FNSS Medium Tank

Başlatan ocay, Haz 05, 2016, 11:45 ÖÖ

« önceki - sonraki »

ayibarishi

Başlı başına bir olay olduğu için burada da yer alması ve bu tank üzerindeki çalışma ve yorumların bu başlıkta devam etmesi uygun olur kanaatindeyim...

Savtera IndoUpdate -  026:

Müjde. Türkiye ve Endonezya'nın (FNSS & Pindad) birlikte geliştirdiği, Kaplan platformu üzerine şekillendirilen, Kaplan MT tankı prototipi bu sene TNI geleneksel geçit töreninde yürüyecek. Türkiye'deki prototip hazır ve testlerde. Demek ki Endonezya'daki prototip de kemale ermiş durumda.

https://en.tempo.co/read/news/2017/08/01/055896044/Indonesian-Turkish-Tank-Will-Join-TNI-Anniversary-Parade

https://garudamiliter.blogspot.com.tr/2017/08/pindad-segera-pasarkan-tank-medium.html

Endonezya 105 mm. namluya sahip olan bu tankta %40 oranında bir yerli üretim hedefliyor. İlk düşük seviyeli seri üretim için 20 adet sipariş kesinleşti.

https://nasional.sindonews.com/read/1225680/14/pindad-segera-pasarkan-tank-medium-dengan-laras-kaliber-105-milimeter-1501493960

Tankın seri üretime girdiğinde maliyetlerin yaklaşık 3-3,5 milyon dolar aralığında olması var sayılıyor. (50-60 milyar Rupi) İki adet prototip ise tanesi 11 milyon dolara mal oldu. Zira içinde Ar-Ge masrafları da var. Direkt atış desteği rolünde 2,5 ila 6 km menzil arasında etkili olan, indirekt atış rollerinde ise 16 km. mühimmat ulaştırabilen, bataklık arazide, sulu ortamda, kesif ormanlık alanlarda batmadan düzgünce yürüyebilen, güzel bir tank konsepti oldu. 70 km. hız 600 km harekat siasıyla, bol cephanesiyle, yerli üretimin sağladığı güçle, geniş bir pazar bulacağı ümit ediliyor.

https://finance.detik.com/berita-ekonomi-bisnis/3335271/bakal-dibanderol-rp-50-munit-ini-kehebatan-medium-tank-made-in-bandung

Çok rahatlıkla şehir savaşları, çöl savaşları, asimetrik harp gibi hususlarda özelleşmiş versiyonları ordumuzun da hizmetine sunulabilir. Aktif koruma vb. imkanlarla güçlendirilebilir. Bu nedenle Altay tankı ile paralel servise alınır ise ciddi bir güç çarpanı olacaktır. Saygılarımla... Mesajı Paylaş

putty

Bu kule insanlı klasik bir kule ama öngörü gösterip insansız otomatik kule tasarlasalar şahane şekilde armata benzeri bir tank ortaya çıkabilir. Ön tarafa 2 yada mümkün ise 3 tane personeli çok iyi zırhlandırılmış kapsülte koruyacaksın dışarı çıkış seçenekleri sunacaksın tankın kalanından izole edeceksin al sana fakirin Armata sı.  Ben bu Armata yaklaşımına çok acayip gönül verdim fazla lafını ediyorum ama gerçekten çok heyecan verici buluyorum Armata yaklaşımını. Böyle lite tanklar içinde rahatlıkla uygulanabilecek hatta çok daha mantıklı olarak lite tanklarda seçilmesi gereken bir şey Armata yaklaşımı. Bence böyle bir tank günümüzün en iddialı ana muharebe tanklarının yerini bile alabilir. 105 mm top üstünde düşünülmesi gereken bir şey olur orada bir sıkıntı var ama beki değişmesi bile gerekmez belkide 120 mm ile değişir. Kule insansız olunca ve tank genelinde zırh tasarrufu olunca namluyu 105 den 120 ye çıkartacak esneklik bu ağırlık değişmeden yinede sağlanırdı.
Yani şu hafif tank ta o kulenin içinde alnını optiğe dayayan yada namluya mermi süren filan birileri var ise çok yazık olmuş. Koy ekranın başına iki adam hepsini tık tık yapar onlarıda bir zırh zarfı içine koyarsın oh ne güzel al sana M1 gibi bir güvence hatta bence iki kat güvenli Mesajı Paylaş

Sabri Ünal

FNSS ile Pt Pindad ın isterleri farklı yönde ilerliyor. O sebeple kule konusunda PT Pindad ve Endonezya'nın dediği ürünü seçtiler. Fuarda kendileri de bu sistemin üstüne istesek 120mm sistem de yerleştirebiliriz demişlerdi.

Endonezya Leopard 2 alarak 120mm ürünleri envanterine kattı. Yani amaçları 120mm kuleye sahip bir ağır tank değil, 105mm kuleye sahip, amfibik yeteneklere sahip bir hafif tank elde etmek. Ellerindeki AMX'leri bu tanklar ile ilk planda değiştirmek.

Mesajı Paylaş
>>> Kaynak belirtmediğim her düşünce şahsi kanaatimdir. Fikirlerinizle uyuşmuyorsa çöpe atın gitsin.

putty

Ağu 05, 2017, 01:42 ÖÖ Last Edit: Ağu 05, 2017, 01:46 ÖÖ by putty
Benim demek istediğim şey şu. Armata dankı 49 ton ağırlığında 125 mm topu var yani bildiğin en ağır muharebe tankı olarak şekilleniyor. Bizim hafif tank dediğimizde 45 ton geliyor. Burada bir saçmalık var Rusyanın en baba tankı ile bizim hafif tanımız nerede ise aynı ağırlıklarda olmamalı. Buna dayanarak ben potansiyeli iyi kullanmıyormuşuz gibi değerlendiriyorum. Bence bu tanktan Armata yaklaşımı ile ana muharebe tankı çıkartmaya çalışmak gerek bu kesinlikle mümkün. Bu yüzden hayal kuruyorum olmuşken bu tankı klasik tanklar gibi yapıp hafif zırhlı bırakmak yerine aynı ağırlıkla Armata gibi neredeyse ana muharebe tankı haline getirilebilir. O zaman hafif tank yapmaya çalışmanın espirisi ne peki sorusu ortaya çıkar o zamanda madem hafifi lazım o zaman yine armata gibi yap daha az zırhlandır ama ağırlık 45 ton değil 30 tona insin hafif tankında. Yani kısaca devir artık kulenin altında toplaşma devri değil konsept değişiyor bunu yakalamak lazım tüm yeni tanklarda. 2017 model tank yapıp 1945 in yaklaşımı ile tank yapmamak gerek Armata bu sınırı artık çizdi görmek gerek yeni yaklaşımı. Mesajı Paylaş

süper çavuş

Bu tankın pasif zırh koruma seviyesi nedir acaba , eldeki M48 hatta M60 lardan daha iyidir herhalde degil mi ? Mesajı Paylaş

ocay

Eyl 12, 2017, 11:55 ÖÖ Last Edit: Eyl 12, 2017, 11:59 ÖÖ by ocay
https://warisboring.com/india-wants-to-match-chinas-mountain-tank/

ne diyorsunuz Hindistan tam Kaplan MT tarif etmiş? Mesajı Paylaş

Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter