SpaceX

Başlatan Postulat, May 06, 2016, 08:41 ÖÖ

« önceki - sonraki »
Aşağı git

Postulat

"At this stage of the investigation, preliminary review of the data and debris suggests that a large breach in the cryogenic helium system of the second stage liquid oxygen tank took place. All plausible causes are being tracked in an extensive fault tree and carefully investigated. Through the fault tree and data review process, we have exonerated any connection with last year's CRS-7 mishap."

Bir önceki kaza olan CRS-7 fırlatılışındaki patlama, ikinci aşamadaki oksijen tankını basınçlandıran helyum tankı desteklerinin iflası sebebi ile ortaya çıkmıştı. Mesajı Paylaş

Postulat

https://twitter.com/elonmusk/status/780275236922994688/photo/1

SpaceX'in tasarım aşamasındaki roketi BFR?(Big F* Rocket?/Big Falcon Rocket?)'da kullanacağı Raptor roket motoru kısa bir süre önce test edildi.

Mars yüzeyinde elde edilebilir olması, diğer cryogenic yakıtlara kıyasla yakıt tankı içindeki ömrünün daha uzun olması ve sağladığı nispeten yüksek verim sebebi ile motor metan ile çalışacak.  Aynı zamanda motor 3MN'a yakın kuvvet üretebilecek. Mesajı Paylaş

Postulat

SpaceX Interplanetary Transport System

https://www.youtube.com/watch?v=0qo78R_yYFA

BFR'nin tasarımı ortaya çıktı. İnanılmaz bir şey!Mesajı Paylaş

Postulat

Making Humans Interplanetary Species:

http://www.spacex.com/Mars

Elon Musk konnuşuyor. Mesajı Paylaş

canıtez

SpaceX şirketinin Falcon 9 roketi ile Uluslararası Uzay İstasyonuna kargo taşırken infilak etmesi yüzünden 250 milyon dolar kaybettiği ileri sürülmüş.Olay 2015 yılında gerçekleşmiş.Bu kaza yüzünden SpaceX şirketinin 2016 yılındaki 1.8 milyar dolarlık gelir beklentisi gerçekleşmemiş.Şirketin mali durumunun sıkıntılı olduğu ileri sürülmüş.Şirketin sözcüsü ise bunu yalanlayarak 1 milyar dolarlık bir bütçeye sahip olduklarını ve herhangi bir kredi borçlarının olmadığını söylemiş.

Uzay roketi üreticisi SpaceX,tıpkı elektrikli otomobil üreten Tesla Motors gibi Ethan Musk a ait.

http://www.reuters.com/article/us-space-spacex-idUSKBN14X2FL Mesajı Paylaş

The Thing

SpaceX, Eylül ayında yaşanan kazanın ardından yeniden uçuşlara başladı. Şirkete ait Falcon 9 roketi 14 Ocak günü TSİ 20:45 de Amerikada Vandenberg hava üssünden uzaya fırlatıldı. Başarı ile sona eren görevde 10 İridium uydusu yörüngeye oturtuldu. Falcon 9 roketinin ilk bölümü bir süre sonra Pasifik Okyanusundaki platforma başarılı bir iniş gerçekleştirdi. Roketin bu bölümü sonraki uçuşlarda yeniden kullanılacak. Falcon 9 roketinin ikinci bölümü ise 10 adet uyduyu 920 km. yükseklikteki yörüngeye yerleştirdi. Bu uçuş, İridyum Konsorsiyumu için yapılacak 7 fırlatmadan ilki idi.

Uçuşun başarıyla tamamlandığına dair haberi, SpaceX şirketinin sahibi Elon Musk duyurdu. SpaceX 2017 yılında 27 fırlatma planlıyor.

Eylül ayındaki Falcon 9 kazasında, 2.kademedeki oksijen tankının içindeki helyum kutusunun patlayarak, infilağı tetiklediği anlaşılmıştı. Kazada 62 milyon dolarlık Falcon 9 roketi ile 200 milyon dolarlık İsrail iletişim uydusu tahrip olmuştu.

http://www.reuters.com/article/us-space-spacex-idUSKBN14Y0H3
Mesajı Paylaş

murattekin

Dik inmek zorunda mı? Yatık inse 4 ayak üzerine. Teknolojik zorlukları mı var? Nasılsa hemen kullanılmayacak.
Mesajı Paylaş
Murat Tekin

HDS

Abi nasıl yatık insin allahaşkına?  ;D

Dik iniyor çünkü kalkarken kullandığı motorlarla kendisini havada askıda tutabiliyor. Mesajı Paylaş

murattekin

Cambazlık gibi geliyor bana. Kaç tane füzeyi telef ettiler indirecez diye. Evet ekstra motor gerekecektir buna ama laak! diye de inecektir  :D  Şu anda bile izlerken ödüm kopuyor düştü düşecek diye.
Ben Elon Musk reisten böyle bir hareket bekliyorum. Mesajı Paylaş
Murat Tekin

mechanicus

Ben olsam  :P

Hakkatten niye havadaki roketi yere merkezlemek için uğraşıyorlar acaba. Roket 1-2 km kala tepeden bir paraşüt açsa ve nisbeten sabitlense yani tepe paraşüte asılı, alt kısım yön iticileri sayesinde yere dik hale getirileye çalışılsa, altta yani  denizdeki platforma hareket verilip onun altına getirilmeye çalışılsa daha basit olmazmı. Sağlam bir iniş için önemli olan roketin üst kısmının yere dik olması değilmi Mesajı Paylaş

The Thing

SpaceX ilk kez "kullanılmış roketi" uzaya gönderdi

Tekrar kullanılabilir roketler üzerine 2011 yılından bu yana çalışan Amerikalı SpaceX şirketi bir ilki gerçekleştirdi. Firma, Nisan 2016'da kullanılan bir Falcon 9 roketiyle "SES-10" haberleşme uydusunu Dünya yörüngesine gönderdi.

ABD Uzay ve Havacılık Dairesi'nin (NASA) Florida'daki Kennedy Uzay Merkezi'nden fırlatılan Falcon 9 roketi görevini tamamladıktan sonra başarılı bir şekilde hazırlanan özel platforma iniş yaptı.

SpaceX'in kurucusu Elon Musk bunun uzay uçuşları açısından bir devrim olduğunu söyledi. Musk Facebook'tan yaptığı açıklamada, "Bu roketin en pahalı kısmı olan ilk hareket motoru ile tekrar ve tekrar uçabileceğiniz anlamına geliyor. Bu nihai olarak uzay uçuşlarında büyük bir devrim olacak. Bir uçağınız olup her uçuştan sonra onu atmak ile onu defalarca kullanabileceğiniz arasındaki fark budur." dedi.

Falcon 9 roketinin 62 milyon dolara mal olduğu ve bir defadan fazla kullanıldığında her uçuşun maliyetinin yüzde 30 düştüğü açıklandı.

Multi milyoner işadamı şirketinin bundan sonraki adımının 24 saat içinde tekrar kullanılabilen ticari bir roket geliştirmek olduğunu ve bunu da bu yıl sonuna kadar yapmayı hedeflediklerini söyledi.

http://www.euronews.com/2017/03/31/space-x-makes-history Mesajı Paylaş

The Thing

Musk'tan 'roketle yolculuk' planı: New York-Şanghay arası 39 dakika olacak

SpaceX Ceo'su Elon Musk, dünyanın bir ucundan diğer ucuna yalnızca 30 dakikada seyahat etme imkanı vereceğini savunduğu roket sistemi fikrinin sunumu yaptı.
Musk, uzay endüstrisi konferansında yaptığı sunumda Ay'a ve Mars'a seyahatle ilgili planlarına dair sunum yaptı.

Sunumun sonunda ise gezegenler arası roket sistemi fikrini Dünya'ya uyarladığı planını açıkladı.

Buna göre yolcular, en uzun mesafeli yolculuklarını 30 dakikanın altında, Dünya'nın herhangi bir yerine ise 1 saatten kısa sürede gidebilecek.

https://tr.sputniknews.com/yasam/201709291030358174-musk-roket-yolculuk-plan/ Mesajı Paylaş

Sihirbaz

Mars için hedef 2024

ABD'li girişimci Elon Musk'ın planlarında bir terslik olmazsa, insanlık 2024 yılında Mars'ta kolonileşmeye başlayabilecek.

Amerikan uzaycılık şirketi SpaceX'in patronu Elon Musk, Avustralya'nın Adelaide kentinde düzenlenen Uluslararası Astronotlar Kongresi'nde Mars projesiyle ilgili yeni detaylar paylaştı. Mars'a 120 kişi taşıyabilecek bir uzay gemisi ve yeni bir roket geliştirdiklerini açıklayan Musk, SpaceX'in enerji, madencilik ve yaşam destek sistemlerinin yerleştirilmesini sağlayacak iki uzay gemisini en geç 2022 yılına kadar Kızıl Gezegen'e göndermeyi hedeflediğini belirtti.

Bu tarihten iki yıl sonra mürettebat taşıyan ilk uzay gemisinin Mars'a ulaşacağını söyleyen Musk, "Akabinde de artık Mars'taki yerleşim giderek genişleyecek" dedi.

Konferansa katılan yaklaşık 3 bin katılımcıya hitap eden ABD'li girişimci Musk, geliştirdikleri uzay gemisi BFR'nin, talep gelirse Uluslararası Uzay İstasyonu'na (UUİ) da hizmet edebileceğini ve hatta Ay'da bir "köy" kurulmasına dair projede de kullanılabileceğini sözlerine ekledi.

"Dünya'da da kullanılabilir"

SpaceX'in ilk uzay gemisinin inşasına önümüzdeki yılın ortalarında başlayacağını duyuran Musk, aynı teknolojiden Dünya'daki bazı büyük kentler arasında ulaşımın sağlanması için de faydalanılabileceğini belirtti. BFR'nin saatte 27 bin kilometre hıza çıkabileceğini söyleyen Musk, Dünya'daki en uzak iki mesafe arasındaki yolculuğun bir saatin altına ineceğini, New York-Tokyo uçuşunun ise 30 dakikaya düşeceğini ifade etti.

SpaceX'in yapmayı planladığı uzay gemisinin uzunluğu 48 metre. Uzay gemisinde, her biri üç kişilik olan 40 kabin bulunması öngörülüyor.
Şu an Dünya'dan Mars'a yolculuk yaklaşık sekiz ay sürüyor.

http://www.dw.com/de/spacex-in-sieben-jahren-mit-einer-riesenrakete-zum-mars/a-40748122 Mesajı Paylaş

hergeleci

Bu islere hevesli oldugumu bilen Caltech mezunu bir is arkadasim beni COO'sunun bir seminerine goturdu. Kadin bekledigimin aksine tamamiyle yere basan planlarla SpaceX'in uydu pazarinda ne yapmak istediklerini anlatti. Hindistan'in uydu pazarina girmesinden bahsedip Cinlilerle rekabetin ne kadar zor olduguna falan dem vurdu. Ancak Elon'un Mars planlari hatirlatilinca onlar onun vizyonu seklinde birseyler soyleyip gecistirdi. Halbuki oraya giden o kalabaligin benim de dahil oldugum buyuk kismi o vizyon icin oradaydi.

Elon abimizin bazi soylediklerini duyunca aklima Hughes'un Glomar Explorer'i ve Project Azorian geliyor...
Mesajı Paylaş

HARZEMŞAH

Önümüzdeki günlerde bu konuyu tartışalım üstadım. Dünyanın ekseni her geçen gün Batıdan Doğuya kayıyor. Bunun nedeni maliyetler...
Batıda yaşayanlar sosyolojik olarak öyle bir kartopunun içine düşmüşler ki, daha fazla lüks ve daha pahallı tüketim adına astronomik ücretler talep ediyorlar, dolayısı ile her türlü mal ve hizmetin maliyeti gereğinden çok fazla yükseliyor, Batı şirketleri Doğu şirketleri karşısında rekabet edemeyip her geçen gün kapanıyorlar. Batı fakirleşip, Doğu zenginleşiyor...

SpaceX ne yaparsa yapsın, maliyetlerini düşürmek için ne kadar, çok kullanımlı malzeme ve sistem kullansın, Doğu karşısında maliyetler açısından rekabet edemeyecektir.

Dediğim gibi bu konuyu ayrı bir başlık açıp tartışmak gerek... Mesajı Paylaş

Yukarı git

Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter