Kas 19, 2018, 09:57 ÖÖ

Sohbet

Başlatan petibor, Ağu 25, 2016, 09:58 ÖÖ

« önceki - sonraki »
Aşağı git

sadalone

Şub 10, 2018, 02:10 ÖÖ Last Edit: Şub 10, 2018, 02:17 ÖÖ by sadalone
@BETONBEY

İntiharı niye bu kadar dert etmiş ki bizleri en son ilgilendiren şey muhtemelen  başkalarına zarar vermesinler yeter.

2012 verilerine göre Türkiye'de 100 bin kişi başına 4.3...ABD'de ise 100 bin kişi başına 4.7(2012), 4.9(2015) kişi ölmüş
Bence arada pek fark yok üstelik ABD'de bireysel silahlanmanın,silaha erişimin kolay olması ve her milletten insanın bulunduğu bir ülke olması gerçekliği var.
https://data.worldbank.org/indicator/VC.IHR.PSRC.P5?locations=TR-US

ABD'de Trafikten 2016 yılında 37,441 kişi ölmüş aynı tarihte Türkiye'de ise TÜİK verilerine göre 7,300 kişi ölmüş.Nüfusa oranlarsak bizde 29 bin onlarda 37 bin kişi ölmüş.Ama işin kötüsü bizde 12 milyon otomobil trafikteyken onlarda 270 milyon otomobil trafikte.

Taciz,tecavüz,cinsel suçlar çoğu zaman ihbar edilmez.Ülkemizin mevcut aile ve toplumsal düzenin yaptığı baskı düşünüldüğünde istatiklerin burada ne kadar yeri olur tartışılır.

Ama ABD bu saydığımız konularda gelişmiş ülkeler arasında ki belki de açık ara en kötü ülke ona katılıyorum. Mesajı Paylaş

putty

Çok şükür bir İsrail uçağı düşürülebildi. Artık adamların uçaklarını efsunlu sanıyordum Mesajı Paylaş

395V

Dokunulmaz birinin olmadığını bilmek rahatlatıcı değil mi? Mesajı Paylaş

BETONBEY

Şub 10, 2018, 10:16 ÖÖ Last Edit: Şub 10, 2018, 10:18 ÖÖ by BETONBEY
@Sadalone

İntihar demek yanlızlık demektir, sorunlarına çözüm üretememek demektir ki muhtemelen bunu hedeflemişler.

Trafik kazası konusunda ABD'den aşağı kalır yanımız yok, doğrudur. Ben trafik terörü derim, babam ve eşim ciddi trafik kazaları yaşadılar. Şükür ufak tefek arazlar kalsa da yaralı kurtulabildiler. Ama hem can hem de mal kaybı babında trafik kazaları terörü aratmaz.

ABD'nin araç sayısının yüksekliğini oturmuş altyapısı besliyor. Ama bizde yol mu var, düzgün bir altyapı mı var ?

Biz daha bunu halledememişiz, bizim en büyük eksikliğimiz budur. Her zaman demişimdir, "altyapı olmadan düzgün üstyapı olmaz". Bu meyanda ABD'den pozitif anlamda ayrılıyoruz. Olmayan altyapı ile bu kadar oluyor. Duble yol, otoyol tamamlamaya çalışıyoruz hala...

Öldürme olaylarına gelince bizim ABD ile mukayese edilebilmemize imkan yok. Zira bizden 3-4 kat fazla cinayet işleniyor. Bizde terör olayları var ki bunları hesaba katmamak gerekir. Bir gar bombalamasında 100 küsur kişi oldu, BJK stadı önünde 50 küsur şehit vardı. Sadece iki olayda kaybedilen insan sayısı ülkede 1 ayda cinayete kurban giden insan sayısından fazla...

Diğer taraftan bireysel silahlanma konusunda ABD'den aşağı kalır yanımız olduğunu sanmıyorum. Sadece onlar daha nitelikli silahlanıyorlar. Bizde kaçak silahın haddi hesabı yok, adam gibi cezası da yok. Av niyetine satılan pompalılar ayrı bir hikaye ama sonuçta öldürme kasıtlı balta, nacak, bıçak, pala, satır, döner bıçağı vb. aletler ile de bizim millet yeterince iş görüyor. Biraz trajikomik olacak ama sadece ABD'de olduğu gibi seriye bağlayamıyorlar.

Son tahlilde suç kapsamında bu gelişmişliklerine rağmen pekçok medeni dediğimiz ülke bizden daha kötü durumdalar. Bunun mazereti yok işte... Mesajı Paylaş

putty

İntiharların kabul edilebilir sebeplerinede biraz ikna olmak canından vazgeçenlerin aklına saygı duymak gerek. Başta hastalıklar olmak üzere intiharların büyük kısmı ikna edici sebeplere dayanır. Sevgilisi terk etti diye intihar edenler sandığımız kadar çok değiller Mesajı Paylaş

Alkyone

Çoklar diye korkma
Azız diye çekinme...
Tonyukuk

putty

Cinayetlerin insan ırkının doğal seleksiyonunda çok değerli yeri olabilir. Öldürülenlerin büyük kısmı toplumun en arızalı kesimleridir. Kabahati olanlar öldürülür bize çoğu ölümü haketmemiş görünür mesela yanlış yerde hap satmıştır borcunu ödememiştir başkasının karısı ile yatmıştır kavga başlatmıştır filan. Sonuçta ölümü haketmez ama birileri bizim kadar hassas değil ve öldürüyor. Sonuçta büyük resme bakınca cemiyetin en arızalı kısmından bir temizlik oluyor. Buda sürekli olunca insan genomunu daha uyumlu sosyal bir canlıya doğru evrimleştiriyor. Boz ayıların beyaz olması gibi Mesajı Paylaş

saladin

Şub 12, 2018, 05:11 ÖÖ Last Edit: Şub 12, 2018, 05:35 ÖÖ by saladin
Ekşi sözlükte sol köşede en çok konuşulanlar arasındaki konu Türkiye'de internet'in ilk yılları. Millet atip durmuş, ilk mesajda çok eski, 2003'den. Beni adeta geçmişe götürdü. Niye? Çünkü Türkiye'de ilk interneti kullanan bir avuç adamdan biri olarak Atilla Ozgit'i bir daha taktir ettim.

İlk üniversite girişinde Internet yoktu. Hatta gece kampüste yürümek yasaktı. Ama IBM 3090 kullanıcılarının bir imtiyazı vardı. Gece saat kaç olursa olsun 3090 lablarina gitme izni vardı. Milletin bir kismi BİTNET üzerinde. Relay Chat yaparken bir kısmı rexx falan scriptler yapardı. O zaman internet daha yoktu, newsgrouplar takip edilebiliyordu.
Yabancı  üniversitelerin verdiği hizmetle yurt dışından FTP dosyaları mektupla alınıyordu. Örneğin bilinen bir FTP sitesinin bütün dosya listesini istiyor, mektubun gelmesini bekliyor, sonra da dosyayı istiyordunuz, bunların her biri saatler sürdüğü için genelde akşam mektup atıp sabaha  bakiyordunuz. Bu süre içinde acaba ne var diye heyecanlı bir bekleyiş olurdu.

Sonra Atilla hoca geldi, önce ODTÜ bilgislemi ve daha sonrada hemen yanındaki bilgisayar bölümünü internete bağladı. Zaten o aralar ODTU ip tabanlı ağa geçmişti.,  Bir anda ufkumuz açıldı. Ftp siteleri artık anlık olarak elinizin  altindaydi. Önce Gopher denen naneyle tanıştık ama isinamadik. Sonra CERN web'i tanımladı. Daha önce hypertext programları vardı ama hiç biri html gibi basit ve kullanışlı değildi. Hemen akabinde Mosaic tarayıcı çıktı. Bir anda dunya değişti demek yanlış olmaz. Gerçek anlamda bir bilgi paylaşımı başladı. İnternetten PostScript makaleler indirmeye basladik, kendi yazdiklarimizi paylaştık. Yanlış hatırlamıyorsam Hollanda çıkışlı 64 veya 128kps modem bütün Türkiye'ye yetiyordu. En çok datayi da biz yiyorduk herhalde.

O yıllarda ABD'den yeni gelmiş, veya Türkiye'de yetisip teknolojiyi takip etmiş hocalarımız, bölüm başkanlarımız, dekanlarımiz, rektörlerimiz bunu desteklediler.

Atilla Hoca, ve onu destekleyenler  bence bütün ülkeyi bir adım ileri götüren insanlar arasında yer alacaklar.  Tim Berners-Lee internet için neyse, Atilla Hoca'dan Türkiye interneti için odur. Heykeli dikilmesi gerekir.

İşte Türkiye'de internetin ilk yılları böyle bir şeydir.

Mesajı Paylaş

HARZEMŞAH

Eski dostum Atilla Özgit'in bu ülkeye yaptığı hizmetler saymakla bitmez. Eğer isteseydi, yaptıklarının küçük bir bölümünü reklam ederek Bakan olurdu. Ülkenin gelişmesine sessiz sedasız bu kadar büyük katkıda bulunan insan sayısı parmakla sayılacak kadar azdır...

Atilla Özgit sayesinde Türkiye adına ODTÜ, ABD'de NSF-National Science Foundation/Ulusal Bilim Vakfına bağlanarak Dünya internet ağına dahil oldu, internet Atilla Özgit sayesinde bu ülke ile buluştu. Buna karşılık en küçük bir aksaklıkta, virüs saldırılarında kendisi ve ODTÜ hedef alındı, çok yıpratıldı. Ama gerçek orada, tam gözümüzün önünde duruyor. Allah, Atilla Özgit ve onun gibilerinin dokunuşlarını bu ülkenin üzerinden eksik etmesin? Mesajı Paylaş

Alkyone

Twitter az önce çöktü...
Error veriyor  :o Mesajı Paylaş
Çoklar diye korkma
Azız diye çekinme...
Tonyukuk

saladin

Bu Türkiye'yi haritadan silme olayları giderek paranoyak bir seviyeye geliyor. Ben bile acaba demeye başladım.

Continental'dan sonra AİESEC'de silmiş.
her ikisinde de direk sınırlardan silinmiş. Yani kasıt olduğu belli

http://www.milliyet.com.tr/aiesec-de-turkiye-yi-dunya-haritasindan-silenler-kervanina-katildi-mola-7189/

Tepkilerden sonra duzeltilmis. Aşağıda eski hali var.
https://web.archive.org/web/20150102104028/http://aiesec.org:80/about-aiesec/aiesec-structure/

AIESEC başkanı diğer ülkeler bağımsız geyiği atmış ama yukarıdaki link ana link.

Ne menem bir şeymiş aşağılık kompleksli düşmanları olan ülke olmak....

Mesajı Paylaş

BETONBEY

Hangi yıla kadar bilgi veriyor sistem ?

Benim 1800'lerin başına kadar çıktı ama hiç beklemediğim şekilde sonuçlara ulaştım desem yeri... Mesajı Paylaş

theavengers

Benim dedelerden biri 1856'da doğup 1333'te ölmüş. İnsan zaman makinesini bulunca 1333'e mi gider ? Derdini anlatamadan gömmüşlerdir garibi.

Yalnız milliyetçi birçok arkadaşım Gürcü çıktı hiç birinin sesi çıkmıyor şimdi, vatandaşlık kovalıyorlar Avrupa'ya vizesiz gitmek için. Yıllardır evrim var, hepimiz zaten ortak atadan geliyoruz diye boşuna uğraşmışız, e-devlet halletti. Mesajı Paylaş
All animals are equal but some animals are more equal than others.

BATTLESTAR

@theavengers

hicri 1333 dür o miladi 1915 e denk gelir. Mesajı Paylaş

theavengers

Öyle, büyük ihtimalle çevirmeyi unuttular ya da 1933'tü ama memur yanlışlıkla 9'u 3 yaptı.

Yine de iyi eğlendik bu hata sayesinde. Mesajı Paylaş
All animals are equal but some animals are more equal than others.

Yukarı git

Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter