Eki 18, 2017, 03:33 ÖÖ

Sohbet

Başlatan petibor, Ağu 25, 2016, 09:58 ÖÖ

« önceki - sonraki »
Aşağı git

delenda_est_carthago

Haz 19, 2017, 03:26 ÖS Last Edit: Haz 19, 2017, 03:42 ÖS by delenda_est_carthago
Hesap kitap onemli, zihni sinir projelere girismeden once. Sadece iki ulkeden ikiser istatistik verecegim.
Turkiye'nin nufus yogunlugu= 102insan/kilometrekare
Turkiye'nin tarim urunleri ihracati= 16 milyar dolar (2013 yili)

Hollanda'nin nufus yogunlugu= 412 insan/kmkare (Turkiye'nin 4 katindan fazla)
Hollanda'nin tarim urunleri ihracati= 83 milyar Euro (2014 yili) (Turkiye'nin 5 katindan fazla, yuzolcumu turkiye'nin %6'sindan az olmasina ragmen)

Turkiye yeteri kadar buyuk degil derken? :)  Turkiye'nin butun ovalarini yaylalarini vs toplasaniz kac Hollanda yuzolcumu cikar acaba??  :)

Edit: soyle bir taradim da sadece bizim  Cukurova'nin yuzolcumu neredeyse Hollanda'nin tamami kadarmis. :) Mesajı Paylaş
Dum spiro, spero

şirpençe

Yeterince büyük değil işte her yeri dağlık düz olan yerleri de ayçiçeklerine domateslere bırakmışız.
İlk yapmamız gereken Trakya da mega yerleşim kurarak 20 milyon insanı barındırmak olmalı. Çorlu, Tekirdağ, Edirne, Kırklareli, Çanakkale buralara tarımdan vazgeçmek gerek. Farz edin ülkemiz Trakya kadar orada 20 milyon yaşıyoruz. Burada bir sinerji merkezi ülkeyi taşıyacak sırtlanacak bir cazibe merkezi yaratmamız konfor yaratmamız gerek. Hemen bu iller arasında hızlı tren, otoyol yapmak tarım alanlarını düzenli imara açmak endüstri bölgeleri tekno kentler yaratmak gerek. Avrupa interlantına sahip bir kalkınma projesi. Newyork gibi bir proje hayal ediyorum. Haritaya bakıyorum boş boş duruyor güzelim topraklar. Sebebi ne? Ayçiçek ekiyoruz oralara. Yılda 100 mlyon dolar kazanmak için

Putty bu yazdıklarını orucun etkisine bağlıyorum yoksa bu kadar sığ düşünceli biri değilsin sen...
Bu arada hayatında hiç çiftçilik yaptın mı sen tarla ektin mı mesela Ayçiçeği buğday felan onları yetiştir ondan sonra bu şekilde garip düşünce ler kur yada bizim oraya gel seninle tarla ekip dikelim  ;D  ;) Mesajı Paylaş

delenda_est_carthago

Haz 19, 2017, 04:27 ÖS Last Edit: Haz 19, 2017, 04:34 ÖS by delenda_est_carthago
Yukaridaki sorumun cevabini buldum. Turkiye'nin yuzolcumunun yaklasik %31'i  tarim alani olarak tahsis edilmis (yaklasik 240000 kilometrekare). Bu da Hollanda'nin toplam yuzolcumunun 5.5 kati ediyor yaklasik.

https://www.tarimdanhaber.com/haber/tarim/turkiyenin-ne-kadari-tarim-alani//

Yani Hollanda'nin toplam yuzolcumunun  5,5 kati araziden (ki tarim arazilerini karsilastirirsak tahminen 10 kat falan eder) Hollanda'nin 5'te birinden az  para kazanabiliyor Turkiye. Tarimla ugrasan nufuslari karsilastirip daha fazla moral bozmak istemiyorum. Mesajı Paylaş
Dum spiro, spero

putty

Haz 19, 2017, 04:30 ÖS Last Edit: Haz 19, 2017, 04:43 ÖS by putty
Trakya coğrafyası Fransa Almanya gibi bir topografya ve neredeyse bakir bir düzlük. Burası hazır bu bakirlikteyken planlı şehirleşmeye açılarak bir gelecek kurgusu oluşturulmalı. Deniz seviyesinde bu düzlüğe başka yerde sahip değiliz diğerleri bin metre rakımlarda bozkırlarda filan belki. Adana ovasında da benzer bir şey olabilir bir orda bir burada biraz menderes ovasında biraz Bursa da filan. Tarım zaten artık seralara girdi güneşin olduğu her yerde tarım yapılıyor bize her türlü yeter. Nazım planları hazırlayacaksın şehir öyle ortaya çıkacak. Geni otoyollar düzgün şehir içi yollar düz yollar geniş yollar medeni yaşam ortamları birbirinin sinerjisini kullanan kalabalıklar filan. Bir medeniyet merkezi yaratmamız lazım buna ihtiyacımız var. Newyork gibi bir sinerji merkezi. 2 trilyon dolarlık ekonomi olduğunda bu ülkenin sermayesi bu cazibeyi taşıyacak hale gelecek ondan pay almak isteyenleri kendine çekecek. Nereye çekeceğiz bu ilgiyi 4 levent e mi Kadıköy'e mi. Nedere bizim Paris imiz Londra mız Newyork umuz. Leş gibi yaşıyoruz bu keşmekeşte finans merkezimi olacağız üretim merkezimi bilim merkezimi. Büyük düşünmeye çalışıyorum ondan. Trakya da bir Hollanda şıklığı yaratalım mantıklı değilmi. Bu tarım alanları bizim başımızı nbelası oldu farkında değiliz. En dandik kırsalımız bile bu yüzden 6 katlı binalarda yaşıyor. Kastamonulu apartmanda yaşıyor çünkü çevresi tarlalarla çevrili barakaya bile izin yok. Nefes alamıyor Türk halkı bu tarım politikası yüzünden. Yemişim tarımı yayılalım ne kadar düzlük varsa insan gibi yaşayalım. Tarım her şekilde olur bize yeterde artar bile kalanlar.

Şu zavallı adanaya bakın devasa ovanın kenarında leş gibi yaşamaya zorlanıyor. Sebep ne pamuk üretip penye ihraç edeceğiz. Yarısını bari aç medeni kurallar koy şehir yükselsin yeni bir solukla.

Mesajı Paylaş

saladin

Trakya'ya daha fazla endüstri yerleştirelim ki millet Anadolu'dan goc Edip Avrupalı olsun istiyorsun herhalde putty ama bütün yumurtaları bir tepside Yunanistan'a sunuyorsun.

Mesajı Paylaş

delenda_est_carthago

Putty hesap kitap yapmadan iskembeden konusmamak lazim.

Cok rahatsiz oldugun, sıkıs tepis dedigin Adana'nin nufus yogunlugu kac sen biliyor musun? kilometrekareye 892 kisi.

Cok begendigin Paris'in nufus yogunlugu ne haberin var mi? Kilometrekareye 3200 kisi (Banliyolerle beraber. Yoksa merkezde cok daha yuksek.) Neresi daha ferah nufus yogunlugu olarak. Adana mi, Paris mi?

Neymis? Sorun  yer darligi degilmis.

Mesajı Paylaş
Dum spiro, spero

putty

Benim havuzlu evim var yaşar giderim siz memnunsanız sorun yok. Mesajı Paylaş

delenda_est_carthago

Konu memnuniyet degil. Teshisin yanlis oldugu icin tedavi onerin de yanlis dogal olarak. Mesajı Paylaş
Dum spiro, spero

BETONBEY

Haz 19, 2017, 07:21 ÖS Last Edit: Haz 19, 2017, 07:23 ÖS by BETONBEY
Putty'i yermeden önce Türkiye'nin topografik haritasını bir açıp bakmak lazım :)

Komün yaşamının tüm günahını da düzlük alan yok anlayışına yıkmamak lazım, düzlük alan var ama "Rant"da var. Mesajı Paylaş

putty

Haz 19, 2017, 07:37 ÖS Last Edit: Haz 19, 2017, 07:59 ÖS by putty
Parayla alakalı bir sıkıntı değil bu tamamen topografya ile alakalı talihsizlik. Suriye Mısır bile bizim yanımızda imrenilesi şehirleri var bu anlamda. Halep e bakıyorum şehir dandik ama birbirine paralel dümdüz bir uçtan öbür uca yollardan oluşmuş önü alabildiğine büyümeye açık bir şehir. Sebep ne bütün Suriye top sahası gibi. Mısır a bakıyorsun oda öyle fakirliğin dibinde yerler buralar. Göktelenlerden filan bahsetmiyorum sadece araziyi söylüyorum. Şehirlerimiz topografyaya esir olmaya mahkum ondan kurtuluş yok ama bari bir kaç tane bu esaretten kurtulmuş alan yaratalım oralar sürüklesin ülkeyi.

Fakirliğin dibindeki Kerkük mesela bakın nasıl bakımsız ama topografyadan dolayı ferah. Afrikaya bakıyorum orasıda böyle teneke mahalleler bile böyle aşağı yukarı.

Etyopyanın teneke şehirleri. Bu sokaklarda adamı keserler ama onlar bile bizden daha düzgün mahalleler kurabiliyor

Mesajı Paylaş

HDS

Sen modern, jipli Türkler'i koy Iowa'nın düzlüklerine de bak bakalım ferah ferah mı yerleşiyorlar yoksa "Bowman mahallesi çok elit" diye rant mı çıkarıyorlar.

Birbirine iki paralel sokak olmaz. Mesajı Paylaş

matmat26

Haz 19, 2017, 07:56 ÖS Last Edit: Haz 19, 2017, 09:10 ÖS by matmat26
Ülkemizin en büyük problemlerinden biri tarimsal arazilerin parçalanması, toprak reformu. Hayvancılık için Mera Islahı..

Bununla birlikte koyluluk ile ciftciligin biri birinden koparılması. İkisinin ayrı seyler olduğunun ogretilmesi.

Kirsalda insan sermayemiz toprağı işlemek için yeterli değil. Atalarindan gördükleri alışkanlık ile ellerinde bulundurdukları modern tarım aletlerini verimli kullanamayip yanlış olan ezberi tekrarlıyorlar. Ciktilar yetersiz oluyor.

Her koy bir çiftlik, her çiftlik kooperatif olmak zorunda. Kısıtlı kaynaklarını heba edip, üretimlerini artıramiyorlar.

-- Bagkur ve emeklilik meselesi. Devlet her koylu ve çiftçiyi emekli etti neredeyse. Bu adamlar üretim yapmak yerine, hazır emekli maaşına yaslandi. Tarlaları ise genç nesile bırakıp ayrılmıyor. Dolayısıyla atil kapasite. . Yuz milyarlarca lira yatıyor.

Emekli maaşı baglamak yerine uretene destek vermeli. Para kazandirmali ki paranın tadını alan daha hirslansin büyütmeye konsantre olsun. 10 hayvani 100, 100 hayvani 1000 yapsın.

100 yıllık ata mesleği çobanlık olan insanlar bile mevsiminde Koyun sütü ve yoğurdunu Pazardan aliyor..  Şehire yerleşiyor.

Ayrıca Köylü ve Çiftçilerin yaşamsal alanlarının yetersizliği. Atalarından kalan kavgir hane, günümüz hayvancılığını, çiftçiliğini , modern yaşam olanaklarını maalesef barındırmıyor. Üretim yapanlar, Hayvancılıkla uğraşanlar ise gerçekten içler acısı bir halde yaşıyorlar.  Milyon kazansanız da o hali ile orada durmak, yaşamak istemeyeceğiniz türden.  Alttan gelen nesil ise Şehir ile Karşılaştığında kıyas yapıp, yaşadığı yer ile bir hayal kurmayıp, terk etmeyi - Memur olmayı seçiyor. Memur olunca veya Şehire işçi olarak gelip Sermaye biriktiremediğini -görünce ben ne yaptım ? diyorlar.. O noktalarda da umduklarını bulamıyorlar.

Insanlarımız bundan dolayı da kaçıyor.

Bunlar olmadan Hollanda gb olmak hayal.

Diğer husus ise Üretimsel dönüşüm. Kilosu 1 tl olan Elma üretiyoruz. Bahçede bu elmayı 70 kuruşa satılıyor.
Licci adında meyve var kilosu 30 euro. Bakımı daha kolay, elma ağacından daha cok meyve veriyor.  Sanayide yaşadığımız yüksek teknolojili, yükte hafif ancak pahada ağır olan ürünleri üretemeyişimizi , tarımda da yaşıyoruz. Ancak bu teknoloji ile ilgili değil.
Alışkanlıkları terk ederek, kollektif hareket edememe ile ilgili.

Son yıllarda ceviz, badem vs yöneldiler , yeterli değil. Tarımsal iktisatın getirdiği en büyük handikap olan Ürün ne kadar bol olursa, ucuzlar döngüsü hakim. Bunlarında üretimleri bolardıkça piyasa içerisinde fiyatları düşmekte.

Hollandanin 100 katı belki üretimimiz daha ağırdır. Ancak ucuz, hammaliye.. Karli  ve Farklı ürünlere yönelmeliyiz.

Çukurova ve Güneydoğu çiftçiler Karpuz, Kavun üretiyor. Erken çıkıyor ve bol üretiyorlar. Kaliteli..
Karadeniz, İç Anadolu ve Ege bölgesi aynı ürünü üretmemeli.

İç Anadolu Şeker pancarı üretirken, tam tersi diğer bölgeler bunu üretmemeli. Her bölge kendi ürününe yönelmeli .
En nihayetinde büyük resimde Üreticilerimiz kendi kendini baltalıyor ve pazarlık şansları ellerinden alınıyor.
Mesajı Paylaş

şirpençe

Daha önce de tartışıldı bu tarım mevzusu bı atasözü var bizde "Bekara avrat boşamak kolay diye" bu tarım konusunda fikir belirten uyelerimize örnek, abiyene tabirle çiftçi ziplayamiyor çünkü Banka denilen illete yakasını kaptırdı.Sagolsun Diyarbakır li olan bundan önceki Tarım Bakanı da destekleri doğuya peşkeş çekti. Konya doğu plaka Traktör cennetine döndü.
Girdi olayına ise hiç girmiyorum o ayrı bir dert.
2009 da 90 Kr sattığın Buğdayı, 2016 da 80 Kr satarsan bu iş kavuşmaz.

Saygılar... Mesajı Paylaş

Sabri Ünal

Zeytin ağacı meselesi Bodrum ile ilgili görünüyor. Bodrumda biraz zeytinlik alan kalmış, onu da otel yapmak istiyorlar.

Hep içimden şunu diyorum: Yer yüzündeki son ağacı da kestiğinde insan huzura erecek. Mesajı Paylaş
>>> Kaynak belirtmediğim her düşünce şahsi kanaatimdir. Fikirlerinizle uyuşmuyorsa çöpe atın gitsin.

delenda_est_carthago

Haz 20, 2017, 06:54 ÖÖ Last Edit: Haz 20, 2017, 07:14 ÖÖ by delenda_est_carthago
Nufusu Turkiye'den  2-3 milyon fazla olan  Almanyanin yuzolcumu yaklasik ege+marmara+ic anadolu bolgelerinin toplami kadarken  Turkiye'deki carpik kentlesmeyi, nufus dagilimindaki garipligi  yer darligina baglamak gecekten super bir cikarim.

Topografik haritaymis...Haritadan once sayilari okumayi bilmek lazim. Almanya'nin yuzolcumu'nun %70'i  kadar Turkiye'nin tarim arazisi var yahu. Mesajı Paylaş
Dum spiro, spero

Yukarı git

Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter