Türk Ekonomisi

Başlatan kimlikci, May 12, 2016, 08:05 ÖS

« önceki - sonraki »
Aşağı git

putty

Oca 28, 2018, 11:07 ÖÖ Last Edit: Oca 28, 2018, 11:11 ÖÖ by putty
kaynar arkadaşlar çünkü maaşlar 450 euro dan 300 euro ya düştü tabiki bu fark geri alınmak zorunda

Refah dilimi bizim ve üstümüzdeki ülkeler için benim matematiğime göre 3 dilimdir
1. dilimde Almanya Fransa İngiltere İtalya Hollanda İsveç ABD Japonya gibi süper refah geliri olan ülkeler vardır. Bunların asgari ücreti 1400 euro civarıdır
2. dilimde İspanya gibi eski Yunanistan gibi ülkeler vardır onlarda 600-800 euro civarıdır
3 dilimde bizim gibi Bulgaristan gibi Romanya gibi 400 euro altı ülkeler vardır

Bizim maaşlar 450 euro gibiydi döviz krizi ile 300 e indi. Yani orta sınıfı aşağıdan zorlayan ülkeyken bir anda Bulgaristan la filan aynı yere en dibe indik. Bu fark tabiki kazanılmış bir haktır kapatılmak zorunda tekrar. Şu anda bizim ücretlerimiz yakın geçmişe göre üçte bir kadar eridi. Bu illaki ülkeyi kaynatır yani. Senden çıkmışsa illa birinin cebine girmiştir bu hesap kitap bilen adamlara koyar

Buradan hazır bu kadar rakam varken başka bir çıkarımda bulunmak istiyorum
Biz ne zaman mutlu oluruz peki türk halkı olarak
1400 euro alıp alman gibi mcdonals da bir ay çalışınca ilk ay sonunda ikinci el araba aldığımızdamı mutlu olacağız?
Bence bu şart değil. İspanya gibi 800 euro da değil eski Yunanistan gibi 600 euro maaş aldığımızda da çok mutlu olabiliriz artık
Bir ayda arabamızı almayalım ama çalışma hayatımızın ilk senesinde ikinci el arabamız olsun bu bir Türkü nirvanaya çıkartmaya yeter bu güzel ülkede.
Zaten 450 euro idi krizden önce ona 200 daha eklesin bu ülke artık ve 650 euro kazansın bu ülkenin işçisi ve bu ülke sınıf atlasın bu karabasan fakirlik kaderimiz olmasın çokmu zor
1400 değil 600 euro çokmu şey istiyoruz . Yani bir işçi bugün işe girdiğinde 2700 tl gibi bir para ile işe başlasın çokmu zor 1400 olmasın bu ayıp artık bu ülkeye yani bu rakamlar. Slovaklar dan Polonyalılardan az para almak çok ayıp bir şey
Mesajı Paylaş

sadalone

@putty hükümeti çok eleştiririm ama asgari ücretimiz milli gelirimize oranla çok da kötü bir seviye'de değil.Bizim asıl sorunumuz asgari ücret ve asgari ücrete yakın maaş alanlarının fazla olması.Bizim orta gelir düzeyinde maaş alanların sayısını artırmak üzerine bir politika izlememiz gerekiyor.Bunun içinde nitelikli,eğitimli iş gücü oranını artırmamız gerekiyor ve bu eğitimli işgücünü istihdam edebilecek verimlilikte,karlılıkta sektörlere yatırım yapmak zorundayız.

Söylediğin rakamlar muhtemelen brüt...Bizim şuan ki 2018 yılı asgari ücretimiz de brüt 450 euro zaten.Biz Bulgaristan,Romanya,Rusya,Meksika...vb. değil Polonya,Arjantin,Hırvatistan seviyesindeyiz.

Bakın bu Temmuz 2017 Eurostat verileri.Sarı 2008 mavi 2017.

Bu da alım gücüne göre.

Mesajı Paylaş

Alkyone

Çoklar diye korkma
Azız diye çekinme...
Tonyukuk

putty

Size dedim Türkiye 2018 de uçuşa geçecek muazzam bir tablo yakalayacağız dünya küçük dilini yutacak bizi izlerken. %10 ekonomi büyür % 30 ihracat artar. Bahar gibi şahlanacak ülke ve ondan sonra artık gelişmiş devlet olacağız inşallah.    Mesajı Paylaş

HDS

Ne oldu ki? Mesajı Paylaş

putty

hissiyatım öyle HDS.
Mesajı Paylaş

matmat26

Toplam 70 milyon TL, yıllık kümülatif geri dönüşler ve kapanan krediler ile 85 Milyon Tl krediyi X bankasında  tek başına veren bir adama 8 bin TL maaş veriyorlar. Bunun cartı curtu da var..

8 bin TL nedir ? 2 Bin € bile değil. Bu adamın en az 5 bin € geliri olması gerekir.

O stres, baskı o portföyü yönetmek.. Adam zaten kazandığını mevcut stresini azaltmak için harcıyor.

çok saçma..

Mesajı Paylaş

Alkyone

Çoklar diye korkma
Azız diye çekinme...
Tonyukuk

putty

2018 bizim yılımız olacak demiştim size Mesajı Paylaş

Alkyone

Çoklar diye korkma
Azız diye çekinme...
Tonyukuk

putty

TL olarak % 14 artmış. Zaten enflasyon nerede ise o kadar. Mesajı Paylaş

anafor2016

https://www.memurlar.net/haber/728518/

MTV nin belirlenmesinde artık tek kriter motor hacmi ve yaş değil. Motor gücü de hesaplamaya katılacak. Düşük hacimli yüksek beygir gücü ne sahip araçlardan yüksek vergi alınacak

Hedef elektrikli araçlar gibi görünse de TSI ve ecoboost motorlu araçlar hedefte Mesajı Paylaş

saladin

Şub 15, 2018, 05:50 ÖÖ Last Edit: Şub 15, 2018, 05:53 ÖÖ by saladin
Şu anda elektrikli araç sayısı az olduğu icin, vergiyi, benzinli denginin %25'i olarak koymuşlar.  Uzun vadede ise benzinli aracın ömür boyu kullanımından aldıkları vergiye denk olsun diye, elektrikli araçta  çok daha yüksek bir vergiye gececeklerini tahmin ediyorum.

İnternet'den gördüğüm kadarıyla elektriğin vergisi %21, benzinin %66. Elektrigin ve petrolün fiyatları ülkelere göre değiştiği için kilometre başına oranlarını bulmak benim için zor ama ABD'de elektrikli araçlar en az iki kat (duruma göre 5-6 kata çıkabilir) daha az masraflı.  yani adamın benzinli  arabası olsa x lira benzin yakarken, elektriklide en fazla x/2 odeyecek. Devletin vergisi 0.66x den 0.105x'e iniyor, yani altı kat daha az vergi.

Yukarıdaki hesaba  MTV oranlari eklenerek  uzun vadede araçların vereceği toplam vergi hesaplanabilir. O zaman da petrolü arabadan alınan vergiye esit olması için elektrikli arabanın ödemesi gereken MTV miktarı bulunabilir.

MTV ve alım satım vergilerinin uygulamalarını bilmediğim için daha fazla detaya girmiyorum ama basit bir  üniversite giriş sınavı sorusu gibi çözülebilir.

Diğer açıdan Erdoğan kalirsa, elektrikli  milli otomobil ısrarıyla vergi düşük tutulabilir, gittiği anda yukarıdakine uygun bir oran bulunur.

Mesajı Paylaş

commandos

Bence devlet, araba almayı yasaklasın yada diyanet haram kılsın. Kökten bitsin bu çile hem vatandaş için hem de devlet için... Mesajı Paylaş
Dünyada iki bilinmeyen vardır; biri Kutuplar, diğeri Türkler...
-Albert Sorel-

murattekin

Bence devlet, araba almayı yasaklasın yada diyanet haram kılsın. Kökten bitsin bu çile hem vatandaş için hem de devlet için...

Devletin en önemli gelir kaynağı arabalar. Petrolden deli gibi para kazandırıyor devlete. Diyanet yasaklamayı bırakın caiz bile kılar. Elektrikli araçlara bu kadar nazlanmak niye sanıyorsunuz?  :D Mesajı Paylaş
Murat Tekin

Yukarı git

Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter