Rusya Silahlı Kuvvetleri

Başlatan kimlikci, May 16, 2016, 12:18 ÖS

« önceki - sonraki »
Aşağı git

Trilogy

Klintseviç: Rusya, yakın zamanda 6 uçak gemisini suya indirecek


Rusya Federasyon Konseyi Savunma ve Güvenlik Komitesi Başkan Yardımcısı Frants Klintseviç, Rusya'nın yakın zamanda 6 uçak gemisini suya indireceğini açıkladı.

Rossiya 1 televizyonuna konuşan Klintseviç, "Kısa süre içinde 6 uçak gemisini suya indireceğiz" dedi.

Rusya Donanması Komutanı Vladimir Korolev nisanda yaptığı açıklamada, Rusya'nın uçak gemisi filosunun genişletileceğini belirterek, "Sürekli olarak bunun üzerinde çalışıyoruz. Bu görevi yerine getireceğiz" şeklinde konuşmuştu.

http://www.denizhaber.com.tr/klintsevic-rusya-yakin-zamanda-6-ucak-gemisini-suya-indirecek-haber-75567.htm Mesajı Paylaş

nokta

Rusya Pasifik Filosunu Güçleniyor


Rusya, iki adet Proje 636 Geliştirilmiş Kilo Sınıfı denizaltıyı kızağa koyduğunu duyurdu. Dizel-elektrik tahrik sistemine sahip olan bu platformlar, Rus Donanması Pasifik Filosu için inşa ediliyor. Petropavlovsk-Kamchatskiy ve Volkhov ismi verilecek olan denizaltılardan ilkinin 2019 yılında teslim edilmesi planlanıyor.

Rusya, 2016 yılında Moskova'da düzenlenen Askeri-Teknik Forumu'nda Pasifik Filosu için altı adet Proje 636 Sınıfı denizaltı tedarik edeceğini duyurmuştu. Tüm platformların 2022 yılına kadar teslim edilmesi hedefleniyor.

http://www.c4defence.com/Gundem/pasifik-filosu-gucleniyor/4736/1 Mesajı Paylaş

Defence

Rusya'dan Yeni İstihbarat ve EH Uçağı


Rusya, 12 Nisan'da Rus Hava Kuvvetleri'nin 105. yıldönümü kutlamalarında yeni Ilyushin Il-22PP Porubshchik özel görev uçağını görücüye çıkardı. Il-22P sinyal istihbarat (SIGINT) ve uzaktan karıştırma platformu temel alınarak tasarlanan Il-22PP, L-415 elektronik karşı tedbir (ECM) sistemine sahip ve son teknoloji ile üretilmiş, karıştırma önleme kabiliyetli muharebe kontrol sistemlerinin tespiti ve engellenmesi için tasarlandı.

http://www.c4defence.com/Gundem/rusya-dan-105-yil-surprizi/4765/1 Mesajı Paylaş

putty


Trilogy

Rusya Kırım'a yeni 'hassas' radar kuracak


Rusya'nın Kırım'a ulusal füze saldırı uyarı sisteminin bir parçası olan Voronej-SM adlı yeni bir radar istasyonu kurmayı planladığı bildirildi.
Sistemin baş tasarımcısı Sergey Boyev, Sputnik'e verdiği demeçte Kırım'da Ukrayna'dan kalan ve çok kötü durumda olduğu belirlenen Dnepr tipi eski radarın onarımının uygun görülmemesi nedeniyle Rusya'nın yarımadada ulusal füze saldırı uyarı sisteminin bir parçası olan Voronej-SM adlı yeni 'hassas' bir radar kurmayı planladığını açıkladı.

'ÇOK İYİ BİR YER MEVCUT'

Rusya'da biri Sivastopol'da olmak üzere yalnızca 3 Dnepr radarının kaldığını söyleyen Boyev, "Sivastopol'deki radar çok kötü durumda, bu nedenle onun yerine Kırım'da Voronej-SM radarının kurulması planlanıyor. Orada bu radar için çok iyi bir yer mevcut" ifadelerini kullandı.

1950'li yılların ortalarında üretilmeye başlanan ve oldukça eskiyen Dnepr radarının aksine Voronej-SM, gelecek vat eden ve hedefleri yüksek hassasiyetle belirleyebilen yeni nesil bir radar sistemi. Bu tür radarlar menzillerine giren her türlü hedefle ilgili maksimum bilgi toplayabiliyor.

GÖRÜLMEYENİ GÖREBİLEN RADAR

Sputnik'e konuşan askeri uzman Mihail Hodarenok, Kırım'da yeni bir radar alıcısının kurulmasıyla Rus ulusal füze saldırı uyarı sisteminin güney ve batı yönlerindeki kara unsurlarını önemli ölçüde güçlendireceğini belirtti. Hodarenok, "Hassas frekanslı radarlarda köşe koordinatları ve uzaklığı belirleme hassasiyeti çok daha fazla. Yüksek çözünürlük kabiliyeti sayesinde hedefin uçuş yörüngesi daha net belirleniyor, savaş başlıklarının düşme zamanı ve yeri hesaplanabiliyor" ifadelerini kullandı.

YENİ HASSAS RADARLAR WASHINGTON'U ÜZÜYOR

Diğer bir askeri uzman Aleksey Leonkov, daha önce Sputnik'e verdiği röportajda Washington'un Rusya'da üretilen ve 2020'ye kadar sayısı artması beklenen yeni nesil hassas radarlara 'aşırı tepki gösterdiğini' aktardı.

Leonkov, "ABD'nin hayalet uçak teknolojilerini geliştirme programları sarsılıyor, yani ellerindeki hayalet hava saldırı araçları gayet görülür hale geliyor. Bu nedenle (bizdeki yeni radarlara) çok üzülüyorlar ve uzun uzun tartışıyorlar, sonuçta bu programlara on milyarlarca dolar harcanıyor" ifadelerini kullandı.

https://tr.sputniknews.com/rusya/201708161029728556-rusya-kirim-hassas-radar/ Mesajı Paylaş

Trilogy

Rusya, uzaya askeri uydu fırlattı


Rusya'nın Kazakistan'daki Baykonur Uzay Üssü'nden askeri bir uydu taşıyan Proton-M tipi roketi uzaya fırlattığı bildirildi.

Rusya Savunma Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, "Askeri uyduyu taşıyan Proton-M roketi, bu sabah erken saatlerde başarılı bir şekilde Baykonur'dan fırlatıldı" ifadesine yer verildi.  Uzay aracının hedeflenen yörüngeye başarıyla oturduğu  ve uydunun sisteminin sorunsuz çalıştığı belirtildi.

https://tr.sputniknews.com/videokulubu/201708171029751024-rusya-kazakistan-uzay-proton-m/ Mesajı Paylaş

Trilogy

Rus uçak gemisi Amiral Kuznetsov'un onarımı 3 yıl sürecek


Rusya'nın tek uçak gemisi olan Amiral Kuznetsov'un 2018 yılında başlayacak olan onarımının 3 yıl süreceği ve geminin 2021 yılında yeniden hizmete gireceği belirtildi.

Moskova bölgesindeki  Kubinka'da düzenlenen Uluslarası Askeri Teknik Forumu Armiya-2017'de konuşan Rusya Donanması'nın Silahlanmadan Sorumlu Komutan Yardımcısı Koramiral Viktor Bursuk, "Amiral Kuznetsov, 2018 yılında onarıma alınacak. Onarımın 2.5-3 yıl sürmesi bekleniyor. Onarım başlayıncaya kadar uçak gemisinin Suriye'ye gitmesi beklenmiyor" dedi.
8 Kasım'da Suriye açıklarına varan Amiral Kuznetsov uçak gemisi grubu, ilk olarak 15 Kasım'da Humus ve İdlib'e yönelik operasyonlara katılmıştı.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Suriye'de Moskova ve Ankara'nın garantörlüğünde bir ateşkes anlaşması sağlanması sonrası bu ülkeden Rus askeri güçlerinin kısmen geri çekilmesi kararını almıştı. Rusya'ya geri dönen ilk grup arasında ülkenin tek uçak gemisi olan Amiral Kuznetsov ve personeli de yer almıştı.

https://tr.sputniknews.com/rusya/201708231029845145-Amiral-kuznetsov-onarim/ Mesajı Paylaş

Trilogy

Rusya'nın yeni uçak gemisi için tarih verildi


Rusya Savunma Bakan Yardımcısı Yuriy Borisov, Rusya Deniz Kuvvetleri'nin envanterine girecek olan yeni uçak gemisinin inşaasına 2025 yılında başlanacağını açıkladı.

Rus basınında yer alan habere göre Borisov, "Yeni devlet silahlanma programı taslağında 2025 yılına doğru yeni uçak gemisinin yapımına başlanmasının öngörüldüğünü doğrulayabilirim" ifadesini kullandı.
Borisov, haziran ayında uçak gemisinin inşaatına start verilmesinin 'yeni devlet silahlanma programının sonunda öngörüldüğünü' söylemişti.

Şu an itibariyle Rusya Deniz Kuvvetleri'nin envanterinde yer alan tek uçak gemisi Amiral Kuznetsov, 1991 yılında Rusya Karadeniz Filosu'nun hizmetine girmişti. Amiral Kuznetsov'un 2018'de  2.5-3 yıl sürecek onarıma alınacağı belirtildi.

https://tr.sputniknews.com/rusya/201708241029862825-rusya-ucak-gemisi/ Mesajı Paylaş

Trilogy

Rusya Genelkurmay Başkan Yardımcısı Halil Arslanov, Suriye'deki Rus birliklerinin yeni geliştirilen gizli iletişim sistemini ilk kez kullandığını belirtti


Sistemin yabancı operatörlerin şebekesi üzerinden çalıştığını aktaran Arslanov, "Rus birlikler, Suriye'deki askeri operasyonlar sırasında yeni geliştirilen gizli iletişim sistemini ilk kez test etti ve kullandı" dedi.

Arslanov, Suriye'deki Rus komuta kademesinin yeni sistem üzerinden uluslararası görüşmeler yaptığını, Rus askerlerin de aileleriyle konuştuğunu ifade etti.

https://tr.sputniknews.com/savunma/201708251029876762-rus-birlik-suriye-ilk/ Mesajı Paylaş

Trilogy

Akdeniz'deki Rus donanmasına iki yeni denizaltı katılıyor


Rusya Karadeniz Filosu Sözcüsü Vyaçeslav Truhaçev, 'Kolpino' ve 'Velikiy Novgorod' isimli iki yeni denizaltının Akdeniz'e ulaştığını ve yakında bölgedeki Rus donanma grubuna katılacağını açıkladı.

Truhaçev, gazetecilere yaptığı açıklamada "Karadeniz Filosu'na ait Kolpino ve Velikiy Novgorod isimli iki dizel-elektrikli denizaltı, Akdeniz sularına girdi. Baltık Filosu'na ait SB-921 adlı askeri kurtarma römorkörünün eşlik ettiği iki denizaltının Rusya Deniz Kuvvetleri'nin Akdeniz'deki daimi donanma grubuna katılması planlanıyor" ifadelerini kullandı.
Kolpino ve Velikiy Novgorod isimli denizaltıların, Rusya Karadeniz Filosu için inşa edilen '636.3 Varşavyanka' projesinin beşinci ve altıncı ürünü olduğu biliniyor.

'636.3 Varşavyanka' denizaltı projesi, üçüncü nesil denizaltı grubuna giriyor. 20 not hız, 300 metre dalış derinliği ve 52 kişilik mürettebata sahip olan denizaltı grubu, 533 milimetre kalibreli torpido silah, mayın ve 'kalibre' darbeli füze sistemini içinde barındırıyor. Denizaltılar, diğer denizaltıların edebileceği mesafenin 3-4 katı hızlı hedef tespiti yapabiliyor.

https://tr.sputniknews.com/rusya/201708281029911133-akdeniz-rus-donanma-denizalti/ Mesajı Paylaş

Trilogy

Rus denizaltılarına torpido ve füze fırlatma 'kozaları' geliyor


Rus denizaltılarına yerleştirilen torpido ve füzelerin güvenli bir şekilde saklanmasını ve gerektiği anda fırlatılmasını sağlayacak özel konteynerler ilk olarak Yasen-M tipi nükleer denizaltılarda kullanıldı.

Torpido ve füzeleri adeta bir koza gibi saran özel konteynerler, denizaltılarında kullanılan mühimmatların sayısının da önemli ölçüde arttırılmasını sağlıyor. Taşıma ve fırlatma işlevi olan konteynerler, Saint Petersburg merkezli Malahit makine yapım bürosu tarafından geliştirildi.
Malahit bürosunun torpidoların yapımından sorumlu kıdemli uzmanı Aleksandr Konyuhov, İzvestiya gazetesine verdiği mülakatta konteynerlerin başarıyla test edildiğini ve Rus donanmasının perspektifli araçlarında kullanılmaya başlandığını aktardı.

Konyuhov, "Konteyner 533 mm kalibreli torpido cihazları için özel olarak tasarlandı. Sade yapısı ve düşük ağırlığı sayesinde büyüklerin yanı sıra küçük denizaltılarına da yerleştirilebiliyor" diye konuştu.

Bağımsız bir fırlatma cihazı olarak geliştirilen Malahit konteynerlerinde torpidolar ve füzeler kuru bir şekilde muhafaza ediliyor. Mühimmatları doldurma işleminin karada yapıldığı konteynerler, gemide kurulduktan sonra herhangi ek bir bakım hizmeti gerektirmiyor. Cihazlar, denizaltılarındaki standart kumanda cihazlarından uzaktan yönetiliyor.

Yeni 'kozalar', uzunluğu 3,2 metreye ulaşan 324 mm'lik torpidoların ve füzelerin 400 metreye kadar varan derinliklerde kullanılmasını sağlıyor. Dıştan 4,7 metrelik sıradan bir boru gibi görünen konteynerler, denizaltının silah kumanda panosundaki 'fırlat' tuşuna basıldığı anda harekete geçiyor.
'EŞİ BENZERİ BULUNMUYOR'

Askeri tarih uzmanı Dmitriy Boltenkov, İzvestiya'ya verdiği röportajda Yasen-M 885 projesi kapsamında üretilen denizaltıların özel bir yapıya sahip olduklarını belirtti. Rus uzman, "Yasen tipi nükleer denizaltıları Rus donanmasının en gizli tutulan denizaltılardan birileri. Yüzde 40 yeni donanımların kullanıldığı Borey tipi denizaltılarından farklı olarak Yasen tipi denizaltılarında tüm sistemler, detaylar ve mekanizmalar tamamıyla yeni ve önceden hiç kullanılmadı. Son teknoloji ürünü olan bu sistemlerin Sovyet ve Rus askeri gemi yapım sektöründe eşi benzeri bulunmuyor" ifadelerini kullandı.

https://tr.sputniknews.com/savunma/201708291029929936-rus-denizalti-torpido-fuze/ Mesajı Paylaş

AlkyoneShAK-12; Rusya'dan Yeni Ağır Taarruz Tüfeği

High-Precision Weapons firmasının alt kuruluşu Rus Instrument Design Bureau (KBP), hafif zırhlı ya da zırh korumasız araçlarda bulunan askerleri 300 metre menzilde vurabilen yeni ShAK-12 ağır taarruz tüfeğini ilk kez görücüye çıkardı.

Taarruz operasyonları ve yakın menzil çatışmalarında kullanılmak üzere tasarlanan ShAK-12, mühimmat olarak 12,7x55 PD-12, PS-12A, PS-12B, STs-177 ve STs-178 kullanabiliyor. 5,2 kg ağırlığındaki tüfeğin susturucusuz uzunluğu 675 mm.

http://www.c4defence.com/Gundem/shak12%3b-rusya-dan-yeni-agir-taarruz-tufegi/4820/1 Mesajı Paylaş
Çoklar diye korkma
Azız diye çekinme...
Tonyukuk

putty

12.7 gibi görünmüyor bu silah.  Foto yanlış olmasın Mesajı Paylaş

Alkyone

Silah senin düşündüğünden farklı olarak yakın çatışmalar için tasarlanmış
Dikkat edersen etkili menzil için 300 m diyorlar. Dolayısıyla bilinen tasarımlara aykırı bir tasarımı olsa gerek bu isterlerle Mesajı Paylaş
Çoklar diye korkma
Azız diye çekinme...
Tonyukuk

Çıspıntır

Tüfek tasarlanırken Suriye'deki  şehir içi çatışmalardan edindikleri tecrübelerin etkisi olmuş.

Siluet küçülten bullpup tasarım, kısa namlu ve büyük kalibre mermi kullanması benim aklıma direk Suriye'deki şehiriçi çatışmaları getirdi.

Anladığım kadarıyla meskun mahalde büyük kalibre silahlar avantaj sağlıyor.

Büyük çaplı mermi ve zırh delici özelliği ile binaların içindeki düşmanlara şarapnel etkisi yapar bu mühimmat.

Bizim hendek operasyonlarında 7.62 ler bolca kullanılmıştı. Mesajı Paylaş

Yukarı git

Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter