3 Boyutlu Yazıcıların Gelişmesi ve Uygulama Alanları

Başlatan hacibot, Eki 03, 2015, 10:15 ÖÖ

« önceki - sonraki »

hacibot

           1988 yılında FDM ( Fused Deposition Modeling) yani katmanları üst üste yığma teknolojisine patent alınması ile 3 boyutlu yazıcı çağı başlamış oldu. Kısaca 200-240 derecede eritilen plastik  türevi hammaddenin tabla üzerinde eritilerek üst üste katmanları yığması ile model oluşturma diyebiliriz. 2008 yılında patent süresi dolması ile ise gerçek patlama yaşandır. Önce Avrupa'da başlayan Reprap ( kendi kendini yapan robot ) projesi ile ilk cihazlar 2010 yılında piyasaya çıktı, herkes garajında kendi modelini yapmaya başladı. 2012 yılından itibarende biz projeyi Türkiye'de başlatan birkaç firmadan birisi olduk.

3 Boyutlu Boyutlu Nerelerde Kullanılır , Kimler kullanır;

            Aynı bilgisayar ve cep telefonunun ilk zamanlarında olduğu  gibi  herkes şuan çekincede olsa da yakında her ofiste ve birçok evde 3 boyutlu yazıcıları göreceğiz. Başta makine olmak üzere tüm mühendisler ,  mimarlar, kalıp işi yapanlar, aksesuar işi yapanlar, üretim öncesi modele ihtiyacı olanlar , askeriye ve medikal işyerleri ihtyaç duyuyor ve duyacaklar.

    Şuanda ( Akdeniz Üniversitesi Dİş fakültesi için ) tomoğrafi görüntüsünden çıktı almaya uğraşıyoruz. Trakya Ün. Plastik Cerrahi istediği için flex- esnek malzemeden meme yapmaya çalışıyoruz. Pamukkale üniversitesinden bir arkadaş doku yapmaya çalışıyor.

         Gene Eskişehirde yürütülen 1mx1,5mt motor yapacak yazıcı projesi vardı.NE durumda valla takip edemiyorum.

         Okullara yönelik ucuz Abbas V2 versiyonumuz çıktı. Öğrenciler alıp kullanabiliyorlar. Bir üst modelin projesi sürüyor.


Mesajı Paylaş

HARZEMŞAH

Derli toplu bilgilendirme için çok teşekkürler üstadım. 3D yazıcı en geç  5 yıl içinde evlerin standart ekipmanlarından biri haline gelir. Tıpkı bir zamanlar evlere PC'lerin girmesi gibi... Mesajı Paylaş

Sentetik

Sayın Hacibot,

3D yazıcılar için hangi uygulama kullanılmalı ve konuda bahsettiğiniz gibi öğrenciler için bir versiyon var dediniz. Bunda öğrenciler nasıl ve ne şekilde üretim yapıyorlar?

Yani bir Autocad, Rhino, Netcad gibi 3D program bilmek mi gerekiyor? Mesajı Paylaş

mhm

- Norsk Titanium ve Alcoa ortak bir 3B yazıcı geliştirme ve endüstriyel işbirliği anlaşması imzalamış.
http://www.defense-aerospace.com/articles-view/release/3/168101/norsk-titanium%2C-alcoa-team-for-3d_printing-technology.html Mesajı Paylaş

kimlikci

! No longer available


Dünyanın ilk jet motorlu ve 3D baskı ile üretilen insansız hava aracı tanıtıldı.
3D baskı ile üretilen ve saatte 241 kilometre hıza ulaşabilen insansız hava aracı Dubai Airshow'da tanıtıldı.

Mesajı Paylaş

HARZEMŞAH

Ülkemizin en büyük 3B Yazıcı imalatçısı şirketi Sateg, üyelerimiz Delikurt ve Delibaykuş'a aittir.
3B yazıcılar konusunda ayrıntılı bilgi onlardan alınabilir... Mesajı Paylaş

putty

2.44 deki kareyi fark etmek gerek bu şeyin farkını anlamak için. Bal peteği formunda yada karmaşık profiller üretmek ne kadar şahane. Kanadın hem dayanımı için bal peteği profilini vermiş hemde kablo kanalı yapmış. Düğmeye bas olsun bitsin ne güzel iş. Mesajı Paylaş

putty

Ermaksan'ın 3 boyutlu metal yazıcısı dünya vitrininde
 Üç boyutlu yazıcıların tek hammaddesi olan titanyum tozlarını üreterek yerlileştiren Ermaksan, 3D metal yazıcıyı Frankfurt'ta dünya vitrinine çıkardı.
 
 Türkiye'nin önde gelen makine üreticilerinden Ermaksan son yıllarda teknoloji yoğunluklu yatırımlarına bir yenisini daha ekledi. Ermaksan, 2014 yılında Ar-Ge'sine başladığı Türkiye'nin yerli 3 boyutlu metal yazıcısını (katmanlı imalat teknolojileri) ve üretimin hammaddesi titanyum tozunu Formnext 2017 fuarında dünya vitrinine çıkardı. Türkiye'nin ilk özel sektör yarı iletken üretimini gerçekleştirerek Ar-Ge yatırımlarını zirveye taşıyan Ermaksan'ın yeni üretimi ile Türkiye'nin dışa bağımlı olduğu ve kısıtlamaya gidilen birçok ürün ülkemizde üretilebilecek.

Ermaksan Yönetim Kurulu Başkanvekili Ahmet Özkayan, 120 kişilik Ar-Ge ekibi ve 52 yıllık makine üretim tecrübesi ile 3 yıllık bir çalışma sonucu üretimi tamamlanan Ermaksan Ena 250 3D metal yazıcının TÜBİTAK destekli bir proje olduğunu ve bu makine ile ülkemizde üretimi yapılamayan ve dışa bağımlı olunan birçok ürünün üretilebilir hale geleceğini söyledi.

Savunma sanayi, uzay havacılık ve biomedikal sektörlerinde ağırlıklı olarak kullanılan 3 boyutlu yazıcıların gelecekte birçok sektörde öne çıkacağını hatırlatan Özkayan, "Yakın gelecekte üretim metotları değişecek. Hayal edebildiğimiz her türlü ürünü adetine bakmadan üretebileceğiz. Tek bir parçanın üretimi için harcanacak olan yatırımı ve zamanı tek bir makine ve inanılmaz zaman tasarrufu ile kullanıma hazır hale gelmiş olarak üretebiliyoruz. 3 boyutun üretim sistemleri geleceğin vazgeçilmez makineleri olacak. Yeni tasarım mühendisliği de önemli rol oynayacak. İki boyutlu bakıştan 3 boyutlu tasarım ve düşünceye sahip insan kaynağı ihtiyacı ortaya çıkacak. Gelecekte rekabeti bu parametreler belirleyecek. Konvansiyonel üretime yeni bir üretim metodu eklenmiş olacak" dedi.

Makineyi üretmekle kalmayıp 3 boyutlu yazıcıların tek hammaddesi olan Titanyum tozlarını üreterek yerlileştirdiklerini belirten Özkayan, yıllık 70 ton üretim kapasitesine sahip atomizasyon sistemi kurduklarını, amaçlarının stratejik öneme sahip bu hammadde de dışa bağımlılığa son vermek olduğunu kaydetti.

Türkiye'den ilk kez bir firma Formnext'te ürün sergiledi


Formnext Frankfurt Fuarı, her yıl bu alanda düzenlenen iki fuardan biri. Geçen yıl 17 bin kişinin katıldığı fuara ilginin artması bu yıl hol sayısını da ikiye çıkardı.Türkiye'den ilk kez bir firma Formnext Frankfurt 2017 fuarında ürün sergiledi. Ermaksan, 14 Kasım'da başlayıp 17 Kasım'da sona erecek olan Formnext Frankfurt 2017 Fuarı'nda makine ve metal tozlarını sergiliyor. Fuarda ayrıca, uzay havacılık, savunma sanayi, biomedikal, otomotiv endüstrisi, kalıpçılık ve mücevherat gibi sektörlere yönelik yeni geliştirilen eklemeli imalat yöntemleri ve uygulamaları sergileniyor.

Titanyumdan sonra diğer metallerin tozlarını da üretecek

Bilim tabanlı teknoloji üretimine geçişle birlikte üniversiteler ve TÜBİTAK gibi birçok kurumla işbirliği yaparak stratejilerini belirlediklerini, Ar-Ge bölümü ile Türkiye'nin ilk özel sektör yarı iletken tesisini kurduklarını anlatan Özkayan, şu bilgileri verdi: "Devamında yine Türkiye'nin ilk yerli lazer rezonatörünü ürettik. Şimdi de 3 boyutlu metal yazıcıyı ve üretim hammaddesi olan titanyum tozlarını ürettik. Makinemiz 25 cmx25 cm taban alanında. Yükseklik olarak 30 cm üretim kapasitesine sahip. Ermaksan 1 KW 'lık rezanatörü ile entegre edildiğinde yerli lazer ile dışa bağımlılığı minimuma indirip yerlilik oranını artırıyor.

Tüm yazılımlar yerli ve Ermaksan patentli. Makine kontrol yazılımları Ermaksan. Kullanmış olduğumuz gerçek zamanlı izleme ve reaktif malzemeleriyle titanyum tozlarını işleyebiliyoruz. Bu makinede bizi farklı kılan, lazerini de kendimizin üretiyor olması. Yerlilik oranı hayli yüksek ve know how bize ait. 2018'de ticarileştirip, ihracata da yöneleceğiz. TÜBİTAK projesi ve Gazi Üniversitesi ile beraber çalışıyoruz. Türkiye'de titanyum tozu elde edilmesi bir ilk. Dünyada da sayılı. Bu alanda ambargo uygulanıyor. Makine var, toz yoksa sorun. İleriye dönük yeni üretimler olacak. Nikel alaşım tozlarını, krom kobalt, paslanmaz çelik tozu da üreteceğiz."

Ahmet Özkayan, titanyum tozunun biomedikal ve uzay havacılık, savunma sanayi sektörlerinde yoğun olarak kullanıldığına işaret ederek, "GATA bu alanda en etkin. Kafatası ve göğüs kafesi üretiliyor. Çeliğe göre yarı yarıya hafif. Mukavemeti daha güçlü. Üretimini yaptığımız nikel alaşım tozları, sıcağa karşı daha dayanıklı bir malzeme. TEİ'nin uçak motoru yanma odası da bu tozlarla geliştirildi. Savunma sanayi firmaları nikel alaşım tozları üzerine gidiyor. Makineler alınırken, tozları sorun. Çok fazla kısıtlama var. Riski azalmakta ve maliyet avantajı için tozlar çok önemli. Makine üretim alanımız 3D ürünlerini kullanmak ve test etmek için iyi bir laboratuvar. Bu bizim ve tüketici için büyük avantaj. Hem makine hem de tozlar ticarileşecek. Türkiye'de bulunan makinelere hammadde temini sağlayacağız" bilgisini verdi.

"Eklemeli imalatta üretim ancak hayalinizle sınırlanacak"


Ürettikleri eklemeli imalat makinesinin kilogram fiyatının 200 ila 300 euro arasında değiştiğine dikkat çeken Ahmet Özkayan, "Geleceğin teknolojisi Endüstri 4.0'ın 9 başlığından biri eklemeli imalat. Hayalinizdeki bir ürünü fiziksel hale getiren bir teknoloji. Bununla klasik imalatla yapamadığınız her türlü işlemi yapıyorsunuz. Üretim hayalinizle sınırlı. Adetsel zorunluluk yok. Yüksek maliyetlerle kalıp üretimine gerek kalmıyor. Maliyet ve zamandan tasarruf. Gelecekte klasik üretimin alternatifi olacak. Lojistik tamamen değişecek. Parça transferi gerekmeyecek. Size özel bir parçayı dilediğiniz yerde ürettirebileceksiniz. Parça satımı yerine hammadde ve tasarım satışı ön palana çıkacak, bu makine ile de üretim gerçekleşecek. Şu an amaç gözenekli yapı ile mevcut parçaları daha hafif ama geliştirmiş olduğunuz tasarımlarla daha mukavemetli parçalar yapabilmek" dedi.

Bu noktada 900 gramlık bir uçak kapı menteşesinin 400-450 grama inebileceğini, 10 menteşesi bulunan bir uçağın 4 ila 5 kilo hafifleyeceğini belirten Ahmet Özkayan, bunun da uçağın ömrü olan 30 yılda 400 bin dolarlık avantaj sağlayacağını söyledi.

https://www.dunya.com/yurttan-haberler/ermaksanin-3-boyutlu-metal-yazicisi-dunya-vitrininde-haberi-391089 Mesajı Paylaş

AlkyoneDeri üzerine elektronik cihaz basabilen üç boyutlu yazıcı üretildi

Bilim adamları, direkt deri üzerine elektronik cihaz basabilen düşük bütçeli üç boyutlu bir yazıcı üretti. Science Daily'de yer alan habere göre, ABD'deki Minnesota Üniversitesi'nden araştırmacılar, deri üzerine elektronik cihaz ya da biyolojik hücre basabilen düşük bütçeli üç boyutlu bir yazıcı üretmeyi başardı.

Araştırma ekibinin lideri Michael McAlpine, yaptığı açıklamada, "Hareketi de algılayabilen bu yeni üç boyutlu baskı teknolojisi gerçekten çok heyecan verici. Üstelik bu hafif yazıcının maliyeti 400 dolardan az. Bu yazıcı sayesinde savaş alanındaki bir asker sırt çantasından bu yazıcıyı çıkararak o an için gerekli olan elektronik bir cihazı direkt elinin üzerine bastırabilir. Mesela bir güneş pili, kimyasal ya da biyolojik ajanları tespit etmek için geçici sensörler yazdırabilir. Bu, yazıcı geleceğinin 'İsviçre çakısı' gibi düşünülebilir." ifadelerini kullandı.
McAlpine, bu yazıcının direkt deri üzerine biyolojik hücreler de bastığını belirterek, bu teknolojinin ciltteki yaralar ya da bozuklukların tedavisinde kullanılabileceğini kaydetti.
https://aa.com.tr/tr/bilim-teknoloji/deri-uzerine-elektronik-cihaz-basabilen-uc-boyutlu-yazici-uretildi/1128471

Ana kaynak
https://www.sciencedaily.com/releases/2018/04/180425131914.htm Mesajı Paylaş
Çoklar diye korkma
Azız diye çekinme...
Tonyukuk

The Thing

ABD'de internetten 3D silah indirme yasağı kalktı

ABD Adalet Bakanlığı, internet üzerinden üç boyutlu yazıcıyla silah yapılabilmesine ilişkin yasağı kaldırdı.

Silahın üreticisi Defense Distributed adlı şirketle bakanlık arasındaki dört yıllık hukuk mücadelesi sonunda, silahın nasıl yapılacağını gösteren şemanın tekrar internette yayımlanmasına izin çıktı.

Üç boyutlu yazıcıyla ilk silah 2013'te yapılmıştı. Silahın yapımına ilişkin taslak internette 100 bin kezden fazla indirildi. Ancak hükümet daha sonra bunun siteden kaldırılmasına karar verdi.

Kararda bunun, ne tür askeri malzemelerin ihraç edilebileceğiyle ilgili kuralları düzenleyen silah kaçakçılığını önlemeye yönelik uluslararası anlaşmaya aykırı olduğunu savunulmuştu.

Defense Distributed, Amerikan Anayasası'nda bireylerin silaha sahip olma hakkı olduğuna vurgu yapan Second Amendment Foundation (SAF) adlı dernekle işbirliği yaparak Dışişleri Bakanlığı'na dava açtı.

Amerikan Adalet Bakanlığı, dava sonunda Amerikalıların "silah yapımına ilişkin teknik verilere erişim, bunları tartışma ve silah çoğaltma hakkına sahip olduğuna" hükmetti.

'Kayıt dışı silahlar artacak'

Hükümet ayrıca şirketin mahkeme masraflarını ödemeyi kabul etti.

SAF'ın kurucusu Alan M. Gottlieb, "Karar ifade özgürlüğü için bir zafer ve silahları yasaklama lobisi için ağır bir darbe" dedi.

Şirket, 1 Ağustos'tan itibaren silah yapımına ilişkin şemayı tekrar internet sitesinde yayımlayabilecek. Defense Distributed, bu tarihte "internetten silah indirme çağının başlayacağını" duyurdu.

Yasağa destek verenler, internetten indirilecek tabancaların kayıt dışı silahların sayısında artışa neden olacağını söylüyor.

Bu silahların internetten indirme maliyetinin 250 dolar olduğu belirtiliyor.

https://www.bbc.com/turkce/haberler-dunya-44875025 Mesajı Paylaş


Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter