye ama dinleyen kim? İran'da bu süreç olgunlaştı, rejimin yıkılmasına bakıyor her şey. İslam aleminde İran ahalisi kadar dinden soğumuş bir ahali olduğunu sanmıyorum. Mesajı Paylaş

putty

Gelecek MEMS de mikroişlemciler ler basit aletler biz onu çok yüceltiyoruz geri kaldık filan diye ama aslıda işlemcilerin o kadar geciktik diye üzülünecek bir önemi zorluğu yok bekler bekler sonra bir dalarsın intel olursun basit aletler çünkü ama MEMS öyle değil orada makina var mekanik var fizik var kimya var her biri bir icat bilinmezlik ve harikalar diyarı çıkışı. Yaptığın her MEMS seni parmakla gösterilir hale getirir. Ben tabi bu konuları bilmiyorum ama inceliyorum çok muhteşem buluyorum MEMS in geleceğini. RAM yapmak işlemci yapmak kamera ya sensör yapmak bunlar basit işler ama MEMS öyle değil her biri bir sanat eseri. Gelecek burada bu treni kaçırmamak gerek sonra yakalayamayız. Bir MEMS yaparsan labaratuvar cihazı ölçme cihazınıda otomobil parçasınıda sen yapacaksın demektir. Daha yoğun çok daha heycanlı olmak lazım bu alanda. Bize mikro işlemciler MEMS ler bu ilerle meşgul 10 bin mühendis lazım Mesajı Paylaş

Yukarı git

Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter