Kaddafi Sonrası Libya ve Libya İç Savaşı

Başlatan kimlikci, May 30, 2016, 06:34 ÖS

« önceki - sonraki »

Alkyone

Türkiye, Yunanistan'ın alıkoyduğu gemiyle ilgili inceleme başlattı


Türkiye, Yunan sahil güvenlik güçlerinin Türkiye'den Libya'ya patlayıcı madde taşıdığı gerekçesiyle alıkoyduğu gemi hakkında inceleme başlattı. Türkiye'nin Trablus Büyükelçiliği, gemiye verilen iznin Türkiye'den Libya'ya değil Etiyopya'ya mal taşınmasına ilişkin olduğunu, Ankara'nın Birleşmiş Milletler kararlarına titizlikle riayet ettiğini vurguladı.

Trablus Büyükelçiliğinden yapılan açıklamada, Yunan sahil güvenlik güçlerinin, Mersin ve İskenderun limanlarından aldığı ve Libya'ya patlayıcı yapımında kullanılabilecek madde yüklü kargo taşıdığı belirtilen Tanzanya bandıralı "Andromeda" adlı gemiyi 7 Ocak 2018 tarihinde Girit açıklarında alıkoyduğu yönündeki haberlerin, Libya ve Yunanistan basınında yer alması üzerine ilgili makamlarca gerekli inceleme ve araştırma başlatıldığı belirtildi.

Açıklamada edinilen ilk bulgulara göre, bahsi geçen gemi için 23 Kasım 2017 tarihinde Mersin Limanından hareketle Cibuti Limanına gideceği yönünde bildirimde bulunulduğu ve Mersin Limanında 29 dolu konteynerde 419 bin 360 kilo "tehlikeli" yükünün olduğunun beyan edildiği kaydedildi.

Yapılan evrak incelemesinde, gemide, "Etiyopya'da farklı firmalara teslim edilmek üzere, infilaklı fitil, anfo, power gel magnum, kablo, elektrikli ve elektriksiz kapsül ve amonyum nitrat çözeltisi cinsi eşyaların olduğu, bu maddelerin Etiyopya'ya ihracatı için Türk mevzuatının gerekli gördüğü izinlerin alındığı, geminin Mersin Limanından önce uğradığı İskenderun Limanından ise Yemen ve Umman'a gönderilmek üzere statik tank, tanker dorse ve dorse üstü statik tank yükü aldığının" tespit edildiği ifade edildi.

Büyükelçilik açıklamasında, ön bilginin, ihracatın usulüne uygun yapıldığını ve malzemenin, Türkiye'den ayrılışında Libya'ya gönderilmek üzere yola çıkmadığını gösterir nitelikte olduğu vurgulanarak, konunun ayrıntılı şekilde incelendiği, Yunanistan makamlarından gemide ele geçen belgeler, mürettebat ifadeleri ve diğer tüm tamamlayıcı belge ve bilgilerin ivedilikle Türk makamlarına iletilmesinin talep edildiği kaydedildi.

Açıklamada şu ifadelere yer verildi:

"Büyükelçiliğimiz, Libya Ulusal Mutabakat Hükümeti Dışişleri Bakanlığı ile yakın temas halindedir. Olay hakkında derlenen ve derlenecek bilgiler, Libya devleti ve BM'ye iletilmektedir. Türkiye, Libya'ya uygulanmakta olan silah ambargosuna titizlikle riayet etmekte, bu konuda BM ile yakın işbirliği yapmaktadır. Türkiye'nin tutumu ortada iken ve söz konusu olay araştırma aşamasında iken Libya'da bazı kesimlerin sosyal medyada gerçek dışı ve sorumsuz açıklamalar yapması yadırganmakta ve kınanmaktadır."
http://aa.com.tr/tr/turkiye/turkiye-yunanistanin-alikoydugu-gemiyle-ilgili-inceleme-baslatti/1029671 Mesajı Paylaş
Çoklar diye korkma
Azız diye çekinme...
Tonyukuk

HDS

Burada bahsedilenler inşaat patlatma işleri için kullanılan malzemeler gibi görünüyor. Mesajı Paylaş

Merkator

ABD'nin Afrika Komutanlığı (AFRICOM), Libya'ya hava saldırısı düzenledi

Düzenlenen hava saldırısında, Mağrip El Kaidesi'nin üst düzey yöneticilerinden Musa Ebu Davud ile birlikte iki El-Kaide mensubunun etkisiz hale getirildiği bildirildi.

AFRICOM'dan yapılan açıklamada, "Operasyon raporu ve hasar tespitinin tamamlandığı, Musa Ebu Davud ölümünün kesinleştiği" ifadeleri yer aldı.

Açıklamanın devamında ise, hava operasyonunda sivil kaybının olmadığı, Musa Ebu Davud'un El Kaide için militan toplama, lojistik destek, para ile mühimmat tedarik etme işlerine destek verdiği belirtildi.

http://www.kokpit.aero/libya-ya-hava-saldirisi Mesajı Paylaş

Alkyone
Fransa Libya da çatışan tarafları Paris'te bir araya getirmiş
Toplantı da Tunus Devlet Başkanı da bulunuyor. Çıkan anlaşmaya göre:

-Libya'da seçimler 10 Aralıkta gerçekleştirilecek
-Parlamento binası taşınacak
-Hükümet kurumları birleştirilecek

https://twitter.com/yasiremres/status/1001433637924032512
Mesajı Paylaş
Çoklar diye korkma
Azız diye çekinme...
Tonyukuk

Atılgan

Libya'da iki limandan daha petrol ihracatı durduruldu

Libya Ulusal Petrol Kurumu, ülkenin doğusundaki Ez-Zuveytine ve El-Harika petrol limanlarından ihracatın durdurulduğunu duyurdu.
Kurumdan yapılan yazılı açıklamada, Petrol Hilali Bölgesi'nde stratejik öneme sahip Sidra ve Ra's Lanuf limanlarıyla ilgili atılan adıma benzer şekilde, kontrolden çıkan iki limandan daha petrol ihracatının durdurulduğu belirtildi.

Açıklamada, ülkedeki limanların "Genel Komuta" (Tobruk merkezli Temsilciler Meclisi'nin destek verdiği General Halife Hafter'e bağlı güçler) tarafından sürekli olarak kapatılmasına karşı daha önce de uyarıda bulunulduğu hatırlatıldı.

Ulusal Petrol Kurumu'nun ülkede "yerel ve uluslararası yasalar çerçevesinde arama, üretim ve ihracattan sorumlu uluslararası tanınmış tek otorite" olduğuna işaret edilen açıklamada, Libya halkının çıkarları doğrultusunda görevlerini yerine getirmelerine izin verilmesi konusunda Hafter güçlerine çağrı yapıldı.

Petrol Kurumu Başkanı Mustafa Sunallah da son iki günde Ez-Zuveytine ve El-Harika petrol limanlarına yükleme için gelen iki geminin Hafter güçlerince engellendiğini belirtti.

Sevkiyata engel olunmasından dolayı petrol depolama tesislerinin dolduğunu ifade eden Sunallah, bu nedenle üretimi durdurmak zorunda kaldıklarını dile getirdi. 

Hafter'e bağlı güçlerin sözcüsü Ahmed el-Mismari, geçen hafta Bingazi'de düzenlediği basın toplantısında, Hafter'in son dönemde ele geçirilen petrol ihraç limanlarının Trablus'taki Ulusal Mutabakat Hükümeti'ne (UMH) değil, Tobruk yönetimine bağlı petrol kurumuna devredilmesine karar verdiğini söylemişti.

Eski petrol tesisleri muhafız birliklerinin komutanı İbrahim el-Cedran liderliğindeki silahlı grupların, geçen ay Hafter güçlerinin kontrolündeki Petrol Hilali Bölgesi'ne saldırı düzenlemesinin ardından taraflar arasında çatışmalar yaşanmış, Cedran'a bağlı güçler bazı bölgeleri ele geçirmişti.

Ardından savaş uçaklarının da katıldığı karşı operasyonlar sonucunda Hafter'e bağlı güçler 21 Haziran'da Petrol Hilali Bölgesi'nde kontrolü ele geçirdiğini duyurmuştu.

Bingazi ile Sirte illeri arasındaki pek çok kenti kapsayan Petrol Hilali Bölgesi'nde, zengin petrol rezervlerinin yanı sıra Sidra, Ra's Lanuf ve Brega petrol limanları yer alıyor. Bölge, ülkenin toplam petrol rezervinin yüzde 60'ından fazlasını barındırıyor.

https://www.denizhaber.com.tr/libyada-iki-limandan-daha-petrol-ihracati-durduruldu-haber-82636.htm Mesajı Paylaş


Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter