Türkiye'nin Nükleer Enerji Çalışmaları

Başlatan Göktuğ, Haz 29, 2016, 01:44 ÖS

« önceki - sonraki »
Aşağı git

Göktuğ

Haz 29, 2016, 01:44 ÖS Last Edit: Eki 04, 2017, 03:19 ÖÖ by Yönetim
Çin ile nükleer iş birliği mutabakatı imzalandı

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Albayrak ile Çin Ulusal Enerji İdaresi Direktörü Bekri, iki ülke arasında nükleer enerji alanında iş birliğine dair mutabakat zaptını imzaladı.
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak ile Çin Ulusal Enerji İdaresi Direktörü Nur Bekri, iki ülke arasında nükleer enerji alanında iş birliğine dair mutabakat zaptını imzaladı. Zaptın kapsamının nükleer teknolojiler ve nükleer iş birliğinin karşılıklı olarak geliştirilmesi olduğu belirtildi.

Çin'in başkenti Pekin'deki G20 Enerji Bakanları Toplantısı için yerel saatle sabah bu ülkeye gelen Bakan Albayrak, toplantının açılış seremonisine katıldı. Aile fotoğrafı ve açılış oturumunun ardından Albayrak, bir dizi ikili görüşmeler gerçekleştirdi.

CANETE İSTANBUL'DAKİ SALDIRIYI KINADI

Albayrak ilk görüşmesini AB Komisyonu Enerji ve İklim Komiseri Miguel Aries Canete ile yapıtı. Canete, konuşmasının başında dün İstanbul'da gerçekleşen terör saldırısını lanetledi, yaşadığı derin üzüntüyü dile getirdi.

SALDIRIYI LANETLEDİLER

Görüşmede Türkiye ve AB arasındaki enerji iş birliği ve özellikle enerji faslı ele alındı. Albayrak, Canete'nin ardından sırasıyla Uluslararası Enerji Ajansı İcra direktörü Fatih Birol ve Japonya Devlet Bakanı Tasuga Takegi ile bir araya geldi. Takegi de Atatürk Havalimanı'ndaki saldırıyı lanetledi ve Albayrak nezdinde Türk halkına taziyelerini iletti.

Albayrak'ın son görüşmesi ise Çin Ulusal Enerji İdaresi Direktörü Nur Bekri ile oldu. İki bakan bu görüşmede önemli bir anlaşmaya imza attı. İki ülke arasında nükleer teknolojiler ve iş birliğinin karşılıklı geliştirilmesine dair mutabakatı imzaladılar. İki bakanın ayrıca, güçlü iş birliğinin enerjinin diğer alanlarına da yansıtılması konusunda ortak fikir benimsedikleri ifade edildi.

ALBAYRAK, "ULUSLARARASI ENERJİ GELİŞİMİ İÇİN BEKLENTİLER, FIRSATLAR VE TEHDİTLER" BAŞLIKLI OTURUMUN MODERATÖRLÜĞÜNÜ YAPACAK

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Albayrak, başta kömür ve yenilenebilir enerji olmak üzere, Türkiye'nin enerji alanındaki yatırım imkanlarını anlatırken, Çinli firmaları Türkiye'ye yatırıma davet etti. İlk gün görüşmeleri akşam yemeği ile tamamlanırken, Albayrak, yarın "Uluslararası Enerji Gelişimi için Beklentiler, Fırsatlar ve Tehditler" başlıklı oturumun moderatörlüğünü yapacak ve bir konuşma gerçekleştirecek.

http://www.sabah.com.tr/ekonomi/2016/06/29/cin-ile-nukleer-is-birligi-mutabakati-imzalandi Mesajı Paylaş
Bilen söylemez,söyleyen bilmez.

Traverten

Türk Loydu ve TÜV Nord arasında nükleer işbirliği protokolü imzalandı

Enerji temininde dışa bağımlılıktan kurtulma hedefi ile nükleer enerjiye geçmeye hazırlanan Türkiye'de; inşa süreci devam eden Mersin Akkuyu ve proje çalışmaları devam eden Sinop nükleer santralleri ile yatırımlara süratle devam ediliyor. Nükleer santrallerin güvenli kurulum ve işletmesi için oluşturulan nükleer standart ve mevzuatlara göre uygunluk değerlendirme hizmetleri, sürecin en önemli aşamalarından. Bu alanda uygunluk değerlendirmesi (test, muayene ve belgelendirme) ve eğitim hizmetleri gerçekleştirmek üzere; nükleer enerji alanında faaliyet yürüten Almanya merkezli uluslararası alanda dünyaca bilinen bir uygunluk değerlendirme kurumu olan TÜV Nord Almanya ve Türkiye'nin ulusal uygunluk değerlendirme kuruluşu olan Türk Loydu arasında üçlü işbirliği protokolü imzalandı.

11 Nisan 2017 tarihinde Türk Loydu Merkez Ofisi'nde Türk Loydu Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Cem Melikoğlu, TÜV Nord EnSys GmBh & Co. KG Genel Müdürü ve Nükleer Enerji Faaliyetleri Başkanı Astrid Petersen ve TÜV Teknik Kontrol ve Belgelendirme A.Ş. Türkiye Genel Müdürü Rıza Başkan'ın katılımlarıyla düzenlenen tören ile üçlü işbirliği protokolü imzalandı. Törende Türk Loydu Vakfı İktisadi İşletmesi Genel Müdürü Alper Eralp, Endüstri ve Belgelendirme Sektörü Direktörü Ayfer Adıgüzel, TÜV Nord EnSys GmBh & Co. KG Uluslararası Nükleer Faaliyetleri İş Geliştirme Müdürü Dr.Oliver Rabe, Nükleer  Faaliyetleri Dizayn & Materyaller Departmanı  ve Ekipman güvenliği Birim Yöneticisi Dr. Ulrich Ruckriem, Türk Loydu yöneticileri ile TÜV Nord yöneticileri hazır bulundu.Protokol kapsamında  nükleer enerjide uluslararası yüksek tecrübeye sahip olan TÜV Nord Almanya ve Türkiye Şirketi ile Türkiye'nin endüstriyel belgelendirme ve muayene ilgili önde gelen kurumlarından biri olan Türk Loydu'nun sahip oldukları sektörel birikim, altyapı yeterliliği ve yüksek standartları ile nükleer enerji alanında ortaklaşa uygunluk değerlendirme hizmetleri sunacaklar.

İmza töreninde konuşma yapan Türk Loydu Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Cem Melikoğlu, ülkemizde son dönemde gerçekleşen tüm mega altyapı projelerinde Türk Loydu olarak yer aldıklarını ve ülkemizin enerji ihtiyacını karşılama anlamında yeni ufuklar açacak nükleer enerji santralleri ile ilgili faaliyetlerde de milli bir kuruluş olarak yer almak istediklerini ve bunun için uluslar arası tecrübeye sahip nükleer enerjide başlıca uygunluk değerlendirme kuruluşlarından olan TÜV Nord ile işbirliği yapmaktan dolayı memnuniyetlerini ifade ettiler. Askeri gemilerde bugüne kadar başarıyla gerçekleştirdikleri milli görevi nükleer enerjide de benzer şekilde sürdürerek ülkemizdeki ileri teknoloji ürünlerinin yaygınlaşmasını hedeflediklerini vurguladılar. Törende TÜV Nord adına bir konuşma yapan TÜV Nord EnSys GmBh & Co. KG  Genel Müdürü Sn. Astrid Petersen ise Türk Loydu ile yaptıkları işbirliği protokolünün başarılı sonuçlar getirmesini dilediler ve işbirliğinin Türkiye için hayırlı olması temennisinde bulundular.

http://www.virahaber.com/nukleer-enerji-alaninda-dev-isbirligi-44309h.htm Mesajı Paylaş

Energy

Akkuyu için acele kamulaştırma kararı

Akkuyu Nükleer Güç Santrali enerji iletim hatlarının yapımı için hat güzergahındaki taşınmazların acele kamulaştırılması kararlaştırıldı. Akkuyu Nükleer Güç Santrali (NGS) enerji iletim hatlarının yapımı kapsamında belirlenen taşınmazlar acilen kamulaştırılacak.

Bakanlar Kurulunun konuya ilişkin kararı, Resmi Gazete'nin mükerrer sayısında yayımlandı.

Buna göre, Türkiye Elektrik İletim AŞ (TEİAŞ) tarafından 380 kilovoltluk Akkuyu NGS-Mersin Enerji İletim Hattı Projesi kapsamında bu hatların güzergahına isabet eden taşınmazlarda direk yerlerinin mülkiyet şeklinde, iletken salınım gabarisinin de irtifak hakkı kurulmak suretiyle, acele kamulaştırılmasına karar verildi.

http://www.kaptanhaber.com/haber/46064/akkuyu-icin-acele-kamulastirma-karari.html
Mesajı Paylaş

Trilogy

3. nükleer projesi yakında duyurulacak

Nükleer reaktör üreticisi Westinghouse Türkiye'de nükleer santral anlaşması konusunda ilerleme beklediklerini bildirdi. 2014 yılında Türkiye'de imzaladıkları anlaşma sonrası çalışmalarını sürdüren şirket, "Umuyorum yakında yeni haberlerimiz olacak" dedi.

Dünya gazetesinin Reuters'dan aktardığına göre, Toshiba'nın sahibi olduğu nükleer reaktör üreticisi Westinghouse, Türkiye'de bir nükleer santral inşası planlarında yakın zamanda ilerleme beklediklerini açıkladı.
Westinghouse, Çin'in Devlet Nükleer Enerji Teknoloji Kurumu (SNPTC) ve Türkiye'den Enerji Üretim A.Ş. (EÜAŞ) arasında 2014'te imzalanan bir anlaşma, dört üniteli bir nükleer santral kurulmasını öngörüyor.
Santralde Westinghouse'un AP1000 nükleer teknolojisi kullanılacak.

Westinghouse CEO'su José Emeterio Gutiérrez, Dünya Nükleer Derneği konferansında dün gazetecilere yaptığı açıklamada, "Türkiye'de SNPTC ile çalışmalarımız sürüyor. Umuyorum yakında yeni haberlerimiz olacak" dedi.
Türkiye halen üç ayrı nükleer tesis projesi yürütüyor. Bunlardan biri Rus Rosatom ile diğeri ise Fransız Engie'nin dahil olduğu bir konsorsiyum ile sürüyor.

https://tr.sputniknews.com/ekonomi/201709151030156464-ucuncu-nukleer-projesi-yakinda-duyurulacak/
Mesajı Paylaş

The Thing

Bence haber yanlış. Sinop'ta kurulacak olan 2.santral bu. Mesajı Paylaş

Energy

Rosatom: Akkuyu'nun inşaatı mart ayı başlarında başlayabilir

Rus nükleer enerji şirketi Rosatom, Türkiye'de Akkuyu Nükleer Santrali'nin inşaatına mart ayı başlarında başlanabileceğini söyledi.

Rosatom, nükleer tesis projesindeki yüzde 49 hissesini bu yıl sonuna kadar Türk şirketlerinin oluşturduğu bir konsorsiyuma satacak.
Rosatom'un Şirket Geliştirme ve Uluslararası Ticari İlişkiler Başkan Yardımcısı Kirill Komarov dün Londra'da Dünya Nükleer Derneği'nin konferansında yaptığı açıklamada, Rosatom'un hisselerini Cengiz-Kolin-Kalyon konsorsiyumuna satma çalışmalarının devam ettiğini söyledi.

"Gelecek yılın başında Türkiye'den nükleer işletme ruhsatını alacağımızı ve birinci çeyrek sonunda ilk betonlamaya başlayacağımızı umuyoruz" diyen Komarov projenin, bir an önce tamamlanmasını isteyen Türk hükümetinin güçlü desteğine sahip olduğunu belirtti.

GELİRLERİNİN YÜZDE 20'SİNİ TÜRKİYE'YE ÖDEYECEK

Komarov, 'yap-sahip ol-devret' modeline göre tamamlanacak olan projede Türkiye'nin Rosatom'a 15 yıl süreyle, kw/saat başına 12.35 cent ortalama elektik ücreti ödeyeceğini ve bunun enflasyona uyarlanmış fiyat olmadığını söyledi. Rosatom, kendi yatırımını çıkardıktan sonraki gelirlerinin yüzde 20'sini Türkiye'ye ödeyecek.
'Yap-sahip ol-devret' modelinin, Rosatom'un gelişmekte olan ülkelerde kullandığı standart model olduğunu söyleyen Komarov, uyguladıkları başka modeller de bulunduğunu söyledi. Bu modelde ülke, tesisi satın almak yerine Rosatom'a üretilen elektrik için ücret ödüyor.

Akkuyu Projesi, 20 milyar dolar maliyetiyle Rusya'nın kamu kuruluşu olan Rosatom'un elindeki büyük kontratlardan biri.

https://tr.sputniknews.com/ekonomi/201709151030163392-rosatom-akkuyu-insaati/
Mesajı Paylaş

nokta

Akkuyu'nun türbin tedarikçisi belli oldu

Akkuyu Nükleer Güç Santrali'nde (NGS) kullanılacak türbinlerin General Electric grubunun bünyesindeki Fransız şirket Alstom Power Systems tarafından tedarik edileceği öğrenildi.

Rusya Devlet Nükleer Enerji Kurumu'nun (Rosatom) satın alım sitesinde yayınlanan bilgilere göre Alstom Power Systems, Akkuyu NGS'nin inşa edilecek tüm enerji bloklarının makine dairelerinde kullanılacak buharlı türbin cihazlarının tüm ana ekipmanları ve ek ekipmanların bir kısmını tedarik edecek.
Fransız şirket, nükleer santralde üretilecek elektrik enerjisinin daha ekonomik ve daha güvenli olmasını sağlayacak, inşaat ve işletme giderlerini düşürecek olan Arabelle buhar türbinlerini üretecek.

Kontrat bedeli KDV hariç 553 milyon euro olup, Akkuyu NGS'nin birinci aşamasında yapılacak olan 1 ve 2 nolu enerji bloklarında kullanılacak ekipmanlarının imalatının önümüzdeki mayısta başlaması öngörülüyor.

EKİPMANLARIN TESLİMİ 2021'DE

Akkuyu NGS'nin 1. enerji blokunun buharlı türbin ekipmanlarının tesliminin peşin olarak 2021 yılının nisan ayında yapılacağı belirlenirken, 2. enerji blokunun ekipmanları ise 2022'nin nisanında teslim edilebilecek. Diğer iki blokun türbinlerinin teslimi de bir yıl arayla devam ederek, 2023 ve 2024 yıllarında gerçekleşecek.

Alstom Power Systems 2016'da da Finlandiya'da Rusya'nın katılımıyla inşa edilmesi planlanan Hanhikivi-1 nükleer güç santralinin ekipmanlarının üretim ve satış ihalesini kazanmıştı.

Mersin Akkuyu NGS Projesi'ne ilişkin ilk anlaşma 2010 yılında Rusya ile imzalandı. Akkuyu'da yapılacak santral 4 bin 800 megavat kurulu güce sahip 4 reaktörden oluşacak. Akkuyu NGS Projesi, 20 milyar dolar maliyetiyle Rusya'nın kamu kuruluşu olan Rosatom'un elindeki büyük kontratlardan biri.

https://tr.sputniknews.com/turkiye/201709301030374922-akkuyu-turbin-tedarikci-belli-oldu/ Mesajı Paylaş

Energy

Önemli bir haber. Ben türbünlerin de Rus malı olacağını sanıyordum. Mesajı Paylaş

Energy

Akkuyu'nun ekipmanlarını Rosatom bünyesindeki şirket üretecek

Türkiye Atom Enerjisi Kurumu'nun (TAEK) Rusya Devlet Nükleer Enerji Kurumu'nun (Rosatom) bünyesindeki Atomenergomaş makine üretim grubunda yer alan AEM Tehnologii şirketini Akkuyu Nükleer Güç Santrali projesi için ekipman üreticisi olarak seçtiği bildirildi.

Atomenergomaş basın servisinden yapılan açıklamada, AEM Tehnologii şirketinin üretici olarak seçilmesi ve kendisine bu alanda sertifika verilmesiyle, şirketin Rusya'nın Volgodonsk ve Petrozavodsk kentlerinde bulunan fabrikalarına Akkuyu NGS projesi için ekipman üretme hakkı sağlanmış olduğu belirtildi.
Açıklamaya göre Volgodonsk'ta bulunan Atommaş fabrikasında Akkuyu NGS enerji bloklarında kullanılacak nükleer reaktörlerin gövdeleri üretilecek.

Mersin Akkuyu NGS Projesi'ne ilişkin ilk anlaşma 2010 yılında Rusya ile imzalandı. Akkuyu'da en yüksek güvenlik standartlarına göre yapılacak santral 4 bin 800 megavat kurulu güce sahip Rus yapımı 4 reaktörden oluşacak. Akkuyu NGS Projesi, 20 milyar dolar maliyetiyle Rusya'nın kamu kuruluşu olan Rosatom'un elindeki büyük kontratlardan biri. Türkiye santralin ilk bloğunu 2023'te devreye almayı planlıyor.

https://tr.sputniknews.com/rusya/201710041030430737-akkuyu-ekipman-rosatom-sirket/ Mesajı Paylaş

Energy

DUBAM-Dünya Bülteni Araştırma Masası tarafından yayınlanan, Celaleddin Gökçek'in hazırladığı, "Türkiye'nin Nükleer Enerji Politikasına Bakış" başlıklı çalışmaya aşağıdaki bağlantıdan ulaşılabilir:

http://media.dunyabulteni.net/file/2017/turkiyenin-nukleer-politikasi-uzerine.pdf Mesajı Paylaş

Energy

Türk firmalarından nükleer atak

Nükleeri destekleme programı kapsamında 36 milyon TL'lik projeye onay çıktı. Projeyle yerli firmalar, nükleer teknolojiyle tanışacak. 60 milyar dolarlık yatırım pastasının kapıları Türk şirketlerine sonuna kadar açılacak.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı'nca yürütülen nükleeri destekleme programı kapsamında 36 milyon TL'lik projeye onay çıktı. Projeyle Türkiye'deki firmaların nükleer teknolojiyle tanışması sağlanacak. Sabah'tan Hazal Ateş'in haberine göre Akkuyu Nükleer Santralini yapan Rus ROSATOM firmasıyla da eğitim anlaşması imzalandı. Sincan Organize Sanayi Bölgesi'nde nükleer eğitim merkezi için bina satın alındı. Burada Ruslarla birlikte nükleer santral inşaatında kullanılan parçaları üretecek firmalar eğitilecek. Eğitim programında nükleer santral inşaatında çalışacak personelin eğitimi, kalite, kontrol sertifikası, radyasyondan korunma gibi önemli başlıklar yer alıyor. Hükümet, nükleer enerji santrallerini devlet yardımlarından yararlanılan "öncelikli yatırımlar" arasına aldı. Akkuyu Nükleer Güç Santrali enerji iletim hatlarının yapımı kapsamında belirlenen taşınmazla da hızlı bir şekilde kamulaştırılacak. Mersin, Sinop, Tekirdağ'da yapımı planlanan üç santral için 60 milyar dolarlık bir yatırım öngörülüyor. Türk firmaları da hem nükleer santrallerin malzeme üretimi hem de denetiminde aktif rol üstlenecek. Fransa, Rusya, Japonya'da eğitim programlarına katılan firmalar nükleer yapı denetimi kurumu olmak için de Türkiye Atom Enerjisi Kurumu'ndan yetki belgesi alacak.

60 YERLİ FİRMA TALİP

Program kapsamında nükleer santral projelerinde görev almaya talip olan 60 yerli firma bulunuyor. Firmaların akreditasyon sorunları çözülecek. OSTİM başta olmak üzere Türkiye'nin bütün organize sanayi bölgelerinde nükleer santral inşaatında kullanılabilecek malzemeler üretilebilecek. Nükleer işbirliği kapsamında Rus-Çek Cumhuriyeti, Fransa Uluslararası Nükleer Enerji Enstitüsü ile anlaşma imzalandı. Kalite sistem yönetimi açısından eksikler giderilecek. ISO 9000'in nükleer konusunda üretim yapan tesislerle ilgili düzenlemeleri dikkate alınarak kayıt sistemlerindeki eksiklikler kapatılacak.

ÖNCÜ ENERJİ BAKANLIĞI

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı koordinasyonunda, İstanbul, Kocaeli, Ankara, Adana Sanayi Odası'nca yürütülen çalışma ile personel eğitimi, malzemelerin yerli tedariki konusunda somut adımlar atılıyor. Sincan'daki eğitim merkeziyle birlikte nükleer simülasyon merkezi kuruluyor. Türkiye'de ilk kez nükleer eğitim lise düzeyinde müfredata girerken, yerli firmalar Akkuyu, Sinop, İğneada'da yapılacak üç santralde aktif rol üstlenecek.

PROFESYONEL ŞEKİLDE YÖNETİLİYOR

ASO Başkanı Nurettin Özdebir, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak'ın nükleer konusunu profesyonelce ele aldığını belirterek şunları söyledi: "Bu işlerin ilerlemesinde Bakanlığın önemli rolü var. Rus ROSATOM firmasıyla anlaşma yaptık. Türkiye'ye geldiler bizim imkânlarımızı gördüler. İhtiyaç analizi yaptılar. Bu kapsamda bir bina hazırlıyoruz. Orada Ruslarla beraber nükleer santral inşaatında kullanılacak parçaları üretebilecek firmaları eğiteceğiz. Eğitim projesi Türkiye'deki bütün firmaları kapsıyor. Dünyada yapımı süren 150 nükleer santral var. Dünyada yapımı süren 150 nükleer santral var. Yan sanayi ve tedarikçi ihtiyacı var. Bu açıdan Türk firmaları iş yapabilir. Teknoloji seviyemiz ve kabiliyetlerimiz olarak bu işi çok rahat yapabiliriz. Türk firmaları metali şekillendirmede çok başarılı."

https://tr.sputniknews.com/turkiye/201710091030492912-turk-firmalar-nukleer/ Mesajı Paylaş

augustine

Şu anda CB ve Poroşenko Ukrayna'da canlı yayında açıklama yapıyorlar.

Poroşenko Türkiye'ye nükleer enerji konusunda katlı sağlayabilecek düzeyde olduklarından bahsediyor. Nasıl bir işbirliği çıkar buradan bilinmez. Mesajı Paylaş

HeleBiDinle

Kendisini Boz Ayının pençesinden kurtarabilmek için AB'nin kucağına oturmak zorunda olan bir ülke, nasıl olup da bizimle işbirliği yapacak, anlayamadım. Hele ki bizim de AB ve özellikle de onun patronu Almanya ile aramız hepten bozuk iken.

Gündüz niyetine düş görmeye gerek yok. Mesajı Paylaş

Energy

Berat Albayrak: Akkuyu'nun temeli yıl sonu ya da gelecek yıl atılır

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, 8. Türkiye Enerji Zirvesi'ne katıldı.

YENİLENEBİLİR ENERJİ

Bakan Albayrak özetle şunları söyledi; "Rüzgar ve YEKA için şu anda 2,300 MW'lık bekleyen bir portföy var. Bu konuda kısa sürede adım atacağız. 

KÖMÜR SANTRALLERİ

Türkiye sıkıntılı bir coğrafyada bulunuyor. Hedef enerjide çeşitliliği artırmak. Güneş, rüzgar, yerli kömürle süreci destekleyeceğiz. Yerli kaynağa dönmek için desteklerimiz var. Yerli kömür rezervi artıyor. Akıllı olan aklını kullanır daha akıllı olan herkesin aklını kullanır. Mümkün olduğu kadar döviz efektinden arındırılmış bir enerji modeline yavaş yavaş dönüyoruz. Yerli kömüre destek 2018 başında başlayabilir.

Dağıtım firmaları için düzenleme de gündemimizde. Sektörde dönüşümle ciddi iyileştirme öngörüyoruz.

DOĞALGAZ KAPASİTESİ

Gelecek yıl son 3 şehire de doğalgaz gidecek. Büyük sorun olmazsa doğalgazda sıkıntı yaşamayız.

AKDENİZ'DE DOĞALGAZ SONDAJI

Akdeniz'de gelecek yıl ilk derin sondajı yapacağız. Akdeniz'de daha aktif sondaj çalışması yapılacak.

AKKUYU AÇIKLAMASI

Nükleer projede en ufak bir risk gözardı edilemez. Akkuyu'nun temeli yıl sonu ya da gelecek yıl atılır. İki ülkenin devlet başkanları düzeyinde gerçekleştirmek için çalışmalarımız devam ediyor. 29 Ekim 2023'e, Cumhuriyetimizin 100'üncü yılına yetiştirebilirsek bizim için bundan daha onurlu, şerefli bir hediye olamaz."

http://www.ntv.com.tr/ekonomi/berat-albayrakakkuyunun-temeli-yil-sonu-ya-da-gelecek-yil-atilir,LPbPHckWuU6xtV5wzq950A Mesajı Paylaş

Trilogy

Akkuyu, sınırlı çalışma iznini aldı

Türkiye'nin ilk nükleer santrali olacak ve 20 milyar dolar yatırım maliyeti öngörülen Akkuyu Nükleer Santrali için sınırlı çalışma izni verilirken, 2018'in ilk yarısında inşaat lisansının alınması bekleniyor.
Akkuyu Nükleer AŞ'den yapılan açıklamada, "Akkuyu Nükleer AŞ, Türkiye Atom Enerjisi Kurumu'ndan (TAEK) inşaat lisansının ilk aşaması olan sınırlı çalışma iznini aldı" denildi.

Bu izin kapsamında, nükleer adanın güvenliği için önem arz eden bina ve yapılar hariç, nükleer santralin geriye kalan bütün kısımlarında yapı ve montaj çalışmalarının yapılması öngörülüyor.

Bu iznin alınmasıyla inşaat çalışmalarına başlanma aşamasına geçildiği vurgulanan açıklamada, "Nükleer güç santralinin tüm bina ve yapıların inşaatına en kısa zamanda başlamak isteriz. Bu süreç kapsamında tüm ulusal ve uluslararası güvenlik standartlarına uyum sağlanması en önemli görevlerimizin arasındadır" denildi.

Açıklamada, inşaat lisansının ise 2018 yılının ilk yarısında alınmasının planlandığı belirtildi.

Santral, her biri 1.200 MW kurulu güce sahip dört üniteden oluşacak ve yılda yaklaşık 35 milyar kW/saat elektrik üretimi ile Türkiye'nin mevcut elektrik tüketiminin yüzde 16'sını karşılayacak.

Akkuyu ile ilgili hükümetlerarası anlaşma, Rusya ile Türkiye arasında 2010 yılında imzalanmıştı.

https://tr.sputniknews.com/ekonomi/201710201030680590-akkuyu-sinirli-calisma-izni/ Mesajı Paylaş

Yukarı git

Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter