Teber Lazer Hassas Güdüm Kiti

Başlatan 7Skies, May 11, 2016, 06:14 ÖÖ

« önceki - sonraki »

7Skies

May 11, 2016, 06:14 ÖÖ Last Edit: May 11, 2016, 10:46 ÖÖ by 7Skies
Kalifikasyon ve testler tamamlandı. Seri üretim için hazır. Sapma miktarı 3m den az.
Saatte 110km/s hızla hareket eden hareketli hedefleri vurma kabiliyetine haiz.http://www.janes.com/article/60166/roketsan-gears-up-for-serial-production-of-teber-guidance-kit Mesajı Paylaş
.

ocay


HDS

Oha! Bu kadar çabuk mu yahu? Mesajı Paylaş

ocay

2016 3. çeyrekte seri üretime girecek demiş Janes; ve Mig-29'a entegre edilecekmiş. Mesajı Paylaş

ocay

"  ...A Roketsan spokesperson told IHS Jane's  that with integration and certification on the TAF F-16 (Block 40) nearly complete, the company is now readying for serial production of the laser-guided Teber variant for the third quarter of 2016, with initial deliveries to the TAF scheduled for the end of the year.

The spokesman noted that, outside of Turkey, Roketsan is now positioning Teber as "a cost-effective precision-guided bomb solution for a range of multirole combat aircraft from NATO class fighters to MiG-29s, especially in Eastern Europe"." Mesajı Paylaş

Çınar Çakmak

"and a capability against moving targets travelling at speeds of up to 70 mph (110 km/h)."

1-110 km ile giden hareketli hedefleri vurabiliyor.
2- Azerbaycan Mig-29 'ları için öncelikli düşünülmüş olabilir.
Mesajı Paylaş
Turkish Navy Shipbucket
http://turkishnavyshipbucket.blogspot.com/
Savunma ve Stratejik Analizler
http://rewreward.blogspot.com/

ocay

SAGE'nin çoklu taşıyıcı-salar sistemi ile iyi bir ikili olur Mesajı Paylaş

putty
TEBER'de testler tamam sıra seri üretimde
Roketsan'ın öz kaynakları ile geliştirdiği genel maksat bombalarının akıllı mühimmatlara dönüştürülmesini sağlayacak güdüm kiti TEBER'in seri üretimi bu yıl başlayacak.


 
MK-81 ve MK-82 Genel Maksat Bombalarına vuruş kabiliyetinin artırılması amacıyla entegre edilen lazer güdüm kiti TEBER'in 401'inci Test Filo Komutanlığı'na bağlı F-16 Blok 40 uçakları tarafından gerçekleştirilen testlerinin başarıyla tamamlanmasının ardından seri üretim süreci başladı. Milli Savunma Bakanlığı sosyal medya hesabından "Roketsan'ın uçak mühimmatları için geliştirdiği, TEBER güdüm kitinin seri üretimi bu yıl başlayacak." bilgisini paylaştı.
 
ROKETSAN'ın uçak mühimmatları için geliştirdiği, 18 km menzilli TEBER güdüm kitinin seri üretimi bu yıl başlayacak.
16:45 - 12 Jun 2017
  305 305Retweet   1.058 1.058 beğeni
Twitter Ads info and privacy
TEBER, Genel Maksat Bombaları'nı AÖB, KKS ve Yarı Aktif LAB kullanarak akıllı bir silah sistemi haline getirir. TEBER'in kuyruk bölümü, hassas güdüm sağlayacak AÖB ve KKS'den oluşmakta olup, sahada kullanıcı tarafından çok hızlı bir şekilde bombaya entegre edilebiliyor. Bomba gövdesi üzerinde bulunan gömlekler, stabilite ve kaldırma kuvveti sağlamasının yanı sıra, terminal güdüm fazında da yüksek manevra kabiliyeti sağlıyor.
 
Bombaların burun kısmına istenildiği zaman takılabilen Yarı Aktif LAB, silah sistemine hareketli hedefler karşısında hassas vuruş kabiliyeti kazandırıyor. LAB bölümüne yaklaşma sensörü ekleme seçeneği de mevcut. Ayrıca, kuyruk bölümü entegre edildiği bombaları tanıyabilme özelliği ile lojistik açıdan kullanıcıya kolaylık sağlıyor.


http://www.star.com.tr/guncel/teberde-testler-tamam-sira-seri-uretimde-haber-1227222/ Mesajı Paylaş

ehuseyin

Hürkuş icin en önemli muhimmat olmaya aday urunumuz bence. Icerdeki ve disardaki teror operasyonlari icin. 4 × Teber82 gonderecen bolgeye Mesajı Paylaş

ocay


Alkyone

TEBER Güdüm Kitinde Teslimatlar Bu Ay Başlıyor

Milli imkanlarla geliştirilen Teber Güdüm Kiti'nin son atış testleri başarıyla gerçekleştirildi. Sistemin Türk Silahlı Kuvvetlerine teslimatı bu ay başlıyor. ROKETSAN tarafından geliştirilen ve güdümsüz Mk-81 ve Mk-82 serisi bombalara takılan Teber Güdüm Kiti, söz konusu bombaları akıllı mühimmatlar haline getiriyor. Lazer arayıcı başlık, güdüm kiti (ataletsel ölçüm birimi, küresel konumlama sistemi, füze bilgisayarı) ve kuyruk kanat komplesinden oluşan Teber Güdüm Kiti takılmış Mk-82 bombalarıyla 21-22 Haziran'da Konya-Karapınar'da atışlı testler yapıldı.

Hedefler etkin şekilde vuruldu

Testlerde, uçak 30 derece yukarı doğru tırmanırken, hareketli hedefe atış ve canlı harp başlığı atışları başarıyla gerçekleştirildi. Testlerde hedefler etkin şekilde vuruldu. F-16 uçaklarına entegrasyon ve sertifikasyon faaliyetleri de başarıyla tamamlanan Teber Güdüm Kiti teslimatlarına bu aydan itibaren başlanacak. Sonrasında Teber Güdüm Kiti bulunan mühimmatlar F-16 platformuna takılarak operasyonlarda kullanılabilecek. Böylece daha önce yurt dışından tedarik edilen mühimmatlar yerine yerli ve milli imkanlarla üretilen mühimmatlar kullanılmaya başlanacak.Sahada hızlı entegrasyon

Teber, sahada kullanıcı tarafından çok hızlı şekilde bombaya entegre edilebiliyor. Bomba gövdesi üzerinde bulunan gömlekler, stabilite ve kaldırma kuvveti sağlamasının yanı sıra terminal güdüm fazında da yüksek manevra kabiliyeti veriyor.

Hassas vuruş kabiliyeti

Teber'in modüler tasarımı, ekonomik ve yenilikçi özellikler sunuyor. Bombaların burun kısmına istenildiği zaman takılabilen yarı aktif lazer arayıcı başlık, silah sistemine hareketli hedefler karşısında hassas vuruş kabiliyeti kazandırıyor. Lazer arayıcı başlık bölümüne, yaklaşma sensörü ekleme seçeneği bulunuyor. Ayrıca, kuyruk bölümü, entegre edildiği bombaları tanıyabilme özelliğiyle lojistik açıdan kullanıcıya kolaylık sağlıyor.
https://www.aa.com.tr/tr/turkiye/milli-gudum-kitinde-teslimat-basliyor/1194268 Mesajı Paylaş
Çoklar diye korkma
Azız diye çekinme...
Tonyukuk

Alkyone

Çoklar diye korkma
Azız diye çekinme...
Tonyukuk

nokta

ROKETSAN'dan Teber teslimatı

Savunma Sanayii Müsteşarı (SSM) Profesör Doktor İsmail Demir, kişisel Twitter hesabından yaptığı açıklamada, ROKETSAN'ın geliştirdiği TEBER lazer güdüm kitlerinin teslimatının bu ay başlayacağını açıkladı. Demir, "Uçaklarımızdan atılan MK-82 bombalarının vuruş hassasiyetini arttıran TEBER lazer güdüm kitinin teslimatları bu ay içerisinde başlayacak." dedi.

Genel maksat amaçlı kullanılan klasik mühimata takılan kit, hedefe isabeti önemli oranda artırıyor. TEBER, Ataletsel Navigasyon Sistemi (INS), Küresel Konumlama Sistemi (GGP) ve Yarı Aktif Lazer Arayıcı Başlığı (LAB) kullanarak serbest düşüşlü mühimmatı hedefe yönlendiririlebilir hale getiriyor.

http://www.c4defence.com/Gundem/roketsan-dan-teber-teslimati/6622/1 Mesajı Paylaş

Alkyone

Çoklar diye korkma
Azız diye çekinme...
Tonyukuk


Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter