Türkiye'nin Nükleer Enerji Çalışmaları

Başlatan Göktuğ, Haz 29, 2016, 01:44 ÖS

« önceki - sonraki »
Aşağı git

putty


aynı ülkenin aynı tip reaktörü ile devam etmek mantıklı olmaz mı işletme ve yerlileştirme için. Değişik tipte reaktörlere sahip olmanın kendi yerli reaktör geliştirme çabası için avantajları da var tabi. Mesajı Paylaş

merzifonlu

@sadalone;

Hocam, kendi nükleer yakıtımızı ürettiğimizde enerjide dışa bağımlılığımız biter. Ancak bu nükleer klüp üyeleri fazlasıyla kıskançlar. Enerji amacıyla bile üretsen, silah yapacak bunlar diye bok atarlar. Onlar atmasa, etrafta bok atacak komşu bol. O yüzden bu zorlu bir sürecin sonunda olabilecek bir şey. Mesajı Paylaş

S_S

Türkiye enerji konusunda yerli atılım yapacaksa füzyon reaktörü üzerinden yapmalı. Yıllar sonra Almanlara Ingilizlere bize füzyon reaktörü kurun diye bir sürü para sayacağımıza erkenden bu konuya yatırım yapmak lazım. Mesajı Paylaş

BETONBEY

Mühim olan enerji üretirken hangi çevrimi kullandığın...

Açık çevrimde enerji üreteceksen kimse birşey demez ama kapalı çevrimde üreteceğim dersen U-235 zenginleştirmen gerekir. Buda en az 3-5 aralığında zenginleştirme demektir ki işte tam bu noktada sıkıntı başlar.

Son derece şeffaf olman gereken bir süreçtir bu...

Çünkü U-235'i % 5 değil de 20 seviyesinde zenginlestirirsen atom bombası yapmış olursun :)

Tabi en az kısa-orta-uzun menzilli bir balistik füze programının ve is görecek bir hassas zamanlayıcının da olması gerekir.

Bizim nükleer programımızda batıyı rahatsız eden Ruslarla yaptığımız anlaşmadır. Çünkü reaktörde yakılan yakıt çubuklarından kafası çalışan herkes en kısa surede kurtulmaya çalışırken bizim Ruslarla yaptığımız anlaşma bu konuda biraz fludur.

Birkaç sene önce Alman medyasında bu konu haber olmuştu, çıkacak atık yakıt çubukları konusunda net bir durum yok, Türkler neyin peşindeler deniliyordu :)
Mesajı Paylaş

factoraptor

Atık yakıt çubukları, maharetli ellerde çok ölümcül silahlara dönüşebilir :) Mesajı Paylaş

HARZEMŞAH

Atıklar, Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu gözetiminde, santrali kurup işleten ülke tarafından Türkiye dışına çıkartılacak... Mesajı Paylaş

BETONBEY

Ruslarla yapılan anlaşmanın bu konuda net olduğundan eminmiyiz üstadım ki eğer öyle ise Almanlar niye bu kadar hoplayıp zıplıyorlar sorusu akla geliyor. Mesajı Paylaş

HARZEMŞAH

Biz eminiz de, ya Almanlar emin değil ya da saldırmak için bahane arıyor olmalılar üstadım... Mesajı Paylaş

HDS

Neyse ki Almanlar da en son "Biz de mi nükleere girdek?" diyerek zaten renklerini açık ettiler. Mesajı Paylaş

Energy

Akkuyu NGS elektriğinin iletimi için hazırlıklar başladı

TEİAŞ, Mersin'de kurulacak olan Türkiye'nin ilk nükleer enerji santrali Akkuyu NGS'de üretilen elektriğin Antalya'nın Manavgat ilçesine iletilmesi için iletim hattı kuracak.
Türkiye Elektrik İletim A.Ş. Genel Müdürlüğü tarafından Mersin ili, Gülnar ilçesinde kurulması planlanan Akkuyu Nükleer Güç Santrali kapsamında kurulacak Akkuyu NGS TM ile Antalya ili, Manavgat ilçesi sınırları içerisinde kurulması planlanan Manavgat TM arasında 380 kV Akkuyu NGS - Manavgat 380 TM Elektrik Enerjisi İletim Hattı kurulup işletilecek. TEİAŞ iletim hattı için yaklaşık 80 milyon lira yatırım yapacak.

Hattın gerilimi 380 kV ve uzunluğu 211 kilometre olacak. Hattın yaklaşık 93 km'lik kısmı Mersin, 118 km' lik kısmı Antalya ili sınırları içerisinden geçecek. Söz konusu elektrik enerjisi iletim hattı ile Mersin ve Antalya illeri başta olmak üzere bölgenin enerji ihtiyacı karşılanacak.

https://www.denizhaber.com.tr/akkuyu-ngs-elektriginin-iletimi-icin-hazirliklar-basladi-haber-83353.htm Mesajı Paylaş

crun

Nezavisimaya Gazeta, Türkiye'nin Pakistan'ın yardımıyla 2023'e kadar nükleer silah geliştireceğine dair haber yapmış

http://www.ng.ru/world/2018-08-22/100_180822_march.html Mesajı Paylaş

Energy

Akkuyu NGS yüklenicileri arasına yeni bir şirket daha katıldı

Rusya devlet nükleer enerji kurumu Rosatom'dan, Türkiye'nin ilk nükleer santrali Akkuyu Nükleer Güç Santrali (NGS) Projesi'nin yüklenicileri arasına yeni bir şirketin daha katıldığı bildirildi.

Rosatom'dan yapılan açıklamada, Concern Titan-2 AŞ'nin Akkuyu NGS'nin katılımcıları arasında yer alarak, Rosatom'un Mühendislik Bölümü bünyesindeki şirketi Atomstroyexport AŞ'nin (ASE) ana yüklenicisi olarak faaliyette bulunacağı belirtildi.

Açıklamada görüşlerine yer verilen ASE Yöneticisi Valery Limarenko, Akkuyu projesiyle ilgili olarak, "ASE'nin mühendislik bölümünün tüm tesislerindeki yapı ve montaj işlerinde güvenilir ortaklarla çalışmak için Consern Titan-2 ile iş birliğine geçiyoruz. Bu kapsamda Consern Titan-2 AŞ sektörel şirketlerden birisi olarak projemizde yerini almıştır." ifadelerini kullandı.

Rusya ve Finlandiya'da iki nükleer güç santrali projesinde çalışmalarının devam ettiğini belirten Concern Titan-2 Genel Müdürü Grigory Naginsky de "Nükleer güç santrallerinin inşasına ilişkin uzun yıllara dayanan tecrübemiz bulunmaktadır. Nükleer güç santralinin inşaat süreçlerini ve teknolojilerini tam olarak anlayarak Türkiye'de devam eden projeye katılıyoruz." değerlendirmesinde bulundu.

Türkiye'nin ilk nükleer güç santrali Akkuyu NGS'nin hükümetler arası anlaşması Mayıs 2010'da Türkiye ile Rusya arasında imzalandı. İşletme ömrü 60 yıl olacak ve bin 200 megavatlık 4 üniteden oluşacak santral, devreye girdiğinde yılda 35 milyar kilovatsaat elektrik üretecek.

https://www.denizhaber.com.tr/akkuyu-ngs-yuklenicileri-arasina-yeni-bir-sirket-daha-katildi-haber-84262.htm Mesajı Paylaş

Yukarı git

Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter