Türk Ekonomisi

Başlatan kimlikci, May 12, 2016, 08:05 ÖS

« önceki - sonraki »
Aşağı git

hergeleci

sadalone

4.Çeyrekte %3 küçülmüşüz...Hane halkı tüketimi %8.9 düşmüş, yatırımlar %12.9 düşmüş, kamu harcamaları ve ihracat nispeten kurtarmış.

Tüm yıl için büyüme ilk iki çeyrekteki yüksek büyümeler sayesinde %2.6 artmış.

Nominal milli gelir 784 milyar dolara düşmüş, buda kişi başı GSYH'ın 9 bin 632 Dolara düştüğünü gösteriyor.

http://tuik.gov.tr/HbGetirHTML.do?id=30886 Mesajı Paylaş

petibor

Dünya daha fazla büyümüş ise küçülmüş de oluyorsun ayrıca Mesajı Paylaş

tomcat

Ben şu ana kadar takip ettiğim kaynaklara dayanarak en erken 2020 yada sonraki yıllarda küresel ve etkisi çok ağır olacak derin bir ekonomik kriz, ya da bazı kaynaklarımın tabiriyle tayfun bekliyorum. Şu an bizde olanlar daha ziyade geçtiğimiz yıl yapılan ekonomik saldırının etkileri. Ekonomimiz kırılgan iken daha da beter etti bizi. Biz bazı diğer kırılgan ülkelerle beraber daha erken ve çok ağır etkileneceğiz bu krizden. Finansal olarak değerli madenlerden daha mantıklı bir liman olmayacak o zamanlarda. Allah yardımcımız olsun. Önümüzdeki yılllar çok farklı olaylara gebe tüm dünyada.

Burada sadece 2009 krizini öngörmüş olan Roubini'den ufak bir alıntıya yer veriyorum. Bu hususta konuşan, yazan epey şahıs var. Umarım yanılırlar.

https://www.theguardian.com/business/2018/sep/13/recession-2020-financial-crisis-nouriel-roubini

Saygılar,

Mesajı Paylaş

Tigerfish

Dolar bazında ekonomi çok küçülmüş. Bu global ortamda hemde çok. Mesajı Paylaş

anafor2016

https://tr.sputniknews.com/ekonomi/201903121038145917-varlik-fonu-satis/

Yatırım fonları tebliğine Türkiye Varlık Fonu da katıldı. Karar, Resmi Gazete'de yayınlandı.

Türkiye Varlık Fonu, yapılan değişiklikle 'Yatırım Fonlarına İlişkin Esaslar Tebliği' kapsamına alındı. Resmi Gazete'nin bugünkü sayısında yer alan Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) tebliğiyle, 'Yatırım Fonlarına İlişkin Esaslar Tebliği'nde değişiklik yapıldı.

Varlık Fonu Genel Müdürü Zafer Sönmez
© AA /
Türkiye Varlık Fonu Genel Müdürü Sönmez: Bunun adı Devlet AŞ.
SPK'nın değişikliğe ilişkin tebliğinde, "9/7/2013 tarihli ve 28702 sayılı Resmî Gazete'de yayımlanan Yatırım Fonlarına İlişkin Esaslar Tebliği'nin (III-52.1) 15 inci maddesinin altıncı fıkrası aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir" denildi.
Değişiklikle, "Kurucu ve/veya yönetici tarafından katılma paylarının fon adına alım satımı esastır. Kurucu, fonun katılma paylarını kendi portföyüne dahil edebilir ve katılma paylarının satışına başlanmadan önce kurucu ve/veya yönetici tarafından fona avans tahsis edilebilir."

Aynı Tebliğin 17. maddesinin birinci fıkrasının (d) bendi de, "Merkez Bankası, Hazine ve Maliye Bakanlığı, ipotek finansmanı kuruluşları ve Türkiye Varlık Fonu tarafından ihraç edilen para ve sermaye piyasası araçları için bu fıkrada yer alan sınırlamalar uygulanmaz. Ancak bu bent kapsamında tek bir varlığa yapılan yatırım, fon toplam değerinin yüzde 35'ini aşamaz" olarak değiştirildi.

Aynı bend değişiklik öncesi, "Merkez Bankası, Hazine Müsteşarlığı ve ipotek finansmanı kuruluşları tarafından ihraç edilen para ve sermaye piyasası araçları için bu fıkrada yer alan sınırlamalar uygulanmaz. Bu bent kapsamında tek bir varlığa yapılan yatırım, fon toplam değerinin yüzde 35'ini aşamaz" yolundaydı ve Türkiye Varlık Fonu'nu içermiyordu.

ORAN BELİRLEME YETKİSİ

SPK tebliğiyle, aynı tebliğin 24. maddesine aşağıdaki fıkra eklendi:
"Kurul, fon türü bazında fon portföyüne alınacak varlık ve işlemlere ilişkin olarak bu tebliğde yer alan oranlardan farklı asgari ve/veya azami oranlar belirleyebilir."

Değişiklikte ayrıca, "Kurul, fon türü bazında yönetim ücretinin üst sınırını belirleyebilir" hükmü yer aldı ve tebliğ hükümlerini "Sermaye Piyasası Kurulu"nun yürüteceği belirtildi.

Mesajı Paylaş

sadalone

TÜİK geçen gün işsizlik rakamlarını açıkladı işsiz sayısı son 1 yılda 1 milyondan fazla artmış ve işsizlik oranı %13.5'e çıkmış, gençlerde bu oran %24.5.

Bunun ne derecede büyük bir sorun olduğu anlaşılabilmesi için aynı nüfusta olduğumuz yaşlanan zavallı Almanya'da istihdam sayısı 44.8 milyon..Övündüğümüz genç ve dinamik Türkiye'de ise 27.6 milyon ve bunun da sadece 18.4 milyonu kayıtlı gerisi ise kayıt dışı.

Mesajı Paylaş

petibor

En çok enflasyona kızıyorum ben. % 20 olmuş enflasyon. % 7 lere uğraşa uğraşa ne güzel inmişti ne olduda ne yaptıkta % 20 oldu çok kızıyorum. Bu böyle 30- 40 -50 gidecek demekki. %8 enflasyon fırlarda % 12 filan olur derizki dünyada işler kötü ondan oluyor deriz doğrudurda belki ama % 20 olunca bunun dünya ile alakası olmaz artık o bizden olan bir şeydir. Bir ülke % 100 lere çıkan enflasyonu % 8 lere çekmeyi başarmışken 10 yılda % 20 lere geri dönüyor ise ipin ucu yine % 100 lere doğru kaçmış demektir. Enflasyonu % 100 den % 8 e düşüren Türkiye zamanından ney daha kötü olabilirki bugün enflasyon iki katı artmış baş edilemez noktaya gelmiş %20 lere çıkmış. İşin kötüsü eskiden enflasyonu yüksek ülkeler vardı yanımız sıra bu dünyanın bir gerçeği idi şimdi oda yok bir başımız İran filan bir iki ülke ile enflasyon sorunu olan ülkemi olacağız. Bu kadar kaynakları imkanları parası olan ülke enflasyonla yeni bir mücadele takvimi oluşturabilir heralde. Delik var ekonomide belliki. Eskiden delik imar bankası gibi peşkeş çekilen bankalar idi ülkenin kanını servetini bunlar emiyordu onları Ecevit kapattı kurtardı bizi şimdiki delik ne ben onu merak ediyorum. Mesajı Paylaş

Tigerfish

Ecevitmi kapattı? Bir yanlışlık olmasın? Ecevit'in zamanında bankalar domino taşı gibi bir bir devriliyordu. O zamanı hatırlayan iyi bilir. Mesajı Paylaş

petibor

Mar 17, 2019, 02:08 ÖS Last Edit: Mar 17, 2019, 02:19 ÖS by petibor
Burada siyaset yapmıyorum yakın tarihi objektif aktarıyorum ben. IMF den lazım olan parayı alıp bu bankalara el koyan fona devreden borçlarını devlet olarak üstlenen kimdi acaba. Siz Imar bankasının filan batması olarakmı hatırlıyorsunuz o bankaların kapanmasını yani gerçekten
Bugün Türkiye 15 yıldır her alanda şahlanış gösteriyor otoyollar hastaneler köprüler tren yolları yapıyor ise bunu vallahide billahide iki senecik lütuf gibi halkımızın artık açlıktan illallah edip verdiği oda koalisyonlu iktidarın sosyal demokrat ahlağına borçludur.
Bu ülkeyi yönetmek aslında ne kadar kolay olduğunun kanıtı bu iki senelik merdiven çıkamayacak haldeki hayatının son evresindeki çok yaşlı adamın iktidarıdır. Lazım olan akıl değil o bürokratlarda fazlası ile var lazım olan tek şey sosyal demokrasi ahlağıdır Mesajı Paylaş

Baltica

Bad Godesberg bildirisi gibi manifesto cumlesi yazmissin putty  :) Mesajı Paylaş

petibor

Merkez bankası hakkında bir analiz

https://www.youtube.com/watch?v=xJ86lpCEFOg Mesajı Paylaş

BETONBEY

2001 krizi 2004'te çıktı sanırım ve biz yanlış hatırlıyoruz herhalde...

Bir gece de sadece bahsettiğin bankalardan 40 milyar dolar buhar oldu Putty şaka mı yapıyorsun ? Mesajı Paylaş

Yukarı git

Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter