Kazakistan

Başlatan kimlikci, Haz 07, 2016, 12:03 ÖS

« önceki - sonraki »

kimlikci

Haz 07, 2016, 12:03 ÖS Last Edit: Nis 12, 2017, 09:49 ÖS by Yönetim
Kazakistan'da darbe suçlaması

Kazakistan Milli Güvenlik Kurulu Sözcüsü Ruslan Karasev, Ocak'tan bu yana tutuklu olan işadamı Tokhtar Tuleşov'un darbe planladığını iddia etti. "Protesto gösterileri düzenleyerek, toplumsal huzursuzluk yaratarak ve ortamı alevlendirerek ülkedeki durumu istikrarsızlaştırmayı planlıyordu. Tuleşov'un Atırav, Astana, Almatı, Oral ve Kızılorda'da 'toprak reformu'na karşı olduğu iddiasıyla düzenlenen gösterileri teşvik ve finanse ettiği yönünde kanıtımız var" dedi.

Sözcü Karasev, Tuleşov'la işbirliği yaptığı iddia edilen pek çok kişiyi hafta sonunda yakaladıklarını söyledi. Bunlar arasında iki ayrı askeri üssün komutanları da bulunuyor.

Ülkenin en büyük bira fabrikalarından birinin baş yöneticisi olan Tuleşov, Rusya merkezli Terör Tehdidini Analiz Merkezi'nin Kazakistan bürosunu yönetiyor. Merkezin internet sitesinde Batı karşıtı ve Rus yanlısı makaleler yayımlanıyor. Bunlar arasında IŞİD'in Ukrayna'daki milliyetçilere yardım ettiğini iddia eden bir yazı da bulunuyor.Nisan ve Mayıs ayında Kazakistan'da düzenlenen sokak gösterilerinde binlerce protestocu bir araya gelmişti. Hükümetin toprak reformu planının tetiklediği gösterilerde, 1989'dan bu yana Devlet Başkanı olan Nursultan Nazarbayev yönetiminden duyulan hoşnutsuzluk dile getirilmişti.

http://www.aljazeera.com.tr/haber/kazakistanda-darbe-suclamasi

06 Haziran 2016

Kazakistan'ın Aktöbe şehrinde bir askeri birim ile silah dükkanına yapılan saldırı sonucu 2'si asker 4'ü saldırgan 6 kişi öldü, 9'u asker 10 kişi de yaralandı.

http://www.dunyabulteni.net/haber/366340/kazakistanda-saldiri-6-olu

Kazakistan da adı sanı duyulmamış bir terörist örgüt "Kazakistan'ı Özgürleştirme Ordusu"


Kazakistan'ın Aktöbe şehrinde önceki gün meydana gelen silahlı saldırılarda, bilanço giderek büyüyor. Şu ana kadar saldırılarda 19 kişinin hayatını kaybettiği ortaya çıkarken, saldırıyı da ismi ilk kez duyulan bir örgüt üstlendi; 'Kazakistan'ı Özgürleştirme Ordusu'
Kazakistan'da yayın yapan "Ozodlik" radyosu, haberi, örgütün "Bu saldırılar Nazarbayev diktatörlüğüne karşı Kazakistan'ın demokratik gelişimini isteyenlerin ilk saldırısıdır" sözlerine yer vererek duyurdu.
Kazakistanlı yetkililer dün öğlen saatlerinde kimliği belirsiz kişilerin bir silah dükkanına, bir saat sonra da bir askeri birime saldırı düzenlediği bilgisini vermişti.
Öte yandan saldırıda ölenlerin 12'sinin saldırganlar, 6'sının polis ve bir kişinin de sivil olduğu ifade ediliyor.
Yerel kaynaklar, 300 bin nüfuslu Aktöbe kentinde sıkı yönetime geçildiğini ve internet bağlantılarının kesildiği ve denetimlerin arttığı belirtiliyor.
Rusya sınırına 100 kilometre uzaklıktaki Aktöbe'de 2011 yılında intihar saldırısı düzenlenmişti. Saldırıda güvenlik güçlerine ait bir bina hedef alınmıştı.

http://www.dunyabulteni.net/manset/366456/kazakistandaki-saldirida-bilanco-buyuyor
Mesajı Paylaş

kimlikci

Kazakistan Milli Güvenlik Komitesi (KNB), geçtiğimiz hafta sonu Aktöbe'de meydana gelen saldırılarla ilgili olduklarından şüphelendiği beş kişinin öldürüldüğünü açıkladı. KNB'den yapılan açıklamada, "Özel kuvvetlerden oluşan bir birliğin bir apartman dairesine yaptığı baskında dört 'terörist' öldürüldü" denildi. Aynı saatlerde sokakta polise ateş eden bir adamın da polis tarafından öldürüldüğü belirtildi.

http://www.dunyabulteni.net/dunya/366798/aktobe-saldirisinda-bes-supheli-daha-olduruldu Mesajı Paylaş

Çınar Çakmak

Turkish Navy Shipbucket
http://turkishnavyshipbucket.blogspot.com/
Savunma ve Stratejik Analizler
http://rewreward.blogspot.com/

putty

Kazakistan ile anlaşıp asker gönderelim hava üssü kuralım kara birliği bulunduralım sınır bölgelerde. Mesajı Paylaş

kimlikci

Türkistan-DER Genel Başkan Yarımcısı Dr. Namoz Normumin Mohammad Kazakistan daki son olayları değerlendirdi.

http://www.dunyabulteni.net/manset/367081/kazakistan-ukraynaya-mi-donusturulmek-isteniyor Mesajı Paylaş

kimlikci

Rus ordusu Kazakistan'ı terk ediyor


Rus Bağımsız Askeri İnceleme dergisinde editör yardımcısı Vladimir Gundarov imzasıyla yayınlanan yazıda, Rusya'nın Kazakistan'da askeri amaçlarla kiraladığı toplam 2 milyon hektar alanı iade edeceği, bugüne kadar yaklaşık 1.7 milyon hektar arazının iadesi için belgelerin imzalandığı bildirildi.
Söz konusu askeri alanların Aktöbinsk ilindeki Sarı-Şagan askeri eğitim merkezine ait olduğu sanılıyor. Bölgede en son olarak 2014 yılında füze denemesi yapılmıştı.
Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoygu, son Kazakistan ziyareti sırasında 1.7 milyon hektar askeri alanın Kazakistan'a iade edildiğini, bunun yanında yine 300 bin hektarlık Emba askeri üssünün iade protokolünün taraflarca imzalanmaya hazırlandığını açıklamıştı.

http://www.dunyabulteni.net/dunya/367690/rus-ordusu-kazakistani-terk-ediyor

Geçtiğimiz günlerde Nursultan Nazarbayev Rusya da Putinle görüşmeye gitmişti.
Sanırım ciddi pazarlıklar yapılmış Mesajı Paylaş

Çınar Çakmak

#6
Haz 18, 2016, 09:02 ÖS Last Edit: Haz 18, 2016, 09:22 ÖS by Çınar Çakmak
Kazakistan'a muhtemel Rus müdehalesine karşı hazırlıkları başlatmalıyız. Türki Cumhuriyerlere yardım ulaştırmada Katar C-17'leri ile Azerbeycan IL-76 'larını olası taktik ve lojistik durumlar için düşünmeliyiz.
Mesajı Paylaş
Turkish Navy Shipbucket
http://turkishnavyshipbucket.blogspot.com/
Savunma ve Stratejik Analizler
http://rewreward.blogspot.com/

kimlikci

Kazakistan sokaklarında Rus istihbaratının Selefileri!

Kazakistan Devlet Başkanı Nursultan Nazarbayev Ağustos ayında Azerbaycan'a önemli bir ziyaret düzenleyecek. Nursultan Nazarbayev'in bu ziyaretinin nedenlerini değerlendiren Rusya'nın ünlü Müslüman analisti Haydar Cemal ise çarpıcı tespitlerde bulundu:
"Ağustos ayında Kazakistan Cumhurbaşkanı Bakü'ye gidecek. Bu vesileyle Rus uzmanlar tekrar petrol ve gaz üretimini gündeme getirmeye çalışıyorlar. Ancak Nursultan Nazarbayev ve İlham Aliyev bu defa Hazar'da petrol ve gaz üretimini konuşmayacak. Bu ziyaretin ana nedeni yakın zamanda Aktöbe şehrinde yaşanan silahlı çatışmalar."
"Kazak makamları bu çatışmaların arka planında Rusya'nın gizli oyunu olduğunu çok iyi fark ettiler. Oynanan Rusya'nın bu oyunu ekonomik krizdeki Kazakistan'da istikrarı havaya uçurdu. Bu istikrarsızlık, elbette bölgede Çin'in etkisini azaltmaya da yöneliktir. Çünkü Pekin'in görüşüne göre, yeni İpek Yolu projesi Rusya'yı dışlayarak Kazakistan üzerinden geçecek. Kazakistan'ın petrol ve gaz ihracatı da Rusya'yı baypas ederek Azerbaycan, Gürcistan ve Türkiye üzerinden geçecek. İşte bu nedenlerden dolayı Kazakistan sokaklarında Rus istihbaratının meyvesi olan "Selefiler" ortaya çıkıyor."
Haydar Cemal'a göre Kazakistan'ı köşeye sıkıştırmaya çalışan sadece Rusya değil, aynı zamanda bu konularda iyi işbirlikçisi olan ABD'dir. Ona göre, Putin boşuna ABD'yi dünyanın tek süper gücü olarak tanımamıştır. Bu açıklama Kremlin'in gelişi güzel açıklaması değil, derin bir inancının sonucudur.
Haydar Cemal bu gerçeklerden yola çıkarak Nursultan Nazarbayev'in Bakü ziyaretinin asıl nedeninin Bakü aracılığıyla "Rus-Amerikan fitnesine" karşı Ankara'nın desteğini almaya çalışmak olduğu görüşünde.

http://www.dunyabulteni.net/haberler/368391/kazakistan-sokaklarinda-rus-istihbaratinin-selefileri Mesajı Paylaş

Atılgan

Kazakistan Latin alfabesine geçiyor

Kiril alfabesinden Latin alfabesine geçmeye hazırlanan Kazakistan, 2018'den itibaren okullarda ders kitaplarının Latin alfabesinde basılmasını hedefliyor. Açıklamayı yapan Devlet Başkanı Nazarbayev, 2025 yılına kadar tüm kitapların, süreli yayın ve resmi belgelerin Latin alfabesinde yayınlanmaya başlamasını öngörüyor.

Kazakistan Devlet Başkanı Nursultan Nazarbayev, Kazak dilinde Kiril alfabesinden Latin alfabesine geçme talimatı verdi. 2018'den itibaren okullarda ders kitaplarının Latin alfabesinde basılmasını hedefleyen değişiklikle Nazarbayev, 2025 yılına kadar tüm kitapların, süreli yayın ve resmi belgelerin Latin alfabesinde yayınlanmaya başlamasını öngörüyor.

Kazakistan Cumhurbaşkanının resmi internet sayfasında yayınlanan "Oryantasyon: Geleceğin manevi canlanması" adlı makalesinde Nazarbayev, Kazakistan hükümetine 2017 sonuna kadar Kazak Kiril alfabesinin Latin alfabesine geçiş grafiğini hazırlama talimatı veriyor.

Bu geçişin "siyasi nedenlere" bağlı olduğunu belirten Nazarbayev makalesinde, günümüz Kazakistan'ında farklı alfabelerin kullanımıyla ilgili tarihi bilgi veriyor.

10. Yüzyıldan 20. Yüzyıla kadar ülkede Arap alfabesinin kullanıldığını belirten Nazarbayev, makalesinde 1929'da Latin alfabesine geçiş kararı alındığını, Kiril alfabesine ise 1940 yılında geçildiğini anımsatıyor.

2017 yılının sonuna kadar bilim insanları ve toplum temsilcileri ile yapılan görüşmelerden sonra Latin alfabesi esasında yeni Kazak alfabesinde tek standardın hazırlanması gerektiğini ifade eden Nazarbayev, 2018'den başlayarak ortaokul için Latin alfabesinde kitapların yayınlanması ve yeni alfabede eğitim için uzmanların hazırlanması gerektiğini kaydediyor.

Plana göre geçişin ilk döneminde hem Kiril hem Latin alfabesi kullanılabilecek.

Yaklaşık 18 milyon kişinin yaşadığı Kazakistan'da, Kazakça (Kazak Türkçesi) ve Rusya resmi diller olarak konuşuluyor.

http://www.aljazeera.com.tr/haber/kazakistan-latin-alfabesine-geciyor Mesajı Paylaş

nokta

"Kazakistan'ın savaş hazırlığı iyi seviyede"

Kazakistan Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev, kışın ve yazın askeri tatbikatların yapıldığını, ordunun savaşa hazırlığının iyi seviyede olduğunu söyledi.

Cumhurbaşkanlığı Basın Bürosundan yapılan açıklamaya göre, Cumhurbaşkanı Nazarbayev, Savunma Bakanı Saken Jasuzakov'u kabul etti.
Görüşmede Jasuzakov, Cumhurbaşkanı Nazarbayev'e silahlı kuvvetlerin mevcut durumu ve ordunun hedeflerinin uygulanmasıyla ilgili bilgi verdi. Cumhurbaşkanı Nazarbayev yaptığı konuşmada, silahlı kuvvetlerin kadro alımında olumlu dinamiğin kaydedildiğini belirterek, "Kışın ve yazın askeri tatbikatlar yapıldı. Ordunun savaşa hazırlığı iyi seviyede. Disiplinde bir iyileşme görünüyor." ifadelerini kullandı.

Nazarbayev, ordunun yeni askeri silah ve tekniklerle donatılması, askerlerin sosyal güvenliğinin sağlanması, bölge güvenliği ve hava savunma sisteminin kalkınması konularına dikkati çekti. Bakan Jasuzakov da, asker sayısının artırıldığını belirterek, bu yıl 34 bine yakın askerin çağrılmasının planlandığını söyledi.

http://www.dunyabulteni.net/gunun-haberleri/398005/kazakistanin-savas-hazirligi-iyi-seviyede Mesajı Paylaş

Defence

Kazakistan'da Latin alfabesi için komisyon kuruldu

Kazakistan'da Latin alfabesine geçiş için özel bir komisyon kuruldu Kazakistan Eğitim Bakanı Erlan Sagadiyev bu yıl ülkesinin Latin alfabesini kabul edeceğini söyledi.

Tengrinews.kz sayfasındaki habere göre, Kazak Bakan "Latin alfabesine geçiş bizim önemli projelerimizden biridir. Bu yıl kendimize uygun Latin alfabesini kabul etmeliyiz. Latin alfabesine geçiş için özel bir komisyon kurduk. O bu konuda çeşitli seçenekler hazırlayacak ve görüşülmesi için kamuoyuna sunacaktır" dedi.

23 Haziran tarihinde Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev, Latin alfabesine geçiş sürecini geciktirme için hiçbir neden bulunmadığını söyleyerek, "Latin alfabesine geçmemiz birliğimizi kuvvetlendirecek. Biz 2025 yılına kadar bu işi halletmeliyiz"demişti.

http://www.dunyabulteni.net/manset/404588/kazakistanda-latin-alfabesi-icin-komisyon-kuruldu Mesajı Paylaş

Defence

Kazakistan'da devlet televizyonu Latince logoya geçti


Latin alfabesine geçmeye hazırlanan Kazakistan'ın devlet televizyonu yeni yayın dönemine Latince logo kullanarak başladı

Kazakistan Radyo ve Televizyon Kurumunun (RTRK) bir alışveriş merkezinde düzenlediği logo tanıtım toplantısına, Enformasyon ve İletişim Bakanı Dauren Abayev, Kazakistan Radyo ve Televizyon Kurumu Yönetim Kurulu Başkanı Erlan Karin'in yanı sıra çok sayıda kişi katıldı.
Toplantıda konuşan Bakan Abayev, televizyon yayıncılığı alanında yapılan değişiklikler çerçevesinde tüm resmi televizyon kanallarında Latince logolara geçildiğini belirterek, "Kazakistan, Balapan, Kazsport televizyon kanallarının ismi Latin harflerle yazılacak." ifadesini kullandı.

Bakan Abayev, logo değişiminin televizyon yayıncılığının kalitesini yükselteceğini dile getirdi. Kazakistan Devlet Televizyon Kurumu Yönetim Kurulu Başkanı Erlan Karin de logolarının değiştirilmesi için dünyadaki çeşitli kanalların deneyimlerini araştırdıklarına dikkati çekerek, "Televizyon kanalımız artık 'Qazaqstan' olarak adlandırılacak. Logomuzun eski rengi mavi ve sarı olarak kaldı, ismi için de Latin alfabesini tercih ettik." diye konuştu.

RTRK bünyesindeki 14 bölge televizyon kanalının logolarının değiştiğini dile getiren Karin, logo değişiminin amacının milli gelenekler ile yeni uluslararası standartları vurgulayan ve herkes için tanınan tek marka oluşturmak olduğunu söyledi.

Kiril alfabesinden Latin alfabesine geçmeye hazırlanan Kazakistan, 2018'den itibaren okullarda ders kitaplarının Latin alfabesinde basılmasını hedefliyor. Devlet Başkanı Nursultan Nazarbayev, 2025 yılına kadar tüm kitapları, süreli yayın ve resmi belgeleri Latin alfabesinde yayımlamayı planladıklarını açıklamıştı.

http://www.dunyabulteni.net/manset/406337/kazakistanda-devlet-televizyonu-latince-logoya-gecti Mesajı Paylaş

Alkyone

Özbekistan ile Kazakistan arasında askeri teknik işbirliği


Özbekistan ve Kazakistan'ın, askeri teknik alanda işbirliğine ilişkin bir anlaşma imzaladıkları bildirildi. Anlaşma, Kazakistan Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev'in 16 Eylül'deki Özbekistan ziyareti sırasında imzalandı.
Belgede, "Anlaşmanın uygulanması, askeri teknik alanda eşitlik ve mütekabiliyet ilkelerine dayanan ikili işbirliğini güçlendirecek" denildi.
Anlaşma, iki kardeş ülke askeri birliklerin ortak operasyonel ve savaş eğitimini ve askeri eğitim alanındaki faaliyetleri içeriyor.
Bu yıl, Özbekistan ve Kazakistan askeri-teknik alanda işbirliğini hızlandırdı. Bu yılın Ağustos ayında, tarihteki ilk kez iki ülkenin kurumları askeri işbirliği planı imzalamışlardı

http://www.dunyabulteni.net/dunya/407958/ozbekistan-ile-kazakistan-arasinda-askeri-teknik-isbirligi Mesajı Paylaş
Çoklar diye korkma
Azız diye çekinme...
Tonyukuk

Terra

Nazarbayev Latin alfabesinden ümitli

Kazakistan Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev, Kiril alfabesinden Latin alfabesine geçişin Rusça konuşan insanları, Rus dili ve diğer dilleri etkilemeyeceğini söyledi.
Nazarbayev, ülkesinin Latin alfabesine geçmesiyle ilgili düzenlediği toplantıda yaptığı konuşmada, Latin alfabesine geçişin tarihi önem taşıdığını belirterek, "Dünyada hiçbir ülke yeni alfabesini halkıyla bizim kadar tartışmamıştır. Herkesin düşüncelerini bilmek bizim için önemlidir." ifadelerini kullandı.
Cumhurbaşkanı Nazarbayev, Latin alfabesine geçiş konusuyla ilgili 300'den fazla öneri geldiğini aktararak, "Gençlerin de bu süreci desteklemesi cesaret veriyor." diye konuştu.
Latin temelli yeni Kazak alfabesi projesi tartışmalarına önde gelen kamu kurumları ve bilim çevresinin de aktif bir şekilde katıldığını söyleyen Nazarbayev, projenin hazırlanmasında dünya tecrübesinin dikkate alındığını dile getirdi.
Nazarbayev, dil alanındaki reformun diğer dillerin kalkınmasına zarar vermemesi ve insan haklarını ihlal etmemesi gerektiğinin altını çizerek, şöyle devam etti:
"Kazak alfabesinin Latin alfabesine geçişi, herhangi bir şekilde Rusça konuşan insanların, Rus dili ve diğer dillerin haklarını etkilemez. Rus dili aynı zamanda kullanılmaya devam edecek. Yeni alfabeye geçiş Kazak dilinin öğrenimini kolaylaştıracak."
LATİN ALFABESİNE GEÇİŞ
Kiril alfabesinden Latin alfabesine geçmeye hazırlanan Kazakistan, 2018'den itibaren okullarda ders kitaplarının Latin alfabesinde basılmasını hedefliyor.
Devlet Başkanı Nursultan Nazarbayev, 2025 yılına kadar tüm kitapları, süreli yayın ve resmi belgeleri Latin alfabesinde yayımlamayı planladıklarını açıklamıştı.

http://www.dunyabulteni.net/manset/409324/nazarbayev-latin-alfabesinden-umitli Mesajı Paylaş

HDS

Bir günde cahil kaldılar. ;) Mesajı Paylaş


Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter