Dünya'dan ve Türkiye'den Enerji Haberleri

Başlatan kimlikci, Nis 27, 2016, 12:02 ÖS

« önceki - sonraki »
Aşağı git

Energy

Katar, Ukrayna'ya LNG sağlayacak

Katar'ın, Ukrayna'ya LNG tedarik etmeye hazır olduğu ve bunun Türkiye üzerinden gerçekleştirilebileceği ifade edildi.
Dünyanın en büyük LNG ithalatçısı Katar'ın, Ukrayna'ya LNG tedarik etmeye hazır olduğu ve bunun Türkiye üzerinden gerçekleştirilebileceği ifade edildi.

Rusya ile doğal gaz anlaşmazlığı yaşayan Ukrayna, enerji güvenliğini artırmak için dünyanın en büyük LNG ihracatçısı Katar ile bir tedarik anlaşması yaptı. Ukrayna Cumhurbaşkanı Petro Poroşenko, Katar ile birlikte Ukrayna'nın doğalgaz tedarik kaynaklarının çeşitlendirilmesini ele aldıklarını ve Katar'ın Ukrayna'ya LNG tedariğine hazır olduğunu açıkladı. Poroşenko ayrıca LNG tedariğinin Polonya'daki terminal aracılığıyla veya Türkiye'deki Boğaziçi yoluyla yapılabileceğini kaydetti.

Yakında düzenlenecek olan müzakerelerde konuyu netleştireceklerini ifade eden Ukraynalı lider, güvenilir bir ortak olarak Katar'ın sıvılaştırılmış doğal gaz kaynaklarının, Ukrayna'nın enerji güvenliğini güçlendirmek için özel olanaklar yaratacağının altını çizdi.

http://www.denizhaber.com.tr/katar-ukraynaya-lng-saglayacak-haber-80337.htm Mesajı Paylaş

Energy

ABD'nin LNG ihracatı 4 katına çıktı

ABD'de 2016'da günlük ortalama 14.2 milyon metreküp LNG ihraç ederken, 2017'de bu miktar günlük ortalama 54.9 milyon metreküpe yükseldi.
ABD Enerji Enformasyon İdaresi (EIA), ülkenin sıvılaştırılmış doğalgaz (LNG) ihracatının geçen sene, bir önceki seneye kıyasla 4 katına çıktığını duyurdu.

EIA'dan yapılan açıklamada, 2016'da günlük ortalama 14.2 milyon metreküp LNG ihraç eden ABD'nin 2017'deki ihracatının günlük ortalama 54.9 milyon metreküpe yükseldiği belirtildi. Açıklamada, ABD'nin geçen seneki LNG ihracatının hepsinin Cheniere Energy firmasının Louisiana eyaletinde bulunan Sabine Pass adlı terminalden gerçekleştiği kaydedilirken, buradan yapılan LNG ihracatının 25 farklı ülkeye ulaştığı bilgisine yer verildi.

Geçen sene yapılan toplam LNG ihracatının yüzde 53'ünün 3 ülkeye gittiğinin bildirildiği açıklamada, bu ülkelerin Meksika, Güney Kore ve Çin olduğu bildirildi.

Meksika LNG'ye daha fazla ihtiyaç duydu

Açıklamada, ABD'nin geçen seneki toplam LNG ihracatının yüzde 20'sinin Meksika'ya, yüzde 18'inin Güney Kore'ye, yüzde 15'inin ise Çin'e ulaştığı aktarıldı.

Meksika'nın geçen sene gaz talebinin arttığına, ancak ülkenin doğalgaz boru hatları yapımında görülen gecikmelere işaret edilen açıklamada, bu nedenle Meksika'nın ABD'den ithal ettiği LNG'ye daha fazla ihtiyaç duyduğu belirtildi.

Açıklamada, Asya'da petrol fiyatlarına endeksli gaz fiyatlarının arttığına dikkat çekilirken, öte yandan ABD'de doğalgaz fiyatlarının düşük olduğu ve bunun ABD'nin Asya'ya olan LNG ihracatını arttırdığı kaydedildi.

En büyük 3'üncü LNG ihracatçısı olması öngörülüyor

ABD'de faaliyette olan Sabine Pass terminali dışında Maryland eyaletinde Cove Point adlı terminalin de yapımının tamamlandığı bilgisine yer verilen açıklamada, bu yıl ve gelecek sene LNG ihracatı için ABD'de 4 terminalin daha bitmesinin beklendiği iletildi.

Açıklamada, bu terminallerin Louisiana eyaletindeki Cameron, Georgia eyaletindeki Elba Island ve Teksas eyaletindeki Freeport ve Corpus Christi tesisleri olduğu paylaşıldı.

Söz konusu tesislerin tamamlanmasının ardından ABD'nin LNG ihracat kapasitesinin 2019'da günlük ortalama 271.9 milyon metreküpe çıkmasının tahmin edildiği bildirildi.

Açıklamada, 2020 yılı itibariyle Katar ve Avustralya'nın ardından, ABD'nin dünyanın en büyük üçüncü LNG ihracatçısı olmasının öngörüldüğü vurgulandı.

http://www.denizhaber.com.tr/abdnin-lng-ihracati-4-katina-cikti-haber-80432.htm Mesajı Paylaş

matmat26

Suudiler 2030 yılına kadar 200 milyar dolar Güneş enerjisine para yatıracaklarini açıkladı.

Bu suudlarda bizim ibb gibi hayal satmaya başladı Mesajı Paylaş

putty

Nehiri hiç yok nükleeride hiç yok ne yapıyor bu adamlar elektrik için merak ettim. 24 saat petrol yakarak mı elektrik üretiyorlar Mesajı Paylaş

HDS

Fuel oil yaktılar senelerce. :) Mesajı Paylaş

putty

Niye şaşırdıysam o kadar oda ayrı mevzu. Bizde gaz yakıyoruz cayır cayır. Hemde Rusyadan ithal edip. Mesajı Paylaş

anafor2016

Evde kullandığımız doğal gazı , LPG ye dönüştürmenin bir yolu var mı? Mesajı Paylaş

Energy

Dünyanın ilk yüzen nükleer santrali yola çıktı

Rusya, dünyanın ilk yüzen nükleer santrali Akademik Lomonosov, yolculuğa çıktı.

Dünyanın ilk yüzen nükleer santrali, 2019 yılında Arktik'teki Çukotka açıklarında göreve başlayacak.

 Nükleer Titanic ve Yüzen Çernobil isimleriyle anılan gemi, St. Petersburg'dan Murmansk kentine doğru yola çıktı. Nükleer enerji çalışmalarında dünyadaki lider ülkelerden biri olan Rusya, böylelikle nükleer projelerine devam edeceğinin sinyalini verdi.

Yüzen nükleer santral ile üretilen enerji, 100 bin nüfuslu bir kentin bütün elektrik ihtiyacını karşılayabilecek kapasitede.

Bu gemi iki farklı konuda tartışmalara neden oldu. Greenpeace nükleer uzmanı Jan Haverkamp, "Halihazırda hassas olan ve iklim değişikliği nedeniyle yoğun baskı altındaki çevre için Arktik Okyanusu'nda gezen nükleer reaktörler kesinlikle tehdit oluşturacak' diyerek bu konudaki endişelerini dile getirdi. Aracın geliştiricisi olan Rusya Devlet Nükleer Enerji Kurumu (Rosatom) ise inşa sırasında tüm tehlikelerin göz önünde bulundurulduğunu söyledi. Ayrıca tsunami ve diğer felaketlere karşı yenilmez özellikte olduğunu da vurguladı.

Bu yorum nedeniyle yüzen nükleer santral için, Nükleer Titanic de deniliyor.

http://www.denizhaber.com/dunya/dunyanin-ilk-yuzen-nukleer-santrali-yola-cikti-h74825.html Mesajı Paylaş

putty

Bu çok mantıklı değil mi. Tutki kaza oldu gemiyi suya batır soğusun reaktör. Denize az radyasyon karışır sonra kaybolur gider koca deniz bu o sene orada denize girmezsin balık yemezsin olur biter. Mesajı Paylaş

Energy

Akdeniz'de dengeleri değiştirecek doğalgaz keşfi!

Mısır açıklarında çalışmalar yürüten enerji şirketleri tarafından dünyanın en büyük doğalgaz sahalarından birinin keşfedildiği ve Mısır hükümetinin söz konusu keşfi duyurmaya hazırlandığı bildirildi.

İtalyan Eni şirketinin işletmeciliğini yürüttüğü Mısır'ın Akdeniz açıklarındaki Noor sahasında, yaklaşık 2 trilyon 550 milyar metreküplük doğalgaz keşfi gerçekleştirildi.

Bugüne kadar Akdeniz'de keşfedilen tüm doğalgaz sahalarının toplamından daha fazla rezerve sahip olduğu hesaplanan Noor sahasındaki rezervin, resmi olarak açıklanmasının ardından dünyanın en büyük 10 doğalgaz sahası listesine girmesi bekleniyor.

Noor sahası, Eni şirketinin 2015'te 850 milyar metreküp ile Akdeniz'deki en büyük doğalgaz keşfini yaptığı Zohr sahası ile aynı blokta bulunuyor. Shorouk adı verilen blokun işletmeciliğini İtalyan Eni şirketi yapıyor.

İsrailli şirketlerin hisseleri düştü

Söz konusu keşfe ilişkin gelişmelerin Tel Aviv borsasında duyulmasının ardından İsrail açıklarındaki doğalgaz arama çalışmaları yürüten şirketlerin hisseleri düşüşe geçti. Delek Group hisseleri yüzde 3.42, Delek Drilling yüzde 4.46, Isramco yüzde 3.63, ve Ratio Oil Exploration yüzde 4.70'lik kayıp yaşadı.

İsrail'in Leviathan ve Tamar sahalarında çalışmalar yürüten bu şirketler şubat ayında Mısır'a doğalgaz satmak üzere 15 milyar dolarlık bir anlaşma imzaladıklarını açıklamışlardı.

Ülke içinde doğalgaz talebi de yüksek olan Mısır'ın yeni keşiflerle hem iç talebi karşılaması hem de yakın dönemde yeniden doğalgaz ihracatçısı durumuna gelmesi bekleniyor.

Söz konusu ihracatı sıvılaştırılmış doğalgaz (LNG) olarak yapması beklenen Mısır'ın Akdeniz kıyısındaki Dimyat ve İdku şehirlerinde Shell'e ait sıvılaştırma tesisleri bulunuyor. İsrailli şirketler de ellerindeki gazı bu tesisler üzerinden ihraç etmeyi planlıyor.

BAE hisse almıştı

İtalyan Eni tarafından 20 Haziran'da yapılan açıklamada aralarında Rus Rosneft ve İngiliz BP şirketlerinin de hissedarlarının bulunduğu Shorouk'ta, Birleşik Arap Emirlikleri'nin Mubadele Petroleum şirketinin de 934 milyon dolarlık hisse alımı yaptığı açıklanmıştı.

Satış sonrasında söz konusu blokta, Eni'nin yüzde 50, Rosneft'in yüzde 30 ve BP'nin yüzde 10'luk hissesinin yanı sıra Mubadala Petroleum da yüzde 10 hisseye sahip olduğu belirtildi.

Abu Dabi merkezli, 125 milyar doların üzerinde varlığı yöneten Mubadala Yatırım Şirketi'nin girişimi olan Mubadala Petroleum şirketinin Üst Yöneticisi Dr. Bakheet Al Katheeri da anlaşma yapılan blokta üretim potansiyelinin yüksek olduğunu ifade etmişti.

Mısır halkı zamlarla boğuşuyor

Uluslararası şirketler Mısır'ın hem deniz hem de kara sahalarında petrol ve doğalgaz keşfetmeye devam ederken son dönemde Mısır'da enerji ürünlerine gelen zamlar dikkati çekiyor.

Mısır'da son dönemde, aylık 50 kilovatsaate kadar elektrik tüketen ve çoğunluğu mesken tüketicisi olan abonelerin elektrik fiyatlarına yüzde 69,2 zam yapıldı. Söz konusu zam 1000 kilovatsaatin üzerindeki tüketicilere ise yüzde 7.4 olarak yansıtıldı.

Öte yandan Mısır hükümeti, benzinin litre fiyatına yüzde 35, motorininkine ise yüzde 50 zam uyguladı.

https://www.denizhaber.com.tr/akdenizde-dengeleri-degistirecek-dogalgaz-kesfi-haber-82531.htm
Mesajı Paylaş

Energy

Rusya, Çin ve Mısır için nükleer reaktör kuracak

Rusya Çin'de Xudabao Nükleer Santrali ve Mısır'da Dabaa Nükleer Santrali kurulumu için çalışmalara başlayacak.
Rusya Devlet Nükleer Enerji Kurumu Rosatom'un CEO'su Aleksey Likhaçev, 2027-2028 yılları arasında Çin'in Xudabao Nükleer Santrali'nin (NPP) üçüncü ve dördüncü ünitesini hizmete alacaklarını ve 2020 yazında da Mısır'ın Dabaa Nükleer Santrali'nin (NPP) ilk ünitesinin yapımına başlayacaklarını açıkladı.

Likhaçev, Çinli ortakların proje uygulama planında yaptığı yenileme çerçevesinde Çin'deki MW'lık Xudabao Nükleer Santrali'nin (NPP) üçüncü ve dördüncü ünitesinin inşaasını 2027-2028 yılları arasında devralacaklarını açıkladı. Rosatom Temmuz ayında China National Nuclear Power şirketi ile yaptığı anlaşma ile santralde iki VVER-1200 reaktörü kuracak. Likhaçev ayrıca, Çin ile çeşitli nükleer projelerde işbirliği konusunu da değerlendirdiklerini ve Rusya'nın kendi geliştirdiği ve Tayvan'ın en büyük nükleer santralinde kullanılan üç adet VVER-1000 reaktörlerinin de bunlardan biri olduğunu kaydetti.

Mısır ile 2015 yılında imzalanan anlaşma kapsamında çalışmalara 2020 yazında başlayacaklarını belirten Likhaçev, Rosatom'un Dabaa Nükleer Santrali'ne dört VVER-1200 reaktör kuracağını ve tesisin çalışma ömrü boyunca nükleer yakıt tedarik edeceğini kaydetti. Rosatom tesisin ilk birimi 2026 yılında işletmeye almayı planlıyor.

https://www.denizhaber.com.tr/rusya-cin-ve-misir-icin-nukleer-reaktor-kuracak-haber-84552.htm Mesajı Paylaş

Energy

Rumlar, İsrail'in 'Afrodit Sahası'nı gasp etti

Libya'nın 39 bin kilometre karelik deniz alanını gasp eden Yunanistan-Kıbrıs Rum Kesimi, aynı yöntemle İsrail'in deniz alanına giren Afrodit sahasını da kendi alanına kattı.
Doğu Akdeniz'de oldu bitti ile Münhasır Ekonomik Bölgeler (MEB) ilan eden GKRY ve Yunanistan, uluslararası hukuk ve yargı kararlarını hiçe sayarak ihaleler yaptı. Bu yöntemle Libya'nın 39 bin kilometre karelik deniz alanını da gasp eden Yunanistan-GKRY, aynı yöntemle İsrail'in deniz alanına giren Afrodit sahasını da kendi alanına kattı.

Uzmanlar Güney Kıbrıs Rum Yönetimi ve Yunanistan'ın deniz alanı hesaplamasında 1 derecelik doğu-battı eğimini gözden kaçırttığını, Türkiye-İsrail'in karşılıklı kıyı olduğunu gözden kaçırttığını, Anakara üstünlüğü ilkesini, adaların ters tarafta kalma ilkesini, orantılılık ilkesini ihlal ettiğini tespit etti. Star'ın haberine göre Deniz Kuvvetleri Kurmay Başkanı Dr. Cihat Yaycı'nın bir makalesinde yer alan, Libya ve Türkiye'nin karşılıklı kıyıları olduğu görüşü, Yunanistan basını tarafından tepkiyle karşılandı. Oysa Cihat Yaycı bu görüşü, Yunanistan ve GKRY'nin BM'ye sunduğu haritalarda kullandığı hesaplamaya göre oluşturduğunu bir başka makalesinde açıkça ifade etmişti.

YANLIŞ HESAP

Yaycı, makalesinde Akdeniz'de deniz alanı hesaplamalarındaki çelişkilere dikkat çekti. Türkiye'nin hesaplamalarında dikey ve yatay hatlarını kullandığını ifade eden Yaycı, "Bu durumda sadece kuzey-güney ya da doğu-batı hattında ilgili kıyı ve kıyıdaş devlet tespit edilebilmektedir. Esasen yerküre haritasına 3 boyutlu bakılarak, 360 dereceyi kapsayacak şekilde farklı açılar kullanılarak çeşitli istikametlerde ortay hat belirlenmesi gerekmektedir" dedi. Diyagonal hat da denilen bu yöntemle GKRY ve Yunanistan'ın deniz alanlarını artırdığına dikkat çekti.

İSRAİL'E GEÇEBİLİR

Cihat Yaycı, 2011 yılında yayımlanan başka bir makalesinde karşılıklı kıyıları bulunan Türkiye ve İsrail'in bir sınırlandırma antlaşması yapmaları durumunda GKRY'nin sahiplendiği parsellerden 12'nin tamamı, 8, 9 ve 11'in büyük kısmı ve 1, 7 ve 10'un bir kısmı İsrail'in olurken, Türkiye de Kıbrıs'ın güneyinde deniz yetki alanlarına sahip olabileceğine vurgu yaptı.

Doğu Akdeniz'de oldu bitti ile Münhasır Ekonomik Bölgeler (MEB) ilan eden GKRY ve onun destekçisi Yunanistan, uluslar arası hukuk ve yargı kararlarını hiçe sayarak ihaleler yaptı. Bu yöntemle Libya'nın 39 bin kilometre karelik deniz alanını da gasp eden Yunanistan-GKRY'nin aynı yöntemle İsrail'in deniz alanına giren Afrodit sahasını da kendi alanına kattı.

https://www.denizhaber.com.tr/rumlar-israilin-afrodit-sahasini-gasp-etti-haber-84951.htm Mesajı Paylaş

saladin

Fazla enerjiyi depolamanin en iyi yontemi sikistirilmis havaymis. Ornegin ruzgardan veya gunesten elde edilen enerji, bu tur hava depolarinda saklanirsa, ruzgar veya gunesin olmadigi zaman depodan alinarak sebekeye verilebiliyormus (elbette arada mekanik cevirimler var: gunes enerjisi -> elektrik -> kompresor -> hava deposu -> elektrik ureten degirmen -> elektrik seklinde).


https://theconversation.com/lets-store-solar-and-wind-energy-by-using-compressed-air-103183

Hava sikistirmak icin en ideal yer olarak tuz depozitleri gosteriliyor. Artik iyice kurumus olan tuz golunun ustune gunes enerjisi panelleri, altina da bu tur depolar olur mu? Bilindigi uzere LPG depolamak icin dusunuluyordu.

  Alternatif olarak ulkemizde bol miktarda olan komur madenleri de dusunulebilir.
Mesajı Paylaş

saladin

Cin'liler tokomak reaktorlerinde 10 saniye boyunca 100 milyon santigratlik isiya ulasmislar.
https://www.abc.net.au/news/2018-11-15/china-attempts-to-create-an-artificial-sun/10495536

Bu sicaklik gunesin sicakliginin 6 kati, ve surekli enerji uretimi icin gereken minimum miktarmis. Mesajı Paylaş

anafor2016

Karadeniz'de doğalgaz tesbit etmisiz Mesajı Paylaş

Yukarı git

Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter