Dünya'dan ve Türkiye'den Enerji Haberleri

Başlatan kimlikci, Nis 27, 2016, 12:02 ÖS

« önceki - sonraki »
Aşağı git

putty

Bu ne biçim bir fabrika böyle merak ettim. 40 milyar euro yatırım yapılacakmış. Heralde doğru değil rakam. 40 milyar değilde 40 milyon olmalı bence

Dünyanın en büyüğü Bergama'ya kuruluyor!
İzmir'in Bergama İlçesi'ne 40 milyar Euro yatırım bedeliyle dünyanın en büyük rüzgar tribünü kanat fabrikası kurulacak.
LM Wind Power, Türkiye'de yeni bir rüzgar tirübünü kanat fabrikası kurmak için Bergama Organize Sanayi Bölgesi'ni (BOBSİ) seçti. Bergama Ticaret Oadası'nın öncülüğünde düzenlenen bilgilendirme toplantısına Ticaret Odası Başkanı Fikret Ürper, CHP'li Bergama Belediye Başkanı Mehmet Gönenç, Öztüre Holdig Yönetim Kurulu Başkanı Nezih Öztüre, Bergama Kaymakamı Osman Nuri Canatan ve işadamları katıldı.

 


40 MİLYAR EURO YATIRIMLA KURULACAK

LM Wind Power 17 hektarlık alan üzerine kuracağı 15'inci yeni fabrikanın sembolik temel atma törenini gerçekleştirdi. Dünya standartlarında yüksek teknolojiyle rüzgar tribün kanadı üretecek firma 40 milyar Euro yatırım ile kurulan fabrikada 450 kalifiye eleman çalıştıracak.

BOBSİ Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Yurtsever, rekabetin çok kuvvetli olduğu global pazarda dünyada öncü firmadan birini bölgeye getirmenin mutluluğunu yaşadıklarını söyledi. Yurtsever, "Çevreci bir yatırım ile bölgeyi endüstri merkezi haline getirip sadece Bergama'ya değil bölgesel gelişmeye de katkı sağlamış olacağız" dedi. LM Wind Power endüstrileşmeden sorumlu Başkan Yardımcısı Ben Malefijt ise bölgenin lojistik anlamda önemli avantajlar sunduğunu ve bunlardan faydalanmak istediklerini ifade etti. Malefijt, "Firma olarak bölge halkıyla bir dayanışma içinde çalışarak üretimlerimizi gerçekleştireceğiz. 2017 yılının ortalarında üretime geçmeyi planlıyoruz. Yıllık kapasitemiz 500 MW olacak ve 2GW üretim kapasitesine ulaşmayı hedefliyoruz" dedi. Bilgilendirme sonrası ise tesisin inşaa edileceği alanda temsili olarak kurdele kesildi ve ilk kazma vuruldu. Tören sonrası konuşan OSB Bölge Müdürü Burak Akgün tüm imkanların seferber edilerek altyapı çalışmalarının devam ettirildiğini, emeklerinin bu şekilde meyve verdiğini dile getirdi.

http://www.milliyet.com.tr/dunyanin-en-buyugu-bergama-ya-ekonomi-2277977/ Mesajı Paylaş

turkdefence

Haberi sitede düzeltip milyon euro yapmışlar. Mesajı Paylaş

putty

Ben dedim düzeltin diye Mesajı Paylaş

kimlikci

Japonlar İstanbul'da 100 milyon dolarlık fonla nükleer bilim ve reaktör mühendisliği eğitimi verilecek bir üniversite kuruyor


Nükleer bilim ve deprem konusunda ileri teknolojiye sahip Japonya, İstanbul'da üniversite kuracak. Japonya ile imzalanan İstanbul'da Türk- Japon Bilim ve Teknoloji Üniversitesi kurulmasına ilişkin anlaşma, Meclis'in tatile girmeden önce kabul ettiği son yasalar arasında yer aldı. Anlaşmaya göre Türk-Japon Bilim ve Teknoloji Üniversitesi'nde özellikle lisans düzeyinde nükleer bilim ve reaktör mühendisliği, mimarlık, inşaat ve deprem mühendisliği alanlarında eğitim verilecek.

İlk etapta üniversiteye Japonya tarafından 100 milyon dolarlık bir fon sağlanacak. Türkiye de yer ve diğer altyapı unsurlarını temin edecek. Üniversitede Japonya tarafından görevlendirilecek profesörlerin maaşları yine bu ülke tarafından karşılanacak.

http://www.haber7.com/egitim/haber/2087441-turk-japon-nukleer-universitesi-geliyor Mesajı Paylaş

kimlikci

Nükleer enerjinin barışçıl amaçlarla kullanımını içeren Türkiye ve Çin hükümetleri arasında imzalanan işbirliği anlaşmasının onaylanmasının uygun bulunduğuna dair kanun yürürlüğe girdi.
http://aa.com.tr/tr/turkiye/turkiye-cin-nukleer-enerji-isbirligi-anlasmasi-resmi-gazetede/634938 Mesajı Paylaş

petibor

Enerjide "gaz hidrat" dönemi
 
Alternatif bir enerji kaynağı olarak uzun süredir üzerinde çalışılan gaz hidratların yakın gelecekte sektörde yerini alacağı belirtildi

Dokuz Eylül Üniversitesi Deniz Bilimleri ve Teknolojisi Enstitüsü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Günay Çifçi, alternatif bir enerji kaynağı olarak uzun süredir üzerinde çalışılan gaz hidratların yakın gelecekte sektörde yerini alacağını belirterek, "Türkiye'nin denizlerinde yüksek miktarda gaz hidrat rezervi var. Ne kadar gaz hidrat rezervimiz olduğunun anlaşılması gerekiyor. Tahmin edilen rezervlerle bile Türkiye başta enerjide dışa bağımlılığı olmak üzere birçok problemini çözebilir." dedi.Dünyada karasal, denizler ve deniz tabanında bulunan gaz hidrat birikimlerinin sadece küçük bir kısmının ticari potansiyeli olduğuna dikkati çeken Çifçi, "Gaz hidratlar, içerdikleri büyük metan hacmi nedeniyle geleceğin enerji kaynağı olabilirler. Dünyadaki karasal ve deniz tabanında bulunan gaz hidrat birikimlerinin sadece küçük bir kısmı bile yıllarca enerji ihtiyacını karşılayabilir. Bu konuda çalışan bilim insanlarının ortak görüşü küçük bir gaz hidrat potansiyelinin bile dünyanın yıllarca enerji ihtiyacını karşılayabileceği yönündedir." diye konuştu.Çifçi, gaz hidratların kesin varlığının bilindiği en geniş alan olan ABD'nin Blake Sırtı'ndaki küçük bir alandan çıkarılan kaynakla ülkenin 105 yıllık doğalgaz gereksiniminin karşılanabileceğinin hesaplandığını kaydederek, şöyle devam etti:
"Alternatif bir enerji kaynağı olarak uzun yıllardır üzerine çalışılan gaz hidratların yakın gelecekte sektörde yerini alacağını düşünüyorum. Türkiye'nin denizlerinde yüksek miktarda gaz hidrat rezervi var. Türkiye'de ne kadar gaz hidrat rezervi olduğunun anlaşılması gerekiyor. Tahmin edilen rezervlerle bile Türkiye başta enerjide dışa bağımlılık olmak üzere birçok problemini çözebilir.

 

Karadeniz, Akdeniz ve Marmara denizlerinin yoğun gaz hidrat birikimlerine sahip zengin sular olduğu biliniyor. Gaz hidratlar büyük bir olasılıkla dünyanın gelecekteki birincil enerji kaynağı olacaktır. Karadeniz; bu konuda Almanya, Fransa, Rusya ve ABD tarafından yoğun olarak araştırılmaktadır. Japonya ise milli bir program oluşturarak Japon Ulusal Petrol Şirketi ile gaz hidratların üretimini başardı. Asya'nın Japonya ve Güney Kore bölgesinde bulunan rezervlerinin sadece yüzde 10'unun üretimi ile bu ülkelerin 100 yıllık metan gazı ihtiyacı karşılanabilir."

 
Dünyada ve Türkiye'de gaz hidrat çalışmaları
Çifçi, gaz hidrat konusunda dünyada 1982 yılında ilk araştırma programının 8 milyon dolar maliyetle ABD'de başladığını belirterek, 1990'lardan bugüne kadar rezerv araştırması ve fizibilite çalışmalarına, başta ABD olmak üzere, Japonya, Hindistan, Güney Kore, Çin, Rusya ve Ukrayna tarafından 1 milyar 700 milyon doların üzerinde harcama yapıldığını kaydetti.

 

Ekonomik ve hatta çevresel anlamda çok sayıda çalışmalar yapılmasına karşın, Türkiye'de gaz hidratlar üzerine çalışan araştırmacı sayısının son derece az olduğunu ifade eden Çifçi, Türkiye'de konu ile ilgili ilk çalışmaların ise 2000'li yılların başında Karadeniz'deki gaz hidrat oluşumlarını ele alan bir TÜBİTAK projesi olduğunu söyledi.
Halen Dokuz Eylül Üniversitesi bünyesinde yer alan sismik laboratuvarı Seislab'da Ulusal Denizlerde Gaz Hidrat Araştırma konulu proje kapsamında Koca Piri Reis araştırma gemisiyle bir çalışma yürütüldüğünü belirten Çifçi, bu kapsamda veri toplanması, yorumu, işlenmesi amacıyla 2005 yılından bu yana çaba harcandığını anlattı.

"Gaz hidratlar petrol ve doğalgaza göre daha ekonomik"
Gaz hidratların fiziksel özelliklerine de değinen Çifçi, 1 metreküp gaz hidtrattan 164 metreküp metan gazı elde edildiğini ve verimin mevcut doğalgaz ve petrole göre oldukça yüksek olduğuna işaret etti. Çifçi, sözlerini şöyle tamamladı:


"Gaz hidratlar, petrol ve doğalgaza oranla daha yüzeysel alanlarda bulunan, sondajı ve çıkarılması nispeten daha kolay maddelerdir. Ekonomik yollarla çıkarılmasına yönelik teknolojilerin geliştirilmesine devam ediliyor, buna ek olarak gaz hidratların bulunduğu coğrafyalarda sera gazını artırıcı yönde metan salımı gerçekleşiyor, bu gaz, ozon tabakasını olumsuz etkiliyor. Bu maddenin bulunduğu yerde topraktan veya denizden çıkarılıp işlenerek enerji kaynağı haline getirilmesı gerekir. Böylece gazın işlenmesi ve ekonomiye kazandırılmasıyla çevreye verilen zarar da en aza indirgenerek, çifte fayda sağlanmış olacak." AA


http://www.haberturk.com/ekonomi/enerji/haber/1298545-enerjide-gaz-hidrat-donemi/9 Mesajı Paylaş

murattekin

Bence hiç uğraşmayalım. Ya çıkarttırmazlar (Bu şöyle olur Shell, Bp gibi firmalar buz çıkaralım der. Sonra da verimli değilmiş der ve kapatıp gider). Yada ısrarcı olursak büyük abi bir bahane bulup bize "özgürlük" getirir. Mesajı Paylaş
Murat Tekin

kimlikci

Türkiye'den Kaya petrolü hamlesi

Estonya şirketi Eesti Enerji'nin üst düzey yöneticisi (CEO) Hando Sutter, şirketinin dünyada kaya petrolünü kullanarak enerji üreten en büyük şirket olduğunu belirterek, "Türkiye'de de büyük rezervler olduğu belirtiliyor. Kaya petrolüne ilişkin çalışmalarımızın yüzüncü yılındayız ve Türkiye'deki potansiyelin kullanılması, geliştirilmesi ve yatırımcıların bulunması konularında birlikte çalışabiliriz." dedi.

Sutter, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Türk yetkililerle 20-21 Eylül tarihlerinde Estonya'nın başkenti Tallinn'de bir sempozyumda görüştüklerini anlattı.

Türkiye Kömür İşletmeleri Kurumunun verilerine göre, Türkiye'deki kaya petrolü rezervlerinin yaklaşık 1,64 milyar ton olarak hesaplandığını hatırlatan Sutter, "Türkiye'de büyük rezervler olduğu belirtiliyor. Türkiye'deki kaynaklar konusunda kesinlikle daha fazla çalışma gerekiyor, ancak son bulgulara göre bölgede bulunan kaya petrolünün verimi gelecek vadediyor." değerlendirmesinde bulundu.

Türk yetkililerle Eesti'nin neler önerebileceği konusunda görüştüklerini vurgulayan Sutter, şöyle devam etti:

"Kaya petrolüne ilişkin çalışmalarımızın yüzüncü yılındayız ve Türkiye'deki potansiyelin kullanılması, geliştirilmesi ve yatırımcıların bulunması konularında birlikte çalışabiliriz. Türkiye'de konuya ilişkin başlangıç çalışmalarını 2012'de yaptık. Bu konudaki tecrübemizi paylaşabiliriz. Eğer Türkiye de ilgilenirse bölgedeki jeolojik çalışmaları gerçekleştirmenin yanı sıra petrol ve elektrik üretim projeleri de geliştirebiliriz."

"Bildiklerimizi paylaşmak mutlu eder"

Estonya'nın Avrupa Birliği içerisinde enerjide en az ithalatı gerçekleştiren ülke olduğunun altını çizen Sutter, "Bu ayrıcalıklı pozisyonumuzu kaya petrolüne borçluyuz. Bu konuda bildiklerimizi paylaşmak bizi mutlu eder." ifadelerini kullandı.

Sutter, Estonya'nın şu anda 1,3 milyar ton aktif ve 3,5 milyar ton pasif, ancak gelecekte kullanılabilecek kaya petrolü rezervine sahip olduğunu da kaydetti.

Estonya'nın geçen yılki elektrik tüketiminin 8 teravatsaat olduğunu ve bunun 7,3 teravatsaatini kaya petrolünden elde edilen elektrikle karşıladıklarını kaydeden Sutter, "Rezervlerimiz dünyanın en büyüğü değil ama yıllardır bu alanda çalışıyor ve teknoloji geliştiriyoruz. Dünyadaki en büyük kaya petrolü şirketiyiz." dedi.

Başta Estonya olmak üzere Çin, Rusya, Ürdün, İsrail, Brezilya, ABD ve Avustralya, kaya petrolünden enerji üretimi yapıyor.

Dünya Enerji Ajansı'na göre, dikkat çekici kaya petrolü rezervi olan diğer ülkeler arasında Türkiye, Ürdün, İsveç ve Fas gösteriliyor.

Türkiye'nin kaya petrolü rezervlerinin, Bolu'nun Göynük, Çorum'un Dodurga, Amasya'nın Merzifon, Yozgat'ın Sorgun ve Kütahya'nın Tunçbilek ve Seyitömer ilçelerinde yoğunlaştığı öngörülüyor.
http://aa.com.tr/tr/ekonomi/turkiyenin-kaya-petrolu-potansiyeline-estonya-ilgisi/674943 Mesajı Paylaş

Baltica

Kaya gazi ve Kaya petrolu, epey enteresan bir enerji kaynagi. Diger, Hidrokarbon temelli enerji kaynaklarindan farkli olarak, dunyada cok degisik morfolojik olusumlarda bulunabiliyor. Ancak, tam da bu sebepten dolayi, cikartilip, islenebilmesi icin adeta, her jeolojik struktur icin farkli bir teknoloji gerekiyor. Mesela ABD'de ki, kaya gazi ve kaya petrolu (Shale gas ve shale oil) icin, baska, Estonya'dakini cikarip, isleyebilmek icin bambaska bir teknoloji kullaniliyor.

Bir baska ifade ile, Turkiye'de ki, kaya gazi ve kaya petrolunu cikarip, isleyebilmek icin bambaska teknolojiler gerekebilir. Bu isin teknik kismi.

Isin bir de ekonomik kismi var; Su anda, ham petrolun varili 50 USD civarinda. Kaya gazi ve kaya petrolu cikartilmasi ve ham petrolden farkli olarak, sonra islenebilmesi, cok yuksek maliyetli bir kaynak. Yanlis bilmiyorsam, ham petrol fiyatlari ancak 100 USD civarinda seyrettigi zaman, kaya gazi ve petrolunu isletmek feasible hale geliyor. Halbuki su anda, direkt Kuzey Denizinden ham petrol cikaran, Norvec'in bile maliyetleri kurtarmadigi icin, uretimi, ancak rafinerilerini kapanmadan mimumum duzeyde calistiracak kadar petrol cikarabiliyor.

Isin bir de siyasi boyutu var. Azicik kafamizi kaldirdigimiz anda, basimiza ne yildirimlarin yagdigini hepimiz gorduk. Sultan Hamid doneminden beri, zaten elimizde, karadaki petrol bolgelerinin haritasi var. Denizlerimizdeki gaz ve petrol yataklarinin haritasi da, 70'lerin sonunda bir sekilde devletin eline gecti. Kaya gazi ve petrolune gelmeden evvel, cikartmak istesek, once bu yataklara el atariz. Ama bunun siyasi sonuclarini gogusleyebilecek derecede guclu oldugumuz zaman. Mesajı Paylaş

kimlikci

Ankara da ÖKK nın Oğul Bey kışlasına 3.3 MW kapasiteli güneş enerji santrali kurulacak.
Proje bedeli 9.750.000 TL olarak belirlendi.
http://www.enerjigunlugu.net/icerik/21451/milli-savunma-bakanligi-kislada-elektrigini-gunesten-karsilayacak.html#.WITK6-iyNBc Mesajı Paylaş

Atılgan

Türkiye enerji güvenliğini artırmak amacıyla yeni adımlar atıyor. Bunlardan biri de doğalgaz arzı ile ilgili.

Bu amaçla Yalova ve İzmir'e kurulacak iki yüzer LNG depolama ve gazlaştırma proje yatırımı hayata geçiriliyor

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı'nın, Türkiye'nin kısa vadede doğalgazda arz güvenliğini ve kaynak çeşitliliğini sağlamak için düğmeye bastığı FSRU Projeleri'nin ilk adımı, geçen ay Aliağa'da atıldı.

Türkiye'nin ilk yüzer LNG (sıvılaştırılmış doğalgaz) depolama ve yeniden gazlaştırma terminali (FSRU) Aliğa'daki Etki Liman İşletmeleri'ne ait yüzer iskele sahasında, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın katılımıyla düzenlenen törenle hizmete girdi. Terminalin kurdelesini Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Başbakan Binali Yıldırım ve Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak beraber kesti.  LNG depolama ve gazlaştırma tesisi Etki Liman İşletmeleri Doğalgaz İthalat ve Ticaret Anonim Şirketi'nin ortaklık yapısında, devlet ihalelerine ambargo koyan kamuoyunun yakından tanıdığı isimler yer alıyor. Şirketin yüzde 50'si Kalyon, yüzde 30'u Kolin ve yüzde 20'si ise Önal Kardeşlerin mülkiyetinde bulunuyor.

Etki Liman İşletmeleri sahasında hizmete giren FSRU Neptune yüzer santralinin yıllık kapasitesi 5 milyar 300 milyon ton olması planlanıyor. Santral Türkiye'nin enerji arz güvenliğine günlük 20 milyon metreküpün üstünde katkı sağlayacak. Yüzer santral sayesinde, Türkiye'nin günlük sisteme verilebilen arz kapasitesinde önemli artış yaşanacak.

İKİNCİ ÖZEL FSRU TESİSİ YALOVA'YA KURULUYOR

MAKS Proje Geliştirme Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi, (MAKS ENERJİ) Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu'na FSRU lisansı için başvuruda bulundu. MAKS Proje Geliştirme Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi'nin Yönetim Kurulu Başkanlığı'nı Mehmet Koç üsleniyor.

Türk denizcilik sektörünün yakından tanıdığı bir isim olan Mehmet Koç, İstanbul Lines firmasının eski İcra Kurulu Başkanı olarak görev yapmış, Negmar Denizcilik Şirketi'nin de yüzde 20 ortağı olarak öne çıkmıştı.

Marmara kıyılarında, ulusal gaz iletim şebekesine yılda 6 milyar metreküplük doğalgaz basma kapasitesine sahip bir yüzer doğalgaz terminali kurulması için EPDK'ya başvuran Maks Enerji İzmit Körfezi'nin güney kıyılarında kurulacak tesisin, Osmangazi Köprüsü'nün Yalova tarafındaki ayağına çok yakın bir noktada, Tavşanlı beldesi sınırları içinde yer alacak.

Tesislerin kurulacağı arazi, lisans başvurusunu yapan Maks Enerji tarafından uzun süreli kiralandı. Daha önce tersane yatırımı olarak belirlenen araziye daha fizibıl olacağı düşünülerek FSRU tesisi kurulmasına karar verildi. Arazinin ÇED Raporu alınmış durumda. LNG gemileriyle getirilecek sıvılaştırılmış doğalgaz (LNG), tesislerde yeniden gazlaştırılarak yaklaşık 200-250 metre mesafedeki BOTAŞ'ın işlettiği ulusal doğalgaz iletim hattına verilecek. BOTAŞ'ın, bölgeden geçen 2x24 inçlik boru hattı bulunuyor. Tesislerin yıllık gazlaştırma ve şebekeye gaz basma kapasitesi 6 milyar metreküp olarak planlandı. Bu rakamın, günlük 17 milyon metreküplük ilave bir gaz giriş imkanı anlamına geldiği hesaplanıyor.

ÜRETİMİN YÜZDE 66'SI BOTAŞ'A VERİLECEK

Maks Enerji'nin kuracağı FSRU tesislerinin kapasitesinin 4 milyar metreküplük kısmının doğrudan BOTAŞ tarafından kullanılması bekleniyor. Yatırımcı firma, kalan 2 milyar metreküplük kısmı ise diğer piyasa oyuncularının hizmetine tahsis edecek. Maks Enerji'nin Yalova Tavşanlı beldesine kuracağı yüzer LNG terminalinin toplam büyüklüğü 550-600 milyon dolar olarak tahmin ediliyor. Bunun 250-300 milyon dolarlık kısmını yüzer terminal bedeli, 100 milyon dolara yakın kısmını kurulum maliyeti, kalan kısmını arsa bedeli oluşturuyor. Zaten tersane arazisi olarak elinde bulunan taşınmaza bir ödeme yapmayacak olması, yatırımcı firmanın en önemli avantajlarından biri olarak gösteriliyor.

ÜÇÜNCÜ FSRU PROJESİNE KOÇ GRUBU TALİP

Öte yandan Koç Holding bünyesinde faaliyet gösteren ADG Enerji, doğalgaz arz güvenliğinde kritik rol oynaması beklenen yüzen LNG depolama ve tekrar gazlaştırma tesisi (FSRU) kurmak için Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu'na lisans başvurusunda bulundu.

EPDK tarafından verilecek iki lisans, sisteme günlük 31 milyon metreküp doğalgaz sağlayacak. İzmir ve Yalova'da kurulacak tesislerin, kış döneminde artan doğalgaz ihtiyacının karşılanmasında ve Türkiye'nin doğalgaz ticaret merkezi olmasında önemli rol oynayacak.

Bu kapsamda, Koç Holding bünyesindeki ADG Enerji, İzmir'de kurulacak ve sisteme günlük 14 milyon metreküp doğalgaz tedarik edecek FSRU tesisi için EPDK'ya başvuruda bulundu. Önümüzdeki yıl devreye girmesi planlanan tesis, sisteme yıllık 5 milyar metreküp doğalgaz sağlayacak ve 170 bin metreküp de sıvılaştırılmış doğalgaz depolayacak.

http://www.denizhaber.com.tr/yalova-ve-izmire-kurulacak-iki-yuzer-lng-depolama-ve-gazlastirma-proje-yatirimi--haber-72399.htm Mesajı Paylaş

The Thing

Trans Anadolu Doğalgaz Boru Hattı (TANAP) projesinin devamı olan Trans Adriyatik Doğalgaz Boru Hattı (TAP) projesinin maliyeti belli oldu.

TAP Genel Müdürü Ian Bradshaw, "Daha önce belli olmayan sözleşme fiyatları nedeniyle net bir rakamdan bahsedemiyorduk. Ancak artık söyleyebiliriz. TAP'ın toplam maliyeti 4.5 milyar euro olacak." dedi.
Trans Adriyatik Boru Hattı (TAP) Genel Müdürü Ian Bradshaw, projenin planlanan şekilde ve takvime uygun olarak ilerlediğini belirterek, "Daha önce belli olmayan sözleşme fiyatları nedeniyle net bir rakamdan bahsedemiyorduk. Ancak artık söyleyebiliriz. TAP'ın toplam maliyeti 4.5 milyar euro olacak." dedi.

Bradshaw, Trans Anadolu Doğalgaz Boru Hattı Projesi'nin (TANAP) Avrupa ayağı olan TAP'ın geliştirme takviminin tamamen Şah Deniz 2'nin geliştirilmesiyle uyumlu olarak planlandığını söyledi.

TANAP'a doğalgaz sağlayacak Şah Deniz-2 faz sahası ile eş zamanlı ilerleme gösterdiklerini dile getiren Bradshaw, "Şah Deniz Konsorsiyumu ilk gaz satışını 2018 sonunda Türkiye ve Gürcistan'a gerçekleştirecek. Avrupa'ya ilk gaz gönderimi de bundan yaklaşık 1 yıl sonra 2020'nin başlarında planlanıyor." diye konuştu.

Bradshaw, TAP'ın Avrupa için stratejik bir proje olduğunu ve özellikle Güneydoğu Avrupa'da doğalgaz kaynaklarını çeşitlendirme açısından büyük önem taşıdığını anlattı.

8 milyon iş saatinden fazla çalışma

Geçen yıl aralıkta yapılan kapsamlı veri tabanlı entegre izleme sistemi (SCADA) sözleşmesiyle proje maliyetinin netleştiğini belirten Bradshaw, "Daha önce belli olmayan sözleşme fiyatları nedeniyle net bir rakamdan bahsedemiyorduk. Ancak artık söyleyebiliriz. TAP'ın toplam maliyeti 4,5 milyar euro olacak. Bunun içine 2009'dan beri devam eden dizayn ve mühendislik çalışmaları da dahil edildi." dedi.

Bradshaw, bu yılın ilk çeyreğinde projenin kompresör istasyonları inşaatına da başlanacağını söyledi.

Projenin açık deniz bölümünün (offshore) 2018-2019 döneminde yapılacağını bildiren Bradshaw, "2016 yazında arkeolojik araştırmaların yanı sıra zeytin ağaçlarının bölgeden taşınması gibi işlemleri de tamamladık. Jeolojik çalışmalarımız da bu anlamda tüm hızıyla sonuçlandırılıyor. Projeye genel olarak bakıldığında Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası ve Avrupa Yatırım Bankası ile bir dizi OECD ülkesinin ihracat kredi garanti kuruluşlarından da mal ve hizmet tedariki konusunda finansman bekliyoruz. 2017 içinde TAP'ın finansman çizelgesini netleştireceğiz." dedi.

Bradshaw, proje kapsamında 8 milyon iş saatinden fazla çalışmanın büyük kazalar yaşanmadan, güvenli bir şekilde gerçekleştirildiğini kaydetti.

TAP, Türk-Yunan sınırında başlayarak Yunanistan'ın kuzeyinden Arnavutluk'a ve oradan da Adriyatik Denizi'ni geçerek İtalya doğalgaz şebekesine bağlanacak.

Başlangıç kapasitesi 10 milyar metreküp olarak belirlenen boru hattının uzunluğu 878 kilometre olacak.

http://www.denizhaber.com.tr/tapin-maliyeti-4-5-milyar-euro-olacak-haber-72420.htm Mesajı Paylaş

nokta

Rusya Federasyon Konseyi Türk Akımı anlaşmasını onayladı.

Federasyon Konseyi bugünkü oturumunda Türk Akımı doğalgaz boru hattına ilişkin anlaşmanın onaylanmasını öngören yasayı kabul etti.
Parlamentonun alt kanadı Duma, anlaşmayı 20 Ocak'ta onaylamıştı.

Hükümetlerarası anlaşması Ekim 2016'da İstanbul'da imzalanan Türk Akımı projesi kapsamında, biri Türkiye pazarı, diğeriyse Avrupa pazarının ihtiyaçlarına yönelik olmak üzere 2 boru hattı inşa edilmesi planlanıyor. Hatlardan her birinin kapasitesinin yıllık 15.75 milyar metreküp olacağı açıklanmıştı.

TBMM Genel Kurulu'nda 2 Aralık'ta kabul edilen anlaşma, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından 5 Aralık'ta onaylanmış ve 6 Aralık'ta Resmi Gazete'de yayınlanmasının ardından resmen yürürlüğe girmişti.

Projenin her iki hattı da 2019 sonunda hizmete girecek. Mesajı Paylaş

nokta

Türkiye'nin ihtiyacı petrolün %20'si yerli kaynaklardan karşılanacak

Transatlantic Petroleum, Türkiye'ye ilişkin 2023 hedefleri konusunda açıklama yaptı. Türkiye'de petrol arama çalışmalarına hız veren ve günlük petrol üretimini bin 250 varilden 4 bin 500 varile çıkaran şirket, 2023 yılında Türkiye'nin ihtiyaç duyduğu petrolün yüzde 20'sini yerli kaynaklardan çıkaracaklarını ifade etti.

Petrol fiyatlarının artış göstermesi Transatlantic Petroleum Şirketi'nin Türkiye'ye yaptığı yatırımların hızlanmasına yol açtı. Ülkemiz şuan için doğalgaz ihtiyacının yüzde 1'ini ve petrol ihtiyacının yüzde 6'sını yerli kaynaklardan karşılarken, Transatlantic Petroleum şirketi 2023 yılında petrol ihtiyacının yüzde 20'sini karşılamak için çalıştıklarını belirtti.

7 yılda 600 milyon dolarlık yatırım

Şirketin Türkiye CFO'su Ozan Ülker, Güneydoğu'da rezervleri artırdıklarını ifade ederken, Trakya basenindeki yatırımları da takip ettiklerine dikkat çekti. 7 adet arama ile birlikte 460 milyon dolarlık bir satın alma işlemi gerçekleştirdiklerini söyleyen Ülker, 7 yılda 600 milyon dolarlık yatırım yaptıklarını belirtti. Ayrıca bu yatırımlar çerçevesinde günlük petrol üretimini bin 250 varilden, 4 bin 500 varile çıkardıklarını söyledi. 2014 yılındaki petrol fiyatlarının düşüşüne vurgu yapan Ülker, ara verdikleri yatırımlara 2016'nın son çeyreğinde tekrar başladıklarını belirtti. Hedeflerinin de günlük 6 bin varil olduğunu ekledi.

"Horizontal Driling" teknolojisine sahip bir şirket

Transatlantic Petroleum şirketi hakkında bilgiler veren Ülker, şirketin Horizontal Driling diye bilinen yatay sondaj teknolojisine sahip olduğunu söyledi. Bu teknikle verimliliğin birkaç kat arttığını belirten Ülker, Güneydoğu'da kazmakta oldukları 3 bin 500 metre derinlikteki Bedinan formasyonunu 1000 metre yatay sondajla test edeceklerini söyledi.Sektörde yeni yatırımların olup olmayacağına ve bunun için uygun bir ortamın var olup olmadığına ilişkin bir soruya cevap veren Ülker, fiyatlardaki yukarı yönlü haraketlerin risk iştahını arttıracağından yeni arama faaliyetlerinin şüphesiz devam edeceğini belirtti.

http://www.virahaber.com/turkiyenin-ihtiyaci-petrolun-20si-yerli-kaynaklardan-karsilanacak-43722h.htm Mesajı Paylaş

Atılgan

Kalyon ve Kolin Grubu, Hyundai Tersanesi'ne biri opsiyonlu 2 adet FSRU siparişi verdi

Türkiye'nin ilk yüzen LNG depolama ve gazlaştırma terminalini Aliağa Etki Liman İşletmeleri'nde hizmete sokan ve yüzde 80 hissesi bulunan Kalyon-Kolin Grubu, Güney Kore Hyundai Tersanesi'ne 170 bin cbm kapasiteli FSRU siparişi verdi.
Kalyon Grubu'nun yüzde 50, Kolin Grubu'nun yüzde 30 ve Önal kardeşlerin yüzde 20 ortak olduğu Aliağa Etki Liman İşletmeleri'nde hizmet vermek üzere, Uzakdoğu'ya FSRU siparişi verildi.

Devlet ihalelerine ambargo koyan Kalyon ve Kolin Grubu, Güney Kore Hyundai Tersanesi'nde inşa edilecek ve her biri 230 milyon dolara mal olacak 1'i opsiyonlu 2 adet LNG depolama ve yeniden gazlaştırma gemi (FSRU - Floating Storage Regasification Unit) siparişi verdi.

Deniz Haber Ajansı'nın edindiği bilgiye göre, Kalyon ve Kolin Grubu tarafından Güney Kore Hyundai Tersanesi'nde sipariş edilen, LNG depolama ve yeniden gazlaştırma gemileri, 295 metre boyunda, 46 metre genişliğinde ve 170 bin cbm depolama kapasitesine sahip olacak.

Yapılan anlaşmaya göre, 2019 yılının son çeyreğinde teslim edilmesi planlanan, biri opsiyonlu iki FSRU gemisinin her biri 230 milyon dolara mal olacak.

Kalyon ve Kolin Grubu'nun sipariş ettiği iki gemiden opsiyonlu olan FSRU'nun kesinleşmesinin, İzmir'de faaliyete geçmesi planlanan LNG depolama ve gazlaştırma terminali için EPDK tarafından verilen lisansın Kalyon-Kolin Grubu tarafından alınması halinde, ikinci FSRU gemisinin inşasına başlanacağı öğrenildi.

Bilindiği gibi, Aliağa'da hizmete giren LNG depolama ve gazlaştırma terminalininin ardından, Enerji Piyasası Denetleme Kurumu (EPDK) Yalova ve İzmir için lisans başvurularını almaya başlamıştı.

İLK FSRU, ALİAĞA'DA HİZMETE GİRDİ

Türkiye'nin ilk yüzer LNG (sıvılaştırılmış doğalgaz) depolama ve yeniden gazlaştırma terminali (FSRU) Aliağa'daki Etki Liman İşletmeleri'ne ait yüzer iskele sahasında, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın katılımıyla düzenlenen törenle 21 Aralık 2016 tarihinde hizmete girmişti.

LNG depolama ve gazlaştırma tesisi Etki Liman İşletmeleri Doğalgaz İthalat ve Ticaret Anonim Şirketi'nin ortaklık yapısında, devlet ihalelerine ambargo koyan kamuoyunun yakından tanıdığı isimler yer alıyor. Etki Liman İşletmeleri Doğalgaz İthalat ve Ticaret Anonim Şirketi'nin yüzde 50'si Kalyon, yüzde 30'u Kolin ve yüzde 20'si ise Önal Kardeşlerin mülkiyetinde bulunuyor.

http://www.denizhaber.com.tr/kalyon-ve-kolin-grubu-hyundai-tersanesine-biri-opsiyonlu-2-adet-fsru-siparisi-ve-haber-72568.htm
Mesajı Paylaş

Yukarı git

Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter