Türkiye de Öne Çıkan Bilimsel Gelişmeler

Başlatan kimlikci, Nis 30, 2016, 10:22 ÖÖ

« önceki - sonraki »

Alkyone

Araştırma görevlileri yada doktora öğrencilerininde ders verdiği bir Dünyada "öğretim görevlileri" hem öğrenci hemde öğretici olsa olmuyor mu? Mesajı Paylaş
Çoklar diye korkma
Azız diye çekinme...
Tonyukuk

putty

#46
Şub 13, 2018, 03:07 ÖS Last Edit: Şub 13, 2018, 03:11 ÖS by putty
Biraz basit proje onu kastettim. Liseli çocuklar yapıyor böyle şeyleri artık günümüzde.
Arduino ilgimden hep bu alanda örnek veryorum kusura bakmayın. Gerçekten çok basit bir şey
Ben teneüzzül edip uğraşmam mesela elektronikçi olmadığım halde bununla
Şu linkteki bütün malzeme arka odada dolapta var iddiaya girsek bu gece yaparım kodu da hazır zaten yükle yazılımı servoları strafora bağla yüzsün
Onlarda böyle yaptı ne olacak başka

https://www.open-electronics.org/robofish-create-your-robot-fish-with-arduino/
Mesajı Paylaş

Alkyone

İyide o tür projelerin kabiliyetleri, dayanımı, üzerinde kullanılan malzemesi, elektroniği, yaşam döngüsü, yazılımı gibi arada pek çok fark var
Sen şimdi profesyonel bir çalışma ile sırf ilgi alanlarına giriyor diye meraktan yapılan amatör bir çalışmayı bir mi tutuyorsun? Mesajı Paylaş
Çoklar diye korkma
Azız diye çekinme...
Tonyukuk

putty

#48
Şub 13, 2018, 03:20 ÖS Last Edit: Şub 13, 2018, 03:22 ÖS by putty
Bir izah getirdim boşa çıkartma emeğimi katkımı bak havadan atmadık örnekleri koyduk yorumuna katkı sağladım inatlaşacak bir şey yok saygılı yaklaş eleştirime korumacı olmanı gerektiren bir durum yok senin ekibin projen değil
Bir önceki  ODTÜ lüye bir laf ettikmi mesela
ODTÜ lünün uğraştığı nere bu balık nere Mesajı Paylaş

AlkyoneYerli enerjide verim arttıracak buluş


Türk bilim insanları, jeotermal kaynaktan elektrik üretimi sırasında karşılaşılan ve suyun debisi ile sıcaklığını azalttığı için üretim performansını olumsuz etkileyen kabuklaşmayı azaltacak malzeme geliştirdi. Çeşitli moleküllerin sentezinden oluşan yeni malzemenin, jeotermalden elektrik üretimini yaklaşık yüzde 20 artırarak yıllık 180 milyon dolar civarında kazanç sağlaması bekleniyor.
İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü (İYTE) Malzeme Bilimi ve Mühendisliği Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mustafa Demir, AA muhabirine yaptığı açıklamada ,Türkiye'nin enerji ihtiyacını karşılamak için yurt dışından enerji ithal ettiğini, bunun önüne geçmek için yerli enerji kaynaklarının verimini artırmak için çalışmalar yürüttüklerini anlattı. Jeotermalin Türkiye için önemli bir kaynak olduğunu belirten Demir, bu alandaki elektrik üretiminin verimini artırmak için 7 yıldır çalıştıklarını söyledi.

Prof. Dr. Demir, jeotermal tesislerinde karşılaşan en önemli sorunun "kabuklaşma" olduğuna dikkati çekerek, "Jeotermal akışkan (su ve buhar) yerin altında yüksek basınç ve sıcaklıkta çözünmüş minerallerden oluşmaktadır. Bunların yeryüzüne çıkartılması sırasında çökelme problemi meydana gelir. Çökelmeyle oluşan kabuklaşma jeotermal akışkanın geçtiği boruları tıkama noktasına getirir ve enerji performansını düşürür. Kabuklaşma borudan geçen suyun debisini düşürdüğü gibi boruların üzerinde yalıtkan bir tabaka bırakarak oradan istifade ettiğimiz enerji miktarını da düşürmektedir." diye konuştu.Çaydanlık örneği

Günlük hayatta mutfakta kullanılan çaydanlıklarda da kabuk oluştuğuna değinen Prof. Dr. Demir, "Bu kabuk, kireç esaslı kalsiyum karbonat kabuklaşmasıdır. Bu kabuklaşmaya yönelik güzel çözümler var. Ancak elektrik üreten jeotermal sistemlerde gördüğümüz kabuklaşma daha farklıdır, silikat kabuklaşmasıdır ve çok daha inatçı, temizlemesi zor bir kimyasal yapıdır." ifadelerini kullandı.
Polimerik moleküller sentezleyerek kabuklaşma oluşmasını azaltacak bir malzeme elde ettiklerini, bu malzemenin laboratuvar ortamında başarılı sonuçlar verdiğini anlatan Demir, şöyle devam etti:

"Türkiye'nin jeotermalden elektrik üretim kapasitesi günlük 1000 megavat civarındadır. Yaptığımız inhibitör kabuk miktarını yüzde 20 azaltmakla enerji performansını artırmaktadır. Bu da yıllık yaklaşık 180 milyon dolarlık bir kazanca tekabül etmektedir. Bu rakam bir megavat elektriğin bir saatlik ücreti ve verimin artırılmasıyla elde edilecek günlük fazladan 200 megavatlık elektrik göz önünde bulundurularak elde ediliyor."

Demir, TÜBİTAK destekli projede elde edilen malzemenin üretim kapasitesinin artırılarak sahada kulanılacak miktarda üretilebileceğini sözlerine ekledi.

http://aa.com.tr/tr/bilim-teknoloji/yerli-enerjide-verim-arttiracak-bulus/1062790
Mesajı Paylaş
Çoklar diye korkma
Azız diye çekinme...
Tonyukuk

AlkyonePAÜ'de yüzde 100 yerli elektrik motoru geliştirildi


Pamukkale Üniversitesinden (PAÜ) yapılan yazılı açıklamada, üniversite tarafından elektrik motoru tasarlandığı, böylece hem enerji tasarrufu hem de döviz kazancı sağlanacağı belirtildi.

Açıklamada görüşlerine yer verilen Mühendislik Fakültesi Elektrik Elektronik Mühendisliği Elektrik Makineleri Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Yusuf Öner, ülkenin ürettiği enerjinin yarısının sanayideki elektrik motorları tarafından harcanmakta olduğunu kaydetti.

Türkiye'de kullanılan motorların neredeyse tamamının düşük verimli olduğunu ifade eden Öner, şunları kaydetti:

"Çok enerji tüketmesine rağmen daha az iş üretmektedir. Bu noktadan yola çıkarak ülkemizin yüksek verimli elektrik motorlarına ihtiyacı olduğu aşikardır. Yüksek verimli motorlar kullanarak ülke genelinde yüksek miktarlarda enerji tasarrufu sağlanabilir. PAÜ olarak bu konu üzerinde 17 yıldan beri yapılan çalışmalarımız var. Bu çalışmalarımız sonucunda şu anda ülkemizde üretimi olmayan 'IE4' verimlilik sınıfında sanayide kullanılacak bir motor tasarlayarak prototipini geliştirdik. Tasarladığımız ve prototipini gerçekleştirdiğimiz motorumuz literatürde 'senkronrelüktans motor' olarak anılmakta ve yüksek verimlere sahiptir. Kendi imkanlarımızla geliştirdiğimiz motorumuzun laboratuvar ortamında yapılan testleri sonucunda "IE4" verimlilik sınıfında olduğunu kanıtladık."
https://aa.com.tr/tr/bilim-teknoloji/paude-yuzde-100-yerli-elektrik-motoru-gelistirildi/1081386 Mesajı Paylaş
Çoklar diye korkma
Azız diye çekinme...
Tonyukuk

Alkyone

ODTÜ enerji malzemeleri üzerine araştırma merkezi kuracak

ODTÜ'de enerji malzemeleri üzerine ulusal ve uluslararası projelerin yürütüleceği Enerji Malzemeleri ve Depolama Cihazları Uygulama ve Araştırma Merkezi (ENDAM) kurulacak. Merkezin kurulmasına yönelik yönetmelik, Resmi Gazete'nin bugünkü sayısında yayımlandı.

Buna göre, ENDAM'da Türkiye'nin yenilenebilir enerjideki hızlı gelişimini sürdürebilmesi için şebeke enerjisinin depolanmasına ilişkin uygun alt yapının yerli olanaklarla oluşturulmasına katkı veren araştırmalar yürütülecek. Şebeke dışı depolama ihtiyaçlarına çözüm oluşturmaya yönelik araştırma ve uygulama çalışmalarının yapılacağı merkezde, savunma sanayisinin enerji kaynağı ihtiyacına cevap verecek teknolojilerin geliştirilmesi ve prototip cihaz üretilmesi hedefleniyor.

Enerji malzemeleri ve depolama cihazları alanında araştırmaların yapılacağı merkezde, ulusal ve uluslararası projeler yürütülecek. Merkezde, öğrencilerin ilgili konularda yüksek lisans ve doktora çalışmalarına destek verilerek uzman insan gücü yetiştirilmesine katkı verilecek.
https://aa.com.tr/tr/bilim-teknoloji/odtu-enerji-malzemeleri-uzerine-arastirma-merkezi-kuracak/1085516 Mesajı Paylaş
Çoklar diye korkma
Azız diye çekinme...
Tonyukuk

The Thing

ODTÜ'de kanseri kamera ile tespit eden bir cihaz yapılmış. Kızılötesi görüntü haritasına dayalı buluşun Amerikada da patenti alınmış. Cihaz 2 yıl içinde kliniklerde kullanıma sokulabilecekmiş.

https://www.google.com/amp/www.hurriyet.com.tr/amp/teknoloji/turk-bilim-insanlarindan-kanseri-teshis-eden-teknoloji-41086205 Mesajı Paylaş

Yukarı git

Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter