Türk Ekonomisi

Başlatan kimlikci, May 12, 2016, 08:05 ÖS

« önceki - sonraki »
Aşağı git

onkomd

Artık uyanmanın, ayağa kalkmanın vakti geldi. Mesajı Paylaş

matmat26

#541
Ağu 12, 2018, 04:24 ÖS Last Edit: Ağu 12, 2018, 04:26 ÖS by matmat26
Hocam,


Esasen kur 1.2 - 1.8 iken bizim kuru yukseltmemiz gerekiyordu.

Hatırlarsınız, 1 dolar 1 lira mi olacağı konuşulan donemlerimiz de oldu. İste o dönemler Dolarin düşük olması bize cok zarar verdi. Oysa o dönemler Dolar MB aracılığı ile 2 veya 2.5 bandına cikarip iç piyasayi, ureteni koruması ve ithalatı azaltarak , ihracatin artması için TL nin değerini dusurmeliydik.


Biz ne yaptık. Ab ve Abd ekonomileri sendelediginde bu Piyasaya basılan Ucuz doları Borc olarak aldık. Bu ucuz dolar ile adamların Ekonomilerinden ithalat yapıp fabrika carklarinin dönmesini sağladık. 

Günün sonunda onlar Ekonomilerinin üretkenliğini korurken, biz ic piyasada ureticilerimizi ithalatci yaptik, hemde Borc stoğu ile başbaşa kaldık.


2011 yılına kadar Tl nin değerini dusurmeliydik. Bu  tabi enflasyonu arttiracak ve büyümeyi dusurecekti. Ancak %7-8 gibi büyüme rakamlarini biraz asagi çekerek üreterek buyuyecektik. Reel büyüme.

Dahası Tl nin degersizligi ve Dövizin bol olması ile uluslararası sanayi yatırımcılarını da ülkemize cekebilecektik.


Dövizin bu denli ucuz olması ile Türk tekstilcisi bile Guney Asya ulkelerine yatırım yaptı. Kendi sanayi tipi yatirimcilarimizi da kacirdik.Günün sonunda  değersiz olan döviz borcunu, değerli olarak ödemek mecburiyetinde kaldık. Büyük hata

Syg

Mesajı Paylaş

onkomd

Doğru. Hata o zaman yapıldı. Kriz bizi teğet geçti ama geçmemesi gerekiyordu. Belki de iyi ki Mavi Marmara oldu da bize para pompalamayı azalttılar. Mesajı Paylaş

BETONBEY

Bencede yerinde bir analiz Sayın matmat26 :)

+1

O dönemde 2.20-2.50 bandında oluşturulacak bir kur dengesi bugün üzerimizden büyük yük alırdı. Mesajı Paylaş

anafor2016

Şu an 7 TL üzerinden işlem görüyor Mesajı Paylaş

wazz

olan gene fakir ve emeklilere olacak Mesajı Paylaş

Bozok

Bence zengin ve gavurun zararı daha çok. Gerçek değeri 3,5 lira olan bir parayı 7 liraya aldıkları için.
Bu sayede yabancı fonlar dolar alıp ülkeden çıkarlarken bu ülkede kazandıklarının bir kısmınını da ülkemize iade etmiş oluyorlar. :D Mesajı Paylaş

BETONBEY

Borsa yükselip, faiz ve dolar düşmeden kimsenin bir yere gidebileceğini sanmıyorum da acaba bu dolar yabancının cebinde mi ?

Bu saatten sonra alınan döviz ve altın el bombasından farksız bence, en son kimin elinde kalırsa onda patlar. Mesajı Paylaş

wazz

en son bizde kalmasında Mesajı Paylaş

PARS

Ben bazı yazılanları şaşkınlıkla okudum. Mesajı Paylaş

commandos

bence durmaz. 10 lirayı rahat görür. zira ne cb tarafından ne de maliye bakanı tarafından piyasaları tatmin edici bir hareket alınmıyor. Mesajı Paylaş
Dünyada iki bilinmeyen vardır; biri Kutuplar, diğeri Türkler...
-Albert Sorel-

BETONBEY

Merkez Bankası kılıcı çekmiş...

Adli anlamda spekülasyon ve manipülasyon yapanların peşine de düşülmüş.

Bu zamana kadar niye beklendi acaba ? Mesajı Paylaş

HAZERFEN

İş bankası gn. Md. Bali'nin açıklamaları önemli.

Bloomberg HT- Habertürk ortak yayınında konuşan Bali, zor günlerden geçildiğini, ciddi spekülatif atakla karşı karşıya olunduğunu söyledi. Bali "Gelinen noktayı ekonomik temellerle izah edemiyorum" dedi.
"Bütçe açığının GSYH'ye oranı Türkiye'de şu an yüzde 2'yi biraz aşacak. Bu oran yıllarca yüzde 1.1 -- 1.3 bandındaydı. Bunu AB ile, diğerleriyle kıyaslayın, harcamalarda bir miktar genişlemeye rağmen önemli bir mali disiplin göstergesidir" ifadesini kullanan Bali'nin açıklamalarından öne çıkanlar şöyle:

-- 94 krizi, 96 Asya, 97 Rusya, 99 depremi, 2001 krizi, hepsini yaşadık. Bir kısım dalgalanmalar yaşanması normaldi. Ancak bu sefer durum farklı.
-- Bankacılık sisteminde açık pozisyon yok. Daha önce yaşanan krizlerden en temel farklardan biri bu. Finansal kesimin dışındaki kesimde ise açık pozisyon var, bu da 217 milyar dolar seviyesinde. Bu rakam ilk bakışta ürkütüyor, ama kısa vadede reel sektörün 6.5 milyar dolar net artı pozisyonu var. Yani bir yıla kadar kısa vadede long pozisyonuyla bir tahammülü var, karşı tedbirleri alacak imkanları var.
-- Cari açığa bakarsak; cari açık çift basamaklara yaklaştığı sırada ve petrol fiyatlarının da 130 dolar olduğu dönemde kur atağı yemedik, şimdi kur atağı yiyoruz. İşte o nedenle bunun ekonomik temelleri yoktur. O nedenle gelinen seviyeleri görünce üzülüyorum.

-- Bu yaşanan olaylar normal piyasa dinamikleriyle açıklanacak bir şey değil, bu karşılıklı aynen ifade edildiği gibi bir ekonomik savaş. Biz böyle bir atağı öngörebilmeli, çabuk aksiyon göstermeliyiz

-- Şu an artık söylem değil eylem zamanı. Piyasa yeterli aksiyon alınmama halini cezalandırıyor. Merkez Bankası önlemlerini aldı, BDDK da düzenlemeler yaptı. Bu kararların piyasa karşılığı da olacaktır..
Mesajı Paylaş

HAZERFEN

Mağfi Eğilmez'in spekülatif atak husunda yorumları:

TL'ye karşı son dönemde ortaya çıkan atakların doğru tanımı "yerel paraya yönelik panik ataktır." Yerel paraya yönelik panik atağın farklı kişi ve kurumlar için farklı nedenleri var: (1) Yabancı para yatırımcıları açısından en önemli neden TL'ye çevirdiği yabancı parayı geri alamama korkusudur. (2) Pozisyon açığı olan kuruluşlar açısından temel neden TL daha fazla değer kaybetmeden açık pozisyonunu kapatma çabasıdır. (3) Vatandaş açısından neden ise bankadaki dövizini geri alamama korkusudur. Bu korkuları gidermenin tek yolu doğru yaklaşımlarla ekonomideki olumsuz havayı dağıtmak, beklentileri olumlu hale getirebilmektir.

Döviz piyasasında spekülatif atak ile benim burada tanımladığım "yerel paraya yönelik panik atak" ilk bakışta birbirine çok benzer özelliklere sahip olsalar da aralarında ciddi bir fark vardır. İlki sabit kurun, mekanizmayı düzeltememesinden, ikincisi ekonomi politikasının hatalarından kaynaklanır. Bu farklılık, alınacak önlemlerin de farklı olmasını gerektirir. Döviz piyasasında spekülatif atağı önlemek için sermaye hareketlerinin denetim altına alınması ve devalüasyon, Asya krizinde olduğu gibi, çözüm getirebilir. Türkiye'de ortaya çıkan yerel paraya yönelik panik atak için ise çözüme ancak doğru ekonomi politikası ve dış politika uygulamalarıyla ulaşılabilir. 


Doğru ekonomi politikası işin başı elbet. Ancak Eğilmez beyin dış politikada gelinen nokta itibariye "eğilmemizin" istendiğini biliyor olması gerek. Son 4-5 yıldır bölgede ve ülkede ortaya çıkan pek çok kaos dönemi ve bu kaosta müsebbip olan "kudretli eller" bizde dostu düşmanı karıştırır hale getirmişken, doğru dış politikadan bahsetmek bekara karı boşamak oluyor bazen. Zira karşı taraf çıkar çatışmasından başka bir seçenek bırakmıyor aşikar bir biçimde.

Burada hayıflanacak şey gelişmeler çerçevesinde uyanık olup gerekli ekonomik tedbirleri almış olmaktı denilebilir.

Şunu da unutmamalı ki yoğun bir PKK belası ve 2015 iç savaşı ile FETÖ sabotajları ve darbe girişimi gibi bir süreç görmemiş İran, bizim çektiğimizin 5'te birini çekmediği halde 5 beter durumdadır. Burada hem bölgede ABD-İsrail politikalarına hedef olan ülkelerin son dönemde yaşadıklarını hem de sahip olduğumuz gücü görmek mümkündür. Mesajı Paylaş

sadalone

#554
Ağu 13, 2018, 01:08 ÖS Last Edit: Ağu 13, 2018, 02:25 ÖS by sadalone
Doğru dış politika konusunda gayet haklı bu iş eğilip eğilmeme meselesi değil.Biz dış politika da her şeyi batırdık bu gayet ortada ,  yanlış yollara sapıp kendimizi köşeye sıkıştırdik şimdide bize seçenek bırakmadılar diye ağlıyoruz.

Burada önemli olan karşı tarafın ve bizim haklı yada haksız olmamız degil çünkü dış politika bu şekilde yürümez.Dış politika rasyonel bir iştir , bizimde rasyonel diplomatlara ve dış politikaya ihtiyacimiz var. Mesajı Paylaş

Yukarı git

Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter