TEİ

Başlatan kimlikci, Haz 03, 2016, 08:58 ÖÖ

« önceki - sonraki »

The Thing

SASAD ödüllerinde birincilik TEI'nin

Savunma ve Havacılık Sanayii İmalatçılar Derneği (SASAD) tarafından düzenlenen ödül töreninde TUSAŞ Motor Sanayi (TEI) birincilik ödülünü aldı.

Türkiye'de savunma sanayine imalat ve tasarım yapan tüm şirketlerin üye olduğu SASAD'ın dün düzenlenen genel kurulu sonrasında ödül töreni gerçekleştirildi. Üye şirketlerin 2015'te yaptığı projelerin yarışırken 10 farklı kategoride yapılan değerlendirmede TEI birinci seçildi.

TEI Genel Müdürü Prof. Dr. Mahmut F. Akşit ödülü Milli Savunma Bakanı Fikri Işık'tan aldı. Akşit yaptığı açıklamada üst üste iki sene bu ödüle hak kazanmanın TEI için bir gurur kaynağı olduğunu belirterek, bu başarı için tüm çalışanlarına teşekkür etti.

https://sadfor.savtera.org/index.php?topic=1130.msg19688#new Mesajı Paylaş

Observer

TEI 2016'da 237 milyon dolarlık ihracat yaptı

Havacılık motorlarında bir dünya markası haline gelen TUSAŞ Motor Sanayi (TEI), 2016'da gerçekleştirdiği 237 Milyon Dolarlık ihracat rakamı ile savunma ve havacılık alanında en çok ihracat yapan firmalar arasında ikincilik ödülünü aldı.

Savunma ve Havacılık Sanayi İhracatçılar İhracatçıları Birliği (SSI)'nin 26 Nisan'da gerçekleştirilen Genel Kurul Toplantısı'nda Savunma ve Havacılık alanında 2016 yılında en çok ihracat yapan firmalara ödülleri verildi.

Türkiye'de uçak motoru parçası üretimi alanında ilk akla gelen şirket olan ve dünyadaki  savunma ve havacılık şirketleri arasında  yükselişini sürdüren TEI - TUSAŞ Motor Sanayii A.Ş., elde etmiş olduğu ihracat rakamları ile Savunma ve Havacılık Sanayii dalında TUSAŞ'ın ardından 2. oldu. Ödülü, TEI Genel Müdürü Prof. Dr. Mahmut Faruk Akşit, Milli Savunma Bakanı Fikri Işık'tan aldı.

http://www.kokpit.aero/237-milyon-dolarlik-ihracat Mesajı Paylaş

Merkator

TEI Paris'te hem PD170'i hem de TS1400'ü tanıtacak

Dünyanın en büyük havacılık fuarlarından Paris Air Show'a katılacak olan TUSAŞ Motor Sanayii A.Ş. (TEI) fuarda 5 kademe blisk, ilk çift kademe turboşarjlı dizel havacılık motoru PD170'i ve Türkiye'nin İlk Milli Turboşaft motoru olan TS1400'ün modelini sergileyecek.

Fuara dokuzuncu kez katılan TEI, ilk çift kademe turboşarjlı dizel havacılık motoru PD170'i ve Türkiye'nin İlk Milli Turboşaft motoru olan TS1400'ün modelini sergileyecek. Stantta ayrıca, TEI'nin en büyük tedarikçisi olduğu, dünyanın en çok tercih edilen yeni nesil ticari motoru olan LEAP için, TEI tarafından üretilen 5 kademe kompresör blisk'leri de ziyaretçilerin ilgisine sunulacak.

ÖDÜL ALACAK

Ayrıca 23 Haziran Cuma günü yapılacak törenle TEI, LEAP Together Projesi'nesağladığı katkılardan dolayı, CFM International çatısı altında LEAP motorunun GE Aviation ile beraber iki ana üreticinden biri olan SAFRAN Aircraft Engines firması tarafından verilen "En İyi İş Ortağı" ödülünü alacak.

Küresel olarak rekabetçi özgün güç sistemleri sahibi olma vizyonu doğrultusunda tasarımdan imalata, motor montaj ve testden motor bakım ve onarım faaliyet alanlarına kadar geniş bir yelpazede global havacılık sektörüne ürün ve hizmet sağlayan TEI, dünyanın dev havacılık firmalarının katıldığı Paris Air Show'a katılarak hem marka değerini pekiştirecek hem de ülkemizin savunma ve havacılık sanayiinde geldiği seviyeyi sektör oyuncularına gösterecek.

http://www.kokpit.aero/tei-paris-2017-katiliyor Mesajı Paylaş

HDS

GE ve CFMI Paris'te $30Milyar'lık yeni motor siparişi almış. Bunun ciddi bir kısmı CFM'in LEAP motoru. TEI'nin blisk spool'larını yaptığı peynir ekmek motor.

Burada da GE, LEAP motorunun blisk spool'larını yapabilmesi için kendi teknolojisi olan bir dolu teknolojiyi TEI'ye açmıştı. TEI'nin almak isteyeceği kadarını. Halen çok ciddi bir Elektro Kimyasal İşleme sistemi ve dünyadaki sayılı "Inertia Welding" sistemleri bu motorun bu parçalarını üretmek için çalışıyor. Aslında SSM'nin desteği ile bu yatırımlar F-35'in F136 motoru için yapılmıştı. F136 ölünce LEAP tüm yatırımı doldurdu. Mesajı Paylaş

Tuğra

TEI - Atalet Kaynağı Tezgahı

Türkiye'de sadece TEI'de,Dünyada ise sınırlı sayıda havacılık şirketinde bulunan yüksek kapasiteli atalet kaynağı tezgahları ile başka bir proses ile gerçekleştirilmesi mümkün olmayan,birden fazla dönen motor parçasının yekpare hale getirilmesi prosesini çok kısa sürelerde gerçekleştirmekte

https://www.youtube.com/watch?v=dGbAhVeRmZs&t=0s Mesajı Paylaş

Danişment

http://www.star.com.tr/politika/savunmada-jet-devrim-haber-1241495/Savunma sanayinde jet devrim! Bir ilk yaşandı!
Milli Savunma'da devrim niteliğinde yeni bir projeye daha imza atıldı. Türkiye'nin ilk yerli ve milli jet motoru üretildi.
 
Savunma sanayinde jet devrim! Bir ilk yaşandı!
Eskişehir'de sessiz sedasız bir devrimin hazırlıkları yapılıyor.TEI (TUSAŞ Motor Sanayii A.Ş/TUSAŞ Engine Industries) Türkiye'nin ilk yerli ve milli jet motorunu tamamlamak üzere. Aslında tamamladı denilebilir, zira küçük tip bir jet motorunun platformla uçuşları yapıldı. Helikopterlerde kullanılacak ikincisinin ise 'çekirdek' kısmı ortaya çıkmak üzere, ilk testleri yakında yapılacak. Ve üstelik tamamı bu değil. Türkiye son 10 yılda savunma sanayini 'yerli ve milli' hale getirmek için çok önemli projeler başlattı. Gemi, helikopter, insansız hava aracı, tank ve savaş uçağı...

Siyaset kadar bu projeleri yakından takip eden bir gazeteci olarak bütün bunların 'kalbi' olan 'motor' konusunda nerede olduğumuzu görmek üzere Eskişehir'deki TUSAŞ/TEI tesislerine gittim.

TEI Genel Müdürü Prof. Dr. Mahmut Faruk Akşit, önce "motor teknolojisi, stratejik önemi ve Türkiye'nin durumu" başlığını koymam gereken hızlandırılmış bir 'ders' verdi; ardından fabrikayı Star'a açtı. Mesajı Paylaş

Tango-1

TEI - Turboşaft Motor Geliştirme Projesi

https://www.youtube.com/watch?v=5cegyW9hXEY Mesajı Paylaş


Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter