Kaddafi Sonrası Libya ve Libya İç Savaşı

Başlatan kimlikci, May 30, 2016, 06:34 ÖS

« önceki - sonraki »

kimlikci

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu bugün Libya'ya giderek, 2014 yılında güvenlik endişesiyle kapatılan Trablus Büyükelçiliği'nin yeniden açılış sürecini başlatacak.

http://www.hurriyet.com.tr/cavusoglu-libyaya-elcilik-acmaya-gidiyor-40110776 Mesajı Paylaş

dalamper

Libya'daki SAS operatörleri.


Mesajı Paylaş

Sihirbaz

Fransa'yla İtalya Arasında Libya Krizi


Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron'un Libya'nın iki düşman lideri arasında Paris yakınlarında düzenlediği buluşma ve hazırladığı ateşkes planı İtalya'yı kızdırdı.

Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy döneminde 2011'de alınan kararla Fransa ve İngiltere ordusunun Libya lideri Muammer Kaddafi'yi deviren bir operasyon düzenlemesinin ardından tam bir kaosa giren Libya, Akdeniz'in Avrupa yakasının iki sahil ülkesini birbirine düşürdü.

İtalya hükümeti ve medyası "göçmenler konusunda hiçbir şey yapmadan, kendi sorumlu oldukları Libya krizini İtalya'ya danışmadan çözmeye kalkması" nedeniyle Fransa Cumhurbaşkanı Macron'u sert eleştirdi. Paris yakınlardındaki arabuluculuk girişiminin bardağı taşıran son damla olduğunu belirten İtalyan medyası Macron'u "yeni Napolyon" olmakla suçladı ve İtalya'nın hakarete uğradığını yazdı.

Libya'dan gelerek İtalya'ya akın eden göçmenlerin yarattığı insani krizle tek başına mücadele etmeye çalışan İtalya, Fransa'yı "elini taşın altına koymadan, İtalya'yı dışlayarak Libya'da arabuluculuğa soyunmakla" suçladı.

"Roma'ya soğuk duş"

İtalyan gazeteleri, İtalya'nın eski kolonisi Libya'da etkisini yitirmesi, üstelik "Libya'nın insan ve silah ticaretinin merkezi ve cihatçı terörün üssü haline dönüşmesinden sorumlu olan Fransa'nın insiyatif almasını" sert eleştirdi.

İtalyan medyasına konuşan ülkenin önemli diplomatlarından büyükelçi Stefano Stefanini, "Macron'un bu girişiminin Roma için soğuk duş" olduğunu söyledi. Ülkenin önemli gazetecilerinden Bruno Vespa ise Twitter hesabından, "Fransa göçmenleri kabul etmeyi reddediyor, ama yaratıcısı oldukları Libya krizinde bütün rolü üstlenmek istiyor" diyerek Başbakanı Paolo Gentiloni ve Dışişleri Bakanı Angelino Alfano'yu "isyan etmeye" çağırdı.

Libya, Suriye, Eritre ve Irak'tan kaçan göçmenlerin Avrupa'ya ilk giriş kapısı olan İtalya, uzun süredir tek başına bu krizle mücadele etmekten dolayı AB'yi uyarıyor ve yardım istiyor. Libya krizinin patlak vermesinden bu yana yaklaşık 10 bin göçmen Akdeniz'de yaşamını yitirdi. İtalya hükümeti yalnızca 2017 yılının başında ülkeye ulaşan göçmen sayısının 93 bini bulduğunu açıkladı. Roma, AB'li başkentlerden kendilerine yardım etmesini istiyor ve Akdeniz'e kıyısı olan Fransa'nın sorumluluk almamasını eleştiriyor. Macron'un, BM'nin atadığı arabulucu Ghassan Salame'yi de devre dışı bırakarak Libya krizinin çözümü için aldığı arabuluculuk girişiminde kendisini uyarma gereğini bile görememesini eleştiriyor.

La Stampa gazetesine konuşan Dışişleri Bakanı Angelino Alfano, "Libya'da çok fazla girişim, çok fazla arabulucu var. Çözüm çabalarının birleştirilmesi ve bunun yönetiminin Salame'ye bırakılması gerekir. Eğer herkes kendi çıkarlarını gözeterise BM meşruiyetini yitirir" uyarısında bulundu.

Romano Prodi : 'Macron'un endişe verici stratejisi'

İtalya'yı kızdıran diğer bir nokta ise, Roma'nın desteklediği Başbakan'a muhalif olan ve halkın bir bölümünün 'darbeci bir diktatör olarak tanımladığı' General Halifa Haftar'ın diplomatik bir girişim için davet edilmesi. İtalya eski lideri Romano Prodi, İl Messagero gazetesine, "Yeni Fransa Cumhurbaşkanı'nın açıklamaları ve yeni kararları, bizi bu endişe verici strateji üzerinde düşünme zorunluluğuna itmekte" diye konuştu.

'Fransa'nın yeni Napolyon'u'

Sol eğilimli La Republica gazetesi Eugenio Scalfaro imzalı başyazısında, "Sevgili İtalya solu, Sevgili hükümet, İtalya'nın da Tunus ve Cezayir gibi Fransa kolonisi haline gelmemesi için yeni Fransız Napolyon'u Macron üzerinde odaklanmanız gerekir. Fransa cumhurbaşkanı komşusu İtalya'yı Fransa'nın sömürgesi gibi ikinci derece ülke olarak değerlendiriyor" ifadelerine yer verdi.

İtalya General Haftar'a karşı

Fransız Le Figaro gazetesi ise Macron'un 'diolomatik olarak muhatap aldığı General Haftar'ın 1969'da Libya lideri Muammer Kaddafi ile birlikte darbe yaptığını ve ardından Kaddafi ile ters düşerek Amerika'da CIA merkezi yakınlarında 'uzun süre oturum alarak Kaddafi rejimine karşı mücadele verdiğinin' altını çiziyor. Le Figaro, Bingazi'de cihatçılara karşı askeri mücadele veren Haftar'ın 2018 yılında yapılması planlanan seçimlerde cumhurbaşkanı adayı olması ihtimaline vurgu yaptı. Haftar ise bu iddiaya, "Zamanı geldiğinde bu sorunun yanıtını vereceğim" şeklinde yanıtladı. Le Figaro'ya konuşan Haftar, "Bingazi'nin ardından Derna kentine gireceğiz. Derna'yı cihatçıların elinden aldıktan sonra yavaş yavaş Trablus'a müdahale edeceğiz. Bünyemizde 75 bin asker, birlik ve milis var. Batıdaki askerlerin yüzde 90'ı da bizimle. Ama henüz Trablus'a saldırma kararı alınmış değil" dedi.

Le Monde: "Macron'un yalnız oynaması hata"

Macron'a eleştiriler yalnızca İtalyan basınından gelmedi. Fransa'nın en büyük gazetesi Le Monde da, başyazıda aynı eleştirileri getirerek, "Sarkozy dönemindeki diplomasi politikalarında olduğu gibi Fransa'nın tek başına oynaması doğru bir politika değil. Avrupa Birliği'nin dışlanması önemli bir hata. Bu girişime AB Dışişleri Yüksek Teksilcisi İtalyan Federica Mogherini de dahil edilmeliydi. AB yanlısı olduğunu söyleyen bir cumhurbaşkanından en azından bu beklenirdi. Umarız düzeltmek için çok geç kalınmadı" ifadesine yer verdi.

https://www.voanews.com/a/italy-loses-patience-with-france-over-migrants-libya/3959559.html Mesajı Paylaş

Defence

Hafter'den İtalyan gemilerine müdahale emri


İtalya'nın insan kaçakçılığıyla mücadele için Libya'nın Akdeniz açıklarına deniz gücü gönderme kararına tepki gösteren Libyalı general Hafter, İtalyan gemilerine müdahale talimatı verdi

İtalyan yetkililer deniz gücünün Libya sahil güvenlik güçlerine destek olacağını ve insan kaçakçılığyla mücadele edeceğini duyurdu. Karar İtalyan parlamentosu tarafından da onaylandı.

Libya'da Tobruk merkezli Temsilciler Meclisi tarafından desteklenen emekli General Halife Hafter ise, izni olmadan ülkesinin karasularına giren tüm askeri gemilere müdahale etme talimatı verdi. Hafter'e bağlı güçlerin Facebook sayfasından yapılan açıklamada, "General Hafter, Tobruk, Bingazi, Ra's Lanuf ve Trablus'taki deniz üslerine, kendisinin izni olmadan ülkenin karasularına giren tüm askeri gemilere müdahale etme emri verdi" ifadesi kullanıldı.

Libya'da ulusal mutabakat hükümetine bağlı Deniz Kuvvetleri sözcüsü Eyüp Kasım daha önce yaptığı açıklamada, İtalya deniz güçlerine ait "Comandante Borsini" isimli askeri geminin Trablus deniz üssüne ulaştığını belirtmişti.

İTALYA: LİBYA'NIN EGEMENLİĞİNE MÜDAHALE YOK

İtalya Savunma Bakanı Roberta Pinotti ilk etapta gönderilecek iki geminin Libya'nın belirli taleplerine yanıt vereceğini belirtti ve gemi gönderme kararının Libya'nın egemenliğine müdahale olmayacağını iddia etti.

http://www.dunyabulteni.net/manset/405056/hafterden-italyan-gemilerine-mudahale-emri Mesajı Paylaş

Defence

ABD Libya'ya özel kuvvetlerini gönderdiğini doğruladı


ABD Afrika Kuvvetleri (AFRICOM), ABD ve müttefiklerinin Özel Harekât Kuvvetleri'nin Libya'da bulunduğunu ve oradaki ordu birliklerine terörle mücadelede yardım ettiklerini doğruladı.

Öte yandan uzmanlar, terörle mücadelenin sadece bir bahane olduğunu ve aslında bu şekilde Washington'un Libya'da çatışan taraflardan birinin pozisyonlarını güçlendirmeye çalıştığını savunuyor.

ABD Afrika Kuvvetleri (AFRICOM), İzvestiya gazetesine konuyla ilgili yaptığı açıklamada, "ABD kuvvetlerinin küçük bir kısmı, yerel güçlerle bilgi paylaşımı için Libya'ya gidip geri geldi, IŞİD'e ve diğer terör örgütlerine karşı mücadelemizi güçlendirme bağlamında bunu yapmaya devam ediyorlar. Diğer ülkelerden ortaklarımızla birlikte Ulusal Mutabakat Hükümeti'yle (UMH) birlikte hareket eden Libya güçlerine ülke genelinde IŞİD'le sürdürdükleri mücadeleye destek veriyoruz" dendi.

'IŞİD'LE MÜCADELE GEREKÇESİYLE ONLARCA KİŞİ LİBYA'YA AKTARILDI'

İzvestiya'ya konuyla ilgili açıklamalarda bulunan bir kaynak, ABD'nin yanında İngiltere, Fransa ve İtalya'nın da IŞİD'le mücadele gerekçesiyle özel güçlerinden onlarca kişiyi Libya'ya aktardığını belirtti.

AFRICOM'un İzvestiya'ya açıklamasında ABD'nin IŞİD'le mücadelede sadece Ulusal Mutabakat Hükümeti'ni desteklemeye niyetli olduğunu belirtmesi dikkat çekici. Fakat bunun yanında Washington, Libya'nın diğer bir güç odağını, Ulusal Mutabakat Hükümeti'ni tanımayan Tobruk merkezli Temsilciler Meclisini ve kendisine bağlı emekli General Halife Hafter'in yönetimindeki orduyu es geçiyor. Bu arada Halife Hafter, birçok kez Libya'yı IŞİD'ten, Müslüman Kardeşlerden ve diğer terör örgütlerinden temizleme niyetinde olduğunu belirtmişti.

'TERÖRLE MÜCADELE, ABD İÇİN BAHANE'

Şarkiyat uzmanı ve eski diplomat Vyaçeslav Matuzov, İzvestiya'ya verdiği mülakatta terörle mücadelenin, ABD için somut siyasi görevleri yerine getirmesini sağlayan bir bahane olduğunu söyledi. Matuzov, "Ulusal Mutabakat Hükümeti'nin Başkanı Fayiz el Sarac'ın, Libya'daki iktidarını sağlamlaştırmak için ABD'den tam destek aldığı ortaya çıkıyor. Yani burada uluslararası anlaşmalarda ve BM Güvenlik Konseyi'nin kararlarında öngörüldüğü gibi Başbakanın ve doğudaki karşıtlarının katılımıyla genel ulusal bir mutabakatın sağlanması değil, Washigton'un taraflardan birine destek vermesi söz konusu. Bu taraf ABD'ye bağlılık gösteriyor, fakat diğer gruplar tarafından dikkate alınması gereken siyasi bir güç olarak görülmüyor. Örneğin Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, bakanlar kabinesinin Trablus'un yakınındaki askeri üste toplandığını ve Libya'nın başkentini dahi tamamen kontrol altında tutamadığını belirtmişti" ifadelerini kullandı.
ABD terörle mücadeleyi bazı eylemleri için bahane olarak ilk kez göstermiyor. Geçmişte Irak ve Afganistan'da terörle baş etmenin dışında her türlü sorunlar çözüldü (ve daha büyük yeni sorunlar ortaya çıkarıldı). ABD ve NATO saldırısının sonuçlarını atlatmaktan halihazırda uzak olan Libya'nın bu kaideden istisna olması beklenemez.

https://tr.sputniknews.com/abd/201708111029665160-abd-libya-ozel-kuvvetlerini-gonderdigini-dogruladi/
Mesajı Paylaş

Defence

Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov ile General Halter Moskova'da Görüştü


Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Libya krizinin Birleşmiş Milletler (BM) nezdinde çözülmesi gerektiğini belirterek "Rusya, Libya'nın geleceğine Libyalı siyasetçilerin karar vermesini destekliyor." dedi.

Lavrov, Tobruk merkezli Temsilciler Meclisi tarafından desteklenen General Halife Hafter ile Moskova'da bir araya geldi. Görüşmenin basına açık kısmında konuşan Lavrov, Libya krizinin çözümüne yönelik tüm gayretlerin BM nezdinde yürütülmesi gerektiğini ifade ederek "Rusya, Libya'nın geleceğine Libyalı siyasetçilerin karar vermesini destekliyor." diye konuştu.

Lavrov, Hafter'in Libya Ulusal Mutabakat Hükümeti (UMH) Başkanlık Konseyi Başkanı Fayiz Serrac ile diyalog için gösterdiği gayreti de olumlu bulduklarını söyledi.

Hafter de Rusya ile dostluk ve iş birliğini geliştirmek istediklerini vurgulayarak "Şu anda Libya'nın yüzde 90'ını teröristlerden arındırdık. Ülkedeki tüm petrol ve askeri tesisler kontrolümüzde. Tüm Libya kontrol altına alınana kadar mücadelemiz devam edecek." dedi.

Açıklamaların ardından Lavrov ve Hafter, baş başa görüşmeye geçti.

http://www.dunyabulteni.net/manset/405717/lavrov-ve-hafter-moskovada-gorustu Mesajı Paylaş

Terra

ABD'den Libya'da DEAŞ'a yönelik hava saldırısı

Sirte kentinin 160 kilometre güneydoğusunda DEAŞ'a yönelik hava saldırısı gerçekleştirildiği ve çok sayıda DEAŞ'lının öldürüldüğü duyuruldu

ABD Afrika Komutanlığı (AFRICOM), Libya'nın Sirte kentinin 160 kilometre güneydoğusunda DEAŞ'a ait hedeflere hava saldırısı düzenlendiğini ve birçok militanın öldürüldüğünü açıkladı.

AFRICOM tarafından yapılan yazılı açıklamada, saldırının salı günü yerel saatle 14.50'de düzenlendiği belirtildi ancak öldürülen DEAŞ militanları ile ilgili net bir sayı verilmedi.

Açıklamada ayrıca, hava saldırısının Libya'nın Sirte kentinin 160 kilometre güneydoğusunda gerçekleştirildiği bilgisi paylaşıldı.
ABD geçen hafta da aynı bölgede bir DEAŞ kampına saldırı düzenlediğini ve 17 militanın öldürüldüğünü açıklamıştı.

http://www.dunyabulteni.net/manset/408669/abdden-libyada-deasa-yonelik-hava-saldirisi Mesajı Paylaş

Atılgan

Libya Ulaştırma Bakanlığı, Tobruk Limanı'nı kapatma kararı aldı.

Yapılan açıklamaya göre 'derhal yürürlüğe girmek üzere' limandaki ithalat ve ihracat faaliyetleri durduruldu.

Libya'ya kargo giriş ve çıkışlarının El Khums, Mısrata, Bingazi ve Trablu limanlarında devam edileceği öğrenildi.

Haber ajansı Libya Herald'a göre, kapatma emrini Libya Ulusal Ordusu'nun komutanı Halife Hafter, Genel Ulaştırma Kurumu Başkanı Mohamed Abdelgader'e verdi.

Yabancı gemilerin Bingazi Limanı'nı kullanmaları öneriliyor. Libya Herald'a göre Tobruk'taki Hariga terminali üzerinden gerçekleştirilen petrol sevkiyatı kapatma kararından etkilenmeyecek.

Kapatma kararının gerekçesiyle ilgili resmi bir açıklama yapılmadı. Ancak medyada yer alan yorumlara göre Libya hükümeti kaçakçılıkla mücadele amacıyla bu kararı aldı.

Ülkedeki iç savaş yüzünden üç yıl önce kapatılan Bingazi Limanı bu ayın başlarında tekrar açılmıştı.

http://www.denizhaber.com.tr/libya-tobruk-limanini-kapatti-haber-77095.htm Mesajı Paylaş

Alkyone

Çoklar diye korkma
Azız diye çekinme...
Tonyukuk

ocay

ne hale getirmişler ülkeyi.. Mesajı Paylaş

Memocan

Ülkeye demokrasi geldiği nasıl da belli! Herkes her istediğini yapıyor. Yaşasın demokrasi, yaşasın Batı! Mesajı Paylaş

saladin

Demokrasinin tanımı elbette herkes istediğini yapsın değildir :)


Herkesin istediğini  yaptığı bir sistem olmamakla beraber, belki belli  sınırlar içerisinde ve de çok çok zorlayarak  anarşizm en yakın tanım
olabilir.

Mesajı Paylaş

Memocan

Hocam nazire yapmıştım. Irak'ta diktatör gitti demokrasi geldi ülke parçalandı, sonra Libya'ya demokrasi getirip diktatörü indirdiler, ve ülke bölündü. Mesajı Paylaş

saladin

#13
Oca 11, 2018, 05:52 ÖÖ Last Edit: Oca 11, 2018, 05:54 ÖÖ by saladin
Yeni bir MIT tiri olayi mi, ozel tesebbus mu, masum amacli bir yuk mu  yoksa komplo mu bilmiyorum ama Yunanistan, Turkiye'den Libya'ya bomba malzemesi goturdugunu iddia ettigi bir gemiyi durdurmus.
https://www.cnnturk.com/dunya/reuters-yunanistan-turkiyede-yuklenmis-bomba-malzemesi-yuklu-gemiyi-durdurdu
https://www.fleetmon.com/maritime-news/2018/21095/freighter-explosives-seized-crew-arrested-suspicio/


Yunanistan'da bunu alacak istihbarat yetenegi  olmadigina gore ona bu istihbarati kim niye verdi, niye Turkiye'ye vermedi gibi sorular da var tabi.
Mesajı Paylaş

BETONBEY

Misrata Halife El Guveyl'in kontrolündeki bölge...

Kim destekliyor acaba ? Mesajı Paylaş


Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter