Dünya'dan ve Türkiye'den Enerji Haberleri

Başlatan kimlikci, Nis 27, 2016, 12:02 ÖS

« önceki - sonraki »
Aşağı git

kimlikci

Nis 27, 2016, 12:02 ÖS Last Edit: Ağu 05, 2017, 11:43 ÖÖ by Yönetim
Rusya yaşadığı mali sıkıntılar sebebiyle Akkuyu Nükleer Güç Santrali hisselerinden %49 unu satacak. Cengiz İnşaat ile görüşmeler yapıldığı söyleniyor.

http://www.dunya.com/ekonomi/ekonomi-diger/ruslar-akkuyuya-ortak-ariyor-298098h.htm

  Mesajı Paylaş

kimlikci

Niğde'de ilk etapta 100 MWp hücre üretim kapasitesi ile çalışacak, ek yatırımlarla zamanla katlanarak uzun vadede minimum 600 MWp kapasiteye çıkartılacak Güneş Hücresi Üretim Tesisinin temeli atıldı.

http://aa.com.tr/tr/ekonomi/turkiye-yerli-gunes-paneli-uretecek/568346 Mesajı Paylaş

kimlikci

#2
May 13, 2016, 07:48 ÖS Last Edit: May 13, 2016, 08:21 ÖS by kimlikci
Gelecek Hidrojen kaynaklı enerji yatırımlarındadır

Bugün itibariyle Suudi Arabistan Almanya ile ortak yürüttüğü Hysolar programı ile Suudi Arabistan Hidrojen enerjisi ihraç eden ülke konumuna gelmeyi hedeflemektedir

http://www.eie.gov.tr/teknoloji/h_teknolojisi.aspx

Edit Güneş Enerjisi ile Hidrojen Üretimi

http://www.neleryokki.org/enerji/gunes_enerjisiyle_hidrojen_uretimi/Gunes_enerjisiyle_hidrojen_uretimi.htm

Hidrojen temelli yakıt pilleri ile tasarlanan otomobil teknolojileri geleceğin öne çıkan teknolojileri olacaktır


Koreli bilim adamlarının, hidrojenli araçlarda yüksek enerji tüketimini önlemek amacıyla kaktüsleri örnek alarak geliştirdiği zarla, yüksek yakıt performansı sağlanması hedefleniyor.

http://aa.com.tr/tr/bilim-teknoloji/kaktus-hidrojenli-araclara-ilham-oldu/571570

Ülkemizde de Hidrojen enerjili hibrit otomobil teknolojileri üzerine araştırma yapılmaktadır

Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü tarafından hidrojen enerjisiyle giden Türkiye'nin ilk hibrit otomobilinin geliştirildiği açıklandı.

http://www.milliyet.com.tr/turkiye-nin-ilk-hidrojenli-otomobili-uretiliyor-yeniurunler-883799/

Hidrojen Ekonomisi Genel Değerlendirme

http://dergipark.ulakbim.gov.tr/kmcd/article/view/5000157875/5000164729

Hidrojenin sudan elektroliz yolu ile elde edilmesinde de bilimsel ilerlemeler söz konusudur

http://bilimfili.com/hidrojen-yakit-uretme-reaksiyonunun-indirgenme-basamagi-100-verimle-gerceklestirildi/ Mesajı Paylaş

byemre

Karadeniz'in altı hidrojen sülfür ile kaplı. Son 10 bin yıllık periyodda boğazların açılması ile tuzlu Akdeniz suları  Karadeniz'e hücum etti. Tatlı su gölü durumunda olan Karadeniz  büyük miktarda canlı ölümü ile 200 metre altında hidrojen sülfür birikimi gerçekleşti. Dünyada hidrojen üretim potansiyeli açısında ilk sırada yer alır. Çürük yumurta gibi kokan bu gaz son derece zehirlidir. Bu yüzden Karadeniz de 200 metrenin altında canlı yaşamaz. Bence düşünmeliz bu teknolojiyi. Mesajı Paylaş

kimlikci

Bakan Alabayrak: LNG için yeni depolama tesisi yolda


Enerji Bakanlığı, muhtemel doğalgaz sıkıntısına karşı alternatif çözümlere odaklandı. Enerji Bakanı Berat Albayrak, "Yapımı süren BOTAŞ'a ait Tuz Gölü tesisinde birinci aşama 2017 yılında, ikinci aşama 2020 yılında bitecek. EPDK tarafından dört ayrı depolama lisansı daha verildi" diye konuştu.

"Türkiye'de faal halde bulunan tek yer altı deposu halen TPAO tarafından işletiliyor. Bunun yanı sıra EPDK tarafından; BOTAŞ (faaliyete başlama tarihi: 2017), Atlas Petrol Gaz İthalat İhracat ve Pazarlama Ticaret AŞ'ye (faaliyete başlama tarihi 2025), Toren Doğalgaz Depolama ve Madencilik AŞ'ye (faaliyete başlama tarihi: 2022), Gaz Depo Madencilik AŞ'ye (faaliyete başlama tarihi: 2022) de yer altında doğalgaz depolama faaliyeti yapmak üzere depolama lisansı almış durumda."

Bakan Berat Albayrak, LNG depolama tesisleriyle ilgili son durum konusunda da bilgi verdi. Türkiye'de faal halde bulunan iki adet sıvılaştırılmış doğalgaz (LNG) depolama terminali bulunduğunu kaydeden Albayrak, bunlardan birinin BOTAŞ tarafından, diğerinin de Ege Gaz AŞ tarafından işletildiğini belirtti. Etki Liman İşt. Doğalgaz İthalat İhracat ve Ticaret AŞ'ye de EPDK tarafından depolama lisansı verildiğini ifade eden Albayrak, bu tesisin de 2021'de faaliyete başlamasının planlandığını bildirdi.

BOTAŞ'A ait Tuz Gölü Doğalgaz Yer altı Depolama Projesi'yle ilgili Bakan Albayrak, "2017'de 500 milyon metreküp depolama kapasitesi olan birinci aşama, 2020 'de ise 1 milyar metreküplük ikinci aşama bir bütün olarak devreye alınacak" dedi. Projenin birinci aşamasıyla günlük 20 milyon metreküp, ikinci aşamasıyla günlük 40 milyon metreküp doğalgaz ulusal iletim sistemine verilebilecek" diye konuştu.


http://tr.trend.az/business/2533501.html Mesajı Paylaş

HDS

Peki Türkiye'nin tüketimi ne kadar?

Sanmayın ki bunların bir senelik ihtiyacı karşılamak için olduğunu sanıyorum. :) Mesajı Paylaş

byemre

Bir bilgi vereyim de insanların kafasında soru işareti kalmasın. Jeolojik formasyon müsait ise böyle depolama tesisleri yapılabiliyor. Tuz gölünde yeralan evaporit(tuz vb) çökeller eritilerek mağara oluşturuluyor(su ile tuz dışarı çıkarılıyor). Yoksa yerin altını eşip beton ile yapılmıyor. :) doğalgaz depolama alanları tabiki doğal olanlar( akiferler, tüketilmiş petrol ve doğalgaz sahaları, tuz mağaraları, terk edilmiş madenler vb) malesef ülke olarak yeterli doğal depolama alanına sahip değiliz. Mesajı Paylaş

Search and rescue

Çinli bir şirket yapıyordu galiba bu tesisi aklımda öyle kalmış Mesajı Paylaş

kimlikci

@HDS
"Peki Türkiye'nin tüketimi ne kadar?"

Üstat bu depolar Tanap vb boru hatları için olmasın

Zira bu aralar Ukraynanın Türkiye ye depo kapasitemizi paylaşırız diye mesaj gönderdiğini hatırlatayım

http://www.sabah.com.tr/fotohaber/dunya/dunyada-24-saat-boyle-gecti16052016/22 Mesajı Paylaş

kimlikci

Türkiyede Sodyum Bor Hidrür Üretimi Ve Doğrudan Sodyum Bor Hidrürlü Yakıt Pili Üretimi Ve Entegrasyonu

http://www.dektmk.org.tr/pdf/enerji_kongresi_10/mustafatiris.pdf

Bize çağ atlatabileceğini düşündüğüm bir teknoloji Mesajı Paylaş

kimlikci

Trans-Adriyatik Doğalgaz Boru Hattı Projesi (TAP) inşaatının resmi açılış töreni gerçekleştirildi. Projenin 2020 de faaliyete geçmesi bekleniyor

http://www.dunyabulteni.net/dunya/364392/tap-insaati-resmen-basladi Mesajı Paylaş

kimlikci

Elektrik Üretiminde Güncel durum


Elektrik üretiminde yerli ve yenilenebilir kaynakların payını 2023 itibarıyla yüzde 30'a çıkarmayı hedefleyen Türkiye, elektrik üretiminde doğalgazın payını giderek azaltıyor.

Türkiye'de bu yılın ilk üç ayında önceki yılların aynı dönemine göre, doğalgazdan elektrik üretimi 21 milyar 409 milyon kilovatsaatle en düşük seviyeye indi. Böylece yılın ilk çeyreğinde gerçekleşen 65 milyar 662 milyon kilovatsaatlik elektrik üretiminin yüzde 32,6'sı doğalgazdan sağlandı.

Bu yılın ilk çeyreğinde yerli kömürün elektrik üretimindeki payı geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 2 artarak 20 milyar 442 milyon kilovatsaate çıktı.
İthal kömürün payı ise söz konusu dönemde yüzde 1'e yakın azalma gösterdi. İlk üç aydaki toplam üretimin 10 milyar 263 milyon kilovatsaati ithal kömürden elde edildi. Elektrik üretiminde hidrolik kaynakların payı da bu yılın ilk çeyreğinde geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 3 büyüyerek 26,4'e ulaştı. Bu dönemde üretimin 17 milyar 376 milyon kilovatsaati hidroelektrik kaynaklardan elde edildi.

http://aa.com.tr/tr/ekonomi/elektrik-uretiminde-dogalgazin-payi-en-dusuk-seviyede/580425

Enerji sektöründe dar boğazlar

http://www.enerjigunlugu.net/icerik/18468/enerjideki-ekoriskler.html

İzmir ve Balıkesir'e 423 MW'lık RES Santrali kurulacak


Bilgin Rüzgar Santrali Enerji Üretimi A.Ş. tarafından İzmir İli Bergama İlçesi ve Balıkesir İli İvrindi, Havran ve Burhaniye İlçeleri Sınırları İçerisinde 141 adet rüzgar türbini ile 423 MWm/423 MWe kurulu gücünde "ÇAMTEPE RES 423 MWm/ 423 MWe (141 ADET X 3 MWm/ 3 MWe)" projesinin kurulup işletilmesi planlanıyor.

1.352.627.100 TL değerindeki proje kapsamında yılda 1.300.000.000 kWh enerji elde edilecek ve 154kV'lık enerji nakil hattı ile Trafo Merkezi üzerinden Ulusal Elektrik Sistemine bağlanacak.

Projede 85 Adet Türbin ve Şalt Sahası Balıkesir İli Burhaniye İlçesi sınırları içinde, 11 Adet Türbin Balıkesir İli İvrindi İlçesi sınırları içinde, 8 Adet Türbin Balıkesir İli Havran İlçesi sınırları içinde ve geri kalan 37 adet türbin de İzmir ili Bergama ilçesi sınırları içinde kurulacak.

http://www.enerjigunlugu.net/icerik/18575/izmir-ve-balikesire-423-mwlik-camtepe-res.html#.V1CDIr3iKM8


Mardin ve Şırnak'taki ruhsat sahasında petrol keşfeden Güney Yıldızı Petrol Arama AŞ, buna dayanarak iki yıllık ek arama süresi istedi.

http://www.enerjigunlugu.net/icerik/18584/sirnakta-petrol-buldu-ek-arama-suresi-istedi.html#.V1CDXL3iKM8

Transatlantic Exploration Mediterranean International Pty. Ltd. Şirketi Diyarbakır'daki ruhsat sahasında petrol keşfetti.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı Petrol İşleri Genel Müdürlüğü'ne başavuran Transatlantic Exploration Mediterranean Int. Pty. Ltd. Şirketi, DiyarbakırIda bulunan AR/TEM/5046 hak sıra numaralı petrol ara ruhsatı sahasında petrol keşfettiğini bildirdi. Şirket bu keşfe dayanarak ruhsatın süresinin iki yıllığına uzatılmasını talep etti.

http://www.enerjigunlugu.net/icerik/18586/petrolu-kesfetti-ruhsat-suresine-uzatma-istedi.html#.V1CDYb3iKM8


Konya ve Aksaray'da doğalgaz keşfeden Alpay Enerji AŞ, ilgili ruhsat sahasında işletme ruhsatı talep etti. Alpay Enerji, Konya ve Aksaray sınırları içindeki petrol arama ruhsat sahasındaki çalışmaları sonucunda, doğalgaz keşfinde bulundu. Şirket AR/ALP/4077 hak sıra numaralı söz petrol arama ruhsatı sahasında keşfedilen doğalgazı çıkarmak amacıyla sahanın iki bölümünde iki ayrı petrol işletme ruhsatı talebinde bulundu.

http://www.enerjigunlugu.net/icerik/18585/konya-ve-aksarayda-dogalgaz-bulundu.html#.V1CEdL3iKM8 Mesajı Paylaş

kimlikci

22 Mayıs 2016

Abant İzzet Baysal Üniversitesi (AİBÜ) bünyesindeki Nükleer Radyasyon Detektörü Uygulama ve Araştırma Merkezinde (NÜRDAM) askeri alanda ve milli otomobilde kullanılabilecek güneş pili ve paneli prototipi üretildi. 

Yılmaz, AA muhabirine yaptığı açıklamada, son yıllarda teknolojinin ilerlemesi ile enerji ihtiyacının hızla arttığını belirterek, enerjinin bir kısmının yenilenebilir kaynaklarından üretilmesinin önem taşıdığını aktardı.

Dünyada yaygın kullanılan güneş enerjisi teknolojisi Türkiye'de yerleşik olmadığı için henüz aktif olarak kullanılmadığına değinen Yılmaz, "Türkiye'nin enerji talebindeki büyüme ve bu alanda yapılan yatırımlar göz önüne alındığında enerji üretiminde güneş enerjisi teknolojisinin yer alması kaçınılmaz. Üniversitemiz bu duruma kayıtsız kalmayarak, güneş pili üretim çalışmalarına hız verdi. Merkezimizde prototipini ürettiğimiz güneş pili ve panelinin seri üretime geçmesi için birçok firmayla görüşmeler yapmaktayız." şeklinde konuştu.

Güneş pili ve paneli ile güneşten alınan ışınların doğrudan elektrik enerjisine çevrildiğini bildiren Yılmaz, bunu şebekeden bağımsız ve şebekeye bağlayarak enerji aktarmak suretiyle de kullanılabileceğini dile getirdi.

Yılmaz, ürettikleri ürünün Çin'deki en ucuz maliyetli ürün ile maliyet ve teknoloji açısından başa baş durumda olduğunu vurgulayarak, "Burada yerli üretimin yurt dışındaki üretimin de önüne geçebileceği hatta uluslararası boyutta ticari anlamda yarışabileceği bir noktadayız." dedi.


Yıllık 3 megavatlık üretim yapılabilir

Araştırma merkezini diğer merkezlerden ayıran özelliğin seri üretim yapabilmesi olduğunu ifade eden Yılmaz, güneş pillerini üretmeye başladıklarında 6 milyon liralık ek bir yatırımla merkezde mevcut olan 15 milyon liralık yatırımı birlikte değerlendirip, yıllık 3 megavatlık kapasitede güneş pili üretimini gerçekleştirebileceklerini kaydetti.

Güneş pili üretim sonuçlarından yola çıkarak 2 farklı proje hazırlandığını ifade eden Yılmaz, şu bilgileri aktardı:

"Bunlardan bir tanesini Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığına bu ay sonunda sunmayı planlıyoruz. Diğerini ise Milli Savunma Bakanlığına sunacağız. Milli Savunma Bakanlığımız, askerlerimiz özellikle arazi ve dağ şartlarında çok rahat bir şekilde bu hücreleri yanlarına alıp prototip şekilde kullanacak. Enerjisini, cep telefonunu, el fenerini ve telsizini bu güneş pillerini kullanarak rahat bir şekilde şarj edebilecek. Operasyonel boyutta da çok kolaylıklar sağlayacaktır. Askeri araçların üzerilerine yerleştirilerek akü, zayıf kaldığı noktada ekstra bir enerji sağlanabilecektir. Öte yandan operasyon sırasında bir hareketlilik, ısınma yaşanmakta. Askerlerimizi bir nebze rahatlatmak için klimaların çalıştırılması noktasında da kullanabileceğiz."

Yılmaz, üretilen cihazlar bağlandıktan sonra araçlar park edildiğinde özellikle yaz aylarında bu enerji üzerinden çalıştırılan klimaların kullanılabileceğini ifade etti.

Yerli otomobilin yakın zamanda seri üretime geçeceğini hatırlatan Yılmaz, "Biz burada üretmiş olduğumuz teknolojiyi projelendirerek, yerli otomobilde kullanılmak üzere Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığına sunacağız. Enerji Bakanlığı ile iş birliği yaparak yerli otomobilde aküsüz otomobillerin kullanılması için de yaptığımız çalışmayı sunmayı planlıyoruz."dedi.

http://www.haberler.com/abant-izzet-baysal-universitesinde-gunes-pili-ve-8460315-haberi/

24.02.2016

TÜBİTAK MAM ile Schmid - Pekintaş Enerji A.Ş. işbirliğinde %16.5 verimli fotovoltaik güneş paneli geliştirildi.


Fotovoltaik güneş panellerinin üretiminde cam, güneş hücresi, şerit tel, ara polimer paftalar, arka pafta, alüminyum çerçeve ve bağlantı kutusu gibi pek çok malzeme kullanılır. Bu malzemelerin doğru seçiminin yanı sıra, güneş panel üretim ara süreçlerinin optimizasyonu sonucunda da yüksek verimli ve uzun yıllar hizmet verebilecek fotovoltaik güneş panellerinin üretilmesi mümkündür. Bu çerçevede, TÜBİTAK MAM ile Schmid - Pekintaş Enerji A.Ş. arasında başlatılan çalışmalar kısa sürede ön sonuçlarını verdi ve %16.5 verimli fotovoltaik güneş paneli geliştirildi.

TÜBİTAK MAM Malzeme Enstitüsü araştırmacıları, yapılan çalışmaların bir başlangıç olduğunu, ilerleyen süreçte düşük maliyetli sarfların ve üretim süreçlerinin optimizasyonu ile aynı güneş hücresinden öncekilerden daha da verimli modüllerin geliştirilebilmesi için çalışmalara devam edildiğini belirtti.

http://me.mam.tubitak.gov.tr/tr/haber/fotovoltaik-gunes-paneli-gelistirildi Mesajı Paylaş

kimlikci

STAR Rafinerisi projesi

STAR Rafinerisi'nin (SOCAR Turkey Aegean Refinery*) temeli 25 Ekim 2011 tarihinde Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev ve dönemin Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından Petkim Yarımadası'nda atıldı. Türkiye'nin ilk stratejik yatırım teşvik belgesini alan STAR Rafinerisi, Petkim Yarımadası'nda yaklaşık 2.400 dönümlük alana kuruluyor. Ural, 'Azeri Light' ve Kerkük gibi çeşitli ham petrol türlerini işleyebilecek olan STAR Rafineri toplamda, 63 tank ile yaklaşık 1 Milyon 640 bin metreküp depolama kapasitesine sahip olacak.

İspanyol Técnicas Reunidas, İtalyan Saipem, Güney Koreli GS Engineering ve Japon ITOCHU firmalarının oluşturduğu uluslararası konsorsiyum tarafından inşa ediliyor.  Dünya devi olan bu dört firma ile anlaşmalar, 20 Mayıs 2013 tarihinde imzalandı. Türkiye'nin ilk özel sektör rafinerisi STAR'ın toplam maliyeti 5.6 Milyar Dolara ulaşacak. Bu tutarın 3.29 Milyar Doları proje finansmanı kredisiyle, 2.4 Milyarı ise öz kaynaklardan sağlanacak. STAR Rafinerisi proje finansmanı, kredi büyüklüğü ve vadesi açısından Türkiye'nin bugüne kadarki en büyük ve en uzun vadeli kredi anlaşması özelliğini taşıyor. 2014 yılının Avrupa, Orta Doğu ve Afrika (EMEA) bölgesindeki en büyük petrol ve gaz proje finansmanı operasyonlarından biri olarak tanımlanıyor.

STAR Rafinerisi, imzalanan 3.29 milyar Dolarlık proje finansmanıyla 2014 yılının Aralık ayında, Global Financial Conferences organizasyonu tarafından her yıl verilen "Yılın En İyi Bono ve Kredi İşlemleri" ödülleri kapsamında (Bond & Loans Awards)  "Yılın En İyi Proje Finansmanı", "Yılın En İyi İthalat Finansmanı", "Yılın En İyi Sendikasyon Kredisi" kategorilerinde ödül kazandı.
STAR Rafinerisi, 2015 yılının Şubat ayında Thomson Reuters yayınlarının dergisi Project Finance International'ın (PFI), dünya devi şirketlerin finans projelerini ödüllendirdiği törende 'Yılın En İyi Rafineri Anlaşması' ödülüne layık görüldü.
Rafineri, yılda 1.6 Milyon tonluk nafta, cari açığın önemli bileşenlerinden olan dizel, jet yakıtı ve Petro kimyasalların ham maddesi olan LPG gibi petrol ürünleri üretimini gerçekleştirecek.
Hedef, "Value Site - 2023" vizyonu kapsamında STAR Rafinerisi'ni Cumhuriyet'in 100'üncü yılında "Türkiye'nin ilk kimya endüstri parkı" konumuna getirmek. Tesis, 'Rafineri-Petrokimya-Enerji-Lojistik-Dağıtım Entegrasyonu inşa aşamasında 10 bin kişiye tamamlanıp,  faaliyete geçeceği 2015 yılından itibaren ise 1000 kişiye doğrudan istihdam sağlayacak. Rekabet gücünü artırarak Türkiye'nin gelişmesine, büyümesine ve toplumun refah seviyesinin artmasına önemli derecede katkı sağlayacak.
Çevre dostu, ileri teknoloji kurulan STAR Rafinerisi, Türkiye'de 1984 yılından sonra üretime geçecek ilk rafineri olacak.

* SOCAR Azerbaycan Devletinin Enerji şirketidir
Temmuz 2015 itibariyle sahadan resimler
SOCAR: Star Rafineri'yi 2018'de devreye alacağız

02/06/2016


SOCAR Başkanı Rövnag Abdullayev, yüzde 64'ünü tamamladıkları Star Rafinerisini 2018 yılında devreye alacaklarını söyledi.

Türkiye'deki proje yatırımlarına hız kesmeden devam ettiklerini belirten Abdullayev, Petlim Konteyner Terminali 1. faz çalışmalarını da tamamladıklarını ve açılışını kısa bir süre sonra gerçekleştirmeyi planladıklarını da sözlerine ekledi.

Petlim Konteyner Limanı'nın başta Ege Bölgesi olmak üzere Türkiye ekonomisine önemli katkılarda bulunacağına inandıklarını kaydeden SOCAR Başkanı Rövnag Abdullayev, "Limanımızın açılışının, dost ve kardeş iki ülkenin liderlerinin katılımıyla gerçekleştirilmesi bizler için büyük bir onur ve mutluluk vesilesi olacaktır" dedi.

5.6 milyar dolar yatırım bedeline sahip olan STAR Rafineri projesinde, 14 ülkeden toplam 2000'e yakın mühendis görev yapıyor. Dünya standartlarında teknik, kalite ve SEÇ (Sağlık, Emniyet ve Çevre) uygulamalarıyla eşsiz bir proje olan STAR Rafineri, aynı zamanda dünyada sıfırdan yapımı devam eden birkaç rafineri projesinden biri.

Kayanklar:

http://www.enerjigunlugu.net/icerik/18647/socar-star-rafineriyi-2018de-devreye-alacagiz.html

http://www.starrafineri.com.tr/star-rafineri/hakkimizda/8/ Mesajı Paylaş

kimlikci

#14
Haz 05, 2016, 06:15 ÖS Last Edit: Haz 07, 2016, 11:26 ÖÖ by kimlikci
Elektrik Üretiminde Yeni Model

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak'ın, "Kılçıksız yatırım imkânı sunacağız" dediği yerli kömüre teşvik modelinin ayrıntıları netleşti.

Yeni modelde, devlete satılacak elektrik ücretinin açık eksiltme ile azaltıldığı ihale yapılacak. Devlete en ucuz elektrik fiyatını teklif eden firmaya, tüm yasal izinleri hazır bir saha ücretsiz olarak teslim edilecek. Yatırımcı da burada kömürü çıkartıp elektrik üretimi yapacak. Bu yöntemle vatandaşa yansıyacak elektrik fiyatının da düşürülmesi planlanıyor.
TBMM'de görüşmeleri devam eden yasa tasarısı ile altyapısı sağlanacak yeni modelde, yerli kömür üretimi için farklı bir metot izlenecek. Buna göre, yerli kömürden elektrik üretimi için Özelleştirme İdaresi Başkanlığı (ÖİB) da devreye girecek. ÖİB tarafından, yerli kömürden üretilecek elektriğin devlete satışı için ihale açılacak. Devlete satılacak elektriğin bedeli yarıştırılacak. En düşük bedeli teklif eden firmaya, ÇED ve ruhsatlar dahil, her türlü yasal izinleri hazır kömür ve termik santral sahası ücretsiz teslim edilecek. Yatırımcı da kömürü çıkartıp kuracağı santralda elektrik üretimi yapacak. Üretilen elektrik EÜAŞ ya da TETAŞ'a satılacak.
Yatırımcı, devletin vereceği alım garantisiyle de finansman sağlayacak. Mevcut sistemde maden sahaları, en fazla parayı teklif edene verilirken, yeni sistemde devlet gelir elde etme güdüsüyle hareket etmeyecek. En düşük fiyattan elektrik satmayı kabul eden firma ihaleyi kazanacağı için, vatandaşa yansıyacak elektrik fiyatının da düşürülmesi planlanıyor.

Bakanlık, yenilenebilir enerjide de benzer bir model uygulayacak. Güneş ve rüzgâr enerjisinde yatırımcıya, her türlü trafo altyapısı, bağlantı izinleri ve bürokratik işlemleri tamamlanmış dev yatırım sahaları ücretsiz verilecek. Burada da yatırımcılar yine devlete satılacak elektrik fiyatı üzerinden yarışacak.

http://www.dunyabulteni.net/turkiye/366219/elektrik-faturalarini-azaltacak-yeni-proje

GE ile Dost Enerji'den yerli türbinde işbirliğiABD'li General Electric (GE), Dost Enerji'nin İzmir Bergama yakınlarındaki kurulu gücü 70 megavat olacak BERGRES Rüzgar Santrali için 22 akıllı türbin tedarik edecek. GE' den yapılan açıklamaya göre, Aralık ayında imzalanan anlaşma kapsamında, santral için sağlanacak 22 akıllı rüzgar türbinin kule ve kanatları da Türkiye'de üretilecek.

http://aa.com.tr/tr/ekonomi/ge-ile-dost-enerjiden-yerli-turbinde-isbirligi/585444
Mesajı Paylaş

Yukarı git

Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter