TUSAŞ Hürjet Jet Eğitim ve Yakın Hava Destek Uçağı Geliştirme Projesi

Başlatan ocay, May 12, 2016, 01:40 ÖS

« önceki - sonraki »
Aşağı git

dmc

TAI'nin twitter hesabından; Daha önce tahmin edildiği gibi gayet etkili bir uçak olması planlanıyor. Umarım radar da düşünülüyordur.

Mesajı Paylaş

putty

Tek motor galiba Mesajı Paylaş

farabi

TAI'nın sitesinde yer alan diğer görsel halen çift motor gösterimine sahip.
Mesajı Paylaş

malpsoy

Mockup görmek isteyenler ...


Mesajı Paylaş

ocay


HüsamettinErTürk

Sağ ve soldan toplamda iki tane hava alığı var.
Şimdi bu iki hava alığı bir motorumu besleyecek yoksa iki motorumu.
Şimdi kesin tek motora mı düşürüldü proje. Mesajı Paylaş

UCAV


Merkator

Hürjet'in mock-up'ı boy gösterdi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Türk Havacılık ve Uzay Sanayi (TAI) tesislerinde gzt.com tarafından organize edilen, gençlerin sorularını yanıtladığı bir oturum gerçekleşti. Özel düzenlenen salonda, TAI'nin geliştirdiği çeşitli hava araçları ile mock-up yani birebir ölçüde modelleri sergilendi.

Bu modeller arasında ilk kez jet motorlu eğitim uçağı Hürjet'in de olması dikkat çekti. Koyu gri boyalı Hürjet mock-up'ının üzerine Türk bayrağı asılmıştı.

ABD İHALESİNE ORTAK GİRİLDİ

TAI bir süredir jet motorlu eğitim uçağı Hürjet'in tasarım çizimlerini kamuoyu ile paylaşıyordu. Mock-up görüntülerinin de ortaya çıkmasıyla birlikte uçağın geçen yıl Amerikan Hava Kuvvetleri ihalesine katılan ve TAI'nin Sierra Nevada Corporation ile ortak teklif ettiği konsept uçağa benzemesi de dikkat çekti. TAI ile Türk iş insanları Eren ve Fatih Özmen çiftinin sahip olduğu Sierra Nevada Corporation ihaleye katılmış ancak kısa listeye girememişti.

Hürkuş ile başlayan eğitim uçağı konseptinde TAI gelecek yıllarda ekonomik ömürlerini tamamlayacak T-38'lerin yerine Hürjet uçağını geliştiriyor. Jet motorlu, ses hızının üzerinde uçabilecek Hürjet, ayrıca silah taşıyarak yakın hava desteği görevlerinde de kullanılabilecek.

HÜRKUŞ İMALAT HATTI

Toplantının ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan, gençlerle birlikte TAI imalat hattını gezdi. İmalat hattında Hava Kuvvetleri'ne teslim edilmeye başlanacak Hürkuş B'ler dikkat çekti. İlk kez Kokpit.aero tarafından fotoğrafları paylaşılan Dubai Air Show 2017'deki boyamaya sahip uçakların burunlarında üçlü rakam ile kuyrukta görev yapacakları 122'nci Filo'nun akrep arması dikkat çekti.

T625 İLK UÇUŞ İÇİN GÜN SAYIYOR

TAI'nin geliştirdiği T625 Genel Maksat Helikopteri ise Eylül ayında gerçekleştireceği ilk uçuş için gün sayıyor. Çift motorlu helikopter aynı zamanda TAI'nin tasarladığı ilk yerli döner kanat hava aracı olacak.

http://www.kokpit.aero/tai-erdogan-hurjet
Mesajı Paylaş

Eray

Türk Havacılık ve Uzay Sanayii'nin, Jet Eğitim ve Yakın Destek Uçağı Geliştirme Projesi kapsamında tasarladığı Hürjet'in dünya lansmanı İngiltere'de yapılacak.

Türkiye'nin jet eğitimi ve yakın destek uçağı ihtiyacının karşılanması amacıyla tasarlanan Hürjet, hazırlanan birebir yer prototipiyle ete kemiğe büründü. Hürjet, dünyanın en önemli havacılık etkinliklerinden olan İngiltere'deki Farnborough Airshow'da ilk kez sergilenecek.

Türk Havacılık ve Uzay Sanayii'nin (TUSAŞ), pazar araştırmaları ve ihtiyaç analizleri sonucu herhangi bir ihtiyaç belirtmeden öz kaynaklarını kullanarak başlattığı Jet Eğitim ve Yakın Destek Uçağı Geliştirme Projesi başarılı şekilde ilerliyor.

Projede kavramsal tasarım aşaması tamamlanırken ön tasarım aşamasına geçildi. Bu çalışmalar sürerken Hürjet'in birebir modeli üretildi. Uçağın "yer prototipinin" ortaya çıkmasıyla ön tasarım da fiziksel boyut kazanmaya başladı.

Oldukça gelişmiş bir düzeyde ortaya konulan prototip, uçağın tasarımında gelinen noktayı gözler önüne seriyor. Kokpit içinden kontrol edilebilen hareketli kontrol yüzeylerine sahip prototipte gerçek uçak ekipmanları kullanılıyor. Prototipte, motor, bazı itki ve uçuş sistemleri dışında kalan hemen hemen bütün sistemler fonksiyonları azaltılarak gerçekçi şekilde yer alıyor.

Ön tasarım sonrasında uçağa ilişkin çalışmalar detay tasarımla sürdürülecek. Uçuş testlerinin projenin 48'inci ayında başlaması ve Hürjet'in ilk uçuşunu 2023'te yapması planlanıyor.

Yerli mühimmatlarla sergilenecek

Hürjet'in yer prototipi, 16-22 Temmuz'da gerçekleştirilecek dünyanın en önemli havacılık etkinliklerinden, İngiltere'deki Farnborough Uluslararası Havacılık Fuarı'nda ilk kez sergilenecek. Böylece Hürjet Projesi dünyaya tanıtılacak.

Fuarda dijital kamuflajlı olarak sergilenecek Hürjet'in kuyruğunda tarih boyunca Türk milletinin ve Türk Hava Kuvvetlerinin sembolü olan kartal figürü yer alacak. Hürjet'le birlikte TÜBİTAK SAGE tarafından geliştirilen Hassas Güdüm Kiti-82, Kanatlı Güdüm Kiti, Türkiye'nin ilk milli hava füzeleri Gökdoğan ve Bozdoğan; ROKETSAN tarafından geliştirilen Teber Lazer Güdün Kiti MK-81 ve MK-82, L-Umtas sergilenecek.

Hafif taarruz görevi de üstlenecek

Uçak, 13,4 metre uzunluğunda, 11 metre kanat açıklığında, 4 metre dikey kuyruk yüksekliğinde olacak.

Hürjet Projesi kapsamında ileri seviye bir jet eğitim uçağı yapılacak, bunun yanında uçağa silah eklenerek ikinci bir misyon kazandırılacak. Böylece Türk Hava Kuvvetlerinin jet tekamül uçağı ihtiyacı karşılanırken, yakın hava desteğinde kullanılabilecek bir hafif taarruz uçağına sahip olunacak.

Taarruz faaliyetlerinde çevre güvenliğini sağlayacak Hürjet, ana taarruz uçaklarına koridor açacak, harekat ortamını hazırlayacak. Hürjet, silahlı ve silahsız olarak karakol faaliyeti de yürütebilecek.

Uçağın ileri seviye bir kokpit ve görev bilgisayarı olacak. 5. nesil savaş uçaklarının kullanılmaya başlandığı bir ortamda Hürjet, 5. nesil eğitim uçağı hedefiyle tasarlanıyor.

Hürjet, üstün radar ve hassas taarruz sistemleriyle donatılacak, veri linki sayesinde hava ve yer haberleşme yetenekleriyle tehdit ve riskleri azaltacak.

Çift motor, tek motor seçenekleri arasında birçok parametre dikkate alınarak yapılan değerlendirmeler sonunda Hürjet için tek motor versiyona yoğunlaşıldı. Bu eğilim uçağın yer prototipine de yansıdı.

https://www.aa.com.tr/tr/turkiye/turk-jeti-dunya-sahnesine-cikiyor/1203551
Mesajı Paylaş

Eray

Bilmediğim için soruyorum daha mock-up aşamasında olan bir uçağı neden sergiliyoruz. Mesajı Paylaş

Kartalbey

Birden çok nedeni var.

-Geliştirme aşamasında projeye ortak bulmak için
-Türk savunma sanayinin geldiği noktayı sergilemek için
-Oluşturulan imaj ile diğer Türk savunma sanayi ürünlerini satabilmek için Mesajı Paylaş

Eray

Anladım tamamdır teşekkürler Mesajı Paylaş

Memocan

Bu yer prototipi ile mock-up farklı şeyler mi? Ben öyle anlıyorum da. Bilgilendirebilir misiniz? Mesajı Paylaş

ocay


ocay


Yukarı git

Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter