Türk Ekonomisi

Başlatan kimlikci, May 12, 2016, 08:05 ÖS

« önceki - sonraki »
Aşağı git

HDS

"Ticaret bilmememiz, dil bilmememiz, kotu organize olmamiz, marka olamamiz, etik ve stabil is yontemlerimizin olmamasi vb... "

Buraya kadar 33 sayfa tartışılmış, bunun üzerine bir 33 sayfa da bu konu tartışılsa yeridir.

Etik, alışkanlıklar, "etiklik" bir yana hiç değilse "gebeş" olmamak, falan filan.
Dil bilmemek, kağıda küreğe inanmamak, anlaşma sözleşme yapamamak, olsa da caymak, cefasını çekememek, vs vs vs..
Risk değerlendirme bilmemek, şimdiye dek her şekilde "devlet" tarafından kayrılmış olduğu için her işinde öyle olacağına inanmış olmak. Dere yatağına kaçak ev yapıp evini sel alana devletin ev yapıp hedaye ettiği memlekette yetişmiş olmak, 13 yaşına kadar evde kıçını anası yıkamış olmak, 15 yaşına kadar sifon nedir bilmemiş ve bir kez basmamış olmak, falan filan... Mesajı Paylaş

Baltica

:)  Dahasi da var da yazmadim hocam, yurt disindaki fuarlarda, 3 kurusluk komik ingilizcesi ile standina gelip, urununu soran, musteri temsilcisi kiza asilmamak... vb.

Malzeme bu ne yapicaksin ? Mesajı Paylaş

matmat26

Denizbank BAE merkezli bankaya satılmış..

Mesajı Paylaş

hergeleci

sadalone

Tüik dış ticaret verilerine göre nisan ayında;
ihracat %7.8 artarak 13.8 milyar dolar
ithalat %15.6 artarak 20.5 milyar dolar
dış ticaret açığı ise %35.6 artarak 6.7 milyar dolar oldu.

Avrupa Birliği'ne (AB-28) yapılan ihracat, 2017 yılının aynı ayına göre %22 artarak 7 milyar 28 milyon dolar olarak gerçekleşti. AB'nin ihracattaki payı 2017 Nisan ayında %44,8 iken, 2018 Nisan ayında %50,7 oldu Mesajı Paylaş

putty

Geçen ay ihracat 14 milyar dolar olmuş. 13 psikolojik barajını aşmamız iyi oldu.
Ben şu tablodaki Mart ayındaki 15,6 milyar doları merak ediyorum. Ne dolap çevrildi yine kime altın ihraç ettiler acaba.

Mesajı Paylaş

matmat26

Asil ithalat rekor kirarak 249 milyar $ olmuş.

İhracat artışı 5.2
İthalat artışı  15.4 milyar dolar.

İhracatin ithalatı karsilama orani %66 Mesajı Paylaş

Çıspıntır

Ne ithal etmişiz ki bu kadar ?
İlk akla gelen otomobil oluyor ama galeriler satış yapamamaktan şikayetçi. Enerji olsa yine ithalat oranını bu kadar yükseltecek kadar tüketim yapılmamıştır.
Gerçekten merak ediyorum. Mesajı Paylaş

factoraptor

Altın..

Yani, kalemlerden biri.. Mesajı Paylaş

sadalone

Bir kısmi ihracat için yapilan ithalat.Diğer göze carpanlar demir çelik ,alüminyum bakır ve en çok göze batanda Kiymetli taşlar-metaller(altın)

Petrol ithalatı zaten daima artar oda gayet normal. Mesajı Paylaş

ÜNAL

Haz 03, 2018, 12:45 ÖÖ Last Edit: Haz 03, 2018, 12:50 ÖÖ by ÜNAL
Eleştirince kötü oluyoruz.
O kadar parayı boş stadyumlara betonlara gömeceğimize(80 milyona yapılan stadyumu 330 milyona verdiler) cari açık verdiğimiz temel yatırımlara hız verseydik şu an çok daha az ithalatı konuşuyor olurduk.
Cari açığın %11 i plastik hammadde ithalatı ülkede üretim yok denecek kadar az yeni teşvikle biraz yatırım yapılacak ama o da tamamını karşılamayacak.
SOCAR genel müdürünün açıklaması var Star rafinerisinin haricinde ülkenin bir rafineri dört Petkim'e ihtiyacı var diye bunlar nerede ?
Bunlar yapılabilecek şeyler öyle nükleer gibi sonradan kazandığımız üretim kabiliyetleri değil.
Ayrıca  planlanan Akkuyu 2018 de üretime başlayacaktı sözde daha yeni inşaatı başladı, hadi Ruslarla 2 sene kaybettik Sinop'taki Japonlarla yapacağımız santral ne durumda ? Hala ses yok.
En temel yatırımları yapmamışız cari açığın düşmesini bekliyoruz.
G.Kore petrolü yok adam devasa yatırımlar ile milletin petrolünü işleyip satıyor madem büyük tesis hastasıyız yapsaydık 2 rafineri Irak'tan gelen petrolü anında dışarıya katma değerli olarak satardık.

Beton beton diyoruz da genele baktığımızda yatırım tutarlarıyla icraatlar arasında uçurum var... Mesajı Paylaş

Alkyone

Star Rafineri tesislerinin yatırım maliyeti 6 milyar dolar
Bu kadar para hadi yapalım deyince hemen çıkmıyor. SOCAR sadece kendi öz kaynaklarından 3 milyar dolar yatırım yapmış bugüne kadar
Belki daha küçük ölçekte tesisler yapılabilirdi. Ama onlarda piyasayı doyurmazdı. Ki SOCAR ın bu kadar büyük yatırım yapabilmesinin arka planında 1. si petrol ihraç eden bir arka planı olması yatıyor. 2. ise Azerbaycan ile olan gönül bağlarımızdan ileri geliyor muhtemelen
Şimdi geriye dönüp bakınca bizim memlekette böyle büyük yatırımları yapabilecek kaç finansal olarak grup var Allah aşkına
Elin Cezayirlisi bile 500 milyon dolarlık yan mamül tesisini anca açabiliyor Mesajı Paylaş
Çoklar diye korkma
Azız diye çekinme...
Tonyukuk

ÜNAL

Biliyoruz hocam temel atma törenini dahi hatırlıyorum ben...
Öyle yada böyle matematik yalan söylemez harcanan paraları bir kefeye koyun neler yapabileceğimiz objektif bir şekilde değerlendirin sonra maliyet hesabı yaparsınız.
10 milyon tonluk olmasın 5 milyonluk olsun 16 yıldır iktidar olan parti sadece 1 rafineri kazandıramamış ülkeye siz ona bakın ? Ayrıca ortalama 10-15 senede bir rafineri yapılmış ülkede 60lardan beri, ki bu kadar ucuz kredi de kimseye yar olmadı bu zamana kadar ? Mesajı Paylaş

HDS

@ÜNAL, Bizim daha bir dolu nafta, PU, PP, PE tesisine ihtiyacımız var. Bunlar çok ama çok pahalı tesisler. Ama biz de hayvan gibi plastik ve ara madde tüketiyoruz mesela. Yine ve tekrar; Türkiye Çin'den sonra adedi olarak en fazla ev aletleri üreten ikinci ülke -dünyada. Arçelik'in, BEKO'nun, onun bunun bütün plastiklerinin hammaddesi dışarıdan. BASF'i, GE'si, osu busu. Çeliği ha keza...

Bizim sanayicimiz bunu yapmıyor. Aliağa'ya tesisleri gitti SOCAR kurdu. Maalesef Tüpraş'ın da Arçelik-BEKO'nun da sahibi Koç değil.

Bizdeki sanayici bu.

Bizdeki hükümet de bu. Mesajı Paylaş

Yukarı git

Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter