Nedret Ersanel ve Darbe Yazıları

Başlatan kimlikci, Tem 24, 2016, 05:14 ÖS

« önceki - sonraki »

kimlikci

Ankara'dan Washington'a: Ya sen gidiyorsun ya Gülen!

20 Temmuz 2016 Tarihli yazısı


NATO'nun en stratejik ülkelerinden birinde/birincisinde cunta girişimi olacak, üstelik tezgah ülkende kurulup, ülkende mukim biri tarafından dokunacak, Amerika bundan habersiz olacak!
Hem de AB, Brexit, Ukrayna, son NATO zirve kararları, Baltıklar, Rusya, Karadeniz, DAEŞ, Suriye, vs.. Saymakla bitmez 'Amerikan çıkarı' tehdit altındayken...
Kargalar ağızlarını bırakır.

'KIRIK OK'...

Vahşi girişim, Ankara'da yeni iktidar kurmak üzere değil bozmak üzere tasarlandı. Bir darbenin başarı olma veya iktidar kurup sürdürme olasılığı bir yana, Türkiye'de 'darbe olasılığı' %2,5'tu.
('Turkey was an unlikely victim of an equally unlikely coup', 16/07, NYT.)
http://www.nytimes.com/2016/07/17/world/europe/turkey-was-an-unlikely-victim-of-an-equally-unlikely-coup.html?_r=0

Yani kalkışma o kadar suni ve zorlamaydı...
O halde? Bir neden ve mesaj olmalı...
FETÖ'nün Türkiye'ye her saldırışı bir Amerika menfaatinin tehdit altına girmesiyle gerçekleşti. 17-25 Aralık da odur, terör örgütü PKK'yı, Suriye'de gelişecek PYD ve sözde 'Kürdistan'ın silecek Oslo süreci de odur.
'Broken Arrow' bir Amerikan askerî deyimidir.. Savaş esnasında bir Amerikan birliği düşmek üzereyse son çare bu acil kod kullanılır;

'Kırık ok!'

Bu durumda elverişli veya değil bölgedeki tüm Amerikan hava kuvvetleri o birliğe yetişmeye çalışır...
15 Temmuz bir politik bir 'kırık ok'tur!
VLADİMİR PUTİN: ERDOĞAN'IN YANINDAYIM!

Darbeden 15 gün önce...
"Cumhurbaşkanımız Sayın Erdoğan, Rusya Federasyonu Devlet Başkanı Vladimir Putin ile bugün bir telefon görüşmesi gerçekleştirmiştir. Türkiye-Rusya arasındaki ilişkilerin normalleşmesinin önemi üzerinde durmuşlardır. İki lider, yüz yüze görüşme konusunda da mutabık kalmışlardır."
(Cumhurbaşkanlığı resmi web sitesi, 29/06.)
Aynı gün...
"Rusya Federasyon Konseyi Dış İlişkiler Komite Başkanı Konstantin Kosaçev; 'Atatürk Havalimanı'ndaki terör saldırısı Türkiye'nin, Rusya ve İsrail ile ilişkilerini düzeltmeye çalışmasının karşılığıdır".
('Terör saldırısı Türkiye'nin Rusya ve İsrail ile ilişkilerine yönelik', 29/06, DHA.)

İki gün sonra...

"Amerikan Washington Post gazetesi, ABD Başkanı Obama'nın Suriye'de askeri işbirliği için Rusya'ya yeni bir anlaşma önerisinde bulunduğunu iddia etti"...
(01/07, BBC.)
http://www.bbc.com/turkce/haberler/2016/07/160701_wpost_rusya_abd_suriye

Bu alelacele havuç-sopa saldırısı neden?
'Manidar zamanlamalar' bir yana saatler mesaj taşıyordu 15-16 Temmuz'da.. ABD Dışişleri Bakanı John Kerry Moskova'daydı. Putin tarafından kabul edildi. Sanki daha bir kaç gün önce 'Varşova'da, Letonya, Litvanya, Estonya ve Polonya'ya asker yığma kararı çıkartmamış gibi ('NATO, Doğu Avrupa'yı korumayı seçti', 10/07, Yeni Şafak), Ukrayna ve Suriye dahil tüm potansiyel alanlarda Rusya'ya işbirliği teklif etti. Yeniden! ('ABD Dışişleri Bakanı Kerry, Rusya'da', 15/07, Vatan.)
Ve '15 Temmuz'...
"Rusya Devlet Başkanı Özel Temsilcisi Dugin; "FETÖ ve ABD ortak düşman". (Yeni Şafak.)

'BM VE NATO'YA YÜKÜMLÜLÜKLERİMİZİ YERİNE GETİRECEK ÖNLEMLERİ ALDIK'

Darbeciler bu 'köhne' cümleyi ekrandan silah zoruyla okuttular ama alamadılar!
Başbakan Yıldırım; "Bazı dostlarımız bizim bu konuda gösterdiğimiz hassasiyeti anlamakta zorluk çekiyorlardı ama anlamamalarının bize çok büyük maliyeti oldu.. Dün akşam yaşanan olaydan sonra bu adamın (Fetullah Gülen) arkasında duracak ülke göremiyorum. Bunun arkasında duracak ülke, Türkiye'ye dost değildir, Türkiye'ye karşı ciddi bir savaşın içindedir". (16/07, Sabah.)
17 Temmuz... "Rusya'nın inisiyatifi ile gerçekleşen görüşmede Devlet Başkanı Putin Cumhurbaşkanı Erdoğan'a seçilmiş hükümetin yanında yer aldıklarını belirterek, kendisine, ailesine ve Türk halkına geçmiş olsun dileğinde bulundu." ('Erdoğan ile Putin görüştü', AA.)
ABD dahil batılı ülkelerin neredeyse 'sonucu bekleyelim' olarak okunabilecek ve ayak sürüyerek verdikleri, "demokrasinin yanındayız" mesajlarına kıyasla elbette bu açıklama önemli ama..
Asıl iş devamında; "İki lider görüşme sırasında, Ağustos ayının ilk haftasında yüz-yüze görüşme konusunda mutabık kaldılar". Öncekinde Rusya tarihi oyalamıştı.

TÜRKİYE-RUSYA İLİŞKİLERİNİN YENİ SIRRI...

Bu neden önemli? Yani yüz-yüze görüşme.. Bu Türkiye-Rusya ilişkilerinin yeni sırrı.
Eski günlere dönmek için iki taraf da elinden geleni yapıyor. Turizm ve ekonomi temelli adımların hızla atılması odur.
Ancak.. Rusya eski ilişki biçimini istemiyor. Taktik değil stratejik ilişki istiyor. Stratejik dendiği an bunun Batı'yı ve Batıcıları 'hoplatacağı' açık. Kastettikleri o değil. Alenen söyledikleri bir kelimelik "formül" bulunmuş; 'Bağımsız'.. Çünkü Ankara, her alanda bağımsızlaşmaya çalışıyor.
Şöyle özetlenebilir; "ABD-AB-NATO ile yerleşik ilişkilerinin farkındayız. Ama Rusya ile ilişkilerini kurarken bunlara yaslandığında güven ortamını zehirliyorlar. ABD, Suriye ve 'güney sınırınızda' yeni yapılanma kurduğunda ikimizin ulusal güvenliği 'bütün bölgede' eriyor."
Moskova beklediği cevabı aldı; "Artık Türkiye daha bağımsızdır".
Ve teyit etmiş oldu; "darbe girişimi Amerikan patentlidir."

"TASFİYE!"

Çalışma Bakanı Süleyman Soylu; 'FETÖ mensuplarınca yapılan darbe girişiminin arkasında ABD var!'
ABD Dışişleri Bakanı Kerry; "Bu ifadeler Türkiye-ABD ilişkilerine zarar verir."
Soylu: "Darbe olsaydı ilişkilerimiz ne olacaktı? Kerry, darbe teşebbüsünün ilk saatlerinde, 'Umarım barış bir an önce sağlanır' demedi mi?"
Şu kadar diyelim; Türk-Rus uzlaşısı, ABD için berbat bir zamana denk geldi! Onlar için stratejik kayıplar üretebilecek potansiyel barındırıyor.
Gülen, ABD için stratejik bir değer midir hâlâ?

http://www.yenisafak.com/yazarlar/nedretersanel/ankaradan-washingtona-ya-sen-gidiyorsun-ya-gulen-2030511


Darbeyi önceden bildiren dış istihbarat servisleri!
23 Temmuz 2016


l, Genelkurmay Başkanı Hulusi Akar'a darbecilerin 'kabul edeceğinden emin bir tavırla' sordukları kısa ve ilk sorunun içinde bulunabilir...
"Kenan Evren olacak mısın, olmayacak mısın?"
Bu sorunun niteliği, cuntacıların darbe girişiminden çok daha kaliteli.. Kenan Evren, "our boy" du. "Bizim çocuk".. Yani "Amerika'nın çocuğu".
General Akar'a sorulan o; 'Amerika'nın çocuğu olacak mısın?'
Cuntanın üst aklı orada yakalanıyor.

İNTELLİGENCE! SÖZLÜK ANLAMI HANGİSİ?

Darbe girişimini takip eden 6'ncı akşam, Cumhurbaşkanı Erdoğan uluslararası haber ajanslarından Reuters'ın MİT'in darbe sırasındaki mesaisi üzerine sorularını, "MİT'e ulaşamadım, istihbarat zaafiyeti var, müsteşarıma da söyledim" kritiği yaparak cevapladığı sıralardabaşka ilginç haberler de mevcuttu...
Aynı sabah (TSİ, 05:08) Rus Haber Ajansı TASS, Rusya'nın Türkiye'yi bir darbe girişimi konusunda önceden uyardığı haberini servis ediyordu.. İşin ilginç yanı, TASS bu haberi alıntılamıştı ve kaynak olarak, bir başka ülkenin haber ajansını gösteriyordu.. ('Russia warned Turkey of imminent army coup, says İran's FNA', 21/07, TASS.)
http://tass.ru/en/world/889638

İran'ın yine bilinen haber ajanslarından 'Fars News Agency (FNA)'a göre, Rus istihbarat servisleri Türkiye'deki 'muadillerini', kelimeye dikkat, 'eli kulağında' bir askeri darbe konusunda ikaz etmişlerdi.
 
('Erdogan Warned of Incoming Coup by Russian Alert', 20/07, FNA.)
http://en.farsnews.com/newstext.aspx?nn=13950430001452
Bu haberlerin teknik detayları da var.. Darbe hareketlerinin Rus istihbarat teknolojisinin kimi boyutlarına nasıl yakalandığı gibi.
İddia, Türk istihbarat servislerinin-ki sadece MİT değil başta askeri istihbarat da dahil-darbe sürecinde tartışılan ve girizgahta anımsattığımız üzere bizzat Cumhurbaşkanı tarafından analiz edilen çalışmaları konusunda yeni bir katman oluşturur mu?
Bu bilginin geldiği zaman ile darbe arasındaki süre dar görünüyor. 'Eli kulağında' ifadesi neredeyse anlık bir süre ifade ettiğinden, bu bilgi/uyarı geldiğinde Türk istihbarat kuruluşlarının vaziyetten zaten haberdar oldukları varsayılabilir.
Değil ise?
Yani, eski ismiyle, 'KGB Birinci Baş Direktörlüğü', yeni ismiyle Rusya Federasyonu Dış İstihbarat Servisi SVR, daha önceden bu bilgiyi Türk makamları ile paylaşmış ise yeni bir tartışma konusu ortaya çıkacaktır...
Farklı dış kaynaklardan gelen bu iddiaların doğruluğunun bilinmesi gerekiyor. Gerekiyor çünkü Batı/ABD istihbarat camiası bu iddiaları sadece doğrulu/yanlışlığı teyide muhtaç haberler olarak değil, "davetiyeler" olarak da okuyor.
Ancak şu kabul edilebilir; şu an Türk iç politik dengeleri ne kadar karmaşık ve ortada herkesin zihnine 'el koyan' sorular var ise dışarıda da durum farklı değil. Darbenin gelişi ve sırasında yaşananlar konusunda dünya da en az bizim kadar konsantre ve meraklı.
Öte yandan Batı (ABD ve tüm AB) medyası en az bir konuda neredeyse tamamen ortak akılla hareket ediyor.. Darbeciler daha girişimlerinin üçüncü günü dolmadan neredeyse unutuldu ve bütün eleştiri hatta saldırılar darbenin Türk halkı ile birlikte canına kastedilen Cumhurbaşkanı Erdoğan'a yöneldi.
Batı değerlerinin bir numaralı maddesi 'demokrasinin' hamisi NATO, AB ve ABD'nin 'stratejik müttefiki' Türkiye, darbeye maruz kaldığı için neredeyse suçlu çıkarılacak.
Batı medyasının bu tutumu öyle şaşırtıcı ve topyekûn ki, ancak failin kapılabileceği panik haliyle ifade edilebilir...

MÜSTAKBEL BAŞKAN: 'NATO GİDER, TÜRKİYE KALIR'

Çarşamba günkü yazım darbenin dış neden ve zamanlamasını izah ediyordu ama doğal olarak eldeki bilgilerin ancak bir sütunluk bölümünü yansıtabildi.
Örneğin darbe girişimi ile ABD Başkanlık seçimi arasındaki bağın çok merak edildiği, fakat ne medya ne de uzmanlar tarafından izah edilemediği anlaşılıyor...
Bu önemli mi? Evet. Çünkü ABD/NATO'nun neden Türkiye'de alelacele darbe denediğini açıklıyor, küresel dengelerdeki dalgalanmanın darbeye giden ABD içindeki ayağını izah ediyor.
ABD Başkan adayları içinde söylemi bize daha 'sevecen ve tanıdık' gelen Hillary Clinton değil mi? Darbe sırası ve sonrasında Trump'un açıklamalarına ne diyeceksiniz o halde? Başkanlık seçimlerinde Türk halkı oy kullanacak olmadığı halde; "Türkiye'yi rahat bırakın, Erdoğan'ın yanındayım, Ak Parti hükümeti çok etkileyici" vb., cümlelerini kurmayı sürdürüyor. Bunların içinde en göz kamaştırması gereken hangisiydi?..
"Bazıları darbenin önceden kurgulandığını iddia ediyor ama ben bu iddialara inanmıyorum"...
Neden biliyor musunuz? Çünkü darbeyi kimin yaptığını biliyor. Bu kadar. Kanıt? Buyurunuz; "Trump, NATO'yu kapının önüne koymaya hazır!", ('Trump is ready to say, 'You Are Fired' to NATO', 21/07, Foreign Policy.)
http://foreignpolicy.com/2016/07/21/trump-is-ready-to-say-youre-fired-to-nato/

DARBEYE 21 SAAT KALA...

Kremlin.. Putin-Kerry görüşmesinin 5'inci saati! Bu bilgi bile kendi başına 'kırmızı alarm' statüsündedir. Çok önemli bir görüşmedir.
Rusya'nın üzerine yürüyecek orduları çevre ülkelere yerleştiren NATO zirvesinin ardından Washington-Moskova ilişkilerinin hangi seviyede olduğunun işareti Suriye üzerinden gelecek. Toplantı o.
Türk ulusal güvenliği gözünü kırpmadan bu görüşmenin sonuçlarını çözebilecek ipucunu arıyor.
Darbenin dış politik ayağı bu köşenin sınırlarını zorluyor. Yazdığımız binde biri. Ye(tiş)tirmeye çalışacağız...

http://www.yenisafak.com/yazarlar/nedretersanel/darbeyi-onceden-bildiren-dis-istihbarat-servisleri-2030612 Mesajı Paylaş

kimlikci

İkinci darbe, İsrail'in rolü ve 1 dolarlık İttifak'ın çöküş noktaları...


ABD Başkan Yardımcısı Kerry ile Başbakan Yıldırım arasında, "herkesin birbirini tam olarak anladığı" telefon görüşmesi, iki başkentin birbirine diş gösterdiğine şüphe bırakmıyor.. İş o ki, artık Ankara'nın dişleri daha keskin...
Kerry: 'Sizin hükümetinizden bazı isimler, Türkiye'nin yaşadığı darbenin arkasında ABD'nin olduğuna dair ifadeler kullanıyorlar. Bunun düzeltilmesini bekliyoruz.'
Yıldırım: 'Bu darbenin baş sorumlusu ve mimarı da yıllardan beri sizin ülkenizde yaşıyor. Biz de sizden onun iadesini bekliyoruz.' ('ABD'yle karşılıklı sitem', 25/07, Hürriyet.)
Başkan Yardımcısı'nın 'hükümetinizden bazı isimler' tarifi teknik olarak doğru. Çünkü Binali Yıldırım da hükümet üyesi. ABD'yi itham eden ifade bizzat Başbakan'a ait ve "düzelt" aslında ona söyleniyor.
Adalet Bakanı Bekir Bozdağ'ın, "Sayın Obama kendi adını nasıl biliyorsa, Amerikan istihbaratının, Dışişleri Bakanı'nın bu darbeyi Fethullah Gülen'in yaptığını bildiğine eminim" sözleri de aynı ama şu cümlesi fark edilmedi; "Büyük ülkelerin tamamı bu bilginin kati derecede sahibidir." (24/07)
Nihayet, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu; "Türkiye'de ABD karşıtlığı darbe girişiminin ardından ciddi şekilde artmaya başladı. Biz bunu engellemeye çalışıyoruz ama vatandaşımızın hissiyatını da görüyoruz. Kötü senaryolar üzerinden düşünmek istemem ama diyelim ki (ABD Gülen'i) vermedi, bu, ilişkilerimizi ister istemez etkiler".
Hangi ülkenin diplomatına sorarsanız sorun, bu ifadeler iki ülke arasındaki gerilimin en yüksek dozunu ifade eder.

SAİNT PETERSBURG: TOKA(T)!

15 Temmuz darbe girişiminin ardından Rusya ile Türkiye arasındaki yakınlaşmanın stratejik boyutuna delil olarak, Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Devlet Başkanı Putin arasında bir buluşma kararı alındığını göstermiştik.
Dün bu görüşmenin 9 Ağustos tarihinde Saint Petersburg'da yapılacağı açıklandı. 'Duyurunun şekli' dahi manidardır. Türk kamuoyu bu bilgiyi, Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek'in ağzından, Rus kamuoyu da Başbakan Yardımcısı Arkadiy Dvorkoviç ağzından aynı anda ve Moskova'da yapılan toplantının ardından öğrendi.
Şimşek sözlerini şöyle bağladı; "Rusya bizim sadece değerli bir komşumuz değil önemli ve stratejik ortağımızdır". (26/07, AA.)
Dünya basını 9 Ağustos'ta iki lider arasında gerçekleşecek tokalaşmayı, okurlarına "breaking news" olarak servis edecektir...

İKİNCİ DARBE GİRİŞİMİ...

Evet ama Türkiye'de değil!..
Türk Dışişleri'nin Kırgızistan'a yönelik açıklaması güme gitmemeli. FETÖ'nün Orta Asya'daki girişimleri biliniyor ve bunlara ilişkin ikaz Ankara tarafından ilgili ülkelere yapılmıştı.
Bakan Çavuşoğlu'nun, "Kırgızistan yönetiminin içine de sızıyorlar. Onlara böyle bir darbe girişiminde bulunabileceğini söyledik. Bizden hemen listeyi bir daha istediler. Ulaştırdık. Kırgızistan için ciddi bir tehdit var. Orayı üs olarak seçtiler".
Bu uyarılar hem Kırgızistan hem bölge ülkeleri tarafından dikkate alınacaktır. Çünkü Ruslar da aynı ikazı ilgili başkentlere yapıyor.
Orta Asya ve Kafkaslar için yapılan bu uyarıların, Rusya'ya yönelik Amerikan konuşlanması/kuşatmasına da bir mektup olduğu söylenebilir.
ABD'nin Gülen'i korumasının bir nedeni de bu zaten.. FETÖ liderinin Ankara'nın eline geçmesi, örgütün bir "CIA paravan şirketi" olarak üçüncü ülkelerdeki Amerikan istihbarat ağı, eylemleri ve hedefleri konusunda başka ülkelerle de ittifak kırıcı bilgilerin ortaya çıkmasına neden olabilir.

EN KUVVETLİ SORU: İSRAİL BU İŞİN NERESİNDE?

Geçtiğimiz Çarşamba günü Al Jazeera'ye verdiği röportajda Cumhurbaşkanı Erdoğan, yabancı ülkelerin de bu işin içinde olabileceğini belirtmesinin ardından, ABD'nin birinci sırada bulunduğu olağan şüpheli listesinin ikinciliğine İsrail yerleşti...
Türkiye'nin Rusya ile ilişkilerini toparlamasının gerekçelerinden biri, "ABD'nin ne yapmaya çalıştığı"nı anlaması olduğundan darbe girişimi kendini izah edebiliyor...
Ama İsrail'in ABD ve Türkiye ile "tarihi ilişkileri" ile şu anki ilişkilerinin kıyası, darbedeki MOSSAD rolünü sağlam kaideye oturtacak bir ipucunu-en azından komplo teorisi severleri ikna edecek kadar-vermiş değil.
Yine de kimi göndermeleri ilginç bulmayacağımız anlamına gelmiyor bu.. Örneğin, tutuklu Hava Kuvvetleri eski Komutanı Akın Öztürk'ün bir zamanlar Tel Aviv'de Türk askeri ataşesi olarak görev yaptığının kimi dış basın-yayın organlarında duyuruluş biçimi garip.
Bu görevi yaptı diye kimseye suç yüklenemez. Ama haberin veriliş şekli sanki bir şey anlatmaya çalışıyor gibi; "Türkiye'nin eski İsrail askeri ataşesi başarısız darbedeki rolünü kabul etti"! ('Former Turkish military atache to İsrael admits organizing failed coup', 19/07, The Algemeiner.)
Türk-Batı ittifakı konusunda kafa patlatmış ve benim de konuştuğum bir çok uzman, ilişkilerin korkulan kırılma noktasına varmadan dur(dur)ulacağını söylüyor.
Ama şunu da teslim ediyorlar; gerginlik inanılmaz seviyede. ABD/Avrupa basınından her türlü ölçüyü aşarak Türkiye'ye ve Cumhurbaşkanı'na gelen saldırı, Ankara'yı darbenin yapamadığı 'dize getirme' amacını sürdürüyorsa iş çirkinleşebilir.
Bu durumda Batı; Balkanlar, Karadeniz, Akdeniz, Kafkaslar, Hazar, Güney Rusya, Orta Doğu ve Doğu Akdeniz'de çökeceğini görmeli...

http://www.yenisafak.com/yazarlar/nedretersanel/ikinci-darbe-israilin-rolu-ve-1-dolarlik-ittifakin-cokus-noktalari-2030729 Mesajı Paylaş

saladin

Adam daha kimin kiminle gorustugunu ve Kerry kimdir görevi nedir bilmiyor, yazının gerisine nasıl güvenecegiz? Mesajı Paylaş

orko_8

#3
Tem 28, 2016, 02:48 ÖS Last Edit: Tem 28, 2016, 02:52 ÖS by orko_8
Yıllar önce Beyaz Show'da "Hamit" diye bir tipleme vardı. Ersanel'in tıpkısının aynısıdır.

https://youtu.be/tChH8umKsi0?t=5m46s Mesajı Paylaş

southwater

Çok beğenerek takip ediyorum ben bu beyefendiyi.
Bir de Ertan Özyiğit var, ufuk açıyorlar.

(Dikkat ironi içerir.) Mesajı Paylaş

orko_8

Nedret Ersanel, Beyaz Show'daki Hamit tiplemesinin reenkarnasyonudur. Mesajı Paylaş

southwater

Lol Hamit saçlı galiba.
Tek fark bu. Mesajı Paylaş

southwater

Ertan özyiğit de ilginç bir isim.
A.  Altındal rahmetliden el aldığını söylüyor.
Son zamanlarında 1dolar vermiş Ertan beye. Mesajı Paylaş


Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter