Türk Ekonomisi

Başlatan kimlikci, May 12, 2016, 08:05 ÖS

« önceki - sonraki »
Aşağı git

Havuc99

Her üç beş seneye ekonomide yapısal reform yapıyoruz. Galiba yaptığımız reformlarda yapısal değil.
Son bir yıldır ekonomide ki problemleri iyice hissetmeye başladık. Uzun zamandır ilk defa geçen hafta pazara çıktım toplamda harcadığım para sadece meyve ve sebze için çok yüksekti.
Ülkemizdeki ekonomik durum şu şekilde özetlenebilir.
Asgari ücretli maaşı ile yaklaşık 3700 kg içme suyu satın alabiliyor.  Yada 60 kg peynir.
Bu tabloya bakıp dönüp kendimize bakmamız lazım. Problem dış güçlerde aramak kolaycılık olur.
Mesajı Paylaş

matmat26

Varlık Barışı gelmiş.

Varlık Barışı'nda detaylar belli oldu
Yurt dışında bulunan para, altın, döviz, menkul kıymet ve diğer sermaye piyasası araçlarını, 30 Kasım'a kadar Türkiye'deki banka veya aracı kurumlara bildiren gerçek ve tüzel kişiler, söz konusu varlıkları serbestçe tasarruf edebilecek. Mesajı Paylaş

anafor2016

Dolar yeniden yükselişe geçti. 4.90 i gördü Mesajı Paylaş

395V

Endişelenmeyin, damat halledecek göreceksiniz. Mesajı Paylaş

matmat26

Geçen ay Keskinoğlu Piliç konkordato açıkladı.
Bu ay Matraş Dericilik. Bankalar kapısında..

Oba Makarna'nin Yarisi Bahreyn Bankalarina satıldı. Mesajı Paylaş

commandos

Doların en geç sene sonuna kadar 5 TL olmasını öngörüyorum. (Eğer Ohal kalkmaz ve ekonomide yapısal reformlar yapılmazsa)
Öngörüsüzlüğümün kurbanı oldum. Kusuruma bakmayın lütfen. Dolar şuan itibari ile 5.31
Yıl sonu tahimini yapmıyorum artık... Mesajı Paylaş
Dünyada iki bilinmeyen vardır; biri Kutuplar, diğeri Türkler...
-Albert Sorel-

saladin

Ağu 10, 2018, 07:32 ÖÖ Last Edit: Ağu 10, 2018, 07:38 ÖÖ by saladin
Ben yukselen kurun problem olacagini sanmiyorum. Zaten bunlar artis degil guncelleme. Turkiye'nin  iyi  egitim almis insanlarina guveniyorum. Her biri canla basla calisiyor, hakkettikleri saygiyi gordukleri icin morelleri yerinde. Simdi  uretimi yuksek tutar, teknoloji gelistirir ekonomiyi  toparlarlar. Ucuz is gucu de  ihracati patlatir.

Ama ozel sektor tek basina yapamaz. Devlete de is dusuyor. Baskanlik sistemi ekonomideki istikrar icin cok buyuk bir firsat, degerini bilmek lazim. Bakin sayin cumhurbaskani diyor ki merkez bankasi baskanini ben atayacagim. Bu ne demek? Eger MB baskani isini bilmiyorsa (ornegin faizleri falan artirmaya kalkarsa), onu alir isini bilen adami koyarim diyor. Boyle bir yetki onceden var miydi? Yoktu. Butun yetkilerin bir kiside toplanmasi sayesinde birbirinden bagimsiz gozuken konularin hepsi tek noktadan yonetilebilecek. 17 yildir hic secim kaybetmemis bir kisi olarak kendini ispatlamis birisinin bu yetkilere sahip olmasindan daha dogal bir sey olamazdi zaten.

Bunun disinda, devlette karar alici konumundaki yontecilerin  yetenekli olmalari, dunyayi takip etmeleri Turkiye icin buyuk bir firsat. Ekonominin basinda doktorali bir adam var. Yanlis bilmiyorsam 2001 yilinda ekonomiyi toparlayan Kemal Dervis'ten sonra ilk doktorali ekonomiden sorumlu bakan olacak. Yani olayin teorisini biliyor. Sirketinden dolayi olayin pratigini de biliyor. Ekonomiyi seri bir sekilde toplarlamasi  zor olmayacaktir.

Dolar  daha yukselirse tarimda iyilesme kacinilmaz olacak boylece Turkiye'nin oncelikleri arasinda geride biraktigi bir konuyu tekrar on plana cikarma firsati olacak. Zaten hic ikinci planda olmamisti esasinda ama halk zahmetinden dolayi  tarimi birakmisti, simdi kur farkindan dolayi fiyatlarda olasacak  kari gorunce geri donecektir.

Gecen gun tanidiklara soyledim, madem cumhurbaskani yastiklardaki dolari bozdurun diyor, hep beraber bir el verilmesi lazim  dedim.   Devletin buna ihtiyaci var mi? Yok esasinda, ama olsun, maksat herkesin yeri   belli olsun.

Zaten bu toparlanma doneminde dolara ihtiyac olursa, kisa  donemli olarak borc alinabilecek  Cin var. Cok guzel sartlarda kredi veriyor. Bakin bugun Afrika kalkiniyorsa Cin sayesinde. Venezuella'ya bile cok iyi sartlarla yardimci olmus bir ulke, Turkiye'ye mi yardimci olmayacak.  Zaten Turklerle binlerce yillik tarihi olan bir ulke. Zamaninda az kiz alinip verilmemis, hatta Turkler ortaasya'dan gocerken arkalarindan su gidip su gibi gelin diye su doktukleri bile soylenir. Dogu Turkistan uzerinden hala bir kan bagi var. Yani uzak akraba gibi bir ulke Cin. Haliyle zor durum olursa (ki olacagini sanmiyorum) Turkiye'ye destek olacaktir. Gecmiste devletler arasi memnuniyet verici ortak calismlarin mevcudiyeti ekonomideki isbirligi icin  oncu olabilir ( Kasirga, Yildirim'da tum teknolojiyi vermeleri, FD-2000'icin cizimleri masaya koyup istenen herseyi sunmalari vs).

Ha bu yatirim tavsiyesi midir? Degildir tabi. Mesajı Paylaş

HAZERFEN

Yeni Şafak'tan falan alıntı değil di mi? :D Mesajı Paylaş

commandos

-Albert Sorel-

delenda_est_carthago

@ Saladin

Hocam bir de  renkli resimli bir infografik haline getirebilirsen su metni bence super olur. Mesajı Paylaş
Dum spiro, spero

muhendus

Ağu 10, 2018, 12:43 ÖS Last Edit: Ağu 10, 2018, 12:47 ÖS by muhendus
@saladin, hocam Tansu Çiller'in de ekonomi doktorası var, hatta Profesörlük te yaptı, ekonomi üzerine 9 tane de yayını var ama onun döneminde ekonomide neler oldu çok iyi biliyoruz. O yüzden bence damattan fazla da ümitlenmeyin.

İyiye iyi demek lazım, Ali Babacan döneminde ekonomi iyiydi, piyasalar kendisine güveniyordu, tekrar bakanlığa gelebilme ihtimali var mı bilmiyorum ama gelebilse psikolojik olarak bile piyasalara çok olumlu yansır, Türkiye'nin durumu düzeltme azmi olduğunu gösterir. Mesajı Paylaş

commandos

Bu saatten sonra affedersiniz hiçbir şey düzelmez. Ağzıyla kuş tutsalar nafile. Mesajı Paylaş
-Albert Sorel-

HARZEMŞAH

Şu anda ABD ile ilişkilerimiz "çuval olayı"nın ertesi gününden daha mı kötü? Kurtuluş Savaşı verdiğimiz günlerden, Anadolunun düşman çizmeleri altında ezilirken yaşadıklarımızdan daha mı kötü durumdayız?

Nedir bu karamsarlık yahu? Kaç bin yıllık millet döviz kuru bilmem kaç lira oldu diye mi çökecek? Mesajı Paylaş

ÜNAL

Üstadım aklı başında kimse devlet çökecek demiyor ki zaten, halkın geçim derdini göz önüne almakta fayda var...
Zamlar döviz değişimleri bir yana, ekmeğin dahi gramajı arttı üstüne zam geldi...
Halk demek sadece devlet çalışanı yada hali vakti yerinde insan demek değildir bunu siz benden çok daha iyi biliyorsunuz tecrübe ve yaşınız itibariyle.
3-5 büyükbaşı ile geçinen adamlar bile dövize odaklanmış bu insanların derdi bankalardaki milyonları değil ki, alacağı yemi ekeceği tohumu çalıştıracağı traktörü düşünüyor tabi birde şehir hayatı yaşayıp zor geçinenleri düşününce durum çok vahim... Mesajı Paylaş

BETONBEY

Ekonomimiz için sürekli telakki edilen șu krizi ekonomi perspektifi ve gerçeklikleri ile birisi tarif edebilirmi ?

Mesajı Paylaş

Yukarı git

Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter