Dünya'dan ve Türkiye'den Enerji Haberleri

Başlatan kimlikci, Nis 27, 2016, 12:02 ÖS

« önceki - sonraki »
Aşağı git

ÜNAL

#75
Ağu 16, 2017, 05:46 ÖS Last Edit: Ağu 16, 2017, 05:50 ÖS by ÜNAL
Bu konuda bir haber paylaşmak istiyorum.
Özellikle Güney şehirlerinde bahçesi olan bazı çiftçiler kendi panellerini alarak zaten elektrik gitmeyen tarlalarını damla sulama sistemi ile sulamaya başladı.
Özellikle çekirdekli meyveleri üreterek çok iyi paralar kazanıyorlar.
Eğer doğru planlama yapılırsa başta dışarıdan meyvesuyu için gelen meyvelerin ülke içinden üretilerek cari açık düşürülebilir.
Yine diğer bir seçenek ise bazı kaliteli ürünlerin doğrudan ihraç edilerek ülkeye nakit girişinin sağlanması.
Özellikle şeftali,kayısı ve erik gibi meyveler Almanya taraflarında çok tüketiliyor ayrıca bu ürünlerin yakın coğrafyalarda çok üretilmemesinden dolayı sıkıntı olmadan pazara sokulabiliyor.
Özellikle narenciye üreticileri yavaş yavaş çekirdekli ürünlere kaymaya başladı.
Son olarak sadece Gaziantepli bir meyvesuyu firması kendi bünyesinde 2500 dönüm şeftali ağacı ekti... Mesajı Paylaş

hergeleci

Aerial: World's largest floating solar plant up and running in China
https://www.youtube.com/watch?v=MK-YjwFxp94

Mesajı Paylaş

Energy

ABD Enerji İdaresi, Türk Boğazları raporu yayınladı


ABD Enerji İdaresi tarafından yayınlanan "Danimarka ve Türk Boğazları Avrupa'nın ham petrol ve petrol ticareti için kritik önem taşıyor" başlıklı raporda Danimarka Boğazları ve Türk Boğazları, birlikte 2016 yılında günde 5 milyon varilden (b / d) fazla hacimlegeçişin yapıldığı boğazlar olarak, Avrupa'nın ham petrol ve petrol sıvılarının arzı için önemli noktaları olduğu vurgulandı.

ABD Enerji İdaresi tarafından yayınlanan "Danimarka ve Türk Boğazları Avrupa'nın ham petrol ve petrol ticareti için kritik önem taşıyor" başlıklı raporda (Orijinali http://www.seanews.com.tr/the-danish-and-turkish-straits-are-critical-to-europe-s-crude-oil-and-petroleum-trade/168808/ adresinde )  Danimarka Boğazları ve Türk Boğazları, birlikte 2016 yılında günde 5 milyon varilden (b / d) fazla hacimlegeçişin yapıldığı boğazlar olarak, Avrupa'nın ham petrol ve petrol sıvılarının arzı için önemli noktaları olduğu vurgulandı. .

Raporda, yaklaşık 59 milyon b / d küresel petrol ve diğer sıvı petrol ürünlerinin 2015 yılında deniz yolu ile taşındığı, petrol ticareti için denizyolundan kaçınılması konusundaki tartışmaların çoğunun, Hürmüz Boğazı ve Malacca Boğazı üzerinde yoğunlaşmakla birlikte, 30 milyon b / d'den fazla olan birleşik hacmin, diğer yoğun bölgeler için de önem arz ettiğine değiniliyor.

Raporda; "Yoğun bölgeler, yaygın olarak kullanılan küresel deniz yolları boyunca dar kanallardır ve küresel enerji güvenliğinde kritik önem taşır. Petrolün geçici bir süre için bile olsa önemli bir sıkıntıya yol açmaması, önemli arz ve gecikmelere yol açarak daha yüksek dünya enerji fiyatlarına neden olabilir" denildi.

Baltık Denizi'ni Kuzey Denizi'ne bağlayan bir dizi kanal olan Danimarka Boğazı, Avrupa'ya gönderilen Rus deniz taşıtı ihracatı için önemli bir rota. 2016 yılında Danimarka Boğazı'nda yaklaşık 3,2 milyon b / d'lik ham petrol ve petrol ürünü akıyor. Rusya, 2005 yılında Finlandiya Körfezi'ndeki Primorsk limanını açtıktan sonra ham petrol ihracatının önemli bir bölümünü Baltık limanlarına kaydırdı. Başta Norveç ve Birleşik Krallık'tan gelen az miktarda petrol, 2016 yılında Danimarka Boğazı'ndan İskandinav pazarlarına doğru doğudan aktı.

Raporda ayrıca şu ifadelere yer verildi:

"Boğaz ve Çanakkale su yollarını içeren Boğazlar, Asya'yı Avrupa'dan ayırıyor. Boğaz, Karadeniz'i Marmara Denizi ile birleştiren 17 mil'lik bir su yolu, Çanakkale Marmara Denizi ile Ege ve Akdeniz Denizi'ni birbirine bağlayan 40 mil'lik bir su yolu. Her iki su yolu da Türkiye'de bulunur ve Batı ve Güney Avrupa'ya Rusya ve Hazar Bölgesi'nden petrol tedarik etmektedir.

En dar noktada sadece yarım mil genişliğinde olan Türk Boğazları, zor coğrafyaları nedeniyle geçiş için dünyanın en zor su yolları arasındadır. Yaklaşık 48.000 gemi Türk Boğazına her yıl geçiş yaparak bu bölgeyi dünyanın en işlek denizden geçiş noktalarından biri haline getirmektedir. Ticari deniz taşımacılığı barış zamanında Türk Boğazlarına geçiş serbestisi hakkı vardır, ancak Türkiye, emniyet ve çevre için düzenlemeler koyma hakkını talep etmektedir.

2016 yılında Türkiye Boğazı'ndan yaklaşık 2,4 milyon b / d'lik ham petrol ve petrol ürünü ageçti, ve bunların% 80'den fazlası ham petrol oldu. Boğazlar, Karadeniz limanları, Rusya ve Azerbaycan ve Kazakistan dahil olmak üzere diğer Avrasya ülkelerinin petrol ihraç hatları arasında yer alıyor. 2004'te zirveye çıkarak, 3,4 milyon b / d'den fazla Türk Boğazı geçti ancak Rusya, ham petrol ihracatını Karadeniz'den Baltık limanlarına kaydırdığında hacim düştü.

Ardından Azerbaycan ve Kazakistan'dan gelen üretim ve ihracat artışları, Türk Boğazı'ndaki sevkıyatlarda artışa neden olurken, bu artışlar kısa sürdü. Kazakistan'ın ham petrol üretimi arttıkça ve Karadeniz üzerinden daha fazla ham petrol ihraç ederken bu miktarlar gelecekte artabilir. ÇED, Kazakistan'ın ham petrol üretiminin, ülkenin Kashagan alanındaki hacimlerin artmaya devam etmesi nedeniyle 2018'in en azından sonuna kadar artmasını bekliyor."

http://www.denizhaber.com/turk-bogazlari/abd-enerji-idaresi-turk-bogazlari-raporu-yayinladi-h71240.html Mesajı Paylaş

Energy

Total'den yenilenebilir enerjiye yatırım


Fransız petrol devi Total, Paris merkezli yenilenebilir enerji şirketi Eren Renewable Energy S.A.'nın yüzde 23 hissesini satın aldı. Şirket, yüzde 23 hisse karşılığında Eren'in sermaye artırımına 237,5 milyon euro katkı yapacak.

Eren, Total'in hisse alımı ile yapılacak sermaye artırımı ile finansman ihtiyaçlarını karşılayacak.

http://www.kaptanhaber.com/haber/46829/totalden-yenilenebilir-enerjiye-yatirim.html Mesajı Paylaş

Energy

Botaş, Katar'dan 4.5 milyon ton LNG alacak


Botaş, Qatargas'tan yılda 1.5 milyon ton LNG almak için 3 yıllık anlaşma imzaladı.
Dünyanın en büyük LNG üreticisi olan Katar'ın devlet gaz şirketi Qatargas, Botaş'a yılda 1.5 milyon ton LNG satmak üzere 3 yıllık anlaşma imzalandı.

Katar'dan alınacak LNG, Egegaz LNG Terminali, Maramara LNG Terminali veya Etki LNG terminaline teslim edilecek.

http://www.denizhaber.com.tr/botas-katardan-4-5-milyon-ton-lng-alacak-haber-76543.htm Mesajı Paylaş

Energy

Dünyanın en büyük rüzgar türbinleri Kuzey Denizi'ne kuruluyor


Britanya'da bir offshore rüzgar santrali inşa etmeyi planlayan bir konsorsiyum, MHI Vestas'tan 90 adet rüzgar türbini satın aldı. MHI Vestas bu satışın 9 buçuk megawatt (MW) rekor kapasiteye sahip devasa türbinler için resmi olarak duyurulan ilk anlaşma olduğunu söyledi.

Verilen bilgilere göre Kuzey Denizi'nde Britanya açıklarına inşa edilecek 'Triton Knoll' ismi verilen projede son yatırım kararı 2018'de verilecek ve hemen sonrasında kıyı etabının inşasına başlanacak. Offshore kısmın inşasının ise 2020'de başlaması planlanıyor.

Japon Mitsubishi Heavy Industries ve Danimarkalı Vestas'ın ortak girişimi ile üretilen 9 buçuk MW kapasiteli türbin, offshore piyasasının lideri olarak bilinen Siemens Gamesa'nın 8 MW'lık ünitesini geride bırakarak liderliğe yükseldi.

MHI Vestas'tan bir yetkili bunun resmi olarak duyurulan ilk proje olduğunu belirtti. Ancak Triton Knoll'un 9 buçuk MW'lık türbinlerin kullanılacağı ilk proje olup olmadığı konusuna açıklık getirilmedi. Şirket yetkilisi türbinlerle ilgili devam eden diğer satış görüşmelerinin olup olmadığı yönündeki soruya da cevap vermedi.

Devam eden açıklamalarda MHI Vestas'ın bu megatürbinleri Britanya ve Kıta Avrupası'nda "özellikle Kuzey Denizi'ndeki projelere" pazarlamayı hedeflediği belirtildi. MHI Vestas'ın açıkladığı teknik verilere göre 200 metreye yakın yüksekliğe sahip bu "gökdelen türbin" Britanya'daki 8 bin 300 hanenin elektriğini karşılayabiliyor. Ne MHI Vestas ne de Triton Knoll satış bedeli ile ilgili bilgi vermedi.

Bu ayın başlarında Alman Innogy ve Norveçli Statkraft ortak girişimi yine Triton Knoll'un 860 MW'lık bir aşamasının ihalesini kazanmıştı.

http://www.denizhaber.com.tr/dunyanin-en-buyuk-ruzgar-turbinleri-kuzey-denizine-kuruluyor-haber-76545.htm Mesajı Paylaş

derece

TPAO, kendi sondaj gemisini satın aldı!
Türkiye, petrol aramada kendi göbeğini kendisi kesecek. TPAO, kendi sondaj gemisini satın aldı. Güney Kore yapımı DeepSea Metro 2 adlı derin deniz sondaj gemisiyle ilk sondaj, yılbaşında Akdeniz'de KKTC ve Türkiye karasularında başlayacak.....


Haberin devamı;

https://www.dunya.com/sektorler/enerji/tpao-kendi-sondaj-gemisini-satin-aldi-haberi-385837


Buda açık kaynaklardan derlenmiş bilgi;
Alınan gemi DEEPSEA METRO II gemisi 2011 yılında Hyundai tersanesinde inşa edilmiş. Üretim maliyeti 860 M USD olduğu tahmin ediliyor. 229 metre uzunluğunda, 36 metre genişliğindedir, maksimum delme derinliği 12.000 metre.
Mart 2016 da 210 M USD'a el değiştirmiş. Hayırlı olsun.
Mesajı Paylaş

delidumrul

Hayırlı olsun. Mesajı Paylaş

Energy

Aramco'nun halka arzı planlanan hisselerine Çin doğrudan talip

2 trilyon dolar değer biçilen Suudi Arabistan'ın devlet kontrolündeki petrol şirketi Saudi Aramco'nun halka arz etmeyi planladığı 100 milyar dolar değerindeki hisseyi Çinli PetroChina ve Sinopec doğrudan satın almak istiyor.

Halka arzı merakla beklenen ve dünyanın en büyüğü olacağı belirtilen Suudi Arabistan'ın devlet kontrolündeki petrol ve doğalgaz şirketi Saudi Aramco i çin Çin'den doğrudan talip çıktı.

Haberturk.com'da yer alan habere göre Çinli PetroChina ve Sinopec şirketlerinin geçtiğimiz günlerde Saudi Aramco'ya yazılı olarak halka arzı beklenen yüzde 5 oranındaki hisseyi doğrudan satın alma isteğini ilettiği iddia edildi. İki şirket, Çin'in Varlık Fonu da dahil olmak üzere devlet kontrolündeki konsorsiyumun parçası.

2 trilyon dolar değer biçilen Saudi Aramco için Krallık tarafından Prens Muhammed bin Salman aracılığıyla yapılan açıklamada, halka arzdan 100 milyar dolar gelir beklendiği belirtilmişti.

PETROL BAĞIMLILIĞINDAN KURTULMAK İSTENİYOR

Suudi Arabistan, enerjiye bağımlı olan ekonomisini çeşitlendirmek ve fiyatı düşey seyir içerisinde olan petrol fiyatlarının negatif etkilediği Krallık bütçesini arttırmak için bir dizi ekonomik reform planı hazırlığı içerisinde. Kral Selman da bu çerçevede başta Uzakdoğu ülkeleri olmak üzere temaslarda bulunmuştu.

Uzmanlar, Çin tarafından gelen bu ilginin arkasında ise petrol tedariğini güvence altına almak istemesinin etkili olduğunu vurguluyor. Satın almanın yüzde 5 hissenin üzerine dahi çıkabileceği senaryosu da var.

2 TRİLYON DOLARLIK PETROL KAPIŞMASI!

Öte yandan Suudi Arabistan'ın üst düzey hükümet yetkilileri arasında ise Saudi Aramco'nun halka arzı konusunda bazı anlaşmazlıklar olduğu da ifade ediliyor.

Bir grubun, petrol varil fiyatlarının 55 ile 60 dolar arasında istikrarlı bir seyir kazanılmasını beklemek istediği ve halka arzı da 2018'den ötelemek istediği iddia edilirken, başka grupların ise yerel bazda bir halka arz formülü üzerinde fikir belirttiği gelen haberler arasında.

LONDRA VE NEW YORK BORSALARI KAPIŞIYOR

Londra ve New York borsaları da Saudi Aramco'nun halka arzıyla ilgili ciddi rekabet içerisinde.

Hatta Londra Menkul Kıymetler Borsası (LSE), bu doğrultuda kamu düzenleyicileriyle birlikte hazırlanan ve dün sunulan teklifte kamu şirketlerinin borsaya kote olmasını kolaylaştıracak adımlar atmıştı.

PetroChina ve Sinopec konuyla ilgili henüz bir yorum yapmasa da Reuters'a konuşan Saudi Aramco yetkilisi birkaç seçeneğin masada olduğunu ve değerlendirildiğini ancak henüz karar verilmediğini açıkladı.

SAUDİ ARAMCO NEDEN BU KADAR DEĞERLİ?

Suudi Arabistan firması geçen yılın verilerine göre günde 10 milyon varilin üzerinde petrol üretiyor ve bu dünyadaki herhangi bir şirketin ürettiğinden çok daha fazla.

Geniş ölçekli ve modern petrol rafinerileri de olan Saudi Aramco'nun, aynı zamanda petrol rezervlerinin dünyadaki toplam rezervlerinin 6'da 1'ine sahip olduğu belirtiliyor.

Halka arzın değerini belirleyecek faktörler arasında ise son dönemlerde en düşük seviyeleri gören petrol fiyatları, tâbi olunan vergi oranları gibi faktörler belirliyor. Suudi Arabistan, mart ayında Saudi Aramco için vergi oranını yüzde 85'ten yüzde 50'ye düşürmüştü.

http://www.kaptanhaber.com/haber/46979/aramconun-halka-arzi-planlanan-hisselerine-cin-dogrudan-talip.html Mesajı Paylaş

Terra

Doğu Akdeniz'de üçlü enerji anlaşması

İsrail, Güney Kıbrıs Rum Kesimi ve Yunanistan'ı birbirine bağlayacak olan enerji nakit hattı projesinin, Yunan ve Güney Kıbrıslı düzenleyicilerin onayının ardından 2018 yılının ilk çeyreğinde başlayacağı bildirildi. 1520 km uzunluğunda ve 2 bin megawatt hacme sahip olacak hat, denizin altına döşenecek olan kablolar vasıtasıyla çift yönlü elektrik aktarımında kullanılacak.

Söz konusu kabloların döşenmesinin, 2022 yılına kadar bitmesi ve projenin ilk safhasının 3.5 milyar euro'ya mal olması bekleniyor. Üç ülkenin gelişen ilişkileri dahilinde kararlaştırılan proje aynı zamanda Doğu Akdeniz'de yeni keşfedilen doğal gaz yatakları sayesinde daha da önemli hale geldi. Keşfedilen yeni doğal gaz yataklarının, elektrik üretimi için de kullanılacağı değerlendiriliyor. Avrupa Birliği'nin büyük desteğiyle Güney Kıbrıs ve İsrail'in, Avrupa anakarası ile enerji bağlantısının sağlanmasıyla birlikte her iki ülkenin de keşfedilen doğal gaz yataklarını, elektrik üretiminde değerlendirmesi arzulanıyor. Bu sayede Avrupa Birliği de enerji güvenliği ve çeşitliliğinde seçeneklerini arttırmış olacak.

Geçtiğimiz Nisan ayında İsrail, Güney Kıbrıs, Yunanistan ve İtalya, dünyanın en uzun deniz altı doğal gaz boru hattının yapımı için anlaşmaya varmıştı. Öte yandan 2014 yılında "Global Research"de yayınlanan bir araştırmaya göre, Gazze Şeridi'nde bulunan doğal gaz sahasının Levant sahası dahilinde değerlendirilmesiyle birlikte İsrail, Filistin'e ait önemli miktardaki doğal gazı çalmış oldu. Daha önce İsrail, Leviathan sahasındaki doğal gazın önümüzdeki 15 sene Ürdün'e ihracı için bu ülkeyle toplam 15 milyar dolarlık anlaşma imzalamıştı.
Kıbrıs meselesiyle birlikte değerlendiriliğinde üç ülke arasında yapılan anlaşma Türkiye için de büyük önem arzediyor. Doğu Akdeniz'de keşfedilmeye devam edilen muazzam miktardaki yeni doğal gaz sahaları, Türkiye'nin enerji güvenliği ve tedariği açısından oldukça değerli bir konumda bulunuyor. Uzmanlar, mevcut sıkıntılı ilişkiler çerçevesinde İsrail, Güney Kıbrıs ve Yunanistan arasındaki bu anlaşmanın yakından takip edilerek, Türkiye'nin bahse konu doğal gaz sahalarındaki haklarını sonuna kadar koruması gerektiği değerlendirmesine bulunuyorlar.

http://www.dunyabulteni.net/manset/410241/dogu-akdenizde-uclu-enerji-anlasmasi Mesajı Paylaş

Energy

Danimarka'da Viking Link'e izin: 2022'de hizmete girebilir

Danimarka Enerji ve İklim Bakanı Lars Lilleholt, Danimarka ile İngiltere arasında elektrik iletim ağı bağlantısını sağlayacak yaklaşık 770 kilometre uzunluğundaki Viking Link kablosuna izin verdi. Dünyanın en uzun elektrik iletim kablosu olacak Viking Link'in, Danimarka'nın, İngiltere'nin yanı sıra Almanya'ya da elektrik ihraç etmesinde kullanılacağı belirtildi.

1400 megavat kapasiteli kablonun, Danimarka'nın Güney Jutland bölgesinden İngiltere'nin başkenti Londra'nın 140 kilometre kuzeyine kadar uzanacağı belirtildi.

Çoğunluğu Kuzey Denizi'nin altından geçecek yaklaşık 770 kilometre uzunluğundaki kablonun ilk 75 kilometresinin Danimarka, yaklaşık 630 kilometresinin denizaltında ve son 65 kilometrelik kısmının da İngiltere'de olacağı kaydedildi.

Maliyetinin 11 milyar kron (6.5 milyar TL) olduğu ifade edilen kablonun 2022 yılında hizmete girmesi öngörülüyor.

https://tr.sputniknews.com/yasam/201711011030829556-danimarka-viking-link-elektrik-kablo/ Mesajı Paylaş

Energy

Meksika'da yeni petrol rezervi keşfedildi

Meksika Devlet Başkanı Enrique Pena Nieto, petrol şirketi Pemex'in son 15 yılın karadaki en büyük petrol keşfini yaptığını açıkladı.
Meksika'da devlete ait petrol şirketi Pemex, Veracruz eyaletinde ülkenin en büyük petrol yataklarından birini keşfetti.

Enrique Pena Nieto, Hidalgo eyaletinde kurulu Pemex'in bir fabrikasına düzenlediği ziyarette, yeni petrol sahasının keşfini duyurdu. Nieto, Pemex'in, Veracruz eyaletinde son 15 yılın karadaki en büyük petrol keşfini yaptığını bildirdi.

Pemex'ten (Petroleos Mexicanos) yapılan açıklamada, sahanın 350 milyon varil ham petrol kapasitesine sahip olduğu kaydedildi. Açıklamada, petrol sahasının Cosamaloapan bölgesi yakınlarında olmasının, mevcut üretim ve boru hattı altyapısına yakınlığı açısından avantajı bulunduğu ve böylece petrolün bölgeden daha hızlı sevk edilebileceği vurgulandı.

Pemex'in temmuz ayından itibaren ortalama ham petrol üretimi, günlük 2 milyon varilin altına inerek 22 yılın en düşük seviyesini görmüştü.

http://www.denizhaber.com.tr/meksikada-yeni-petrol-rezervi-kesfedildi-haber-77501.htm Mesajı Paylaş

HARZEMŞAH

#87
Kas 05, 2017, 12:50 ÖÖ Last Edit: Kas 05, 2017, 12:53 ÖÖ by HARZEMŞAH
Bu gazın Türkiye tarafından satın alınması için zamanın Türkmenistan Hükümeti adeta yalvarmıştı. Ama ANAP'ın etkisiyle o zamanki Hükümet bu isteği kabul etmemişti.

-------------------------------------------------------------------------------
Orta Asya Doğalgaz Hattı, Çin'e 200 milyar metreküp gaz taşıdı

Çin'in kuzeybatısındaki stratejik enerji kanallarından biri olma niteliğine sahip "Orta Asya Doğalgaz Boru Hattı" aracılığıyla ülkeye toplam 200 milyar metreküp doğalgaz aktarıldı.

PetroChina şirketinden edinilen bilgiye göre, Orta Asya Doğalgaz Boru Hattı, 2009 yılının Aralık ayında hizmete girdi.

Aradan geçen süre içerisinde Çin'e gönderilen 200 milyar metreküp doğalgaz, başkent Beijing'in 11 yıllık doğalgaz talebine denk düşüyor.

Bu miktar ayrıca, PetroChina'nın iki yıllık doğalgaz üretimine ve Çin'in bir yıllık doğalgaz tüketimine eşit geliyor.

Çin'e yurtdışından doğalgaz taşıyan ilk boru hattı Orta Asya Doğalgaz Boru Hattı, Çin'in enerji güvenliğini güvence altına almasına ve ülkenin enerji yapısını temiz enerjiye dönüştürmesine büyük katkı sağlıyor.

http://turkish.cri.cn/1781/2017/11/04/1s186431.htm Mesajı Paylaş

Energy

Hindistan, Abu Dabi'nin petrol ve gaz sahalarının yüzde 10'unu aldı

Petrol üretimini gittikçe arttıran Hindistan yeni planlarını devreye soktu. Hindistan, Abu Dabi'nin petrol ve doğalgaz sahalarının yüzde 10'unu satın aldı.
Hindistan Petrol Bakanlığı'nın verilerine göre, Hindistan genelindeki toplam petrol tüketimi, 2018in ilk ayında yüzde 10.3 ile, son 14 ayda gözlemlenen en yüksek hızda ararak 15.3 milyon tondan 16.9 milyon tona yükseldi.

Petrol tüketimi haberlerinin artmasından sonra, Hindistan Başbakanı Narendra Modinin ikinci Birleşik Arap Emirlikleri ziyaretinin ardından, başkent Abu Dabi'de devlet tarafından işletilen Petrol ve Doğalgaz Kurumu (ONGC) ile Bharat PetroResources and Indian Oil ve Abu Dhabi National Oil Companyden oluşan bir konsorsiyum arasında, ülkenin petrol ve doğalgaz sahalarının işletme hakkının yüzde 10 hissesinin satın alınması için bir Uzlaşı Belgesi (MoU) imzalandı.

İmzalanan MoU belgesi, petrol fiyatlarının yeniden yükselmeye başladığı bir anda Hindistan'ın enerji güvenliği arayışında önemli bir dönüm noktası olarak görülürken, Bakanlık verilerine göre, Hindistan genelindeki petrol tüketiminde gözlemlenen artış, satış vergisinin istikrarı sonrasında karayolu yük taşımacılığında gözlemlenen geliştirmeler ve artan otomobil ve scooter kullanımına bağlı olarak gerçekleşti.

http://www.denizhaber.com.tr/hindistan-abu-dabinin-petrol-ve-gaz-sahalarinin-yuzde-10unu-aldi-haber-79497.htm Mesajı Paylaş

saladin

İlginc bir karar olmus. Göreceli olarak düşük gaz sahaları  var. Katar'dan aldıkları  miktarı düşürmek istiyorlar,  bu şartlarda Hindistan'a büyük bir alanı satmalari bence stratejik ilişkilerini güçlendirmek için. Katar'i yakın duran  Pakistan'i da sıkıştıracak mesaj  da vermiş oluyor.
Mesajı Paylaş

Yukarı git

Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter