Eki 21, 2017, 08:23 ÖÖ

Sohbet

Başlatan petibor, Ağu 25, 2016, 09:58 ÖÖ

« önceki - sonraki »
Aşağı git

bnb

Iyi yaya yokmus :) Mesajı Paylaş

theavengers

Yaklaşık 1 aydır haber sitelerini takip etmeyi ve siyaset hakkında konuşmayı bıraktım, herkese tavsiye ederim.

Sinir yok, stres yok, üstüne bir sürü boş vakit kalıyor.

Bir sonraki hedefim sosyal medyaya ayırdığım vakti onda birine indirmek, şu anda exponential olarak azalma eğiliminde.

Hepinize iyi akşamlar. Mesajı Paylaş
All animals are equal but some animals are more equal than others.

commandos

Sn. @theavengers, ben de sizin gibi yaklaşık 1 senedir haber takip etmiyorum. Ne TV de ne internette. Belgeseller, makaleler, bilimsel yayınlar derken daha faydalı düşündüğüm kaynaklara yöneliyorum. Çok güzel. Mesajı Paylaş
Dünyada iki bilinmeyen vardır; biri Kutuplar, diğeri Türkler...
-Albert Sorel-

putty

CHP nin adalet yürüyüşü Mahatma Gandhi nin sivil iteatsizlik eylemlerine benziyor. Bakalım neler olacak önümüzdeki dönemde. Mesajı Paylaş

putty

Haz 18, 2017, 06:46 ÖÖ Last Edit: Haz 18, 2017, 06:54 ÖÖ by putty
Hatırlıyor musunuz SSF de anıt yapmayı bilmiyoruz diye eleştiride bulunmuş bu resimdeki anıtı örnek göstermiştim Çanakkale şehitliğindeki anıtların hiç birsi güzel değil demiştim.
İşte daha bir kaç on yıllık anıtın hali ortada.
Tekrar ediyorum anıtlar en az bin yıl yarı ömürlü olacak şekilde inşa edilmeliler. Oksitlenen rüzgardan soğuktan dondan kumdan aşınmamalı zemini çökmemeli boyanmamalı çimento kullanılmamalı bağlantı elemanı kullanılmamalı. Statik olarka dengede aşınmayan yıpranmayan dağılmayan bakım istemeyen şekilde durabilmeli. Sanatsal tasarımıda dönemsel tercihlerden olabildiğince soyutlanmalı evrensel çizgilerde binlerce yıllık kabuller ile yapılmalı. Bizansın dikilitaşı gibi olmalı hala dimdik ve gıcır gıcır ve çok güzel. Bizde ise her türlü iğrençlik var fibermi istersin boyamı istersin çimentomu istersin. Heykeller çok çirkin ama onlara sıra bile gelmiyor diğer arızalardan. Al işte bu bir anıtmı şimdi 30 yılda bir kazı altından briket çıksın saçmalığa bakın. Bu yukarıdaki saydığım şeylerden bir olması gereken özellikte anıtın kendi kendisini kötü niyetlilerden koruyabilmesidir. Kırılmamalı kafası filan kopmamalı onarıcam diye müdahale edilememeli. Dikili taşı mesela kazıyıp restore edebilir misiniz ayda çekici alıp bir vandal kırabilir mi yada yakabilir mi. bin yıl böyle dayanır bir anıt. Bir tane granit Cumhuriyet anıtı dikin mesela yeni ülke kurduk buda onun anıtı olsun 5000 yıllık bakım istemeden ömrü olsun. Granit bunun çözümü milyon yıl açık havada ömrü var. Zemini de sağlam yer seçin oraya da granit temel yapın üstüne de heybetli bir granit blok üstüne biraz gravür oldu bitti sonra unut gitsin kimse bir şey yapamaz ne doğa ne insanlar.

Mesajı Paylaş

HDS

Haz 18, 2017, 06:58 ÖÖ Last Edit: Haz 18, 2017, 08:00 ÖÖ by HDS
SSF'de de haklıydın burada da bu konuda haklısın. Her anıt, her hatıramız sakil. Hepsi bir laz müteahit işi. Özensiz, kalitesiz.

Çok aramaya gerek yok ANZAC anıtları bile çok sade, ama çok dayanıklı. Sadece temiz tutmak yetiyor. Mesajı Paylaş

putty

Deli gibi sallanıyoruz sürekli kafayı sıyırıcam korkudan. Yemin ederim kıçım sismograf gibi oldu 4 şiddetine kadar olan depremleri kandilli ile aynı şiddette ölçebiliyorum.
Size bir şey sorucam depremde bina dışındaki metal yangın merdivenine çıksam binada kalmaktan dahamı güvenlidir yoksa risklidir sizce. Bana mantıklı geliyor kendimi yangın merdiveninin oraya atıyorum büyük deprem olursa oraya çıkıcam betonun altında durmaktansa ne dersiniz mantıklı mı. Ama bir yandan da düşünüyorum bina yerinde durur ben merdivenle güme gidersem de çok kazık yemiş olucam Mesajı Paylaş

hergeleci

Haz 18, 2017, 06:12 ÖS Last Edit: Haz 18, 2017, 06:16 ÖS by hergeleci
Gecen piyasa cikan bir denizalti simulasyon/strateji oyunu:

https://www.youtube.com/watch?v=A5Rio6awfcU

Bir oyun olmasina ragmen enteresan detaylar var. Bu da gercek bir simulasyonla ilgili bir video:

https://www.youtube.com/watch?v=d8Kv4rqR6RQ Mesajı Paylaş

saladin

Haz 18, 2017, 06:42 ÖS Last Edit: Haz 18, 2017, 08:51 ÖS by saladin
Vidolardan anladigim daha cok arcade turu bir sey. Benim simdiye kadar en sevdigim denizalti simulator SSN-21 SeaWolf'du. Uzmanlar cok gercekci olmadigini soylesede benim icin gercekci bir atmosfer yapmisti. Ozellikle termaller arasinda gitmek, ve sonardan etraftaki gemileri anlamak falan bayagi guzeldi. Mesajı Paylaş

Danişment

Eğer alakasızsa lütfen yönetim mesajımı silsin;

Sosyal medyada falan bazı haberler var askerler zehirlendi diye. Hatta daha önce birkaç defa daha oldumuş. Mesajı Paylaş

putty

Haz 19, 2017, 08:52 ÖÖ Last Edit: Haz 19, 2017, 08:55 ÖÖ by putty
Bu sene diğer ülkelerin tamamında zeytin hasadı geciktiği için Türkiye rekor zeytinyağ ihracatı yapmış. Geçen sene 50 milyon dolarken bu sene 110 milyon dolarmış. Isparta dan gül yağı üretiminin tamamı ihraç ediliyormuş yıllık rakam 12 milyon dolarmış. Yani bütün Ege Marmara zeytinlikleri + Isparta coğrafyasını topluyorsun 150 milyon dolar ihracat bile etmiyor yani 2 F16 sadece öte yandan 1 km 2 den küçük Tofoş'in ihracatı milyarlarca dolar olmuş. Sonrada zeytinlikleri talan ediyorlar sanayi için diye isyan ediyoruz. Ben şehirlerin tarım arazileri ile bu kadar sıkıştırılmasına karşıyım bir kaç ovayı imara açıp insan gibi yaşayan en az 20 milyon insana ihtiyacımız var. Kendimizi düzlüğümüz yok diye dağa bayıra esir etmişiz yamuk yumuk yerlerde yaşıyoruz doğru düzgün azıcık alanımız var onda da domates ekiyoruz. Ben Bursa da büyüdüm gençliğim Uludağ'ın eteğinde bütün Bursalılar gibi bayır aşağı bayır yukarı geçti. Düzde de şeftali ektiler. Ben düzde yaşasam şeftali bayırda yaşasa daha adil değil mi onun dolaşmaya ihtiyacı yok benim kadar. Bu konuda tartışmak istemiyorum kimse ikna olmaz biliyorum sadece düşüncemi paylaştım. Mesajı Paylaş

Havuc99

İyide ihracat yapmak için zeytin ağacını kesmene gerek yokki. Zeytin de ihraç et , teknolojide ,düz alandada yaşa Ülkemiz yeterince büyük. Planlamayı yapabilene. Mesajı Paylaş

putty

Haz 19, 2017, 12:26 ÖS Last Edit: Haz 19, 2017, 12:28 ÖS by putty
Yeterince büyük değil işte her yeri dağlık düz olan yerleri de ayçiçeklerine domateslere bırakmışız.
İlk yapmamız gereken Trakya da mega yerleşim kurarak 20 milyon insanı barındırmak olmalı. Çorlu, Tekirdağ, Edirne, Kırklareli, Çanakkale buralara tarımdan vazgeçmek gerek. Farz edin ülkemiz Trakya kadar orada 20 milyon yaşıyoruz. Burada bir sinerji merkezi ülkeyi taşıyacak sırtlanacak bir cazibe merkezi yaratmamız konfor yaratmamız gerek. Hemen bu iller arasında hızlı tren, otoyol yapmak tarım alanlarını düzenli imara açmak endüstri bölgeleri tekno kentler yaratmak gerek. Avrupa interlantına sahip bir kalkınma projesi. Newyork gibi bir proje hayal ediyorum. Haritaya bakıyorum boş boş duruyor güzelim topraklar. Sebebi ne? Ayçiçek ekiyoruz oralara. Yılda 100 mlyon dolar kazanmak için Mesajı Paylaş

Havuc99

Hiç Trakya'ya gittinizmi? Trakya dediğiniz yer İstanbulun bir kaç katı  20 milyon insan Trakya'da zaten 20 milyonu da İstanbul da ülkenin yarısının bu kadar küçük bir alana sığdırmanın mantığı ne? 100 milyonluk Japonya yarımızdan daha küçük olan adaya sığıyorda biz mi koca Anadoluya sığamıyoruz. Sizin mantık üç oda bi salon evde herkesi deniz manzaralı diye salonda yaşatmak gibi olmuş.
Mesajı Paylaş

Yukarı git

Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter