Çin Silahlı Kuvvetleri

Başlatan kimlikci, May 16, 2016, 09:16 ÖS

« önceki - sonraki »
Aşağı git

nokta

Dongfeng-26 Füzesi Hizmete Girdi

Çin, 26 Nisan'da Halk Kurtuluş Ordusu'nun (PLA) yeni orta menzilli Dongfeng-26 (DF-26) balistik füze sistemini hizmete aldığını duyurdu. Dongfeng-26 (DF-26) hem geleneksel hem de nükleer savaş başlıkları ile donatılabiliyor. Yerli imkanlarla geliştirilen DF-26, kara ve deniz hedeflerine karşı hassas vuruş kabiliyetine sahip. Kuvvetin ayrıca Su-35 savaş uçağı hizmete aldığı da ilan edildi.

http://www.c4defence.com/Gundem/dongfeng26-fuzesi-hizmete-girdi/6190/1 Mesajı Paylaş

Alkyone
Çin'in Ningşia Hui Özerk Bölgesi'nin merkezi şehri Yinchuan'daki PLAAF Hava Üssü'ne ait yeraltı uçak hangarları
https://twitter.com/MrDepartment/status/995698157764923392 Mesajı Paylaş
Çoklar diye korkma
Azız diye çekinme...
Tonyukuk

Destiny

J-20'lerin HMD'leride operasyonel olmuş.

Mesajı Paylaş

nokta

Çin uçak gemi grubu başlangıç operasyonel seviyeye ulaştı

Çin Savunma Bakanlığı (MND), Çin'in ilk uçak gemisi Liaoning etrafında kurulan görev grubunun ilk operasyonel kabiliyete (Initial Operational Capability /IOC) ulaştığını duyurdu.

Devlete ait China Daily gazetesine göre, Liaoning ve beraberindeki gemiler, 12 Nisan'da filo incelemesine katıldıktan sonra Güney Çin Denizi'ne yöneldi ve "hava savunma, gemi savar ve denizaltı savar taktikleri ve kara hedeflerine karşı atışlar gerçekleştirdi."

http://www.c4defence.com/Gundem/cin-ucak-gemi-grubu-baslangic-operasyonel-seviyeye-ulasti/6465/1 Mesajı Paylaş

Alkyone

Çin'in geçtiğimiz aylarda düzenlenen DSA2018 fuarında görücüye çıkardığı roket-torpido karışımı sistem yenilikçi çözümler sunuyor
https://twitter.com/xinfengcao/status/987894940939137030 Mesajı Paylaş
Çoklar diye korkma
Azız diye çekinme...
Tonyukuk

nokta

Çin iki adet Tip 055 muhribi denize indirdi

Çin'in Dalian Tersanesi (Dalian Shipbuilding Industry Company /DSIC) iki adet 10 bin tonluk Tip 055 muhribi aynı anda denize indirdi. İlk Tip 055 Jiangnan Changxingdao tersanesinde 2017 Haziran'dan denize inmişti. İkinci gemi se Nisan 2018'de indi.  Son denize inenler ise üç ve dördüncü gemiler.

Çin Halkın Kurtuluş Ordusu Deniz Kuvvetlerine (People's Liberation Army Navy /PLAN) göre Tip 055 gemileri yeni hava savunma sistemleri, su üstü ve su altı silahları ile donatılmış olacak. Bu muhripler PLAN'ın Tip 052D (Luyang III) sınıfı gemilerinin geliştirilmiş versiyonu. Gemiler 180 metre uzunluğunda, 20 metre genişliğinde ve 112 adet dikey ateşleme hücresine sahip. Bu hücrelerden Çin'in uzun menzilli seyir füzeleri dahi ateşlenebiliyor.

http://www.c4defence.com/Gundem/cin-iki-adet-tip-055-muhribi-denize-indirdi/6618/1 Mesajı Paylaş

nokta

Çin J-15 uçağının yerine yenisini geliştirecek

Çin, uçak gemisi konuşlu J-15 savaş uçaklarının yerine yeni uçak geliştirecek. J-15 uçağı dördüncü nesil çift motorlu Sukhoi Su-33 prototipinden hareketle geliştirildi. Shenyang Firmasının geliştirdiği uçak yaklaşık 33 ton kalkış ağırlığı ile kullanımda olan en ağır avcı uçağı olarak Liaoning uçak gemisinde görev yapıyor.

Çin'in FC-31 uçağı ilk uçuşunu 2012 yılında yaptı. Uçak J-15'ten daha küçük ve hafif.

http://www.c4defence.com/Gundem/cin-j15-ucaginin-yerine-yenisini-gelistirecek/6627/1 Mesajı Paylaş

nokta

Çin AIP denizaltısından rekor

Çin internet sayfası Halkın Günlüğü "People's Daily Online" Çin 'in ilk Havadan Bağımsız Tahrik sistemli (air-independent propulsion /AIP) denizaltısının Çin donanmasınca belirlenen birden çok rekoru kırdığını açıkladı. Yayına göre denizaltı en uzun seyir mesafesi, en derine iniş, zor şartlar altında hedef gemileri batırma.

Denizaltılarda üç alternatif yöntem kullanılıyor. Depoda saklı havanın personel ve güç için kullanıldığı yöntem en çok tercih ediliyor. Daha düşük teknoloji ve maliyetli bu yöntemde denizaltıların su altında kalma süresi 10 saat civarında kalıyor.

Havadan Bağımsız Sistemde depolanan hava personel için kullanırken güç kayanğı karma yöntem kullanılıyor. Su üstünde dizel makinası ile hareket eden denizaltı suyun altında elektrik gücünden yararlanıyor. Bu sistem  bir kaç hafta denizaltında kalabiliyor.

Nükleer güçle hareket eden denizaltılar ilse yalnız personel için havaya ihtiyaç duyuyor. Bu tip denizaltılar aylarca suyüzüne çıkmadan görev yapabiliyor.

http://www.c4defence.com/Gundem/cin-aip-denizaltisindan-rekor/6628/1 Mesajı Paylaş

Yukarı git

Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter