Rusya Silahlı Kuvvetleri

Başlatan kimlikci, May 16, 2016, 12:18 ÖS

« önceki - sonraki »
Aşağı git

nokta

Rus Donanması Genişliyor

Rusya Savunma Bakanı Sergei Shoigu, Perşembe günü yaptığı açıklamada, Rus Donanması'nın bu yıl sonuna kadar altı adet yeni ve dört adet modernizasyondan geçen savaş gemisi teslim almış olacağını duyurdu. Shoigu, United Shipbuilding Corporation'ın devlet silahlanma programı kapsamında bir çok savaş gemisinin bakım-onarım çalışmalarını yürüttüğünü ve yeni platformlar inşa ettiğini kaydetti.

Rus Bakan, "Donanma'nın yeni lojistik destek gemisi Elbrus, mart ayında teslim edildi. Nisan ayında ise seri üretim kapsamındaki ilk Proje 12700 sınıfı mayın tarama gemisi Ivan Antonov suya indirildi," açıklamasını yaptı.

http://www.c4defence.com/Gundem/rus-donanmasi-genisliyor/6226/1 Mesajı Paylaş

farabi

#91
May 07, 2018, 10:37 ÖÖ Last Edit: May 07, 2018, 10:40 ÖÖ by farabi
Ivan Gren sınıfı LST/amfibi taaruz gemilerinden ilkinin(Project 11711) kabul testleri tamamlanmış. Yapımı süresince bir çok teknik sorunla yüz yüze kalınan gemi nihayet Rus donanmasına katılıyor. İkinci geminin de bu ay içerisinde suya indirilmesi planlanıyor.

Nevskoye Design Bureau'nın tasarımını üstlendiği ve Yantar tersanesinin inşaa ettiği, Ivan Gren ve Petr Morgunov isimli gemiler Rus Karadeniz donanması içerisinde hizmet verecek. Bu iki LST şüphe yok ki , Novorossiysk-Tartus lojistiğinde çok önemli rol oynayacağı gibi , Rusya Karadeniz donanması amfibi çıkarma kabiliyetinin de belkemiğini oluşturacak.

6600 ton deplasmanlı gemiler 16kts/3500 deniz mili ve 30 gün seyir siasına sahip. Gemi normal yükte 300 amfibi personel için yaşam mahali , 13 amt toplam 36 araç(btr/bmp) için park alanı bulunuyor. Geminin bir diğer önemli özelliği iki adet KA27/29 hangarlayabilmesi. Türk Bayraktar sınıfı ve Kore Cheon WangBong sınıfı ardından Ivan Gren sınıfı , son yıllarda suya indirilen ve en gelişmiş tank çıkarma gemileri arasında bulunmakta.

https://www.youtube.com/watch?v=UyHT76WUEFs
http://www.defenseworld.net/news/22468/Russia___s_New_Amphibious_Assault_Ship_Completes_Sea_Trials#.WvAjmqSFOpo Mesajı Paylaş

Alkyone

Putin: Rus savunma sanayii bu yıl Yars füze sistemlerine kavuşacak

Soçi'de savunma bakanlığı yetkilileriyle bir araya gelen Putin, 2020'ye kadar ordunun modernize edilmesi programı çerçevesinde 14 füze alayına Topol füze sistemleri yerine bu yıl Yars füze sistemlerinin temin edileceğini ifade etti. Sputnik'te yer alan haberde, Orduya yıl içinde modernize edilmiş füze taşıyıcı uçakların da ekleneceğini belirten Putin "Nükleer grubumuzun hava bölümüne Tu-95MS ve Tu-160 füze taşıyıcı bombardıman uçakları eklenecek" dedi. Uçaklarda modernize edilmiş uzun menzilli kruz füzeleri Kh-101 ve Kh-102'lerin olacağını ekleyen Putin, savunma yetkililerinin uzaydaki hedeflere dahi müdahale edebilen S-500 füze savunma sistemlerini geliştirmeyi tamamlayıp üretime hazırlanması gerektiğini söyledi.
http://www.kokpit.aero/yars-fuzesi Mesajı Paylaş
Çoklar diye korkma
Azız diye çekinme...
Tonyukuk

putty

Rusya nın hatası uzun menzilli füzeleri fazla önemsemesi. S400 de bunlardan birisi. Suriye de farkına vardık ne kadar zavallı duruma düştüklerini bu füze sistemleri ile. İsrail canı istese bir kaç aracı vurup bu tehdidi ortadan kaldırabilecek durumda. Yani Rusya nın sonsuz steplerinden çıkınca bu sistemler zavallı duruma düşüyor. Alana yayılmış 100 km menzilli çok sayıda sistem belkide daha mantıklı. Bizim içinde iyi bir durum bu aslında zira biz bu yeteneğe nerede ise çok yaklaştık. Kıtalar arası füze yapmakta böyle. Kullanamayacaksın işte kimi kandırıyorsun. Gerçek senaryolar için zayıf kalıyor Rusya. S400 e o kadar ilgilenene kadar daha kısa menzilli ama çok daha pratik çözümlerle ilgilenmeli. İsrail in demir kubbesi gibi mesela şeyler niye yok ellerinde. Madar oldular işte gelen çakıyor giden çakıyor Mesajı Paylaş

HDS

@putty, Suriye'de Rus S-400'leri ne tehdit edildi ne de bir şeyleri önlemeye kalktı. Entegre bir radar e iletişim ağı ile, A-100 AWACS uçağı ile S-400'ler, beraberindeki BUK'lar ve Pantsir'ler ile çok tehlikeli olabilirler. Mesajı Paylaş

putty

#95
May 18, 2018, 11:30 ÖÖ Last Edit: May 18, 2018, 11:32 ÖÖ by putty
İsrail in özel durumu nedeni ile zoraki geliştirdiği demir kubbe si benim ortalama yakın savunma algımı kriterimi etkledi galiba. Aşılamaz yakın hava savunma katmanı istiyorum bu yüzden. İsrail algıdaki çıtayı yükseltti Rusya bundan çok uzak şu anda ama ABD de uzaktır muhtemelen. Uçaktan atılan SOM benzeri yada karadan atılan Tomahawk benzeri sistemlerin orayı burayı bombalayamaması gerekiyor artık benim beklentim böyle bir hava savunma sistemi. bunu devasa sistemler ile sağlamak pratikte mümkün görünmüyor daha çok bizim Hisar boyutunda alt katman sistemleri iyi kurgulamak ağ merkezli kullanabilmek ama bağımsız olarakta etkin olabilmek füzelerin buna uyumlu olması gerek. Her ülkede güzel sistemler var bakınca ama sonuçta bir yetersizlik var. İsrail bunu halletmiş başkaları bundan çok uzaklar. Ben bizim Hisarları çok başarılı buluyorum biraz konuşmak için erken ama tam bu işe uygun mimaride sistemler çalışıyoruz. Bu seyir füzesi tehdidini yüzde yüze yakın önlemeye odaklanmak gerek Rusya bu ciddiyette değil henüz. Kocaman füzeler yerine daha dağıtık bir kurgu lazım. Mesajı Paylaş

nokta

Rusya'dan İHA'lara karşı radar ağı

Rusya, büyük şehirlerini alçaktan uçan dron gibi tehditlere karşı koymak ve gelen tehditleri önceden tespit edebilmek için radar kalkanı kuruyor. Kurulacak radar altyapısı için açıklamada bulunan bir general, yaptığı açıklamada; hava ve hava savunma birliklerinin gelişmiş kontrol ekipmanlarıyla donatılarak hava sahası kontrolünün otonom hâle getirilmesinin esas hedefleri olduğunu belirtti. Bu hedefe Moskova Bölgesi'nde erişildiğini kaydeden Rus general, bu radar kontrol ağının Rus Arktik Bölgesi'ne kurulmasının da öncelikleri olduğunu belirtti.

http://www.c4defence.com/Gundem/rusya-dan-iha-lara-karsi-radar-agi/6578/1 Mesajı Paylaş

nokta

Rusya Lazer Sistemini Hizmete Aldı

Rusya, lazer sistemini envantere aldı. Rusya Federasyonu Savunma Bakanlığı'ndan yapılan bir açıklama ile Peresvet kamyona monteli lazer sistemini hizmete aldığını duyurdu. Videoda, iki adet kamyona monteli Peresvet ile birkaç adet komuta ve destek aracı da görüldü. Peresvet muharebe konumuna alındığında namlu benzeri bir yapı açığa çıkıyor ve hedefe yönlendiriliyor. Tam muharebe konumunda farklı araçlardan teşkil edilmiş bir kompleks hâline gelen Peresvet sisteminin görev tanımı ve teknik kabiliyetleri konusunda henüz kesin bir bilgi açıklanmış değil.

http://www.c4defence.com/Gundem/rusya-lazer-sistemini-hizmete-aldi/6742/1 Mesajı Paylaş

Yukarı git

Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter