Fransa Silahlı Kuvvetleri

Başlatan nokta, Eyl 07, 2017, 09:45 ÖS

« önceki - sonraki »

nokta

Fransa İHA'larını Silahlandıracak


Fransız Savunma Bakanı Florence Parly, ülkenin yakın gelecekte insansız hava araçlarını silahlandırmaya karar verdiğini açıkladı. Fransa, gözlem ve istihbarat İHA'larını 2019 yılından itibaren hassas güdümlü silahlarla donatacak. Parly, silahlandırma çalışmalarının ilk etapta Fransa'nın Birleşik Devletler'den tedarik ettiği altı adet silahsız Reaper İHA'yı kapsayacağını ve silahlı dronların doğru yer ve zamanda hem gözlem hem de taarruz yeteneğine sahip olacağını vurguladı

http://www.c4defence.com/Gundem/fransa-iha-larini-silahlandiracak/4824/1
Mesajı Paylaş

nokta

Fransa AWACS'larına Taktik Uydu Bağlantısı

Fransız Savunma Bakanlığı, 13 Kasım'da Fransız Hava Kuvvetleri'nin dört adet E-3F AWACS uçağına bir taktik uydu veri bağlantısı ekleneceğini açıkladı. Bu yetenek, bir uçağın, radyo aralığının dışına çıkmış, ancak güvenli IP (Internet Protokolü) ağlarına bağlı olan uzak komuta merkezleriyle taktik durum raporları alış verişinde bulunmasına olanak tanıyacak. Veriler, Inmarsat 4 bağlantısı vasıtasıyla Link 16 (JREAP-C) mesajları olarak aktarılacak. Değişiklikleri, 2018 ve 2020 yılları arasında uçakların ana bakımları sırasında,  Air France Industries KLM Engineering & Maintenance yapacak.

http://www.c4defence.com/Gundem/fransa-awacs-larina-taktik-uydu-baglantisi/5141/1 Mesajı Paylaş

nokta

Fransa'nın ilk C-130J Super Hercules uçağı  teslim edildi

Fransız Savunma Bakanlığı ilk C-130J-30 Super Hercules uçağının 22 Aralık tarihinde Orléans-Bricy Hava Üssüne indiğini doğruladı. ABD Kongresi Fransa'nın Askeri Dış alım (Foreign Military Sales /FMS) yoluyla iki adet C-130J-30 nakliye ve iki adet Super Hercules KC-130J tanker uçağı alımına izin vermişti. Toplam 650 milyon Dolar bedelli tedarik programı lojistik destek ve bakım ekipmanını kapsıyor. C-130J uçakları nakliye ve Fransız askerlerinin desteklenmesinde kullanılacak. KC-130J  uçakları ise savaş uçakları başta olmak üzere çeşitli hava platformlarına havada yakıt ikmali görevlerine katılacak.

http://www.c4defence.com/Gundem/fransanin-ilk-c130j-super-hercules-ucagi%C2%A0-teslim-edildi/5420/1 Mesajı Paylaş

nokta

Yeni FREMM Envanterde

Fransa yeni FREMM'ini teslim aldı. FS Bretagne adıyla envantere katılan geminin borda numarası ise D655. Gemi, Fransa Donanması'na katılan beşinci FREMM oldu. FS Bretagne, denizaltı harbi konfigürasyonunda inşa edildi.

Avrupa'da tasarlanıp geliştirilen gemiler arasında deniz konuşlu seyir füzesi fırlatma kabiliyetine haiz olan tek fırkateyn olan FREMM'ler, farklı görev türlerine göre konfigüre edilebiliyor. Konfigürasyonuna göre 6 bin ton deplasmana erişebilen platform, 108 kişilik mürettebatla idare edilebiliyor. NH-90NFH helikopter kullanımına elverişli olan gemilerde, iki adet helikopter hangarı bulunuyor. Görev türüne göre farklı silahlarla donatılabilen platfomdan MdCN seyir füzeleri ateşlenebiliyor. FREMM sınıfı gemiler, 27 knot azami sürat ve ekonomik süratte azami 6 bin deniz mili menzile sahip.

Fransa 2019-2025 dönemi askeri programı kapsamında üç adet daha FREMM teslim alacak. Fransız Donanması'nda Aquitaine Sınıfı adıyla görev yapan bu gemilerden teslim alınacak olan ilki olan Normandy, denizaltı harbi konfigürasyonunda 2019 yılında, son iki gemi olan Alsace ve Lorraine de hava savunma konfigürasyonunda olacak ve 2021 ile 2022 yıllarında teslim alınacak.

http://www.c4defence.com/Gundem/yeni-fremm-envanterde/6785/1

Mesajı Paylaş

nokta

Fransa Akreple Zırhlanacak

Fransa, geçtiğimiz ay savunma bütçesini artırma kararı aldı. Bu kararın ardından Fransa'nın 2025 yılı savunma bütçesi, Gayrisafi Yurtiçi Hasıla (GSYH)'sının %2'sine ulaşacak. Bu da yedi yıllık periyotta 295 milyar Euro savunma harcaması yapması anlamına geliyor.

Bütçe artışının ardından Fransa'dan Scorpion (Akrep) Programı için yeni bir adım geldi. Scorpion Programı sayesinde kombine taktik birlikler arası (Groupement Tactique Inter-Armes / GTIA) muhaberat ve iş birliğinin artırılması ve birliklerin ağ merkezli harp için gerekli alt yapıyı kazanması planlanıyor. Bununla birlikte her aracın taktik durumu gözlemleyebileceği sistemlerle donatılması ve birbiriyle bilgi alış-verişinde bulunabilmesi hedefleniyor. Program kapsamında Fransız Ordusu, bin 700 adet yeni zırhlı araç tedarik edecek. Tedarik programı, Griffon 6x6 ve Jaguar 4x4 araçlarının alımıyla birlikte 100 adet AMX-56 Leclerc tankının da modernizasyonunu kapsıyor.

Leclerc Scorpion veya Leclerc XLR adıyla anılan modernizasyon paketinde tanklar, yeni araç elektronikleriyle donatılacak. Açık mimariye sahip olacak elektronik donanımlar, araçların kullanıcı isterlerine göre konfigüre edilebilmesine olanak sağlayacak. Araçlara entegre edilecek elektronikler arasında Thales'in geliştireceği CONTACT muhabere sistemi, Atos firmasının sağlayacağı Scorpion Bilgi ve Muhabere Sistemi (Scorpion Information and Communication System / SICS) de yer alıyor. Leclerc tanklarına ayrıca EYP'lere ve RPG türü mühimmatlara karşı koruma sağlayan modüler zırh kitleri entegre edilecek.

http://www.c4defence.com/Gundem/fransa-akreple-zirhlanacak/6853/1 Mesajı Paylaş


Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter