Türk Ekonomisi

Başlatan kimlikci, May 12, 2016, 08:05 ÖS

« önceki - sonraki »

kimlikci

Oca 11, 2017, 09:18 ÖÖ Last Edit: Oca 12, 2017, 08:54 ÖÖ by kimlikci
Bazı arkadaşlara fetönün bu ülkeye neler yaptığını ve bu yapının hala ayakta olmadığını hatırlatma ihtiyacı hissettim nedense...

FETÖ dershaneler vasıtasıyla akıllı, zeki gördüğü öğrencileri bünyesine katıp bu ülkenin aleyhine kullanmak üzere yetiştiriyordu. Böylece ülkemizin en değerli hazinesi olan insan kaynağı heba oluyordu...
FETÖ işadamlarından, esnaftan "himmet" adı altında haraç topluyordu. Haraç vermeyenleri linç ediyorlardı, işlerini batırıyorlardı yada suç delil uydurup mahkemelerde hapislerde süründürüyorlardı.
Buna en yakın örnek Kayseridir. Kayseri FETÖ yapılanmasının zirve yaptığı yerdir. OSB ler haraca bağlanmıştır. Keza esnafta aynı şekilde
Bir işadamı kara listeye girip girmediğini öğrenmek için Amerika ya başvurmak durumundaydı.
Yine mahkemeye (özellikle yargıtaya) işiniz düşmüşse işinizi onlara gördürüyordunuz (tabi ki de çark benjaminle dönüyordu. Bu arada benjamin deyince aklınıza dolar gelsin )
Borsa da manipülasyon yapmak için dinlemeler yapıyorlardı
Bu arada Diyarbakır emniyeti uyuşturucu ticaretinde büyük pay sahibiydi....

Tutuklanan kamu personeli ile ekonomiye verdirilebilecek zaiyatı siz düşünün artık

Edit1: Bugün terör örgütlerinin tek başlarına hareket etmediklerini arkalarında "karanlık güç odaklarının" varlığını kabul eden arkadaşlar nasıl oluyor da aynı odakların ekonomi alanında ellerinin armut topladığını düşünebiliyor
Bende bunu anlamakta güçlük çekiyorum...
Edit2: Fetönün akademik yapılanmasını gözden kaçırmak nasıl oluyor da bu kadar kolay oluyor...

Şimdi yukarıda yazdıklarıma bakınca bazı arkadaşlar her şeyi fetöye yüklüyorsun da diyebilir
Tabi ki bende farkındayım. Belli ticaret odalarının ülkeyi hortumlamak için çalıştığını, belli isimlerin sahip olduğu iktidarı kötüye kullandığını bende görüyorum. Ama koca ülkeyi 3 5 kişi arasında paylaştırmak da neyin nesi oluyor Allah aşkına.... Mesajı Paylaş

kimlikci

Unutmadan yazayım. Ülkemiz de artık TÜİK GSYH yı ESA-2010 üzerinden hesaplıyor

http://www.dunya.com/ekonomi/tuikin-revizyon-calismasi-haberi-341398 Mesajı Paylaş

matmat26

Ülke gelirlerinin 3.5 eğitime ayriliyor. O da son bes yildir, oncesi, 2 idi.

Afrikada gabon, senegal gibi bir cok ülke eğitim butcesi %9-10 çıkartmış durumda.

Bizde bütçe büyük kısmı personel gideri. Alt yapi iyileştirme yok.

Türkiye 1975, 2015 arasi nüfusun patladığı milyon milyon çoğaldığı dönemi iyi kullanamadı. Suan ise nüfus artis hizi düşmekte. %1.

California cok ıyi örnektir. Eyalet bütçesinin %40 eğitime ayiriyorlar. Zorunlu ve anayasa da yaziyor. Amerika dediğimiz yer bu eyalet. Askeri savunma sirketleri, silikon vadileri, teknoloji sirketleri burada.

1840 kurulmuş in cin yok. Suan 2.6 trilyon dolar ekonomisi, 35 milyon nufusu.. dünyanın en buyuk 6 ekonomisi. Eğitim sayesinde bu noktaya geldiler.

Putty hakli Mesajı Paylaş

sadalone

Oca 11, 2017, 02:17 ÖS Last Edit: Oca 11, 2017, 02:21 ÖS by sadalone
TÜİK hesabı değiştirdi hadi o tablodaki rakamlara eyvallah diyelim ama büyüme hesaplanırken baz yılının 2009 yılının alınmasının mazereti yok.Son 15 yılda tek kriz yaşadığımız küçüldüğümüz yıl tabi bu yıl baz alınınca da saçma sapan büyüme rakamları ortaya çıkıyor...

Eğitimde sorun ne diye sorsalar bana yeterince kaynak aktarılmaması muhtemelen en son söyleyeceğim şey olur. Mesajı Paylaş

saladin

Oca 11, 2017, 07:31 ÖS Last Edit: Oca 11, 2017, 07:38 ÖS by saladin
Arkadaşlar, ekonomiden anladığını iddia eden bir takım kIsiler dolar ve faiz arasında ilişki kuruyorlar. Ben ekonomiden anlamıyorum, bankadan ucuza borç alıp dolar satın almayı, sonra faizden daha yüksek fiyata satıp aradaki farki cebeci  atmayı  yapabilecek kapasitede falan da değilim. Kafam almaz böyle şeyleri.

Ama bu faiz hainligine engel olmak için, zaten var olan mekanizmalar neden  işletilmiyor onu da anlamiyorum. Borsa başkanı da dahil bir cok burokrat ve bakan  kar payıni destekler açıklamalar yaptilar. bu yonde.hatta yasalari değiştirdiler. O zaman neden zaten haram oldugu söylenen  faizi yasaklayip sadece kar payına geçilmiyor? Meclisteki AKP ve MHP çoğunluğu istese bunu hemen geçirir, bir daha faiz kalmadığı için dolar da yukselmez. Hatta bunu referandum öncesine bile yetiştirebilirler.

Eğer bunu benim gibi ekonomi cahili bile dusunuyorsa bu konuda doktora yapmış uzmanlar ve halkın desteğini almış yöneticiler neden dusunemiyorlar? Mesajı Paylaş

commandos

Hocam kar payı denen şey kökünde "faiz" dir.
Finans olarak çok bilgili olmasam da temel finans kuramını biliyorum. Onun da temelinde şu vardır: "Bugünün 1 TL si yarının 1 TL sinden kıymetlidir." Sanırım bu her şeyi açıklamaktadır. Mesajı Paylaş
Dünyada iki bilinmeyen vardır; biri Kutuplar, diğeri Türkler...
-Albert Sorel-

BETONBEY

Sayın Saladin, Türkiye'nin büyük sorunlarından biri yetersiz tasarruf oranıdır. Örnek vermek gerekirse sadece Japon devlet memurlarının emeklilik fonu 1.2 trilyon dolar büyüklüğündedir. Fonun parasının %60'ı japon devlet tahvillerinde, % 12'si borsalarında, geriye kalan miktar ise japon bankalarında, uluslararası bonolarda yada borsalarda değerlendirilmektedir. Bizde böylesi bir tasarruf yok maalesef...

Bireysel Emeklilik Sistemi konusunda ortalık karıştı biliyorsunuz. Geçmişte bu tip fonların hiç edilmesi yüzünden bugünde bu konuda halkta hala bir direnç var. Devlet net % 25 katkı yapmasına rağmen durum aynı gibi...

Bu basit bir konu değil, ülke bankaları vatandaşa verdiği krediyi uluslararası konsorsiyumlardan sendikasyon kredisi olarak dolar-avro üzerinden alıyorlar. Şu anda olduğu gibi her ne sebeple olursa olsun döviz oynak hale geldiğinde kredi maliyeti artıyor. Bu durumda ya banka zarar ediyor yada faizler arttırılsın baskısı geliyor.

Böylesi büyük yerli fonlar olduğunda bankaların ihtiyacı olan sendikasyon kredisi belirli oranlarda yurtiçinden tl olarak karşılanır ve dövizle işimiz kalmaz.

Bu olmadığı için bankaların gelir elde edebilmek babında ellerinde krediler haricinde sadece vatandaşın faiz karşılığı yatırdığı mevduatlar kalıyor. İşte kaka faiz bu...

Bize maliye bakanları tasarruflarımız yetersiz derken işte bunu belirtiyor. BES, mevduat, karışık fonlar, tahvil, bono tarzı birikimimiz zayıf oldukça bir nevi bu sarmal devam edecektir.

Çok basit anlatımıyla dolarla mal ithal edip türk lirası üzerinden ülke içinde mal satan Türk sanayicisinin nasıl bir pozisyonda olduğunu düşününüz.

Bankalarımızın tam anlamıyla durumu bu...

Mesajı Paylaş

saladin

Oca 12, 2017, 07:19 ÖÖ Last Edit: Oca 12, 2017, 08:28 ÖÖ by saladin
Detayli bilgi icin tesekkurler Commandos ve Betonbey.

Betonbey, ekonomide gercekten her sey icice, ornegin senin de belirtigin gibi bankalarin para cekmesi icin faizi artirmalari gerekiyor. O zaman da ekonomin buyumesi icin gerekli olacak yatirimlarin, alimlarin vs. parasi  nereden gelecek  sorusu ortaya cikiyor.

Ama faizlerin dusuk olmasinin yukari bahsettigim senaryoya etkisini de unutmamak lazim. An itibariyla 48 ay icin en dusuk ihtiyac kredisi orani 1.23 olarak geciyor, Turkiye'deki kredi oranlarinin hesabini bilmiyorum. En son baktigim da normal herkes gibi yillik oranlar kullanilmiyordu. Ama 1.23 ile 10.000 TL aylik 292 TL odeme gerecek diye geciyor. Yani 10.000 icin 14.078 odeme yapilacak. Duz hesapla her ay 84 lira faize gidiyor.Normalde ilk aylarda oran daha yuksek olur, o zaman diyelim ki 10000 lira borc alan  birisi 10 gun icin 200 lira faiz odesin (bu cok cok yuksek bir miktar). Simdi bu adam 2 Ocak'da 10.000 TL'lik dolar aldi. MB'nin satisi 3.5338, o zaman eline 2829.81$ gececek. 11 Ocak'da MB'nin 3.8501 alisindan dolari geri satti, elinde 10895. Bunun 10.200 TLsini   (abarti faiz dedigim gibi) geri verdi, ne kadar kar etti 695 TL. Bunu bir de 10.000 degil de 1.000.000 TL olarak dusunelim, kurumsal alim satim yetengini ekliyelim,  ve gercek faiz oraninini 5000 TL civarina cekelim. Aradaki paradan para kazanma oranini gorebiliyoruz.

Hesapta hata yapmis olabilirim, ekonomist degilim sonucta. Belki 10.000TL'de 695tl degil de 200tl kazaniliyordur, belki dolar daha az artar,  ama sifir parayla 200TL bile gayet iyi degil mi?

Benim burada kacirdigim buyuk resim ne?

not: simdiler de moda galiba, yatirim tavsiyesi degildir demek gerekiyor sanirim. Ben de diyeyim o zaman Yatirim tavsiyesi degildir.
Mesajı Paylaş

BETONBEY

Üstadım, çektiğiniz 10.000 liranın 100-150 lirası kredi tahsis ücreti olarak, yaşınız ve çektiğiniz vadeye göre 200-400 lirası hayat yada kredi sigortası olarak banka tarafından direk kesilir :)

Daha peşinen gittimi 500 lira...

100 lira kar elde etmek için dövizde % 10'luk bir yükselme olması gerekir. Geçmişe dönüp bir bakınız, dövizde 10 günde % 10'luk bir yükseliş en son ne zaman olmuş ve bunu kim öngörebilmiş ?

Dövizle oynamak hassas bir fünyeyle oyun oynamaya benzer. Bazen bu fünye bomba imha uzmanlarının bile elinde patlar ;)

Ve siz bunu kredi çekerek yani açık pozisyonda yapmayı düşünüyorsunuz...

Aman diyeyim üstadım aman...

Bırakın kazanan kazansın, ama bu işte 1 kişi kazanıyorsa emin olunuz 9 kişi kaybediyordur.

Eskilerin lafı "aza kanaat etmeyi bilmeyen çoğu bulamaz".

Kendi büyüklerimin lafı "kanaat herşeyden güçlüdür ve sonucu kesindir"  ;) Mesajı Paylaş

kimlikci

Bir ara CB Araplara gelin altın borsası kuralım diyordu ama onlardan ses seda çıkmadı o kadar Mesajı Paylaş

kimlikci

matmat26

Köprü yerine Avrasya tüneli gibi denizin altından yapılsa daha iyi olmaz mıydı?

Allah korusun savaş vs durumunda ilk vurulacak yerler arasında.. Tünel olsa hiç bir şey olmaz. Mesajı Paylaş

murattekin

Oca 26, 2017, 05:08 ÖS Last Edit: Oca 26, 2017, 07:32 ÖS by murattekin
Teori teoriyi doğuruyor matmat26 üstadım. Plan tatbikatı gibi . Ben olsam "Dambuster" gibi bir bombayı tünelin hizasına bırakırdım.

Mesajı Paylaş
Murat Tekin

HDS

Cengiz şeyapamamış mı ya bu kez?  :) Mesajı Paylaş

Kabardey

Cengiz zaten şey yapacağı kadar şey yapmadı mı. :D Mesajı Paylaş

Yukarı git

Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter