Rusya Silahlı Kuvvetleri

Başlatan kimlikci, May 16, 2016, 12:18 ÖS

« önceki - sonraki »
Aşağı git

Merkator

Kilyos açıklarında batan RFS Liman'ın yerine, RFS Ivan Khurs geçecek

Kilyos açıklarında batan Rusya'nın Karadeniz Filosu'na ait keşif gemisi RFS Liman'ın yerine RFS Ivan Khurs isimli geminin geçeceği belirtildi.
Rus haber ajanslarının geçtiği bilgiye göre, İstanbul Boğazı'nın 40 kilometre kuzeybatısında Togo bayraklı M/V Youzarsif H isimli hayvan taşıyıcı gemiyle yoğun sis nedeniyle çarpışmasının ardından batan RFS Liman isimli Rus keşif gemisinin yerine RFS Ivan Khurs isimli geminin geçeceğini kaydetti.

Aynı kaynakların Rus yetkililerinden aldığı bilgiye göre, "Geminin demirleme çalışmaları mayıs ayı sonunda başlayacak. Yıl sonuna kadar İvan Khurs gemisinin Karadeniz Filosu'na geçmesi bekleniyor" ifadelerini kullandı. RFS Ivan Khurs, dün St. Petersburg'daki Severnaya Verf Tersanesi'nden suya indirildi.

http://www.denizhaber.com.tr/kilyos-aciklarinda-batan-rfs-limanin-yerine-rfs-ivan-khurs-gececek-haber-74307.htm Mesajı Paylaş

Merkator

Rusya'nın en gelişmiş savaş uçağı Su-34'lerin ilk teslimatı yapıldı

Rus Savunma Bakanlığı, bu yıl ilk dizi Su-34 cephe hattı bombardıman uçaklarını teslim aldı.Lenta.ru sitesinde yer alan habere göre kısa süre sonra bu uçaklar yaz eğitimi süresince uçuş taktik alıştırmalarına katılacak. Su-34, her türlü hava koşulunda, gündüz ve gece yer ve yüzey hedefleri ile hareketli hedefleri vuracak şekilde tasarlandı.

Operasyonel kabiliyetleri açısından 4+ jenerasyon bir uçak olan Su-34, havadan mühimmat kullanarak tüm hava koşullarında kara bazlı, deniz ve hava hedeflerine saldırabiliyor.

Çift koltuklu savaş uçağı, uzun menzilli hedefleme sistemlerine ve yer kontrol istasyonlarına, kara birliklerine, gemilere ve uçaklara bağlı modern bir haberleşme ve bilgi alışverişi sistemine sahip.

http://www.kokpit.aero/bombardiman-ucagi-su34-teslimat Mesajı Paylaş

murattekin

Kokpit.aero'nun bu haberle neyi kasttetiğini anlamadım. Su-34 yeni bir uçak mı da ilk defa diye yazmış. Mesajı Paylaş
Murat Tekin

Heruamarth

#18
May 27, 2017, 11:52 ÖÖ Last Edit: May 28, 2017, 12:53 ÖS by Heruamarth
Şöyle diyelim, bir takım kaynaklardan edindikleri bilgiyi, çok çok özensiz şekilde tercüme ederek yayınlıyorlar, dolayısı ile böyle ne idüğü belirsiz metinleri 'haber' olarak giriyorlar.

Sadece bu haberde görebileceğiniz gibi, 'cephe hattı bombardıman uçağı' terimini kullanmıyoruz, İngilizce terminolojide 'frontline bomber' var; havacılarımız 'uçuş taktik alıştırmaları' yapmıyor, eğtim görevi ve tatbikat icra ediyor, İngilizce terminolojide 'exercise' var.

Sukhoi 22 Mayıs'ta bir basın bülteni yayınlayarak, 2020'lere dek sürmesi planlanan Su-34 teslimatlarının ilk partisinin yapıldığını, böylece 2017 teslimatlarının tamamlandığını duyurdu. Haberin aslı bu.

  Mesajı Paylaş

nokta

Rusya'ya Beş Yeni Nakliye Uçağı

Rus Askeri Nakliye Havacılık Komutanlığı, 2016'da teslim aldığı iki adet Il-76MD-90A askeri nakliye uçağına, bu yıl içerisinde üç adet daha ekleyeceğini açıkladı. Il-76MD-90A, askeri personel, askeri teçhizat, kargo, yakıt ve konteynerların havadan indirme ve çıkarma operasyonlarında kullanılmak üzere tasarlandı. Uçağın itki-ağırlık oranı ve iskeletinin geliştirildiğini ifade eden Askeri Nakliye Havacılık Komutanı Korgeneral Vladimir Benediktov, kuvvetin 2018 yılı içerisinde ilk iki modernize Il-76MD-M uçağını teslim almayı planladığını da sözlerine ekledi. Benediktov, "Il-76MD-M uçakları, Il-76MD ve Il-76MD-90A plarformları arasında bir nevi köprü özelliği taşımaktadır." dedi.

http://www.c4defence.com/Gundem/rusya-ya-bes-yeni-nakliye-ucagi/4456/1 Mesajı Paylaş

nokta

Rus Ordusu'na Yeni Tüfek

Rus silah üreticisi Kalashnikov, 20 Haziran'da TASS'a yaptığı açıklamada, 'geleceğin askeri' temasıyla geliştirdiği Ratnik muharebe donanımının bir parçası olan AK-12 taarruz tüfeğinin tüm operasyonel değerlendirmeleri başarıyla tamamladığını kaydetti. Ratnik, Rus Ordusu'nun temel uzun namlulu silahı olarak operasyonel olması beklenen AK-12 tüfeğinin yanı sıra gelişmiş muhabere teçhizatı ve koruyucu öğeler ile yaşam destek elemanlarını da kapsıyor.

http://www.c4defence.com/Gundem/rus-ordusu-na-yeni-tufek/4571/1 Mesajı Paylaş

nokta

Gremyashchy Korveti Suya İndi

Rusya, 30 Haziran'da, St. Petersburg'daki Severnaya Verf Tersanesi'nde Proje 20385 sınıfının ilk gemisi Gremyashchy'i suya indirdi. Kalibr-NK füze kompleksiyle donatılan Gremyashchy sınıfı, Steregushchy sınıfı (Project 20380) çok rollü korvetlerin gelişmiş bir varyantı. Korvet, ağustos ayında deniz testlerine başlayacak ve Rus Donanması'na 2018 yılı içinde teslim edilmesi bekleniyor.

Almaz Merkezi Tasarım Bürosu'nun tasarladığı korvetler, kıyı karakol, deniz güvenliği, hava savunma, su üstü savunma ve denizaltı savunma harbi gibi görevlerde kullanılmak üzere geliştirildi. Gremyashchy sınıfı korvetler, 27 knot azami hıza ulaşabiliyor ve 5 bin 500 kilometrenin üzerinde seyir menziline sahip. Bu sınıfa ait platformlarda ayrıca bir adet Kamov Ka-27PL/Ka-27PS Helix denizaltı savunma harbi (ASW) helikopteri için uçuş güvertesi de yer alıyor.

http://www.c4defence.com/Gundem/gremyashchy-suya-indi/4604/1 Mesajı Paylaş

nokta

'Sovershenny' Hizmete Girdi


Rus Donanması'nın bugün yaptığı açıklamaya göre, Sovershenny korveti bir bayrak çekme töreniyle resmi olarak Pasifik Filosu'nun hizmetine girdi. Almaz Merkezi Tasarım Bürosu'nun tasarladığı ve Amur Tersanesi'nin inşa ettiği korvet, Proje 20380 (NATO çağrı adı: Steregushchy) sınıfının dördüncü gemisi olma özelliği taşıyor. Omurgası kızağa 2006 yılında konan korvet, 2015 yılında suya indirildi.

Proje 20380 korvetler 2 bin 200 ton bir deplasmana, azami 27 knot hıza ve 4 bin deniz mili operasyonel menzile sahip. Korvet, kıyı karakol, refakat ve denizaltı savunma harbi (ASW) operasyonlarında görev alabiliyor. Sovershenny, ana silahı olarak Arsenal A-190 100mm topun yanısıra, iki adet 30mm AK-630M nokta savunma sistemi, Uran gemisavar füze sistemi ve Redut-K Dikey Fırlatma Sistemi (Vertical Launch System/VLS) ile donatıldı.

http://www.c4defence.com/Gundem/-sovershenny--hizmete-girdi/4670/1 Mesajı Paylaş

radar

Rusya: Yeni uçak gemisini 2025 yılında hizmete sokacağız


Rusya Savunma Bakan Yardımcısı Yuriy Borisov, 2025 yılında yeni bir uçak gemisini suya indirmeyi planladıklarını söyledi.

Moskova bölgesindeki Jukovski kentinde düzenlenen MAKS-2017 Uluslararası Havacılık ve Uzay Fuarı'nda konuşan Borisov, 2025 yılında yeni uçak gemisini hizmete sokmayı planladıklarını belirtti.

'DİKEY İNİŞ VE KALKIŞ YAPABİLEN SAVAŞ JETLERİ ÜRETECEĞİZ'

Rusya Savunma Bakanlığı'nın gemi üstü hava araçları üretmeyi düşündüğünü de kaydeden Borisov, bunun muhtemelen dikey iniş ve kalkış yapabilen savaş jetleri olacağının altını çizdi.

Krılov Devlet Araştırma Enstitüsü'nün Rus donanması için tasarladığı 23000E Storm adlı yeni uçak gemisi, ilk kez önceki ay Moskova yakınlarındaki bir fuarda tanıtılmıştı.

'120 GÜN BOYUNCA YAKIT İKMALİ YAPMADAN İLERLEYEBİLİYOR'

330 metre uzunluğunda ve 40 metre genişliğindeki 23000E, 80 ila 90 uçak taşıyabiliyor. Ayrıca gemi oldukça az yakıt tükettiğinden hiçbir limana uğramaya gerek duymadan 120 gün boyunca denizde gezinebiliyor.

Uçak gemisinde 4 bin mürettebat görev yapabilecek.

Rusya'nın tek uçak gemisi, 1985 yılında göreve başlayan Amiral Kuznetsov. Suriye'deki terörle mücadele operasyonlarına katılan Amiral Kuznetsov'un imkan ve kabiliyetleri, 23000E Storm'un çok gerisinde yer alıyor.

https://tr.sputniknews.com/savunma/201707201029365867-rusya-yeni-ucak-gemisi/ Mesajı Paylaş

Defence

Rusya'da 2018'de 100'ün üzerinde yeni uçak ve helikopterin hizmete gireceği açıklandı


Rusya Hava Kuvvetleri Komutanı Viktor Bondarev, 2018'de 100'ün üzerinde yeni uçak ve helikopterin Rus Hava ve Uzay Kuvvetleri'nin hizmetine gireceğini açıkladı.

Moskova bölgesindeki Jukovski kentinde düzenlenen MAKS-2017 Uluslararası Havacılık ve Uzay Fuarı'nda konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Bondarev "100'ün üzerinde yeni hava aracı ve hizmette olan araçların modernizasyonu ve kapsamlı onarımı söz konusu. Çok iyi bir şekilde yenileniyoruz" diye konuştu.

Rusya'da hazırlanan ve 2018-2025 dönemini kapsayan yeni devlet silahlanma programına değinen Bondarev, "Herkes, bugün dünyanın hava ve uzay unsurlarını geliştirme yolundan ilerlediğini çok iyi anlıyor. Bu alanda yeni teknoloji ve tasarımlar söz konusu. Sonuç olarak bu milli ekonomi ve sanayinin gelişimini de etkiliyor" ifadelerini kullandı.

Jukovski'de 18 Temmuz'da başlayan MAKS 2017 Uluslararası Havacılık ve Uzay Fuarı dün sona erdi.

http://www.airporthaber.com/havacilik-haberleri/100-yeni-hava-araci-filoya-katilacak.html Mesajı Paylaş

bnb

Bir ulkenin kendi uçagini, motoruyla ve diger parcalariyla beraber uretip hizmete almasi muazzam birsey. Paranin ulke icinde kalacak olmasi yoneticilerin elini cok rahatlatiyordur.

Bizde de kara araclari icin dusunursek, 200 ile 1500hp arasi motor uretebilen 1-2 firmamizin olmasi gerekir. Son 10 yildir uretilen kara araclari ve yapilamayan firtina ihracatini dusundugumuzde yuksek bir rakam cikmasi dusunulebilir.

Eskiden forumlarda yerli motor dediginizde cahil gozuyle bakilirdiniz. Sen kimsin deutz varken, mtu varken yerli motordan bahsediyorsun. Yillar nasilda gecmiş.. Mesajı Paylaş

HDS

Pek de kimse öyle demezdi @bnb. Herkes, "Keşke olsa.." derdi. Aha da olamadı işte.

Bazen insanlar da haklı olarak "O da olsun bu da olsun da.. Neyle?.." diyorlar haklı olarak. yoksa forumlarda "Vuracaksın Amerikalılar'ı.." diyen adam da çok.. Mesajı Paylaş

bnb

Mesele "yerli motor"la kafa bulunmasi degildiki. Itiraz sebebi tamamen ticari idi. Yılda 5000 motor ureten adam varken gelistirme parasi + dusuk uretim adetleri ile motor uretmek cok sacma denirdi. "Ne var ya al tak almaninkini" belki ispanyol icin, polonyali icin soylenebilir ama bizim icin olmadigini gorduk.. Mesajı Paylaş

nokta

Rus Bakandan Donanma Açıklaması


Rus Savunma Bakan Yardımcısı Yuri Borisov, çarşamba günü bir açıklama yaparak Rus Donanması'ına son üç ay içinde 60 adet Kalibr seyir füzesi ve 42 adet torpidonun yanı sıra iki adet Sukhoi-30SM teslimatı yapıldığını duyurdu. Bakan, donanmanın 20 Temmuz'da Sovershenny korvetini de hizmete aldığına dikkat çekerek, üç adet denizaltının ise yükseltme çalışmalarının ardından görevlerine geri döndüğünü belirtti.

http://www.c4defence.com/Gundem/rus-bakandan-donanma-aciklamasi/4701/1 Mesajı Paylaş

Defence

RUS MÜHENDİSLER YENİ NAKLİYE UÇAĞI "FİL" ÜZERİNDE ÇALIŞIYOR


Rus mühendisler, Fil adını alan yeni askeri nakliye uçağı üzerinde çalışıyor. Yeni uçak, ünlü ağır askeri nakliye uçağı Ruslan'ın yerini alacak.

Fil projesi, Moskova yakınlarındaki Jukovskiy kentinde düzenlenen MAKS-2017 Uluslararası Uzay ve Havacılık Fuarı'nda sunulmuştu.

En az 7 bin kilometre menzile sahip yeni uçak, saatte 850 kilometre hız geliştirerek 180 ton ağırlığında yük taşıyabilecek.

Eski askeri nakliye uçaklarından farklı olarak Fil, Sovyet-Ukrayna yapımı D-18T motoru yerine Rus yapımı yeni PD-35 motoru ile donatılacak.

Proje şirketinden yapılan açıklamada, "Halihazırda proje konsepti üzerinde çalışıyoruz. 2019'a kadar model hazır olmalı" dendi. Tasarım, Jukovskiy Merkez Uçak Hidronami Enstitüsü tarafından geliştiriliyor.

https://www.airlinehaber.com/rus-muhendisler-fil-uzerinde-calisiyor/ Mesajı Paylaş

Yukarı git

Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter