Türkiye'nin Nükleer Enerji Çalışmaları

Başlatan Göktuğ, Haz 29, 2016, 01:44 ÖS

« önceki - sonraki »
Aşağı git

Trilogy

Akkuyu Nükleer Santrali'nin temel atma töreni yapıldı

Akkuyu Nükleer Santrali'nin temel atma töreni, bugün Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakan Yardımcısı Fatih Dönmez ve Rusya Devlet Nükleer Enerji Kurumu (Rosatom) Başkanı Aleksey Lihaçev'in katılımıyla gerçekleştirildi.

Sputnik'e konuşan Akkuyu Nükleer A.Ş.'den bir yetkili, "Nükleer santralin inşa edileceği arazide, kısıtlı izin kapsamında nükleer güç ünitelerinin inşasına hazırlık için gerekli olan öncelikli tesislerin temel atma töreni yapıldı" dedi.

'NİHAİ LİSANS MARTTA VERİLECEK'

Temel atma töreninde düzenlenen basın toplantısında konuşan Fatih Dönmez, Akkuyu'nun inşası için nihai lisansın Mart ayında verileceğini belirtti.
Birinci reaktörün inşası için yoğun bir çaba sarf ettiklerini de kaydeden Dönmez, Rusya ile işbirliğini artırmaya çalışacaklarını ve 2023 yılında ilk reaktörü devreye almayı umduklarını ifade etti.

'EKONOMİK İLİŞKİLERİ GELİŞTİRMENİN GARANTÖRÜ OLACAK'

Aleksey Lihaçev ise Akkuyu'nun Türk-Rus ekonomik ilişkilerini geliştirmenin ekonomik garantörü olacağını söyledi.

Nükleer santralin Rosatom'a ait olacağını kaydeden Lihaçev sözlerini şöyle sürdürdü: "Bir taraftan santralin güvenli bir şekilde devreye alınmasını temin ederken, diğer taraftan da buraya ticari açıdan etkin biçimde elektrik enerjisi sağlayacağız. Yeni istihdam alanları yaratacak bu proje, Türk-Rus ekonomik ilişkilerinin geliştirimesinin ekonomik garantörü olacak."
Santralin deniz yapılarının temel atma töreni, dönemin Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız'ın katılımıyla 14 Eylül 2015 tarihinde gerçekleşmişti.

Santralin 1.200 megavatlık ilk ünitesinin 2023 yılında faaliyete geçmesi hedefleniyor.

https://tr.sputniknews.com/turkiye/201712101031340890-akkuyu-temel-atma-toreni-yapildi/ Mesajı Paylaş

Energy

Fatih Dönmez: Akkuyu NGS 13 bin kişiye istihdam imkanı sağlayacak

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı Müsteşarı Dönmez "Akkuyu NGS inşaatının en yoğun olduğu esnada yaklaşık 10 bin kişiye ve işletme sırasında ise yaklaşık 3 bin 500 kişiye iş imkanı sağlanacaktır. Bunun çoğunluğu ise Türk vatandaşı olacaktır." dedi.
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı Müsteşarı Fatih Dönmez ve Rosatom Devlet Kuruluşu Genel Müdürü Aleksey Lihaçev, Mersin'in Gülnar ilçesindeki Akkuyu NGS'nin inşa edileceği alanda incelemede bulundu.

Projeyle ilgili yetkililerden bilgi alan Dönmez, burada yaptığı konuşmada santral ile bölgenin çehresinin güzelleşip, refah düzeyinin büyük ölçüde artacağını söyledi.

Dönmez, Rus ve Türk tarafları olarak iş birliği içinde çalışmalara devam ettiklerini belirterek, "Akkuyu NGS inşaatının en yoğun olduğu esnada yaklaşık 10 bin kişiye ve işletme sırasında ise yaklaşık 3 bin 500 kişiye iş imkanı sağlanacaktır. Bunun çoğunluğu ise Türk vatandaşı olacaktır." dedi.

"Çalışmaların yüzde 35-40'ı Türk şirketleri tarafından karşılanabilecek"

Lihaçev ise, 2 Aralık'ta birinci ünite reaktör binası temel çukuru çalışmalarının tamamlandığını söyledi.

Söz konusu çalışmaların bir Türk şirketi tarafından gerçekleştiğini ve öngörülen takvim çerçevesinde tamamlandığını bildiren Lihaçev, şunları kaydetti: "Ön değerlendirmelere göre, Akkuyu NGS projesi kapsamındaki çalışmaların yüzde 35-40'ı Türk şirketleri tarafından karşılanabilecek ve bu iş kapsamının parasal karşılığı takriben 6-8 milyar dolar olacaktır. 350'nin üzerinde Türk şirketi, proje kapsamında potansiyel tedarikçi şirketler listesinde yer almak üzere başvuruda bulunmuş olup, bu şirketlerden bazıları NGS alt yapı çalışmaları kapsamında ilk siparişleri almışlardır."

http://www.denizhaber.com.tr/fatih-donmez-akkuyu-ngs-13-bin-kisiye-istihdam-imkani-saglayacak-haber-78192.htm Mesajı Paylaş

anafor2016

HANGİ ANLAŞMA DAHA KARLI

Bu arada, Putin'in Kahire ziyaretine ilişkin Mısır basınının haberlerini okurken, ilginç bir detay dikkatimi çekti. Rus Rosatom şirketinin Mısır'ın kuzeyindeki Dabaa kentinde inşa edeceği nükleer santral ile Akkuyu'da inşa edeceği nükleer santral neredeyse aynı. İkisi de her biri 1200 mW olan 4 reaktör içerecek. İkisinde de reaktörler 3. nesil VVER-1200 tipi olacak.

Böyle bir benzerlik karşısında, gayri ihtiyari iki santralın finansman modellerini, maliyetlerini karşılaştırdım. Ben bulduğum tabloyu paylaşayım, Mısır'ın mı Türkiye'nin mi daha iyi bir anlaşma imzaladığına siz karar verin:

SAHİPLİK:

- Dabaa NS'i Mısır'a ait olacak.

- Akkuyu NS'i başlangıçta 60 yıllığına tamamen Rusya'nındı. Ancak Haziran ayında Rosatom ile üç Türk şirketi Akkuyu NS'nın yüzde 49'unun Türk şirketlerine devredilmesi için bir ön protokol imzaladı. Asıl anlaşmanın 2017 sonuna dek imzalanması bekleniyordu. Ancak Rosatom Başkanı Aleksey Lihaçev, Putin'in ziyaretinden bir gün önce "Hissedarlar anlaşması ne zaman imzalanacak" sorusuna şu yanıtı verdi: "Koşullar üzerinde anlaşma sağladığımızda sözleşmeyi imzalayacağız."

MALİYETLER

- Dabaa NS'i 30 milyar dolara malolacak.

- Akkuyu NS'in maliyetine ilişkin resmi rakam bulamadım ama çıkan bütün haberlerde 20 milyar dolar olarak görülüyor.

FİNANSMAN MODELLERİ

- Dabaa NS için gerekli olan 30 milyar doların 25 milyar dolarını yüzde 3 faizle Rusya karşılayacak. Mısır geri ödemeyi 2029'da başlayıp 22 yılda tamamlayacak. 5 milyar dolar ise Mısır bankalarınca karşılanacak.

- Akkuyu NS için gerekli olan kaynak, başlangıçta tamamen Rusya tarafından karşılanacaktı. Ancak santralın yüzde 49'u Türk şirketlerine devredilmesi kararlaştırılınca Türk şirketleri de hisseleri oranında kaynak sağlamak zorunda kalacak.

GARANTİLER VE ÜCRETLER

- Dabaa NS için Rusya Mısır'a 60 yıl boyunca yakıt sağlama, 10 yıl boyunca teknik destek ve bakım garantisi verdi. Herhangi bir alım garantisi yok. 1 kilowatt elektriğin maliyetinin 7-8 dolar/cent olması bekleniyor.

- Akkuyu NS'ı 60 yıllığına konsorsiyumun olacak. Türkiye, 15 yıl boyunca şirketin ürettiği toplam 17 milyar 500 milyon kilovatsaat elektriği kilowatt başına 12,5 dolar/cent ücret ödeyerek almak zorunda. Sonraki 45 yılda da fiyat piyasa koşullarında belirlenecek (Son dönemde serbest piyasada 1 kw elektiriğin satış fiyatı yaklaşık 4,5 dolar/cent civarında gerçekleşiyor).

http://www.hurriyet.com.tr/yazarlar/deniz-zeyrek/kuresel-sorunlari-cozen-bir-super-kahraman-mi-kazanc-pesinde-kosan-pragmatist-bir-lider-mi-40676427 Mesajı Paylaş

farabi

Ara 19, 2017, 11:56 ÖÖ Last Edit: Ara 19, 2017, 12:04 ÖS by farabi

Türkiye'nin enerji üretim maksadıyla kuracağı ilk 12 reaktörü için belirlenen üç NGS bölgesi Manisa , Sinop ve Kırklareli . Tersanelerin %85'i Tuzla-Yalova hattında. Sratejik değer taşıyan sanayi kümelenmelerinin çok büyük kısmı marmara bölgesinden başlayarak İstanbul Ankara hattı boyunca uzanıyor, İç batı Ege ve Ege kıyıları da önem arz ediyor. Diğer tarafta sınır anlaşmazlığı yaşadığımız ve barış koşullarında dahi hava kuvvetlerini en yoğun kullandığımız bölge Ege. Eğer NATO'dan bağımsız müstakil bir savunma kabiliyeti diyorsak , Ege'de ve Balkanlarda hissedilmekte olan politika yenilikleri de hesaba katılabilir. Halihazırda yaşadığımız yakıcı problem ise Irak ve Suriye sınırları içerisinde geleneksel müttefiklerin Türkiye'nin çıkar ve güvenliğini ikinci plana itiyor olması, tali olarak doğu Akdeniz ve Kıbrıs meseleleri... Anlaşmaya bağlanan S400'ler ile tüm yurdu kuşatan bir hava savunma ağı örülmeyeceği, sistemi tedarik edecek ülkenin coğrafi ve politik durumu gereği böyle bir düşüncenin de olmadığına inanıyorum.

Türkiye'nin kısa vadedeki gerçekçi ihtiyaçlarını karşılayıp, orta ve uzun vadede de ortak Ar-Ge çalışmaları sayesinde Türkiye'ye özgün, tehditlere karşı yeni sistemler geliştirilmesini sağlayacak ortaklık , Avrupa ile yapıldı. Eğer o konsorsiyum sağlıklı bir biçimde yürütülebilirse , tüm yurdu kuşatacak bir savunma ağı örgüsünü , Samp-t/Hisar ile bekliyorum.  Mesajı Paylaş

sanbox

Konumuzla ilgisi yok ama Kırklareli  nükleer santral kimin fikri ? karşı değilim asla fakat stratejik olarak korumak zor olmayacak mı ? bunun  gibi onlarca sorular,iç anadolu da bir cok ova varken neden böyle bir tercih yapıldı özel bir nedeni mi var bilmiyorum.

Alınacak sistemler türkiyeyi korumak için bence yetersiz  kalacaklar herhangi bir sandırı anında devre dışı kalmalarına karşı önemli ölçüde envanter olması gerekmez mi  düşman hava gücüne ciddi yoğunlukta tehdit oluşturması için söylüyorum.

İnş Aster-30 da alınır aynı sayıda. Mesajı Paylaş

Baltica

Sart degil ama ;

1- Rus teknolojisi nukleer elektrik santralinin akarsu, gol, deniz gibi bir su kiyisinda olmasi gerekiyor (Sogutma suyu icin). 

2- Deprem kusaginda olmamasi sayan-i tercih.

3- Bir megapolun icinde veya cok kiyisinda olmamasi da sayan-i tercih.

4- Bir de, santralin yerinin yapiminda fazla kamulastiirma gerektirmemesi, fazla hafriyat isinin olmamasi gibi ekonomik gerekceler de var.

Bu durumda, Turkiye'de yer bakimindan fazla alternatif de kalmiyor zaten.

Bir nukleer enerji santralini korumakdan bahsederken, tehdit onceliklerine bakmak lazim. Igneada civarinda kurulacak bir nukleer santrali kim vurmak ister ? Vuracak ulkenin, Bulgaristan, Romanya, Rusya, Ukrayna'da, hatta Yunanistan ve Orta Avrupa'ya kadar bir nukleer felakate sebebiyet verecegini dusunerek hareket edeceginden, oyle bir karari almasi cok kolay olmaz. Teror tehdidi ise, nereye kurarsaniz kurun, her zaman va'ki olabilir zaten.  Mesajı Paylaş

putty

Nükleer santralin sınırda olması iç anadolu da olmasından daha güvenli değil mi. Sınırdaki düşman sınırdaki nükleer santrale mi yoksa uzaktaki nükleer santrale mi daha korkusuzca saldırır. Mesajı Paylaş

sanbox

Sn Farabi söylediklerinize katılıyorum, Nükleer santralin sınırda oluşu ile ilgili söylemim aslında düşman  unsurlarının sınırdaki tesislere daha kolay ulaşması olarak düşündüm, sınırda da olsa yine zararı bize olacak,  bu gibi tesisleri daha özel ve birden fazla  dedike savunmda sistemleri ile korumak gerektiğini düşünüyorum, yetkililer mutlaka bunu düşünmüşlerdir.

S400 konusunda ise geçen hafta çıkan haberlerin son paragrafında S500 için de açık kapı bırakıldığı yönünde eğer ruslardan hazır alım bile olsa ileride S500 alımı yapılırsa çok ilginc olur, gerçi daha henüz S400 teslim edilmemişken bunu söylemiş olmam biraz ironik olacak.

HisarU açıkcası nasıl olacak merak ediyorum yani bir SM3 olmasını beklemiyorum, ne düzeyde başarılı ve etkili olacak, su anda Suudlara husilerin attığı eski ve çok geri kalmış sistemler patriotlar tarafından etkisiz hale getirildiği söyleniyor. (partiotlara hep süphe ile bakıyorum o ayrı ) Mesajı Paylaş

Havuc99

HisarU açıkcası nasıl olacak merak ediyorum yani bir SM3 olmasını beklemiyorum, ne düzeyde başarılı ve etkili olacak, su anda Suudlara husilerin attığı eski ve çok geri kalmış sistemler patriotlar tarafından etkisiz hale getirildiği söyleniyor. (partiotlara hep süphe ile bakıyorum o ayrı )

Nedenkine aktif bir savata balistik füze vurmuş patriotara güvenilmezde. Hiç bir savaşta aktif olarak kullanılmamış S400 ler en iyisi olarak kabül edilir ? Mesajı Paylaş

sanbox

Hocam o açıdan demiyorum elbette %100 bana ait olmayan bir sistem bir anlmda tereddütler içerir fakat hatırlarsanız bir kaç hafta önce israil iranıns uriyede ki üslerini vurduğunda o meshur HSS  devreye girmedi, yarın  bizim alacağımız S400 veya patriotlar 'da aynı durum olmayacağı ne malum,patirotlara muamme dememin nedeni  abd tarafından cok PR yapılması bir ara Türkiye için sürekli himars PR yapıyordu, 90km menzili olan bir roket sonuc itibari ile. Mesajı Paylaş

neosinan

@Sanbox ilk önce, Niye Trakya seçildi nükleer santral için sorunuza şöyle kısa ve net bir cevap vereyim. Kırıkale den bakınca Bulgar nükleer santrali gözükür, halk buna alışık ve bir korkusu yok. Yerel halkın desteğinin olması Kırıkkale nin seçilmesinin ek büyük sebebidir.

İkinci olarak, İsrail, Suriyedeki İran üsleri vurarken Suriye hava sahasına girmiyor. Popeye vs ile vuruyor. Yani onları vurması gereken esas sistem alçak irtifa hssler. Bu sözde iran üslerinin ve fabrikalarının aslında iranla alakası olmadığı İsrailin kendi ıstihbarat raporlarında bile ortaya koydu. İsrailin kendi kamuoyuna yönelik iç çoğu içi boş hamle bunlar. İran, Suriye 'deki birçok işini hizbullah yolu ile yapıyor. pek askeri olduğuna dair ciddi bir kaynak yok zaten gerektiği kadar hizbullah üyesini oraya yollayabileceken buna gerek te yok. O yüzden Suriye de bir Hssleri olma ihtimali zayıf.

@Havuc99 Suudlarin biz füzeleri vurduk iddası yalan çıktı. Bu konuda bence en değerli uzman diyebileceğim, Jeffrey Lewis bu iddianın tamamen asılsız olduğunu, füzenin üzerinde vurulduguna dair hiçbir iz bulunmadığım söyledi. Bu konuda çok detaylı bir analizi armscontrolwonk ta var;

https://www.armscontrolwonk.com

Ayrıca bu konudaki başka uzmanlar suudlarin Patriotla vurmayı denemediklerini iddia etti. Bu iddianın temeli de, Olayın olduğu günlerdeki uydu fotoğraflarında Patriot bataryalarının Uygun tarafa bakmaması ve yüklü olmaması. Mesajı Paylaş

Baltica

Kirikkale tayin nedeniyle Trakya'ya mi tasindi ?  Hic haberim olmadi bak ya Mesajı Paylaş

Baltica

Yahu su Kirklareli'nin adini eskiden oldugu gibi Kirkkilise'ye veya Bulgar isgali zamanindaki gibi Lozengrad'a cevirsekde, millette Kirklareli ile Kirikkale'yi karistirmakdan kurtulsa...  :) Mesajı Paylaş

sanbox

@Neosinan nükleer santal konusunda mantıklı,israilin suriyede ki iran üsleri ile ilgili olarak  en son geçenlerde   suriyede  yeni inşaa edilen üstleri uçaklarla vurduğunu iddia etmişti, hatta operasyonda F35'ler kulalnılmış olabilir mi bir bir kaç forumda konusulmuştu o olaydan sonra hala irandan bir ses çıkmadı, en azından bir yalanlama bile gelmedi ben bu konularda iran kükrüyor ama  bir ederi yok bence, pratikte abd veya israil irana doğrudan saldırsa nolur bilemem, benzer seyler dah aönce saddam içinde söyleniyordu hep, hatta 1990 da saddam'ın ordusu sayı bakımından türkiye  dahil hiç bir ülkede yoktu( bundan emin olabilirsiniz) HSS kastım iran HSS değil rusların suriye 'de kurduğu S400'ler neden devreye girmedi demek istedim, sonucta suriyenin hava sahasını ihlal edip saldırı düzenleniyor.

Suudların o iddiası her husi saldırısından sonra s öyleniyor fakat fuzelerin  vurulamadığı ve arzaiye düştüğü seklinde bir kaç görüntü de çıkmıştı ama bunda oran nedir veya  husilerin attığu  füzelerin hedefe ulaştığında ciddi tehdir olur bilgim yok. Mesajı Paylaş

HARZEMŞAH

Nükleer santrallerde yer seçimleri depremle ilişkilidir. Bu nedenle ilk 4 santral için seçilen yerler;

1. Akkuyu (Rusya ile)
2. Sinop (Japonya ile)
3.İğneada (Çin ile)
4.Tuz Gölü (Muhtemelen G.Kore veya Fransa ile)

olarak belirlenmiştir. Yukarıda sayılan 4 bölge, Türkiye'nin deprem bakımından en durgun bölgeleridir. Mesajı Paylaş

Yukarı git

Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter