Türkiye'nin Nükleer Enerji Çalışmaları

Başlatan Göktuğ, Haz 29, 2016, 01:44 ÖS

« önceki - sonraki »
Aşağı git

BETONBEY

Belirli bir eksi dereceden sonra dışarıdaki klima motorları çalışmadığı için klimalar ısınmada çok efektif değiller diye biliyorum.

Ege, Akdeniz tamam da, karasal iklimin hakim olduğu yerlerde kışın -10,15 normal soğuklardır. Derece ne kadar düşerse verimde o kadar düşer. Velhasıl kelam ısınma konusunda sorunun olduğu yerde klima işe çok yaramıyorsa öbür taraflar zaten bir şekilde başının çaresine bakıyor.

Sonuçta mevcut altyapıyı yenilemek falan derken bu işin astarı yüzünden pahalıya gelir. Piyasadaki klimaların da ısıtma konusunda pek verimli olmadığı düşünülürse... Mesajı Paylaş

Alkyone

Şub 07, 2018, 09:04 ÖS Last Edit: Şub 07, 2018, 09:06 ÖS by Alkyone
Manisa Soma da evler termal sıcak su ile bedavaya ısıtılıyor. Termal su çıkan bölgeler için birebir bir çözüm hatta bu kadar basit bir çözümü aslında yapay yollardan elde etmek münkün mü diye araştırmak lazım...

http://aa.com.tr/tr/turkiye/kizilcahamamda-yeni-termal-kaynak/1055702

Ankarada yeni bir kaynak çıkışı bulundu mesela bunu mahalleye sıcak su borularıyla dağıtacak şekilde tasarlasalar ya?? Mesajı Paylaş
Çoklar diye korkma
Azız diye çekinme...
Tonyukuk

putty

Mantolamayı ve izolasyonu güzel yaparsan evleri ısıtmak çok basit iş. Yeni binalarda TV yi açınca bile ev ısınıyor. Mesajı Paylaş

BATTLESTAR

@betonbey

Amerikanın gayet soğuk olabilen yerlerinde bile bu adamlar bu sistemleri nasıl kullanıyorlar acep ?

Diğer yandan bu  sistemleri havalandırmalarını borularla dışarıya vererek içerde muhafaza etmekte mümkün olmazmı

Veya

Şu anki merkezi sistemli binalardaki gibi binaların altında tüm dairelere hizmet verecek Büyük ana bir klima görev yapsa veya bu tip bir elektrik temelli ısıtma sistemi daha az maliyetli olmazmı ? Mesajı Paylaş

BETONBEY

Sahip olduğumuz elektrik dağıtım altyapısı hakkında ne kadar bilginiz var ? Mesajı Paylaş

BETONBEY

Biz daha ürettiğimiz elektrikte kayıp ve kaçaklar sebebiyle verimliliği sağlayamazken, mevcut üretimi aktaracak altyapıyı daha düzgün bir şekilde tesis edememişken yıllarca uğraşıp milyarca dolar yatırım yapıp oluşturduğumuz doğalgaz alt ve üst yapısını çöpe atıp gene milyarlarca dolar harcayarak yeni bir elektrik altyapısı oluşturalım diyorsunuz.

O kadar paramız varsa bu ülkede yapılması gereken daha elzem pekçok şey var iken buraya para gömmek pek akla yatkın değil diyorum.

Belirli bir plan, program ve zaman fasılası  çerçevesinde bu değişim muhakkak gerekiyor. Ama bu değişim aynı elektrik üretiminde olduğu gibi farklı kaynaklara yatırım şeklinde olmalıdır. Oluşturulmuş doğalgaz altyapısı üzerinden bugünü idame ederken yakın gelecek için yenilenebilir enerji kaynakları üzerinden her hanede elektrik üretebilme babında şehirlerin alt ve üst yapısını kademeli olarak yenileyerek elektrikli otomobillere ve yeni çağın getireceği pekçok ihtiyaca yönelik belirli bir seviyede dönüşümü gerçekleştirmek olmazsa olmazdır.

Ama stabil bir enerji arzı öngörüsü çerçevesinde yenilenebilir enerji kaynakları, hidrokarbon kaynakları vb. kaynakların efektif kullanımının planlanması üzerinden... Mesajı Paylaş

BATTLESTAR

@Betonbey

Pek bilgim yok danışma amaçlı yazdım zaten .

Diğer konuda elinde sonunda elektrik sistemine geçilecek. Doğalgaz altyapısını boşa çıkarmayacak mantıklı bir çözüm düşünülmeli. Mesajı Paylaş

dmc

@BETONBEY'in bahsettiği gibi çok büyük bir yatırım ve iş alanı var doğalgaz kullanımında, hala da devam ediyor. Bununla beraber doğalgazın konutlarda kullanımının ihracatın %20'si civarında olduğu söyleniyor. Gerisi santrallerde ve sanayii'de kullanılıyor. Önce bunları halletmek gerek ki nükleer santraller de bu noktada yenilenebilir enerji kaynakları ile birlikte katkıda bulunacak. Fakat mümkün mertebe en kısa sürede, bu konuda teknoloji edinmeye ve liyakata azami şekilde dikkat ederek kendimiz işletmeye başlamalıyız. Dış dünya ile ilişkilerimiz malum. Mesajı Paylaş

BATTLESTAR

@Dmc

Kardeşim güzel noktaya parmak bastın.  İlk olarak bizim bu doğalgazla çalışan elektrik santrallerinden kurtulmamız lazım. Bundan temiz enerji ve Nükleer santrallerle kurtuluruz. Ben kendi anlayışıma göre bir yol haritası belirledim.

1-) Temiz enerji kaynaklarına bol bol yatırım  (Rüzgar, Dalga, Güneş. Hes yapılacak alanlar bitti sanırım )
2-) Nükleer santrallerin yakıt ihtiyacının yerli olarak karşılanabilir kılınması.
3-) Yerli Nükleer santrallerin daha düşük maliyetlerle devlet eliyle satın alma garantisiz oluşturulması.
4-) Doğalgaza dayalı elektrik üretimini oldukça azaltmak.
5-) Elektrikli oto üretim ve tüketimini teşvik ve dolum altyapısını ülkede kurmak.
6-) Apartmanların merkezi kazanları gibi merkezi bir klima sistemi geliştirilmesini sağlamak.
7-) Bu süreçte doğalgaz hatlarına en az seviyede yatırım yapıp geliştirilmesi durumunda merkezi klima sistemlerine doğalgaz fiyatı seviyesinde elektrik satışı sağlayıp zorunlu tutmak.
8-) Füzyon reaktörü çalışmaları başlatmak.

Bu süreçte en önemlisi milli nükleer santralleri yabancı ve yerli şirketlere yüksek fiyattan tüketim garantileri verip yap işlet devret modelindense yerli devlet eliye düşük maliyetli santraller yapmak. Zaten doğalgaz ve petrol den yapacağımız tasarruflarla biz bu yatırımları amorti edeceğiz. Mesajı Paylaş

BETONBEY

Şub 09, 2018, 11:52 ÖÖ Last Edit: Şub 09, 2018, 11:56 ÖÖ by BETONBEY
Kwh başına elektrik üretim maliyeti değerlendirilirken ilk kurulum maliyeti, değişken maliyetler ve işletme-idame maliyetleri genelde unutulur. Örneğin Nükleer bir santral ile Doğalgaz santralini karşılaştırırsak Nükleer santralin Doğalgaz santraline göre ilk kurulum maliyeti yaklaşık 6-7 kat yüksektir. Yani kurduğunuz bir nükleer santral kurulum parası ile aynı güçte 6-7 tane doğalgaz santrali kurabilirsiniz. Aşağıya bu konudaki bir tabloyu koyuyorum.

Enerji Santrali Maliyetleri

Santral Tipi                  İlk Yatırım Maliyeti($/kW) Sabit İşlt.Maliyeti($/kW-yıl) Dğşken İşlt.Maliyeti($/MWh) Birim maliyet(cent/kwh)
Rüzgar Santrali (Deniz Üstü)      6230                                     74                                     -                                       3,7-16,2
Nükleer Santral                          5530                                     93,28                              2,14                                     9,2-13,2
Jeotermal Enerji Santrali            4362                                   100                                     -                                        8,9-14,2
Biyokütle Eneji Santrali              4114                                   105,63                              5,26                                     8,7-11,6
Güneş Enerji Santrali                  3873                                     24,69                                 -                                     18,0-26,5
Kömür Yakıtlı Linyit Santral        3246                                    37,8                                4,47                                     6,6-15,1
Hidroelektrik Santral                  2936                                    14,13                                  -                                           -
Rüzgar Santrali (Kara)                2213                                    39,55                                 -                                        3,7-16,2
Doğalgaz Yakıtlı Linyit Santral     917                                    13,17                               3,6                                      6,1 - 8,7

Bu tablodaki bilgileri MMO'nın bir çalışmasından aldım. Bilgiler 2014 yılına göre derlenmiş. Elektrik üretiminin karşılaştırılması babında güzel bir çalışma yapmışlar ve okursanız kafanızdaki pek çok soruya net cevaplar alabilirsiniz. Linki alta koyuyorum.

https://www.mmo.org.tr/sites/default/files/14c4511b3c98f14_ek.pdf

Benim edindiğim izlenim aslında kendi gazımızı çıkartabiliyor olsak doğalgazdan elektrik üretmek tüm maliyetler gözönünde bulundurulursa oldukça efektif bir çözüm gibi duruyor. Ama cari açık ve tek taraflı bir bağımlılık söz konusu olduğundan her ülke kendi şartları çerçevesinde bu elektrik üretme yöntemlerinden kendine uygun bir kokteyl yapıyor ve gelecek profilleri çerçevesinde enerji politikasını şekillendiriyor.

Bu meyanda mevcut iktidarın doğru bir enerji politikası izlediği kanaatindeyim. Zayıf gördüğüm tek husus her anlamda en ucuz elektrik üretme yöntemi olan kara konuşlu rüzgar santralleri hususunda yerli türbin üretme projesi babında gerekli çalışmalara çok önem atfetmiyorlar.

MİLRES projesi vardı, ne oldu, bilen var mı ?
Mesajı Paylaş

matmat26

Yalan oldu. 20 milyon dolar gitti.
Terkos gölüne 500 kw lik turbini diktiler. Sonuç yok.

Oysa cumhuriyet tarihinin kamu özel sektör karması ile yapılan en büyük geliştirme projesiydi. Mesajı Paylaş

Yukarı git

Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter