TUSAŞ Hürjet Jet Eğitim ve Yakın Hava Destek Uçağı Geliştirme Projesi

Başlatan ocay, May 12, 2016, 01:40 ÖS

« önceki - sonraki »
Aşağı git

ocay

May 12, 2016, 01:40 ÖS Last Edit: Eki 04, 2017, 01:53 ÖÖ by Yönetim
Bu proje TF-X'den ayrıldı, başka bir yolda ilerliyor. Orko_8'in fotoğraflarından bir konsept tasarım görülüyor; HvKK beklentisi 21.yy T38'i olması sanırım; USAF gibi aerodinamik kabiliyeti ağır basan bir uçak istiyorlar olsa gerek

Mesajı Paylaş

Destiny

Bu jeti üretirken kendi ihtiyaçlarımızdan öte hafif sınıf savaş uçağı formuna görede üretmeye çalışırsak alıcısının çok olabileceği kanaatindeyim.

Orko_8'den bu seminer hakkında düşüncelerini çok merak ediyorum çok fazla imkansızlıklarına değiniyor ancak kapsamlı bir sunum projelendirme hazırlanmış gibi bu konuda zaman çok gidiyor diyoruz ama pekde boş duruyormuş gibi gözükmüyorlar. Tabi fikir aşamasında bu şekilde fiiliyatta nasıl olur bu işi orko anlar ondan fikirlerini beklemekteyiz. Mesajı Paylaş

HDS

Niye çift motor acaba?  ??? Mesajı Paylaş

Destiny

SH'de bir komutan konuşmasında güvenilirlik açısından vs. çift motorlu istediklerini söylemişti. Dergiler İstanbulda kaldı çıkarıp bulurdum o metni ama..  ??? Mesajı Paylaş

süper çavuş

T/F-X ve F-35 'e pilot yetiştirecek bu uçak , stealth mevzusu hariç aslında muharip platformların daha küçük daha hafif versiyonu gibi olacak belkide ,,
ayrıca ilerisi için yeni eğilim 1. hat muharip platformların göreceli olarak sayısal dezavantajlarını kapatacak ve destek olacak eğitim platformlarından yana gibi ,
Çift motorlu olmasına ben bu şekilde bakıyorum , sadece çift motor değil , her biri F125 ayarında olacak bence motorlarıda ,,  Mesajı Paylaş

putty

TX i çarçabuk 2020 lerin başında filan uçarken görürmüyüz Mesajı Paylaş

turkdefence

2020 dediğin şey 1200 gün ki, TX/FX ayrıldığına göre, o tarihe biz projenin ofisinin resmi açılışını yapamayabiliriz. Mesajı Paylaş

HDS

Çift motor mevzusunu "Yoksa bunlar yerli core ile ufak motor yaparız diye gaza mı geldiler" diye sordum. Mesajı Paylaş

dum

Tfe731 veya cfe738 gibi bir şeyler yetmez mi hocam. Ticari olarak da kullanılan ucuz çözümler gibi sanki?
Mesajı Paylaş

HDS

Olur ama Hawk falan gibi bir şey olur. Mesajı Paylaş

Kabardey

TX piyasası bu kadar kızgınken, bizim üreteceğimiz bir TX'in gerçekten pazarda yeri olur mu? Mesajı Paylaş

ocay

Zorlu bir pazara gireceği kesin. Çin L15 ve Rus YAK130 gerçekten ucuz uçaklar. Hawk, T346 ve T50 de hiç yabana atılır uçaklar değil. Pazara Amerikan TX de girecek.

Elinizde Hürkuş varken TX de olsun istersiniz BEU da.. bu biraz da pazarlama meselesi.

Türkiye'de pazar belli 50-60 tane TX gerekli; bir o kadar daha alıcısı çıkarsa çok şanslıyız.

Bu yüzden TX oldukça maliyete-etkin komponentler taşımalı. Risk alınmamalı. Mesajı Paylaş

putty

May 13, 2016, 05:07 ÖÖ Last Edit: May 13, 2016, 05:19 ÖÖ by putty
Biraz scorpion a benziyor. Eğitim uçağından fazlasıda çıkabilir CAS görevi filan. O zaman TSK lerindeki sayısı da artar pazar değeri de. Safkan CAS uçağı olarak hawk gibi seçenekler tam cevap vermiyor. Tasarlamışken bu yeni beklentilerede illa cevap veren bir şey düşünürler. O zaman ciddi anlamda tepede olan bir seçenek olur bizimki. Motorları biraz bir birinden uzak tutmak pilotu ve kritik kısımları istenirse zırhlandırılabilecek şekilde tasarlamak düşünülebilir. Milli mühimmatlarla da destekleyince fakirin muharip uçağı da olur büyük devletin CAS uçağıda olur. Hemde safkan CAS zorlama değil.
Kore eğitim uçağını yaparken olmuşken biraz avcı uçağına yakın olsun dedi tercihini öyle kullandı ortaya T50 gibi mini F16 havasında bir uçak çıktı
Biz ise avcı uçağına benzeyen değilde CAS uçağına benzeyen eğitim uçağı yapmalıyız. Muharip görev olarak lite avcı yerine gerçek cas uçağı olmalı
Bence bu sayede zor ve büyük bir pazara yeni oyuncu olarak girmek yerine yeni bir pazarın liderlerinden biri olabiliriz

Şunu örnek alsınlar yapmışken. Hawk gibi eski eğitim uçakları buna cevap vermekten biraz uzak.
Mesajı Paylaş

HDS

Hawk'ın da çok ciddi bir silah taşıma kapasitesi var @putty. Ancak çok pahalı bir tayyare. CAS platformu diye mütevazi bütçeler ile alınamıyor.

Ancak bizim hava kuvvetleri belli ki T-38 Next-Gen bir şeyler istiyor. Bizimkiler de Amerikalılar'ın T-X projesini takip eder. Sanki akıl da bunu söylüyor. Ama belki de, canı dişe takıp oturup kendine uçak yapmak gerek. Bazen iş işten geçmiş oluyor çünkü. Mesajı Paylaş

putty

Bütün uçaklarda ciddi silah taşıma kapasitesi zaten ister istemez oluyor. Zirai ilaçlama uçağına bile baksanıza neler taktılar. Önemli olan yapısal olarak detayları baştan iyi kurgulamak. Özellikle CAS görevi için yapısal detaylar çok öne çıkıyor. Hürkuş dan cas olamıyor mesela ne kadar silah koyabilirsen koy tek motor baştan sorun kritik zırhlarda öyle. Mesajı Paylaş

Yukarı git

Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter