Savunma Sanayi Müsteşarlığı

Başlatan ocay, Haz 03, 2016, 05:53 ÖÖ

« önceki - sonraki »

ocay

Haz 03, 2016, 05:53 ÖÖ Last Edit: Mar 29, 2017, 09:47 ÖÖ by Yönetim
Tasarım, yazılım, üretim ve lojistik alanlarında 15 şirketle hizmet veren Savunma Sanayi Müsteşarlığı 3 yeni şirket kuruyor. Savunma sanayi ve havacılık için gerekli teknolojileri desteklemek amacıyla Savunma Sanayileri Teknolojileri A.Ş.'yi kuran müsteşarlık; Türk Nano ve Türk Test adında iki şirket daha kurma kararı aldı.

Son yıllarda önemli mesafe kaydeden Türk savunma sanayisinin bugünlere gelmesinde kamu şirketlerinin büyük payı var. Özel şirketlerin de ortak edildiği büyük savunma sanayi projelerinin hamisi ve en büyük üstlenicisi ise Savunma Sanayi Müsteşarlığı şirketleri olarak dikkat çekiyor. Öncelikli olarak Türk Silahlık Kuvvetleri'nin ihtiyaçlarını karşılamak üzere 15 şirketle faaliyet gösteren Savunma Sanayi Müsteşarlığı; hava, kara, deniz araçları ile buna ilişkin sistemlerin üretim ve satışında son teknolojileri kullanmak için yoğun çaba harcıyor.
SEKTÖRÜN DERİNLİĞİ İSTENİLEN SEVİYEDE DEĞİL
Müsteşarlık, tasarım, yazılım, üretim ve lojistik hizmetlerinde derinlik sağlamak için yeni şirketler kuruyor. Savunma Sanayi Müsteşarı Prof. Dr. İsmail Demir, bu önemli adıma ilişkin bilgileri; katıldığı TOBB Türkiye Savunma Sanayi Meclisi'nde verdi. Savunma sanayi ve havacılık için gerekli teknolojileri destekleyecek sektörel derinliğin, henüz istenilen seviyede olmadığına işaret eden Müsteşar Demir, bu kapsamda Savunma Sanayileri Teknolojileri Anonim Şirketinin kurulduğunu ifade etti. Demir, "Bu şirket; savunma, havacılık, uzay, anayurt güvenliği alanlarında ve bunlara yönelik çeşitli çalışmalarda şirket ortaklıkları yapabilecek ve faaliyette bulunan şirketleri destekleyebilecek, ortak olabilecek veya yeni şirket kurulumlarına yönelebilecek" dedi.
TEST TÜRK KARIŞIKLIĞA SON VERECEK
Üretilen savunma sanayi araç gereçlerinin testi konusunda dağınık bir yapının olduğuna dikkat çeken Demir, "Bu konuda mükerrer yatırımların olduğu gözlemlenmekte. Hatta süreçlerin de standardize olmasıyla ilgili sorunlar olduğunu bilmekteyiz. Türk test adında Test ve Değerlendirme Anonim Şirketi kurulması kararı aldık. Bu konuda Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ile temaslarımız devam etmektedir" dedi.
MİKRO ELEKTRONİK İÇİN NANO TÜRK
Türk Nano Anonim Şirketi adıyla, kamu ve özel sektör girişimi olacak bir şirketin kurulması yönünde de karar aldıklarını açıklayan Demir, söz konusu şirkete ilk aşamada 97 milyon dolar yatırım yaparak savunma sanayi ve akıllı kart gibi kamunun mikro elektronik ihtiyacının karşılanmasını hedeflediklerini kaydetti. Demir, en az 350 milyon dolarlık ek yatırımla Türkiye'nin mikro elektronik ihtiyacının önemli bölümünü daha karşılamayı planladıklarını belirterek, "Bu yatırımla yıllık yaklaşık 12 milyar dolar cari açık veren ülkemizin elektronik sektöründe yerli katkı oranlarının önemli ölçüde artacağını, cari açığımızın azalacağını öngörüyoruz" ifadesini kullandı.
HEDEF GÜNEY ASYA VE PASİFİK PAZARLARI
Savunma Sanayi Müsteşarı İsmail Demir, toplantıda yaptığı konuşmada, sektörün Güneydoğu Asya ve Pasifik pazarlarına ağırlık vermesi gerektiğini belirterek, Ortadoğu ve Afrika'da ortaya çıkan krizler sonrasında önemli bir pazar oluştuğunu da ifade etti. Türk savunma sanayisinin 2015 itibarıyla TSK'nın ihtiyaçlarını karşılamada önemli mesafe katettiğini bildiren Demir, daralan iç ve dış pazara rağmen sektörün 5 milyar dolarlık satış rakamına ulaştığını kaydetti. Demir , müsteşarlık olarak stratejik planlar yapmaya devam edeceklerini belirtti.

http://m.yenisafak.com/ekonomi/savunmaya-3-yeni-sirket-2475233

Mesajı Paylaş

putty

#1
Haz 03, 2016, 06:37 ÖÖ Last Edit: Haz 03, 2016, 06:41 ÖÖ by putty
Bir şirket daha lazım. Oda ulusal algoritma bankası görevi gören bir yapı. Her işletme kendi yazılımını üretebilir ama kendi algoritmalarını illa üretmek zorunda olmamalı. Yani ulusal API Kernel ler  filan  üretilmeli ulusal yazılım algoritmaları kütüpaneleri oluşturulmalı. 
Biliyorsunuz topçular için ortak proje olan NATO Armament Ballistic Kernel (NABK) olayını. Elimizde bir kütüphane yani topçular için kullanılacak algoritma bankası var bir anlamda ve o sayede biz harikalar yaratıyoruz gemiye top koyuyoruz uçaksavar ile işlerimiz kolay oluyor tank modernizasyonu yapıyoruz kundağı motorlu topları mükemmel yapıyoruz.
Ben hayal kurdukça bunalıyorum içime daral geliyor şu anki mevcut durumu. Aselsan aselpod a görüntü işleme algoritması yazıyor başkası füzeye aynısını yazıyor başkası hava alanını nasıl kamera fark eder diye kafa yoracak öbürü gemi muhrip mi bu yana mı dönük oyama mı dünük bizim mi onun mu kamera ile otomatik tespit etmeye çalışacak başkası yüz tanıma yapacak öbürü tank tanıma yapacak öbürü milimetrik radarın sinyal işleme algoritmasına ait bin çeşit rutini yapacak tübitak aynısını yapacak Aselsan aynısını yapacak, füzenin havadaki hedefi yakalama algoritmasını yapacak Sage de yapacak vs vs. Hadi yaptın kim sahip çıkacak kim geliştirecek kim unutmayacak kim doğrulayacak. Oysa bunları birileri mükemmelliyet merkezinde paydaşlarına da danışarak ortak yapmalı ama kendi sahiplenmeli. Hemde aynı zamanda çokta zor iş yani donanım la meşgul adamların yapacağı iş değil. Bunca silah yapıyoruz Algoritmalarımız nerede kimin kontrolünde ben merak ediyorum. Kripto algoritmaları güdüm algoritmaları haberleşme algoritmaları güvenlik algoritmaları elektronik harp algoritmaları görüntü işleme algoritmaları bir milyon çeşit algoritma var. Gömülüsü gömüsüzü. Aşina olmayan arkadaşlar bunu yazılım sanabilir ama tam değil aslında. Algoritma yazılımcı fizikçi kimyacı makineci elktronikçi haberleşmeci yapay zekacıların filan bir araya gelip yapacağı çok disiplinli bir iş. En az 2000 mühendisin başlangıç döneminde çalışması lazım bu işte. Algoritmaların testini kontrolünü okeyini kim yapıyor mesela şu anda. Sadece algoritma işi de değil birde kütüpane oluşturma işi var. İstihbarat toplayarak labaratuvar çalışması yaparak oluşturulan her biri bir dünya emekle elde edilecek kütüphaner olacak illa. Gemilerin pervane eko ları uçakların radar bişeyleri ülkelerin haberleşme bişeyleri filan hep ulusal datalar bunlar.  Nerede bu datalar şu anda? Aselsan damı. Ben bir avionik yapmak istesem verirmi adamlar bana acaba. Mesajı Paylaş

ocay

Savunma Sanayi Teknolojileri A.Ş ne yapacak onu anlamadım.

Eğer KOBİ'ler için melek yatırımcı gibi olacaksa mantıklı bir iş; STM gibi ikinci bir kamu şirketine gerek yok.


TürkTEST'i test-sertifikasyon-kabul  işleri ile ilgilenecekse çok mantıklı yatırım olacaktır Mesajı Paylaş

kimlikci

TürkTEST in kurulmasıyla forumca en çok şikayet ettiğimiz bir mevzudan daha kurtulmuş oluyoruz o zaman Mesajı Paylaş

orko_8

Orada STM kastedilmiş muhtemelen Mesajı Paylaş

ocay

Yani 2 şirket kuruluyor öyle mi? Mesajı Paylaş

orko_8

Bir ara ihracat için Rosoboroneksport benzeri bir çatı şirket konuşuluyordu ama neredeyse imkansız. Eğer o değilse muhtemelen iki yeni şirket. Mesajı Paylaş

orko_8

MSI dergisinin son sayısındaki bilgiye göre gerçekten de Savunma Sanayi Teknolojileri A.Ş. adlı bir şirket kuruluyor (STM değil) ve faaliyet alanı:

"Otonom sistemler, robotik malzeme teknolojileri, nanoteknoloji, bilişim teknolojileri, siber, biyoteknoloji, genetik, silah teknolojileri, elektronik, optik, taşıt ve tahrik teknolojileri ile bu alanların geliştirilmesi ve desteklenmesi"

%100'ü SSM'ye ait ve 10 milyon sermayeli. Mesajı Paylaş

sailordream

MSI yazıyorsa Baykar'a destek olacak bir şirket mi acaba diye düşünmek istedim bir anda hani konulara filan da bakınca? Mesajı Paylaş

orko_8


putty

10 milyon doların 100 bin doları gitmiştir bu siteye Mesajı Paylaş

kimlikci

Şirket 2009 da kurulmuş
Sitede öyle yazıyor  :o Mesajı Paylaş

orko_8

Acaba SST diye başka bir küçük şirket mi var diye şüpheye düştüm şimdi Mesajı Paylaş

HAKAN KILIÇ

Allah'tan yeni hikayemde farklı bir firma kurmuştum. yoksa mahkemelik olacaktık :)
Bendeki de ne ileri görüşlülük. :)
Konuyu sulandırmak istemiyorum ama bence Türkiye'ye de artık amerikan DARPA yada Hint DRDO gibi bir kozmik firma lazım. Tüm stratejik projelerin geliştirildiği. Belki mevcut firmalardan derleme de olabilir insan ve proje bazında.

Kokpit'te yakında yanınlanacak "Sanal Tehlike" hikayesinde isim farklı oldun diye atrık Türkiye'nin de DARPA'sı kurulmuştu diyerek hayili bir firma kurmuş bunun üzerine kurgulamıştım. Tesadüf oldu. Adi
"ileri savunma teknolojileri araştırma kurumu- İATAK"  olacak.
Sygl. Mesajı Paylaş

Sabri Ünal

© 2009 SST / Ziyaret Sayısı 68525

Bence aynı isimde (kısaltmada) başka bir şirketin web sitesine bakıyoruz. Mesajı Paylaş
>>> Kaynak belirtmediğim her düşünce şahsi kanaatimdir. Fikirlerinizle uyuşmuyorsa çöpe atın gitsin.


Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter