Türk Ekonomisi

Başlatan kimlikci, May 12, 2016, 08:05 ÖS

« önceki - sonraki »
Aşağı git

hergeleci


sadalone

4.Çeyrekte %3 küçülmüşüz...Hane halkı tüketimi %8.9 düşmüş, yatırımlar %12.9 düşmüş, kamu harcamaları ve ihracat nispeten kurtarmış.

Tüm yıl için büyüme ilk iki çeyrekteki yüksek büyümeler sayesinde %2.6 artmış.

Nominal milli gelir 784 milyar dolara düşmüş, buda kişi başı GSYH'ın 9 bin 632 Dolara düştüğünü gösteriyor.

http://tuik.gov.tr/HbGetirHTML.do?id=30886 Mesajı Paylaş

petibor

Dünya daha fazla büyümüş ise küçülmüş de oluyorsun ayrıca Mesajı Paylaş

tomcat


Ben şu ana kadar takip ettiğim kaynaklara dayanarak en erken 2020 yada sonraki yıllarda küresel ve etkisi çok ağır olacak derin bir ekonomik kriz, ya da bazı kaynaklarımın tabiriyle tayfun bekliyorum. Şu an bizde olanlar daha ziyade geçtiğimiz yıl yapılan ekonomik saldırının etkileri. Ekonomimiz kırılgan iken daha da beter etti bizi. Biz bazı diğer kırılgan ülkelerle beraber daha erken ve çok ağır etkileneceğiz bu krizden. Finansal olarak değerli madenlerden daha mantıklı bir liman olmayacak o zamanlarda. Allah yardımcımız olsun. Önümüzdeki yılllar çok farklı olaylara gebe tüm dünyada.

Burada sadece 2009 krizini öngörmüş olan Roubini'den ufak bir alıntıya yer veriyorum. Bu hususta konuşan, yazan epey şahıs var. Umarım yanılırlar.

https://www.theguardian.com/business/2018/sep/13/recession-2020-financial-crisis-nouriel-roubini


Saygılar,


Mesajı Paylaş

Tigerfish

Dolar bazında ekonomi çok küçülmüş. Bu global ortamda hemde çok. Mesajı Paylaş

anafor2016

https://tr.sputniknews.com/ekonomi/201903121038145917-varlik-fonu-satis/

Yatırım fonları tebliğine Türkiye Varlık Fonu da katıldı. Karar, Resmi Gazete'de yayınlandı.

Türkiye Varlık Fonu, yapılan değişiklikle 'Yatırım Fonlarına İlişkin Esaslar Tebliği' kapsamına alındı. Resmi Gazete'nin bugünkü sayısında yer alan Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) tebliğiyle, 'Yatırım Fonlarına İlişkin Esaslar Tebliği'nde değişiklik yapıldı.

Varlık Fonu Genel Müdürü Zafer Sönmez
© AA /
Türkiye Varlık Fonu Genel Müdürü Sönmez: Bunun adı Devlet AŞ.
SPK'nın değişikliğe ilişkin tebliğinde, "9/7/2013 tarihli ve 28702 sayılı Resmî Gazete'de yayımlanan Yatırım Fonlarına İlişkin Esaslar Tebliği'nin (III-52.1) 15 inci maddesinin altıncı fıkrası aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir" denildi.
Değişiklikle, "Kurucu ve/veya yönetici tarafından katılma paylarının fon adına alım satımı esastır. Kurucu, fonun katılma paylarını kendi portföyüne dahil edebilir ve katılma paylarının satışına başlanmadan önce kurucu ve/veya yönetici tarafından fona avans tahsis edilebilir."

Aynı Tebliğin 17. maddesinin birinci fıkrasının (d) bendi de, "Merkez Bankası, Hazine ve Maliye Bakanlığı, ipotek finansmanı kuruluşları ve Türkiye Varlık Fonu tarafından ihraç edilen para ve sermaye piyasası araçları için bu fıkrada yer alan sınırlamalar uygulanmaz. Ancak bu bent kapsamında tek bir varlığa yapılan yatırım, fon toplam değerinin yüzde 35'ini aşamaz" olarak değiştirildi.

Aynı bend değişiklik öncesi, "Merkez Bankası, Hazine Müsteşarlığı ve ipotek finansmanı kuruluşları tarafından ihraç edilen para ve sermaye piyasası araçları için bu fıkrada yer alan sınırlamalar uygulanmaz. Bu bent kapsamında tek bir varlığa yapılan yatırım, fon toplam değerinin yüzde 35'ini aşamaz" yolundaydı ve Türkiye Varlık Fonu'nu içermiyordu.

ORAN BELİRLEME YETKİSİ


SPK tebliğiyle, aynı tebliğin 24. maddesine aşağıdaki fıkra eklendi:
"Kurul, fon türü bazında fon portföyüne alınacak varlık ve işlemlere ilişkin olarak bu tebliğde yer alan oranlardan farklı asgari ve/veya azami oranlar belirleyebilir."

Değişiklikte ayrıca, "Kurul, fon türü bazında yönetim ücretinin üst sınırını belirleyebilir" hükmü yer aldı ve tebliğ hükümlerini "Sermaye Piyasası Kurulu"nun yürüteceği belirtildi.

Mesajı Paylaş

sadalone

TÜİK geçen gün işsizlik rakamlarını açıkladı işsiz sayısı son 1 yılda 1 milyondan fazla artmış ve işsizlik oranı %13.5'e çıkmış, gençlerde bu oran %24.5.


Bunun ne derecede büyük bir sorun olduğu anlaşılabilmesi için aynı nüfusta olduğumuz yaşlanan zavallı Almanya'da istihdam sayısı 44.8 milyon..Övündüğümüz genç ve dinamik Türkiye'de ise 27.6 milyon ve bunun da sadece 18.4 milyonu kayıtlı gerisi ise kayıt dışı.

Mesajı Paylaş

petibor

En çok enflasyona kızıyorum ben. % 20 olmuş enflasyon. % 7 lere uğraşa uğraşa ne güzel inmişti ne olduda ne yaptıkta % 20 oldu çok kızıyorum. Bu böyle 30- 40 -50 gidecek demekki. %8 enflasyon fırlarda % 12 filan olur derizki dünyada işler kötü ondan oluyor deriz doğrudurda belki ama % 20 olunca bunun dünya ile alakası olmaz artık o bizden olan bir şeydir. Bir ülke % 100 lere çıkan enflasyonu % 8 lere çekmeyi başarmışken 10 yılda % 20 lere geri dönüyor ise ipin ucu yine % 100 lere doğru kaçmış demektir. Enflasyonu % 100 den % 8 e düşüren Türkiye zamanından ney daha kötü olabilirki bugün enflasyon iki katı artmış baş edilemez noktaya gelmiş %20 lere çıkmış. İşin kötüsü eskiden enflasyonu yüksek ülkeler vardı yanımız sıra bu dünyanın bir gerçeği idi şimdi oda yok bir başımız İran filan bir iki ülke ile enflasyon sorunu olan ülkemi olacağız. Bu kadar kaynakları imkanları parası olan ülke enflasyonla yeni bir mücadele takvimi oluşturabilir heralde. Delik var ekonomide belliki. Eskiden delik imar bankası gibi peşkeş çekilen bankalar idi ülkenin kanını servetini bunlar emiyordu onları Ecevit kapattı kurtardı bizi şimdiki delik ne ben onu merak ediyorum. Mesajı Paylaş

Tigerfish

Ecevitmi kapattı? Bir yanlışlık olmasın? Ecevit'in zamanında bankalar domino taşı gibi bir bir devriliyordu. O zamanı hatırlayan iyi bilir. Mesajı Paylaş

petibor

#1134
Mar 17, 2019, 02:08 ÖS Last Edit: Mar 17, 2019, 02:19 ÖS by petibor
Burada siyaset yapmıyorum yakın tarihi objektif aktarıyorum ben. IMF den lazım olan parayı alıp bu bankalara el koyan fona devreden borçlarını devlet olarak üstlenen kimdi acaba. Siz Imar bankasının filan batması olarakmı hatırlıyorsunuz o bankaların kapanmasını yani gerçekten
Bugün Türkiye 15 yıldır her alanda şahlanış gösteriyor otoyollar hastaneler köprüler tren yolları yapıyor ise bunu vallahide billahide iki senecik lütuf gibi halkımızın artık açlıktan illallah edip verdiği oda koalisyonlu iktidarın sosyal demokrat ahlağına borçludur.
Bu ülkeyi yönetmek aslında ne kadar kolay olduğunun kanıtı bu iki senelik merdiven çıkamayacak haldeki hayatının son evresindeki çok yaşlı adamın iktidarıdır. Lazım olan akıl değil o bürokratlarda fazlası ile var lazım olan tek şey sosyal demokrasi ahlağıdır Mesajı Paylaş

Baltica

Bad Godesberg bildirisi gibi manifesto cumlesi yazmissin putty  :) Mesajı Paylaş

petibor

Merkez bankası hakkında bir analiz

https://www.youtube.com/watch?v=xJ86lpCEFOg Mesajı Paylaş

BETONBEY

2001 krizi 2004'te çıktı sanırım ve biz yanlış hatırlıyoruz herhalde...

Bir gece de sadece bahsettiğin bankalardan 40 milyar dolar buhar oldu Putty şaka mı yapıyorsun ? Mesajı Paylaş


BETONBEY

Son 1 haftada yaşanan kur hareketi sonrası MB oldukça sert adımlar atmış gibi gözüküyor. Anlamı bu...

1-2 gündür yaşananlarla ilgili bir alıntı yapayım.

T24

"Türk Lirası'ndaki sert değer kaybının ardından Londra swap piyasasında faizler gecelik vadede yüzde 230'a, haftalık vadede ise yüzde 120'ye çıktı. Faiz, geçen hafta gecelik vadede yüzde 22, haftalık vadede ise yüzde 24'tü.

Peki ne demek bu swap faizi ve neden artıyor?

İktisatçı Mahfi Eğilmez, kişisel internet sitesindeki 'Ekonomi Sözlüğü' bölümünde swap işlemini, "İki tarafın birbirlerine belirli süreler sonunda ödeme taahhütlerini içeren bir sözleşme, değiş tokuş" olarak tanımlıyor ve ekliyor: "Borç servisi açısından swap işlemi genellikle dış borçların anapara yükümlülüğünü ifade eden döviz cinsinin değiştirilerek, başka bir döviz cin­sine dönüştürülmesi (anapara swap'ı), söz konusu borcun faizinin ifade edil­diği döviz cinsinin değiştirilmesi (faiz swap'ı) veya mevcut borçların serma­yeye katılım payı haline dönüştürülmesi (borç-sermaye swap'ı) şekillerinden birinde ortaya çıkar."

Akademisyen Prof. Özgür Demirtaş da Twitter hesabında konuyla ilgili yaptığı bilgilendirmede, "Swap demek takas demektir" diyor. Swap piyasasında tarafların para birimlerini takasladığını belirten Demirtaş, "Peki ne oldu da TL swap faizi fırladı" sorusuna da şu cevabı veriyor:

"Yabancı yatırımcı Dolar/TL nin yükseleceğini düşündüğü için TL satıp Dolar almak istedi. TL'si olmadığı için ne yapması gerekti? Londra piyasasından TL bulması gerekti. TL bulmak da oldukça zorlaşmıştı. Niye? Çünkü Londra piyasasına TL sağlayan bankalar TL miktarını kıstılar. Niye? Çünkü Ağustos 2018'deki kanun maddesiyle Türkiye'de yerleşik bankaların yurtdışı piyasalara sağlayacakları toplam TL miktarı özsermayelerinin % 25'i ile kısıtlı idi.

Şimdi yabancı bir yandan TL bulup onu shortlayıp (elinde olmayan bir şeyi satıp), dolar almak istiyor ama bir yandan da TL bulma ve o TL pozisyonunu taşıma maliyeti yıllık %90 ve %200 lere çıkıyor. O zaman ne yapacak? Olan uzun dolar pozisyonunu kapayacak ve bu işe de girmeyecek."

Swap faizinin artmasının TL'nin dolar karşısındaki düşüşünden yararlanmaya çalışan yabancı yatırımcıların kaybıyla sonuçlanacağını belirten Demirtaş, "Swap faizlerinin artması TL'yi satıp dolar almak isteyen Spekülatif yatırımların önünü kısa vadede kesip işimize yarar ama uzun vadede, TL bulamayan yabancı yatırımcıyı düşman eder, TL'nin itibarını düşürür, borsa ve tahvilimizi sattırır. Yeni yatırımcıyı kaçırır" diye ekliyor."

"Reuters'a bilgi veren konu hakkında bilgi sahibi dört kaynak Londra swap piyasasında TL için ana fonlayıcı konumundaki Türk bankalarının işlemlerini "önümüzdeki günlerde yasal limit olan yüzde 25'in oldukça altında kalacak" şekilde şekillendirdikleri söyledi.

Kaynaklar TL swap faizlerindeki yükselişte; 2018 yaz aylarında kurun tarihi zirvelerini test ettiği dönemde BDDK'nın Türk bankalarının yurt dışında TL swap piyasasına sağlayabildiği likiditeyi öz kaynağın yüzde 25'i ile sınırlayan kararının ve bankaların dün ve bugün bu sınırın da altında kalacak şekilde işlemlerini düzenleme eğiliminde olmasının belirleyici olduğunu söylediler.

Financial Times'a konuşan analist: Türk bankaları, yabancı bankalara borç vermemeleri konusunda emir almış.

Financial Times'a konuşan Londra merkezli bir Türk analist, haberde isminin kullanılmaması kaydıyla yaptığı açıklamada, Türk bankalarının kendisine "Yabancı bankalara tek bir kuruş bile TL borç vermemeleri yönünde emir geldiğini" söylediğini iletti.

Bloomberg: Bazı Türk bankaları izin verilen maksimum likiditeyi önermekten bile çekiniyor.

Bloomberg'ün haberinde de BDDK'nın ağustos ayında yaptığı, swap ve benzeri işlemleri bankaların öz kaynakların yüzde 25 ile sınırlandıran kararını hatırlatılarak, "Bazı Türk bankaları izin verilen maksimum likiditeyi önermekten bile çekiniyor" dendi.

Londra swap piyasasında TL likidite elde yabancı bankalar bu likiditeyi zaman zaman spot piyasada TL'nin değer kaybedeceğine yönelik yeni pozisyon almak için kullanılıyordu. BDDK'nın kararı ve dün başlayan Türk bankalarının eğilimi piyasadaki likiditeyi azaltarak TL'nin maliyetini yükseltti.

Yabancılar için TL maliyetindeki artış ve TCMB'nin Cuma gününden attığı adımlar TL'deki değer kaybını sınırlayan önemli etkenler oldu. Cuma 5.84'e tırmanan dolar/TL bugün 5.47'ye kadar geriledikten sonra 5.52 civarında denge arayışında." Mesajı Paylaş

Yukarı git

Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter