Türk Ekonomisi

Başlatan kimlikci, May 12, 2016, 08:05 ÖS

« önceki - sonraki »
Aşağı git

Alkyone

Çoklar diye korkma
Azız diye çekinme...
Tonyukuk

putty

Size dedim Türkiye 2018 de uçuşa geçecek muazzam bir tablo yakalayacağız dünya küçük dilini yutacak bizi izlerken. %10 ekonomi büyür % 30 ihracat artar. Bahar gibi şahlanacak ülke ve ondan sonra artık gelişmiş devlet olacağız inşallah.    Mesajı Paylaş

HDS

Ne oldu ki? Mesajı Paylaş

putty

hissiyatım öyle HDS.
Mesajı Paylaş

matmat26

Toplam 70 milyon TL, yıllık kümülatif geri dönüşler ve kapanan krediler ile 85 Milyon Tl krediyi X bankasında  tek başına veren bir adama 8 bin TL maaş veriyorlar. Bunun cartı curtu da var..

8 bin TL nedir ? 2 Bin € bile değil. Bu adamın en az 5 bin € geliri olması gerekir.

O stres, baskı o portföyü yönetmek.. Adam zaten kazandığını mevcut stresini azaltmak için harcıyor.

çok saçma..

Mesajı Paylaş

Alkyone

Çoklar diye korkma
Azız diye çekinme...
Tonyukuk

putty

2018 bizim yılımız olacak demiştim size Mesajı Paylaş

Alkyone

Çoklar diye korkma
Azız diye çekinme...
Tonyukuk

putty

TL olarak % 14 artmış. Zaten enflasyon nerede ise o kadar. Mesajı Paylaş

anafor2016

https://www.memurlar.net/haber/728518/

MTV nin belirlenmesinde artık tek kriter motor hacmi ve yaş değil. Motor gücü de hesaplamaya katılacak. Düşük hacimli yüksek beygir gücü ne sahip araçlardan yüksek vergi alınacak

Hedef elektrikli araçlar gibi görünse de TSI ve ecoboost motorlu araçlar hedefte Mesajı Paylaş

saladin

Şub 15, 2018, 05:50 ÖÖ Last Edit: Şub 15, 2018, 05:53 ÖÖ by saladin
Şu anda elektrikli araç sayısı az olduğu icin, vergiyi, benzinli denginin %25'i olarak koymuşlar.  Uzun vadede ise benzinli aracın ömür boyu kullanımından aldıkları vergiye denk olsun diye, elektrikli araçta  çok daha yüksek bir vergiye gececeklerini tahmin ediyorum.

İnternet'den gördüğüm kadarıyla elektriğin vergisi %21, benzinin %66. Elektrigin ve petrolün fiyatları ülkelere göre değiştiği için kilometre başına oranlarını bulmak benim için zor ama ABD'de elektrikli araçlar en az iki kat (duruma göre 5-6 kata çıkabilir) daha az masraflı.  yani adamın benzinli  arabası olsa x lira benzin yakarken, elektriklide en fazla x/2 odeyecek. Devletin vergisi 0.66x den 0.105x'e iniyor, yani altı kat daha az vergi.

Yukarıdaki hesaba  MTV oranlari eklenerek  uzun vadede araçların vereceği toplam vergi hesaplanabilir. O zaman da petrolü arabadan alınan vergiye esit olması için elektrikli arabanın ödemesi gereken MTV miktarı bulunabilir.

MTV ve alım satım vergilerinin uygulamalarını bilmediğim için daha fazla detaya girmiyorum ama basit bir  üniversite giriş sınavı sorusu gibi çözülebilir.

Diğer açıdan Erdoğan kalirsa, elektrikli  milli otomobil ısrarıyla vergi düşük tutulabilir, gittiği anda yukarıdakine uygun bir oran bulunur.

Mesajı Paylaş

commandos

Bence devlet, araba almayı yasaklasın yada diyanet haram kılsın. Kökten bitsin bu çile hem vatandaş için hem de devlet için... Mesajı Paylaş
Dünyada iki bilinmeyen vardır; biri Kutuplar, diğeri Türkler...
-Albert Sorel-

murattekin

Bence devlet, araba almayı yasaklasın yada diyanet haram kılsın. Kökten bitsin bu çile hem vatandaş için hem de devlet için...

Devletin en önemli gelir kaynağı arabalar. Petrolden deli gibi para kazandırıyor devlete. Diyanet yasaklamayı bırakın caiz bile kılar. Elektrikli araçlara bu kadar nazlanmak niye sanıyorsunuz?  :D Mesajı Paylaş
Murat Tekin

farabi

2014 yılından bu yana , merkez bankası külçe altın rezervini geri çağırıyor. 2015 yılı itibariyle TCMB altın rezervinin yüzde 76'sı İngiltere Merkez Bankası'nın kasalarında, yüzde 11'i Borsa İstanbul emanetinde, yüzde 7'si kendi kasasında, yüzde 6'sı da ABD'de FED'in deposunda saklanıyordu. Dünyada birçok merkez bankasının bir süredir altın topluyor . Doların rezerv para sistemindeki ağırlığı dünya genelinde azalma eğiliminde olmasının Abd'nin para politikalarıyla doğrudan bir ilişkisi olmalı. Mesajı Paylaş

BATTLESTAR

Kendi fikirlerime göre Türk Ekonomisi en baştan yanlış bir ekolle yönetiliyor. LİBERALİZM. Liberallik ne yazıkki bizim milletimizin ve tüccarımızın karakterine uymuyor.

Çünkü bizim insanımız beklemeyi yatırım yapmayı parasını riske atmayı ileri düşünmeyi pek sevmeyen bir tipte. Garanticidir. Parasını riske atmaz. Düzenli bir gelir sağlayınca dahası için uğraşmaz o parayı altında bmw pavyonda yer.

Bize en çok uyacak sistem Karma Ekonomik Model , Veya Hafifletilmiş Devletçi Model bizim için en uygunu. Ve acil bir şeyler yapılması gerekiyor. Bir Tarım ülkesiyiz ama Dıştan ithalimiz aşırı arttı.

Ne yazıkki ciddi bakan gözlerde ülkemizin bir vergi ülkesine döndüğünü görmesi kaçınılmaz.

Bence devletin acilen 5 yıllık ekonomik planlarla ve sanayi planlarıyla belirlenen alanlarda hakim hisse devlette olmak üzere özel ortaklı şirketler yaratıp bunları belirli noktalara getirip gerekiyorsa hakim hisseyi özel şirketlere devrederek belirli sektörlerde önemli şirketlerin yaratılmasına ön ayak olması lazım . Çok riskli ve sert alanlara sınırsız sübvansiyon sağlanmalı. Yoksa sen liberalist sistemde istediğin kadar adama imkan ve destek tanı yine o riske girmiyor.

Mesela Tekstil sanayisi ülkemizin çok üst noktalarda olduğu bir sanayiydi. Ama Çin'in kitlesel olarak bu işe girdiği için Dokuma sanayisinde bayağı geriledik. Diyebilirsinizki çinle mücadele edilmez bu biraz hangi alandan baktığımıza bağlı . Çin hızlı ucuz ve seri üretim yapıyor. Bizde dokuma kalitemizi arttırmaya yatırım yapmalı ve dünyaca ünlü tasarımcıları şirketlerimizin bünyesine çekip bu kaliteli malları dokutturmalıyız. Çin ucuzsa bizde Kaliteli Tekstil satarız.

Veya Tarım. Ülkemiz sözde bir tarım ülkesi ama çiftcimiz cahil donanımsız ve ekip biçmeyi ve planlamayı bilmiyor. Ayrıca ülkemizde şehirleşme arttıkça büyük bir göç var insanlar şeir imkanlarını bırakıpta köyde çiftcilik yapmak istemiyorlar. Şehirlerimiz onları çekecek sosyo-ekonomik altyapıya sahip değil.  Bu konuda bence daha devletçi davranılmalı. DEVLET TARIM VE HAYVANCILIK OFİSİ açılmalı.

Bu Ofis Devletin birleştirip kiraladığı tarım alanlarında tüm türkiyede nereye ne dikileceği nasıl yüksek verim alınacağını tespit edip planlayıp hizmet içi eğitim alıp sertifikalı çiftcibaşılar, tarım mühendisleri ve asgari ücretli çiftcilerle devlet bünyesine alınacak yerli döverbiçer, traktör ve modern tarım aletleriyle ve bunu satacak şirket üretilerek veya seçilerek modern tarım ve yine modern hayvancılık ahırlarında hayvancılık yapılması elde edilecek yüksek verimle ülkenin tarım alanında kendini amorti etmesi ve çevresini beslemesine ve ayrıca aradaki aracıları kaldırarak halka ucuz tarım ürünü ve et, süt sağlaması lazım.

Bir milletin et ve süt tüketebilme fazlalığının o ülkenin geleceğinde nasıl etkisi olduğuna inanamazsınız. Evet çok devletçi ama bu gidişle bir ambargoda aç kalacağız. Ve emin olun çiftcilerimiz hasat kaygısı olmadan sabit devlette düzenli maaşla çalışmayı daha tercih edeceklerdir. Bir nevi Sözleşmeli Tarımcı.

Şimdi şunu asla unutmayalım. Bugün hangi sanayiide gelişmiş ülke varsa tarım konusunda çok ilerdedir. Zaten sanayilerinin temellerinide tarım aletlerini geliştirerek atmıştır.

Devletin bu Devletleştirme operasyonunu yönetecek oluşumun Konvansiyonel sektörler (Tarım, Tekstil, Ulaşım, Elektronik, Otomotiv) vb. alanlarda çalışan bir kısmı birde Eksperimental yani kodlama, Uzay Madenciliği, Füzyon Enerjisi, Bio Medikal Beyin Dalgalarıyla İnsan Kontrol gibi geleceğin alanlarında şirketler kurmayı amaçlayan bir bölüm ve departman olmalı.

Devlet için ikiside önemli. Hindistan gibi halk açlıktan ölürken eğitime yatırım yapmayalım.

Özellikle bu uzay madenciliği olayı çok önemli. Ben ikinci bir Amerikanın keşfi olarak görüyorum. Bu adamlar çoktan uzayı paylaşmış şirketleri kurmuş ve artık ilk madenci mekik ve robotları göndermek için gün sayıyorlar. Marsın arkasındaki milyarlarca astroidden oluşan kuşaktaki her birinde dünyamız için çok önemli ve nadir veya hiç olmamış madenlerin olduğu bu astroidlere giden robotlar belki ilk zamanlar yanlarında 1 kutu madenle dönecek ama getirdikleri bir avuç maden bile o operasyonn maliyetini karşılayacak madenlerden oluşuyor.

Bu bir kere başladığında dünyadaki bütün sermaye bir anda bu işi yapan ülkelere toplanmaya başlayacak.

Coğrafi keşifleri kaçırdık bari bunu kaçırmayalım. Mesajı Paylaş

Yukarı git

Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter