SpaceX

Başlatan Postulat, May 06, 2016, 08:41 ÖÖ

« önceki - sonraki »
Aşağı git

HDS

SpaceX CEO'su, "Şu anda dünyadaki fırlatmaların %60'ı bizimki" diyordu. Mesajı Paylaş

hergeleci

After 25 years, military told to move from "expendable" to "reusable" rockets
https://arstechnica.com/science/2018/07/congress-requires-military-to-consider-reusable-rockets-for-launch-contracts/

Amerikan yonetimi artik Amerikan Hava Kuvvetlerinin de firlatmalarini yeniden kullanilabilir roketlerle yapmasini istiyor. Mesajı Paylaş

Atılgan

SpaceX'in roket parçalarını toplayan bot, göreve geri dönüyor

SpaceX'in geçtiğimiz aylarda geliştirerek yeniden test ettiği Mr. Steven, birçok yeni ve geliştirilmiş özelliği ile görevine geri dönüyor.
SpaceX, 'Yakalayıcı' olarak andığı kurtarma botu Mr. Steven'i Şubat ayında gerçekleşen başarısız yakalama operasyonlarının ardından geliştirerek yeniden kullanıma sundu. Bu kurtarma botu, 2017 senesinde SpaceX'in kurtarma filosuna katılmıştı ve şirket için oldukça önemli olan geri dönüşüm işlemlerine yardımcı olmak için kullanılıyor.

63 metre uzunluğunda ve 10 metre genişliğinde olan bu teknenin, diğerlerinden ayrılmasını sağlayan birçok ilginç özellikleri bulunuyor. En dikkat çeken özellik olarak 4 tane uzun kolun arasına örülmüş ağı görüyoruz. Bu ağ, teknenin yakalayıcı kolu olarak çalışıyor. Ağ sayesinde Mr. Steven; roketten ayrıldıktan sonra dağılan parçaları hasar vermeden yakalayarak geri dönüşüm amaçlı kullanılmasını sağlıyor. Bu parçalar "parafoil" denen, GPS donanımlı ve yönlendirebilir paraşütlerle Mr. Steven'ın üzerine yavaşça konuyor.

Mr. Steven ilk yakalamasını 2018 Şubat ayında yaptı. Falcon 9 roketinin parçalarını yakalamaya çalışan tekne o esnada pek de başarılı olamadı. Tekrar eden denemeler sonucunda nihayet başarılı olabilen yakalayıcı tekne, geliştirilmiş olarak tekrar kullanılmaya başlandı. Mr. Steven'ın, eylül ayında atılacak olan SAOCOM-1A uydusunun roketi için geri döneceği söyleniyor.

https://www.denizhaber.com.tr/spacexin-roket-parcalarini-toplayan-bot-goreve-geri-donuyor-haber-83929.htm Mesajı Paylaş

Terra

SpaceX Telstar uydusunu uzaya fırlattı

ABD'li uzay mekiği ve roket üreticisi SpaceX, Kanadalı uydu üreticisi Telstat yapımı, Telstar 18 Vantage iletişim uydusunu uzaya yolladı.

"Space.com" internet sitesinde yer alan habere göre, uydu SpaceX üretimi Falcon 9 roketiyle ABD'nin Florida eyaletindeki Cape Canaveral Uzay Üssü'nden uzaya fırlatıldı.

Uydu fırlatıştan 32 dakika sonra yörünge konumuna yerleşirken, Falcon 9 roketi yaklaşık 8 dakika sonra SpaceX'in Atlantik Okyanusu'ndaki insansız gemi platformuna indi.

Telstat'ın yeni küresel uydu ağının üçüncü parçası olan Telstar 18 Vantage, Asya-Pasifik bölgesinde Çin, Moğolistan ve Asya-Pasifik bölgesindeki diğer ülkelere geniş bant iletişim hizmetleri sağlayacak.

http://defenceandtechnology.com/2018/09/11/spacex-telstar-uydusunu-uzaya-firlatti/ Mesajı Paylaş

HDS

Elon Musk yeni Space X "devi" BFR için son tasarımı, atmosfere giriş ve iniş/kalkış modelini vs tanıttı.

Bir de sürpriz yapıp ilk tücari Ay seferi için de bir yolcuyu tanıttı. Japon bir adam. Herif şimdilik ne kadar olduğunu bilmediğimiz bir parayı (muhtemelen çeyrek ila yarım milyar $) BFR'ın ilk Ay seferindeki tüm koltukları satın almak için gömmüş.

Bildiği dünyaca ünlü sanatçıları yanında Ay'a götürmeyi teklif edecekmiş. "Keşke Coco Chanel yaşasaydı ve Ay'ı onun gözlerinden görmek isterdim" falan gibi şeyler söyledi.
Bu çok çok acayip bir şey. Uzun uzun belki konuşmak gerek ama, Space X aslında başından beri, yani 2008'deki Falcon uçuşundan beri az az, F9 "reusable" seferlerinden beri tam gaz, "sübliminal" şekilde NASA'yı yerin dibine sokuyor. Bu bildik "Apollo 11" hatıramıza sokulan bir hançer. Resmen bir grup adam, belki "zibidi"ler binip alete "acid" partisi ile Ay'a gidip gelecekler.

Elon Space X ve bu tip özel teşebbüsler hakkında çok kötü geri bildirim veren, "Buzz" Aldrin'den hatırasına bir "tüy" dikerek intikam alıyor."Bu muydu ulen bu kadar zorlandığınız 'taxpayer money' ile efelik ettiğiniz" der gibi. Çok, çok acayip.. Mesajı Paylaş

delenda_est_carthago

Isin komigi aya inmeyecekler sanirim. Ay yorungesinde biraz turlayip geri gelecekler.  Apollo 11'den cok Apollo 8 gibi.
Mesajı Paylaş
Dum spiro, spero

delenda_est_carthago

#66
Eyl 19, 2018, 01:44 ÖS Last Edit: Eyl 19, 2018, 01:56 ÖS by delenda_est_carthago
Bu adama hayran olmamak  mumkun degil. :

"Musk introduced the BFR concept in 2016 and refined it in 2017. He refined it further on Monday, noting that he had taken the decision to couple the spaceship's landing legs along with actuating wing flaps in part because he liked the aesthetics better. It looked more like the ship from the Adventures of Tintin comics. "I think it looks beautiful, and I love the Tintin rocket design, so I wanted to bias it toward that," he said."

Adam roketin dizaynini sirf daha estetik diye tenten cizgi romanindan aliyor...
Gidiyor yeniden kullanilabilen roketlerin indigi  otomatize insansiz deniz platformlarina unlu bilimkurgu yazari  Iain M. Banks' in "Culture" serisi  romanlarindaki  Yapay zekali uzay gemilerinden ikisinin ismini veriyor.
Gidiyor uzaya araba atiyor, arabanin ekraninda Douglas Adams'in "A hitchiker's guide to Galaxy" romanindan unlu bir alinti koyuyor falan.
Mesajı Paylaş
Dum spiro, spero

BATTLESTAR

https://youtu.be/s30OVsL5jUU?t=26m44s

Amerikanın Türkiyenin uzay ve roket çalışmalarına bakışı ve tavrı. Mesajı Paylaş

HDS

E çünkü İsrail bir kere. Daha ne olsun? Mesajı Paylaş

putty

#69
Eyl 19, 2018, 09:01 ÖS Last Edit: Eyl 19, 2018, 09:03 ÖS by putty
Bu ülkede 45 yaşından büyük bütün akademisyenleri tekmeyi vurup kurtulacaksın Mesajı Paylaş

hergeleci

Bezos'un Blue Origin'i SpaceX'in su anda rekabet ettigi United Launch Alliance'a motor satti:

Amazon's Jeff Bezos will now sell rocket engines, too
https://arstechnica.com/science/2018/09/amazons-jeff-bezos-will-now-sell-rocket-engines-too/

ULA'in yeni roketinin adi Vulcan.


Mesajı Paylaş

hergeleci

#71
Eki 11, 2018, 07:47 ÖÖ Last Edit: Eki 11, 2018, 07:54 ÖÖ by hergeleci
NASA'nin SLS programi da sikintida:

NASA can look forward to even more costs and longer delays for its next big rocket
https://www.theverge.com/2018/10/10/17955834/nasa-space-launch-system-inspector-general-report-boeing-delays

NASA ve Boeing arasindaki iliski tam bir komedi oldugu gibi bu tur islere politika girince de neler oldugunun ozeti:

"Perhaps the biggest thing keeping SLS alive at this point is its strong backing in Congress. Much of SLS development takes place in Alabama, and the state's representative, Sen. Richard Shelby (R-AL), has been the rocket's biggest advocate. Shelby ensures that the vehicle gets adequate funding every year, and it seems likely he will continue to fight for the program. Additionally, many jobs supporting the SLS program are spread throughout the US, giving the vehicle extra support in Congress."
Mesajı Paylaş

hergeleci

SpaceX'in askeri finansmanini kistilar bu arada. Savunma bakanligi ULA, Northrop Grumman Innovation Systems, ve Blue Origin firmalarina iki milyar dolarlik gelistirme finansmani sagliyor.

The Defense Department picks three companies to develop rockets for national security launches
https://www.theverge.com/2018/10/10/17961832/defense-department-launch-service-agreement-ula-blue-origin-northrop-grumman

"While SpaceX is not on this list, that doesn't mean the company will no longer be able to launch satellites for the Department of Defense. Rather, it means that SpaceX won't get US military funding for its projects under development, such as the giant BFR rocket that SpaceX hopes to send around the Moon and to Mars."

Amerika uzay roket sanayiini rekabete zorlarken biz hala taksicilerle ugrasiyoruz anasini satayim... Mesajı Paylaş

hergeleci

Kazakhstan chooses SpaceX over a Russian rocket for satellite launch
https://arstechnica.com/science/2018/11/kazakhstan-chooses-spacex-over-a-russian-rocket-for-satellite-launch/

"Eventually, Nurkenov said, the country would like to launch from Baikonur, from where Russian Soyuz and Proton rockets fly. He did not say when. Regardless, the US launch of Kazakh satellites injects an interesting new dynamic into the relationship between SpaceX and Russia, as the former has been driving satellite missions away from Russian rockets with lower costs and higher reliability."


Kazakistan'da fiyat nedeniyle ufak bilimsel bir uydu icin SpaceX'i secmis. Umuk sikmak gercekte boyle yapiliyor. Mesajı Paylaş

hergeleci

Ayrica, Rocket Lab sirketi de ilk ticari firlatisini basariyla yapti Electron roketi ile:

Watch Rocket Lab try again to launch its first commercial mission to space
https://www.theverge.com/2018/11/10/18081904/rocket-lab-electron-its-business-time-mission-small-satellites-watch-live

Detaylar sirket twitter adresinde:

https://twitter.com/RocketLab

Mesajı Paylaş

Yukarı git

Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter